Слухати, щоб зрозуміти. Прості вправи, щоб стати хорошим співрозмовником

Публічні виступи – модна тема. Існує маса книг і тренінгів, які вчать правильно говорити і доносити ідеї до аудиторії. І дійсно, це дуже корисні навички, які варто розвивати. Проте у гонитві за роллю успішного оратора ми забуваємо таку важливу сторону комунікації, як уміння слухати. Тим часом багато відомих людей визнають, що слухати набагато важливіше, ніж говорити, особливо для лідерів і керівників.

Ось що пише Річард Бренсон в одній зі своїх книг:

«Будучи дитиною з дислексією, я рано засвоїв – якщо я хочу щось зрозуміти, то повинен змусити себе слухати уважно … Починаючи вчитися слухати, ви швидко помічаєте, що дивитеся на світ по іншому. Це як після вдалого схуднення – варто скинути кілограмів двадцять, і вам в очі кидаються люди, яким би пішло на користь те ж саме. Спостерігаючи навколо себе, ви з перших усвідомлюєте, що слухати, тримати рот закритим і нічого не говорити – набагато, набагато розумніше, ніж не слухати, висловлюватися і не сказати нічого путнього».

Ті, хто регулярно читає наші статті, напевно помітили, що ми вже не в перше наводимо в приклад творця імперії Virgin. Нічого дивного – у Річарда дійсно є чому повчитися.

Слухати потрібно набагато більше, ніж говорити. Наскільки більше? Хтось вважає, що в два рази, так як у нас два вуха і один рот, інші наполягають на пропорції, відомій як правилом Парето, – 80/20.

Як би там не було, потрібно вміти це робити. У цій статті ми розглянемо практичні вправи, які допоможуть вам стати хорошим слухачем, а отже, відмінним співрозмовником.

На рівні здорового глузду всі розуміють, що слухати – важливо. І все-таки виділимо конкретні переваги, які дає це вміння в житті, щоб у вас була мотивація його розвивати.

Уміння слухати допомагає:

 1. Побудувати довірчі відносини з людьми. Коли ви уважно слухаєте і показуєте, що розумієте іншу людину, ви викликаєте в ньому глибоку повагу. Так відбувається тому, що найцінніше, що є у людини, – це він сам. І навпаки, невміння слухати свого партнера або клієнта найчастіше призводить до втрати грошей або розриву відносин. Коли людина бачить, що його уважно слухають, він розповідає набагато більше, тому що відчуває себе важливим і навіть щасливим. Своєю увагою ви без слів робите співрозмовнику комплімент, а він натомість винагороджує вас своєю щирістю і чесністю.
 2. Набути нових знань. Коли ви навчитеся слухати і шанобливо ставитися до думки іншої людини, навіть якщо вона відрізняється від вашої, ви зможете дізнатися багато цікавого і розширити свій кругозір.
 3. Уникнути проблем. Багато труднощів виникають тільки тому, що одна людина неправильно розуміє іншу. Тому ті, хто вміють слухати, значно спрощують собі життя.

Вам потрібні такі результати? Тоді продовжимо. Щоб стати хорошим слухачем, потрібно навчитися слухати вухами, очима і серцем. Розберемося з кожним органом окремо.

Слухаємо вухами. Увага і зацікавленість

Слухати вухами – значить чути і усвідомлювати сенс слів співрозмовника. На перший погляд завдання здається простим. Але це тільки на перший погляд. Згадайте одну з останніх розмов. Чи можете ви з упевненістю сказати, що протягом всієї розмови, думали тільки про партнера і про те, що він говорить? А може, у вашій голові проносилися думки на кшталт «що приготувати на вечерю», або «як він мені набрид, вічно вішає на мене свої проблеми …», або «скоріше б він закінчив говорити, щоб я міг розповісти, як одного разу я … ».

Стикалися з таким? Періодично ми виринаємо з глибин своїх думок, щоб знову приділити увагу словам співрозмовника або сказати щось самому, але іноді ми так занурюємося у себе, що схаменутися нас змушує тільки фраза: «Гей, ти мене слухаєш?»

А скільки разів ви самі попадали на місце такого невдалого співрозмовника, який говорить і розуміє, що його не слухають. Погодьтеся, не дуже приємне відчуття. Так давайте будемо слухати один одного. Легко сказати, але як цього досягти? Саме час перейти до вправ.

Практика. Розвивайте концентрацію уваги

Щоб думки не пускалися у вільне плавання під час розмови, в першу чергу розвивайте здатність концентруватися на розмові. У цьому вам допоможуть наступні вправи.

 1. Вправа «Назви колір»

Допомагає встановлювати нові зв’язки між півкулями мозку і відмінно тренує концентрацію і переключення уваги. Перед вами слова, написані різними кольорами. Постарайтеся швидко назвати колір, яким написані слова. Не читайте слова, тільки називайте колір. Спочатку цю вправу дуже важко виконати, тому що за сприйняття тексту і кольору відповідають різні півкулі головного мозку. Однак тренування допоможуть вам поліпшити свій результат і, як наслідок, розвинути концентрацію уваги.

 1. Вправа «Куди спрямована моя увага»

Допомагає розвинути усвідомленість – вміння жити у теперішньому моменті, тут і зараз. Практикуючи цю вправу, ви станете частіше помічати, коли відволікаєтеся під час розмови, а отже, зможете швидше повертати свою увагу до слів співрозмовника.

Протягом дня задавайте собі наступні питання:

 • Що я зараз роблю?
 • Навіщо я це роблю?
 • Чи туди я наразі вкладаю свої ресурси?
 • Я впевнений, що це мені необхідно робити?
 • На що зараз йде мій час?
 • Чи варто мені продовжувати в це вкладатися?

Роздрукуйте ці питання великими буквами і розмістіть перед очима. Ви мимоволі будете їх згадувати і контролювати свою увагу.

 1. Вправа «Дихання»

Дуже ефективним способом розвинути концентрацію і підвищити усвідомленість є медитація. Навіть невелика щоденна практика допоможе вам стати кращим слухачем, оскільки ви станете менше відволікатися на свої думки.

Ось найпростіший варіант медитації: сядьте у зручному для вас положенні, закрийте очі і постарайтеся протягом 10 хвилин концентруватися на диханні.

Важливо! Ні в якому разі не женіть думки, які приходять вам в голову. Такий підхід буде тільки дратувати, і ви дуже скоро вирішите, що медитація – це не для вас. Ви повинні лише спостерігати за своїми думками і кожен раз, як помітите, що якась думка захопила вас собою, поверніть свою увагу до дихання.

 1. Вправа «Звуки»

Свідоме перемикання між різними джерелами звуку допомагає поліпшити концентрацію. Коли ви опинитеся у якомусь шумному місці, наприклад, кафе, спробуйте усвідомлено перемикати свій слух з одних звуків на інші. Спочатку прислухайтеся до шуму машин за вікном, потім до бесіди дівчат за сусіднім столиком, слідом переключіться на музику, яка грає в кафе, і, нарешті, зверніть увагу на шум, що доноситься з кухні.

Щоб допомогти мозку утримувати увагу, скоротіть кількість відволікаючих чинників. Наприклад, приберіть подалі смартфон. Так у вас не буде спокуси зайвий раз перевірити пошту або залізти у соціальні мережі, якщо раптом розмова здасться вам нудною.

Ще один важливий момент. Дуже часто думки вислизають тоді, коли ми починаємо активно обмірковувати свою відповідь або заперечення на слова співрозмовника. Зупиніться, дозвольте співрозмовникові договорити і тільки потім починайте думати. Повірте, у вас вистачить часу це зробити. А додаткова пауза, яка може при цьому виникнути, тільки додасть ваги вашим словам.

Практика. Стати детективом

Значно легше зосередитися на словах співрозмовника, якщо вам цікаво те, що він говорить.

Як зробити так, щоб навіть самий нудний співрозмовник викликав непідробний інтерес? Ось хороший спосіб: уявляйте себе детективом. Згадайте фільми про розслідування Пуаро або комісара Коломбо. Ці люди примудрялися так вести бесіду, вчасно задаючи потрібні питання і заохочуючи людини говорити, що свідок або підозрюваний розповідав все, що потрібно, часом навіть не усвідомлюючи цього.

Перед розмовою з особливо нудними особистостями можете давати собі певні завдання. Наприклад, акуратно з’ясувати, що людина робила вчора ввечері, або дізнатися, що він думає про якусь подію. Такі завдання допоможуть вам зберігати інтерес і увагу протягом всієї бесіди. Співрозмовник буде вам дуже вдячний, а ви дізнаєтеся щось цікаве для себе.

Найголовніше – не перебивайте співрозмовника, якщо на те немає серйозних причин. Коли вам дуже захочеться вставити слово, намагайтеся стримати себе, зробивши кілька повільних вдихів-видихів.

Справжньому детективу корисно використовувати прийоми активного слухання:

Уточнюючі питання. Поставте собі за мету кожен день ставити 2-3 уточнюючі питання, хоча б у одній з розмов. Поступово це увійде у вас у звичку, і ви станете використовувати питання у кожній розмові. Так ви дізнаєтеся набагато більше про співрозмовника. Уточнення допомагають ще більше заглибитися у сказане і прояснити моменти, які залишилися незрозумілими.

 • Що ви маєте на увазі?
 • Чи не могли б ви розповісти докладніше?
 • Це дуже цікаво, не могли б ви уточнити …
 • Якщо я правильно вас зрозуміла, ви вважаєте, що …
 • Якщо не секрет, на підставі чого ви прийшли до такого висновку?

Заохочення і схвалення. Використовуйте слова, які стимулюють співрозмовника продовжувати розмову і які демонструють вашу увагу.

 • Да … ага … так …
 • Це цікаво…
 • Зрозуміло …

Резюме. Хороша техніка, яка допоможе вам не відволікатися на свої думки і дійсно слухати все, що говорить інша людина, а також запобігти будь-яким непорозуміння, які можуть виникнути. Привчіть себе переказувати почуте перед тим, як щось сказати. Звичайно, не варто зловживати цим прийомом, щоб не збентежити співрозмовника. Корисно використовувати резюме, коли ваш партнер говорив більше 3-х хвилин.

Паузи. Зазвичай ми відчуваємо себе трохи не по собі, коли виникає природна пауза в розмові. Навчіться звикати до тиші. Не намагайтеся відразу ж заповнювати паузи, які виникають, дайте людині можливість оформити свої думки у слова. Можливо, він додасть щось ще і розповість більше, ніж збирався. До того ж пауза дасть вам час на обдумування своєї відповіді, а співрозмовник відчує, що ви дійсно уважно поставилися до його слів, раз зайняті їх обмірковуванням.

Практика. Керуйте емоціями

Коли ми відчуваємо сильні емоції (страх, гнів, роздратування, хвилювання), ми не можемо сконцентрувати увагу на співрозмовникові і бути хорошим слухачем. Тому, якщо почуття вирують, намагайтеся перенести всі важливі розмови. Якщо немає такої можливості, обов’язково візьміть невелику паузу, під час якої зробіть наступне (цей алгоритм наводить Марк Гоулстон, психіатр, що спеціалізується у галузі бізнесу, у книзі «Я чую вас наскрізь»):

 • Не заперечуйте свої почуття, ідентифікуйте і визнавайте їх, назвавши кожне своїм ім’ям.
 • Якщо ви можете вийти на одну-дві хвилини – обов’язково зробіть це. Якщо такої можливості немає, ні в якому разі не розмовляйте ні з ким протягом перших секунд. Вам необхідно повністю сфокусуватися на визнанні та ідентифікації своїх почуттів. Якщо у вас є можливість хоча б на хвилину закрити очі, зробіть це.
 • Почніть дихати повільно і глибоко через ніс, закривши очі, доти, поки емоції не ослабнуть.
 • Після того як ви звільнитеся від емоцій, продовжуйте дихати і розслабтеся. Це дозволить вам почати відновлювати внутрішній баланс.
 • Подумайте про те, як кращим чином вийти із ситуації. Відкрийте очі і почніть діяти.

Найважливіше тут – правильно описати свої почуття. Це допоможе мозку переключитися з емоцій на логічне мислення.

Слухаємо очима. Мова, якою говорить тіло

Велика частина інформації, а саме 50-75%, передається невербально. Тому, щоб краще зрозуміти співрозмовника, потрібно звертати увагу не тільки на слова, але також на його жести і тон. Мова тіла більш правдива. Той, хто у цьому розбирається, може читати між рядків і помічати, коли слова не збігаються з думками людини. Дуже корисна навичка, особливо якщо згадати доктора Хауса, який любив говорити: «Всі люди брешуть».

Мова тіла – тема вивчена і навіть злегка заїжджена. Їй присвячені статті, книги і навіть цілий серіал «Обмани мене». Тому ви зможете легко знайти інформацію в інтернеті, якщо захочете дізнатися більше. Тут же ми зупинимося на найважливішому питанні, яке виникає під час розмови: як зрозуміти, коли людина говорить не те, що думає?

Практика. Увімкніть детектор брехні

Підозрюєте, що співрозмовник говорить неправду? Спробуйте знайти цьому підтвердження за наступними жестам:

 • Очі. Відводить погляд або дивиться вліво під час відповіді на питання. Тре повіку або часто моргає. Варто пам’ятати: підвищене моргання може означати, що предмет розмови неприємний людині і доставляє біль, а слабкий або відсутній зоровий контакт – хвилювання або страх.
 • Ніс. Торкається носа (найчастіше швидким, невловимим рухом). Цей жест ще називається «Синдром Піноккіо» і пояснюється фізіологією: коли людина бреше, виділяються спеціальні речовини, які подразнюють слизову носа.
 • Рот. Тримає руку біля рота, як би намагаючись його прикрити і стримати свої слова.
 • Руки. Прибирає в кишені і ховає долоні.
 • Тіло. Посмикує плечем, прочищає горло.

Трактування мови тіла – штука складна і неоднозначна, можна легко помилитися у висновках. Дуже багато залежить від контексту і ситуації.

Наприклад, якщо людина впевнено хоче відстояти свою брехню, вона намагається підтримувати зоровий контакт, щоб бачити, чи вірите ви йому. Інший приклад, схрещені руки часто вважають символом відстороненості або ж проявом закритості. Однак людині може бути просто холодно!

Тому краще вчитися читати мову тіла на добре знайомих людей і не поспішати робити висновки на основі якогось одного жесту, а сприймати всі рухи співрозмовника у сукупності.

Спостерігаючи за співрозмовником, не забувайте контролювати власні рухи. Висловлюйте зацікавленість не тільки за допомогою слів, а і мови тіла. Співрозмовник буде бачити, що ви його слухаєте, і відчувати себе більш комфортно. Напевно він скаже більше, ніж збирався, і ви зможете краще його зрозуміти.

Практика. Показуйте зацікавленість, а не нудьгу

У наступній розмові спробуйте використовувати жести, які покажуть, що ви уважно слухаєте співрозмовника:

 • Поверніть тіло в бік співрозмовника і трохи нахиліться вперед.
 • Дивіться в очі. Дослідження показали, що під час розмови один на один слід зберігати контакт очей, але не довше 7-10 секунд, інакше співрозмовник може відчути себе некомфортно.
 • Кивайте. Можна кивати на знак згоди або запрошуючи людину розповідати далі.
 • Нахиліть голову набік.
 • Повторюйте рухи співбесідника. Ви можете відображати тональність, мову рухів або положення тіла співрозмовника. Так ви створюєте враження пов’язаності. Однак не варто робити це демонстративно.

А ось жести, які інтерпретуються більшістю людей, як нудьга. Їх краще уникати:

 • Постукування ногою об підлогу, клацання ковпачком авторучки, розглядання нігтів, несвідоме малювання на папері і інші сторонні дії.
 • Опущені руки.
 • Блукаючий погляд.

Навчившись читати мову тіла, ви зможете краще розуміти почуття інших людей, розвинути емпатію і підключити третій «орган слуху» – серце.

Слухаємо серцем. Кілька слів про емпатію

Щоб стати хорошим співрозмовником, мало чути і розуміти, що вам говорять, важливо навчитися відчувати і приймати емоції іншої людини, висловлюючи емпатію.

Емпатія – це усвідомлене співпереживання іншій людині в його емоційному стані.

Важливість співпереживання під час спілкування пояснюється наявністю у людини так званих «дзеркальних нейронів». Наведемо уривок з книги «Я чую вас наскрізь», де пояснюється, навіщо потрібні ці клітини:

Ці чудові клітини можуть формувати фундамент людської емпатії. Саме вони переносять нас у свідомість іншої людини, на короткий час дозволяючи відчути те, що відчуває він.

Ми постійно відображаємо світ в дзеркалі, пристосовуємось до нього, прагнемо його любові і схвалення … Якщо це бажання не виконується, у нас розвивається те, що я б назвав дефіцитом дзеркальних нейронів.

У сучасному світі цей дефіцит розростається до величезних розмірів. Багато людей – від генеральних директорів і менеджерів до подружжя і дітей – відчувають, що у відповідь на всі їхні зусилля вони кожен день стикаються тільки з апатією, ворожістю або з повною відсутністю будь-якої реакції, що, ймовірно, найгірше.

Тому так важливо «почути» почуття співрозмовника, щоб потім правильно їх відобразити.

Ось як це працює:

Один психіатр з Англії завжди починав свої виступи, постукавши по мікрофону і поцікавившись, чи чутно його на задніх рядах аудиторії. Він постійно відстежував найменші ознаки того, що увага аудиторії розсіюється, і в ці моменти демонстрував один з найпотужніших прикладів дзеркального відображення, які я тільки можу пригадати, тим більше у великій аудиторії. У такі моменти він обривав себе буквально на півслові і говорив: «Ви почули досить на даний момент. Давайте зробимо перерву і продовжимо через десять хвилин ». Спочатку це виглядало ексцентрично. Але до кінця слухачі просто закохалися в нього. Він завоював велику і вимогливу аудиторію, майже не доклавши до цього зусиль.

Практика. Вчіться розуміти емоції інших людей

 • Спостерігайте за людьми. Стоячи у заторі або чекаючи автобус, не діставайте мобільний або планшет, а подивіться на людей навколо вас, уявіть собі, ким вони можуть бути, що вони відчувають і думають наразі, чи живуть у вашому місті або звідкись приїхали, чи щасливі. Поспостерігайте за виразом обличчя і мовою тіла інших людей у певних ситуаціях. Перетворіть це в гру. Пробуйте відповісти на питання: «Про що думає ця дівчина, яка загадково посміхається?», «Як почуває себе бабуся, повільно шкандибаючи до зупинки?», «Що збирається робити далі людина, яка виходить з автобуса?» тощо.
 • Розмовляйте з незнайомцями, наприклад, в поїздці або в черзі. Будьте цікаві: це сприяє розвитку емпатії. Такі спонтанні бесіди допомагають вийти за межі звичного соціального кола і дає можливість зрозуміти людей з іншими поглядами і інтересами. Під час розмови намагайтеся ставити себе на місце співрозмовника. Цей навик допомагає не тільки краще зрозуміти людей, а й навчитися дивитися на проблему під різними кутами.
 • Уявляйте себе на місці героїв книг і фільмів. Коли головному герою потрібно зробити складний вибір, уявляйте, як би ви вчинили у подібній ситуації. Проживайте життя героїв і пробуйте відчути їх емоції. Це допоможе вам розвинути власні почуття.
 • Навчіться визначати власні почуття. Кожен раз, коли ви відчуваєте сильні емоції, пробуйте визначати, що саме ви відчуваєте. Так ви не тільки швидше заспокоїтеся, а й зможете краще розуміти, що відчувають інші.

Підіб’ємо короткі підсумки:

 1. Уміння слухати допоможе вам побудувати гармонійні відносини з оточуючими людьми: сім’єю, друзями, колегами і клієнтами, а також дізнатися багато нового і розширити свій кругозір.
 2. Щоб бути хорошим співрозмовником, потрібно навчитися слухати вухами, очима і серцем.
 3. Слухати вухами – значить чути і розуміти слова співрозмовника. Тут важливо вміти концентруватися на розмові і бути зацікавленим у тому, що говорить інша людина. Поліпшити концентрацію вам допоможуть спеціальні вправи, а розпалити полум’я інтересу буде простіше, якщо ви спробуєте зіграти роль детектива.
 4. Звертайте увагу на тон і жести співрозмовника. Мова тіла допоможе читати між рядків і дізнатися про людину більше. Однак не слід робити висновки з якогось одного жесту, їх потрібно сприймати у сукупності і з урахуванням особливостей конкретного співрозмовника і ситуації.
 5. Серце теж вміє слухати і його необхідно підключати до розмови поряд з очима і вухами. Щоб краще зрозуміти співрозмовника, важливо чути його почуття – проявляти емпатію. Розвинути в собі цю навичку ви зможете, якщо будете частіше ставити себе на місце інших людей.

Щоб стати хорошим співрозмовником, будьте цікаві і зацікавлені у кожній людині, з якою спілкуєтеся, навіть якщо це нудний колега або балакучий таксист.

Більше практикуйтеся, слухайте, щоб почути, і розвивайте навички, використовуючи наведені вправи.

Успішного самовдосконалення!

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.