Як осадити противника і закохати публіку в себе однією промовою

Майстер-клас з мови лідерства від екс-мера Лондона Бориса Джонсона.

У 2012 році американський політик і кандидат на пост президента США Мітт Ромні вирушив у закордонне турне. Опинившись в Лондоні напередодні Олімпійських ігор, Ромні зауважив, що Лондон, можливо, не зовсім готовий до Олімпіади.

«Та хто він взагалі такий!» – обурювалися англійці. Колишній голова оргкомітету зимової Олімпіади-2002 в Солт-Лейк-Сіті, наприклад. Але неважливо. Хтось повинен був відповісти кривдникові, і відповіді довго чекати не довелося.

У липні 2012 року в лондонському Гайд-парку десятки тисяч людей відзначали відкриття Олімпійських ігор. Був прекрасний літній день, і всі веселилися, поки на сцені не з’явився мер Лондона Борис Джонсон.

При вигляді ексцентричного політика люди забурчали, хтось вигукнув: «Кретин!» Але вже через три хвилини вороже налаштований натовп була в захваті від Бориса. Як він це зробив?

Давайте для початку познайомимося з його промовою:

«Я ніколи в житті не бачив нічого подібного. Загальне збудження наростає з такою швидкістю, що лічильник Гейгера через олімпіадоманіі просто зашкалило б. Люди приїжджають з усього світу, і вони бачать нас, бачать найбільше місто Землі. Вірно?

Приїжджають і такі, хто нічого не знав про те, скільки ми зробили, щоб підготувати Лондон до цієї події.

Чув, є один хлопець, Мітт Ромні, який хоче знати, чи готові ми. Чи готові ми? Так! Ми готові! Всі місця готові, стадіон готовий, водний центр готовий, велодром готовий; служби безпеки готові, поліція готова, транспортна система готова – і команда спортсменів Великобританії готова! Вірно?

У нас буде більше золота, срібла і бронзи, ніж потрібно для забезпечення фінансової допомоги Греції та Іспанії разом узятих.

Заключне питання. Чи можемо ми провести найбільші в історії Олімпійські ігри?

Чи турбує нас погода? Ні! Погода нас не турбує.

Чи можемо ми обійти Францію? Да можемо! Чи можемо ми обійти Австралію? Да можемо! Чи можемо ми обійти Німеччину? Я думаю, можемо.

Спасибі всім! Бажаю чудово, чудово провести час в Лондоні-2012. Велике дякую за підтримку!”

Переклад мови взято з книги «Говори. Надихай »Саймона Ланкастера

Всього за три хвилини публіка перейшла від сміху до скандування фрази «Так, ми можемо!» Під кінець натовп вибухнув оплесками і почала натхненно викрикувати ім’я мера.

Чарівник? Ні. Обіцяв усім видати по 10 фунтів після виступу? Ні. Скористався мовою лідерства? Так.

Вся справа в тому, що розумно вибудувана мова Бориса сприймалася на двох рівнях:

  • емоційному,
  • хімічному.

З емоційним рівнем все зрозуміло: тисячі людей і загальна мрія провести Олімпіаду так, щоб сподобалося всьому світу. А що з хімічним рівнем? Як можна впливати на натовп абсолютно різних людей так, щоб кожен з них полюбив оратора?

Мова мера Джонсона стимулювала викид в мозок трьох потужних нейромедіаторів:

  1. Серотонін, гормон гарного настрою. З ним людина відчуває себе впевненіше, краще і здатною на все. Щоб у людей виділився серотонін, їх можна похвалити, що і зробив Борис. На самому початку промови він назвав Лондон найбільшим містом Землі. А хто б не зрадів тому, що живе в такому місті?
  2. Окситоцин, гормон любові. З ним людина відчуває тепло, любов і безпеку. Щоб його виділити, людині потрібно відчути близькість з іншими людьми. Можна потиснути комусь руку, обнятися або, як це зробив Борис, вести мову не від імені «я», а від імені «ми». «Чи готові ми? Так! Ми готові!” Для більшого почуття єднання Джонсон додав в свою промову спільних ворогів: Мітта Ромні, Німеччину і навіть лондонську погоду.
  3. Дофамін, гормон винагороди. З ним людина відчуває себе чудово: адже виділяється дофамін, коли виправдовуються наші очікування. А Борис перевершив всі очікування аудиторії. Ми всі з вами знаємо, що зазвичай говорять політики, коли їм до рук потрапляє мікрофон, а перед очима виявляється натовп людей: вони починають говорити про себе, про свою партію або про те, що з насолодою вони зроблять з цим містом / країною / світом. Замість «я класний» Борис Джонсон сказав людям «ми з вами класні». І тим самим забезпечив свою промову входженням в топ-5 кращих промов за 2012 рік. До речі, Мітта Ромні в цьому списку не було.

Давайте підсумуємо. Щоб людям сподобалася ваша мова, потрібно:

  • похвалити людей;
  • говорити не про себе, а про цих людей;
  • перевищити їхні очікування. Якщо ви політик, не кажіть про політику. Якщо ви бізнесмен на планерці компанії, відкладіть хоч раз в сторону статистику щодо прибутку і збитку і здивуєте своїх підлеглих.

Чи може кожен з нас написати і сказати чудову промову? Так. Згадайте фразу, яку Борис Джонсон не раз повторив у своїй олімпійській промові (і яку він запозичив з передвиборного гасла Обами), і задайте собі це питання ще один раз.

Чи може кожен з нас написати і озвучити чудову промову? Так ми можемо!

До речі, повтор сильних фраз в мові зробить ваш виступ незабутнім. Як це вже було з промовою Мартіна Лютера Кінга «У мене є мрія ». Почитайте або подивіться на дозвіллі.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.