Публічні виступи 2.0 – міф чи реальність?

З цієї статті ви дізнаєтеся:
• в чому відмінність виступу 21-го століття від свого попередника;
• як бути в тренді і робити сучасні презентації;
• п’ять ключових технік, що дають миттєвий ефект.

Кілька років тому з’явився модний тренд приписувати до назви тренінгів загадкові символи «2.0». Даний тренд прийшов зі сфери інформаційних технологій, де таким чином позначають версію програмного продукту: 1.0 – застаріла версія, 2.0 – нова. Виходить, коли ми бачимо назви: «Тренінг продажів 2.0», «Технологія переговорів 2.0», автори натякають нам, що ми стикаємося з чимось революційним, якісно новим, не схожим на старий добрий формат версії «1.0».

Але чи так це?
Звичайно, найчастіше це просто маркетинговий хід, і під цифрами «2.0» не приховується зовсім нічого нового. Нам же подобаються нові речі? IPhone 6, звичайно, краще iPhone 5 просто за замовчуванням. І його неодмінно потрібно купити!

Але якщо говорити про сферу ораторського мистецтва, публічних виступів і презентацій, то формат «2.0» не порожні слова. Дійсно, публічні виступи 21-го століття сильно змінилися в порівнянні зі століттям минулим. І це пов’язано з технологічним прогресом. Інформації стає все більше, вона більш доступна, а часу нам катастрофічно не вистачає.

Чи готова сьогодні аудиторія слухати наші довгі монотонні презентації?
Якщо ви хочете, щоб аудиторія слухала вас 10, 30 хвилин, 1 годину і більше, необхідно застосовувати зусилля для утримання її уваги. Сьогодні виступи стають все коротшими, динамічними та інтерактивними.

Саме про останній властивості, про інтерактивність, піде мова у даній статті.

Будь-який виступ складається з п’яти ключових елементів:

1. Мета – результат, який ми хочемо досягнути.
2. Контент – інформація, яку ми доносимо до аудиторії для досягнення мети.
3. Стиль – форма, в якій дана інформація буде донесена.
4. Стан – внутрішні відчуття оратора під час виступу.
5. Контакт – взаємодія з аудиторією, інтерактив, зворотний зв’язок.

Всі п’ять складових публічного виступу є важливими, і ними не можна нехтувати. Але саме п’ятий компонент – контакт з аудиторією – багато в чому дозволяє поставити на виступ маркування «2.0».

Відбувається це за рахунок дотримання трьох ключових правил:

• Хороший оратор не виступає перед аудиторією, а спілкується з нею.
• Аудиторія є не спостерігачем, а учасником того, що відбувається.
• Бізнес-виступ з елементами шоу дає максимальний результат.

А тепер згадайте ваші власні виступи, виступи ваших колег, співробітників. Згадали? Скажіть, вони часто задовольняють згадані вимоги? Сотні бізнес- і неформальних виступів, які нам довелося бачити і коригувати, навіть близько не наближалися до цих критеріїв. Оратор був нудний, сфокусований на собі, 80% часу дивився на екран з презентацією і ніяк не прагнув розбавити монотонність цифр і тез.

Такі виступи ЗАВЖДИ програють!

І щоб цього не сталося з вами, ми розберемо ряд ключових технік, які дозволять перейти до формату «2.0».

Звичайно, технік і прийомів багато, кілька десятків, але ми розглянемо ті, які ви легко зможете застосувати вже під час наступного виступу.

Техніка №1. «Візуальний контакт»
90% ораторів не вміють використовувати цей інструмент на 100%. Адже саме він є ключовим для встановлення контакту з аудиторій. Ми дивимося у свої записи, в стелю поверх голів, але тільки не в очі нашої аудиторії.

Завжди встановлюйте контакт з кожним учасником аудиторії.

Техніка №2. “Логін: Пароль”
Багато ораторів під час встановлення контакту схожі на радар, який рухає своїм поглядом то за годинниковою стрілкою, то проти, або не фіксуючи ні на одному учаснику. Це цілком невірно. Важливо не імітувати контакт, а створювати його.

Тому уявіть, що коли ви дивитеся співрозмовнику в очі, вам потрібно авторизуватись. Як в соціальній мережі – ввести пару – логін / пароль. Тобто витримуйте погляд з учасником кілька секунд, щоб отримати доступ до його уваги. Ви побачите, що доступ отримано по характерному кивку його голови.

Техніка №3. “Від серця до серця”
Спостерігаючи за виступами, ми часто бачили, як оратори встановлюють контакт білками очей, просто водячи ними з боку в бік по аудиторії. Виглядає це моторошно. Хтось виходить на другий рівень і встановлює контакт поворотом голови. Вам хочеться, щоб на вас дивилися через плече? Нам ні.

Ефективний контакт – це контакт від серця до серця. Уявіть, що інформація йде у вас не з рота, а від серця. І щоб вона дійшла до кожного учасника вашого виступу, потрібно уявний промінь від вашого серця направити до його серця. Так контакт буде ще більш ефективним.

Техніка №4 «Навідний жест»
Контакт з аудиторією також можна додатково підсилити, якщо періодично робити відкритий жест на адресу того слухача, на якого в даний момент звернений ваш погляд. Цей жест створює відчуття, що ви звертаєтеся саме до нього, хоча говорити ви можете в загальному, на абстрактну тему. Це дуже потужний інструмент, який робить вас більш відкритим і значно посилює ваше вплив на слухачів.

Техніка №5 «Ланцюжок питань»
Один з найсильніших інструментів встановлення контакту – питання. У хорошого оратора в арсеналі завжди є десяток запитань до аудиторії на будь-яку тему, про яку він говорить. Якщо формат передбачає спілкування, то це можуть бути прямі питання з короткими або розгорнутими відповідями. Якщо формат більш жорсткий, то це можуть бути риторичні запитання. Але вони повинні бути!

Приклад. Ви говорите на тему здорового способу життя.

Можливі питання:

Хто вже веде ЗСЖ? Хто планує почати? Хто вже втратив надію?
Ви знаєте, який відсоток людей в нашій країні вже в 30 років страждає від проблем з …?
Хто знає, з яких 4-х ключових сфер складається здоровий спосіб життя?
Ці питання допомагають активувати слухачів, спровокувати їх стати учасниками вашого виступу, а також приверне слухачів до вас, тому що ви йдете з ними на контакт!

Ці п’ять прийомів, які ми розібрали, не є складними. Але більшість ораторів, навіть серед тих, які постійно проводять виступи, регулярно ними нехтують. Не повторюйте їх помилки.

Приділяйте особливу увагу встановленню контакту зі слухачами, проводьте виступи у форматі «2.0», і тоді ви досягнете значно більших результатів.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.