Тренди бізнес-освіти, створені поколінням Y

Система бізнес-освіти постійно трансформується під впливом часу. Багато зміни відбувається через прагнення відповідати потребам майбутніх студентів. Сьогодні це покоління Y.

Хто вони, ігреки?

Соціологи визначають покоління Y як людей, що народилися в період з 1983 по 2000 рік, які в юному віці стали свідками багатьох глобальних змін. Розпад СРСР, теракти і військові конфлікти, розвиток цифрових технологій, мобільні телефони та інтернет – всі ці фактори сформували покоління, яке значно відрізняється від попереднього.

Ось, мабуть, найважливіші особливості ігрек, які виділяють соціологи:

 • прагнення до змін (вони хочуть багато чого встигнути в житті);
 • висока залученість в цифрові технології;
 • прагнення до постійних веселощів і задоволення (вони не можуть нудьгувати);
 • орієнтація на негайний результат і швидку винагороду (вони живуть сьогоднішнім днем);
 • схильність до саморозвитку;
 • вміння працювати в команді;
 • миролюбність і оптимізм.

Які ж тренди з’явилися в бізнес-освіті під впливом покоління Y?

Розвиток дистанційного навчання

Сьогодні в США більше 90% вузів використовують системи дистанційної освіти. Близько 50% студентів університетів вивчають хоча б один курс онлайн, за програмами післядипломної навчання близько 30% матеріалу викладається дистанційно. Це дані статистики журналу Fortune 500 за 2014 рік; за їхньою оцінкою, до 2019 року всі ці показники подвояться.

До того ж постійне прагнення ігреків встигати якомога більше стає тим локомотивом, який рухає дистанційне навчання вперед. Вчитися, коли тобі зручно і де зручно, органічно вставляти заняття в своє насичене життя. Такий підхід для ігрек.

Та й цифрові технології – основа дистанційної освіти – рідне середовище для покоління Y. Ігреки не уявляють своє життя без гаджетів, додатків, мультимедійних платформ, простіше кажучи, великої кількості електронного контенту. Але і це ще не все. В дистанційній освіті є ряд інших «плюшечок», цікавих для ігрек:

 • Подача матеріалу. Дистанційні програми крім тексту включають в себе відеоконференції, інфографіку, тренажери тощо.
 • Автоматизація процесу. Результати тестів обробляються миттєво, і автоматично генерується пропозиція про повторення матеріалу або переходу на наступний рівень.
 • Платформа для спілкування. Бізнес-школи пропонують різний софт для спілкування студентів і викладачів, будь то власна соціальна мережа, хмарний сервіс тощо.
 • Персоніфікація пропозицій. Студентам пропонують змоделювати власний курс, вибрати зручну швидкість проходження курсу, налаштувати бажані форми подачі матеріалу (текст, відео або аудіо) тощо.

Гейміфікація

Одне з наймодніших слів в бізнес-колах у всьому світі ось вже кілька років. Іншими словами, це використання ігрової механіки в неігрових ситуаціях. Багато компаній активно використовують гейміфікацію як для мотивації співробітників, так і для підвищення лояльності клієнтів. Встигла модна тенденція відзначитися і в сфері освіти. Чому ж гейміфікація стала такою популярною за останні роки? Вся справа в людях, на яких вона спрямована. Ігреки люблять, щоб було весело: так вони краще сприймають і запам’ятовують інформацію. До того ж вони хочуть, щоб після зусиль наступала негайна винагорода, чого легко можна домогтися системою бонусів у грі, які отримуєш за якусь активність. Ну і, звичайно ж, цифрові технології, які дозволяють все це реалізувати. Ігреки від них просто у захваті.

Як же гейміфікація допомагає Ігрек під час навчання? Вона дає їм можливість:

 • «Втягнутися» у процес навчання. Такий підхід зустрічається досить часто. Наприклад, сервіс вивчення англійської мови LinguaLeo за освоєння основних функцій системи і механізмів вивчення мови нараховує бонуси, які дозволяють сформувати персонажа.
 • Отримувати додаткову мотивацію. Гейміфікація експлуатує відому властивість мозку: йому дуже подобається отримувати винагороду за виконану роботу. Так, наприклад, в LinguaLeo основними елементами гейміфікації служать персонаж «Лео» і «фрикадельки».
 • Безболісно вчитися на своїх помилках. У грі всі невдачі позиціонуються в розважальному вигляді і не тягнуть за собою серйозних наслідків. Психологічні дослідження стверджують, що таке «вчення на помилках» досить ефективно.
 • Оперативно отримувати зворотний зв’язок. Ігрек, орієнтованим на швидкий результат, важливо бачити свій прогрес. Цього можна домогтися як за допомогою системи винагороди, так і за рахунок підвищення рівня під час досягненні якогось проміжного результату.

Багато в чому завдяки використанню гейміфікації сервіс LinguaLeo всього за 5 років своєї роботи набрав більше 8 млн користувачів.

Фахівці прогнозують стійкий інтерес до ігрових інструментів в найближчі роки – в основному для розвитку, навчання та залучення. Проте в гонитві за модою важливо пам’ятати, що головне не форма, а зміст. Тільки продумані ігрові завдання, інтегровані у загальну стратегію навчання, будуть дійсно позитивно впливати на процес навчання.

Акцент на практику

Ігреки орієнтовані на негайний результат. Вони хочуть отримувати знання, які відразу можна застосувати у реальному житті.

Представник покоління Y чудово  усвідомлює, що працює не головою ради директорів транснаціональної корпорації, а заступником керівника відділу маркетингу в невеликій фірмі, тому хоче отримати інструменти для вирішення поставлених перед ним завдань.

Попит, як відомо, формує пропозицію. Програми навчання активно наповнюються прикладами з сучасного життя. Зростає відсоток практичних завдань і до того ж акцент зміщується з класичних кейсів на завдання, які компанії вирішують сьогодні.

Отже, система бізнес-освіти, як і належить, активно підлаштовується під свого головного споживача. І це правильно. Тільки з огляду на особливості учня, можна домогтися кращого ефекту від навчання. А отже, нас чекає подальший активний розвиток дистанційного формату навчання, побудованого за всіма принципами ігрової механіки і орієнтованого на практичний результат.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.