Як оптимізувати витрати компанії

Економіка циклічна, і для ефективної бізнес-діяльності необхідно враховувати помилки, допущені  минулої кризи. Однією з головних є непревильний перерозподіл витрат. Однак багато компаній під час оптимізації бюджетування і під час нової кризи припускаються все ті ж самих помилок, які не тільки не збільшують прибуток, але і знижують його. У яких сферах скорочувати витрати можна і потрібно, а в яких не можна навіть у найскладніший період?

Інтернет і зв’язок

Коли міста Нового Орлеана в США постраждали від стихійних лих, в першу чергу був відновлений високошвидкісний інтернет. Це не тільки засіб зв’язку, а й джерело даних, ефективний канал маркетингового просування. За допомогою інтернет-технологій можна економити на міжнародному зв’язку. Обмежити кошти на телефонію можна тільки в тих відділах, яким вона не настільки критично необхідна в роботі. Ефективності відділів збуту, маркетингу, логістики і так далі обмеження міжнародного зв’язку може завдати великої шкоди. В такому випадку краще ввести регламент і контролювати витрати, але не скорочувати їх в принципі. Також не можна економити на створенні і розвитку сайту, оскільки разові витрати можуть окупитися в майбутньому. В цьому напрямку необхідно мислити стратегічно і орієнтуватися на подальші завдання.

Витрати на персонал

«Криза мине, а неприємний осад залишиться», – справедливо зауважує один з HR-експертів. Фахівці образно порівнюють масове скорочення співробітників з кровопусканням. На якийсь час компанія, безумовно, відчує фінансове полегшення, однак пізніше нестача цінних кадрів стане відчутною. Відомі випадки, коли роботодавці набирали заново співробітників, які були звільнені у період кризи. Багато хто погоджується на відновлення роботи, проте зниження рівня корпоративної лояльності вже відбулося. Тому, щоб не робити нераціональних дій, слід зробити переоцінку кількості співробітників і їх заробітної плати, але торкнутися вона повинна тільки тих фахівців, робота яких ніяк не підвищує прибуток компанії. Для цього необхідне впровадження системи контролю якості і проведення ретельного, поступового аудиту зі складанням відповідної звітності.

З точки зору корпоративних програм єдина стаття, від якої експерти також не рекомендують відмовлятися, це розвиток професійного рівня співробітників. Корпоративне навчання, безумовно, необхідне для підвищення лояльності співробітників і ефективності роботи підрозділів в цілому. Тут економія роботодавця може бути досягнута за допомогою вибору якісних, але доступних програм.

Закордонні відрядження

Не секрет, що багато питань, які насилу вирішуються на відстані, можна ефективно вирішити при особистій зустрічі віч-на-віч або ж відвідуванні ділового заходу. Не варто відмовлятися від далеких і закордонних відряджень зовсім, але слід зробити їх більш ефективними. Для цього дотримуйтесь наступних умови:

  • Відправляйте у відрядження найбільш досвідчених і ефективних співробітників.
  • Реалізуйте напрацювання відразу ж після відрядження: не відкладайте їх до того моменту, як будуть з’являтися нові завдання.
  • Введіть сувору систему звітності про результати зустрічей і переговорів.
  • Приділіть увагу попередній підготовці (дзвінки, планування зустрічей).

Консультанти та зовнішні експерти

Хороші консультанти зараз затребувані як ніколи. Знову ж таки, не можна повністю відмовлятися від їх послуг, оскільки погляд з боку іноді необхідний, для того щоб змінити підхід до управління компанією і структурувати роботу. Проте поставтеся з особливою увагою до вибору консультанта, щоб його поради і рекомендації дійсно принесли прибуток компанії. Також важливо приділяти підвищену увагу до ідей і пропозицій самих співробітників. Так, експерти відомої міжнародної компанії якось зізналися, що перед аудитом збирають рядових співробітників, розмовляють з ними, а потім приймають комплексне рішення на підставі їх пропозицій і рекомендацій.

Скорочення витрат на утримання запасів

Скорочення даної статті витрат збільшує логістичні та виробничі ризики, які в період кризи збільшуються і так самі по собі. Цей період пов’язаний з припиненням роботи і навіть закриттям багатьох виробничих компаній. Якщо такі проблеми будуть і у постачальників підприємства, збій може відбуватися і у перевізників.

Витрати на рекламу

Безумовно, відмовлятися від реклами під час кризи не можна, однак цілком можливо оптимізувати витрати – переглянути ефективність рекламного бюджету. Оцініть, які канали просування працюють слабо, і виключіть їх. Залиште тільки те, що дійсно дозволяє наростити продажі. Інформаційні технології та постійна поява нових інструментів (партизанський маркетинг, соцмережі, вірусний маркетинг тощо) дозволяють без значних фінансових вливань домогтися успіхів у просуванні.

На чому компанія може сміливо економити?

  • Паливо, електроенергія, сировина, матеріали.
  • Витрати на престижність: дорогий офіс, службовий транспорт.
  • Неявні витрати (упущена вигода).
  • Канцелярські товари.

Оплата витрат дорогих креативних і маркетингових агентств.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.