Як встигати читати більше. Практичні поради для книголюбів

Книг, які хочеться прочитати, набагато більше, ніж вільного часу? Наші поради допоможуть скоротити цей розрив.

Книги – необхідне паливо для зростання. Чим більше людина читає, тим більше вона знає і тим легше їй приймати рішення в життя. Саме тому успішні люди – знатні книголюби. Вони досягають мети, тому що пропускають через себе величезний досвід інших людей, описаний в книгах. Мільярдер Уорен Баффет, коли його попросили розкрити секрет успіху, вказав на стопку книг і сказав:

«Потрібно читати по 500 сторінок кожен день. Саме так працюють знання. Вони нашаровуються, як складні відсотки. Будь-кому з нас це під силу, але я гарантую, що мало хто насправді буде це робити».

Як же читати більше? Давайте розбиратися.

Практикуйте швидкочитання

Найперше, що спадає на думку: потрібно збільшити швидкість читання. Книг про те як навчитися швидкісному читанню досить багато, тому ми не будемо занурюватися в подробиці. Перерахуємо лише деякі поради, які нескладно виконати, щоб почати читати швидше.

Не промовляти слова про себе

Читати потрібно тільки очима. Коли ви вимовляєте слова про себе, швидкість читання значно сповільнюється. Щоб відучитися від цієї шкідливої ​​звички, наспівуйте якусь мелодію або вистукує рукою певний ритм, коли читаєте. Також корисно використовувати олівець, яким потрібно вести по рядках з такою швидкістю, щоб не встигати вимовляти слова. До речі, стеження за текстом саме по собі допомагає значно збільшити швидкість читання. Так що візьміть в руку олівець перед черговим сеансом читання.

Покращуйте периферичний зір

Чим більше слів ви зможете охопити поглядом, тим швидше ви будете читати. Найефективніша вправа для розвитку периферичного зору – таблиці Шульте. Суть вправи – знайти у квадратній таблиці всі числа від 1 до 25 по порядку.

Основні умови ефективного тренування:

 • тримайте таблицю на відстані приблизно 30-35 см від очей;
 • фіксуйте погляд в центрі таблиці і старайтесь його не зрушувати;
 • шукайте числа в порядку зростання, бажано не промовляючи ні про себе, ні вголос;
 • тренуйтеся помірно: приблизно 10 таблиць в день.

Читайте по діагоналі

Необов’язково читати кожне слово. Особливо це стосується бізнес-літератури, в якій часто багато «води». Основну думку абзацу можна зрозуміти, прочитавши його початок. Стрибайте з абзацу на абзац і читайте тільки те, що вам дійсно цікаво.

Слухайте аудіокниги

Якщо немає часу читати книги, слухайте їх. Головна зручність аудіокниг – ви можете поєднувати «читання» з будь-якими заняттями, які не вимагають усвідомленого уваги. Включайте аудіокнигу і вирушайте прасувати білизну, готувати вечерю, займатися спортом або гуляти з коляскою. Зручно слухати аудіокниги в транспорті або за кермом.

Ще один великий плюс аудіокниг – вони покращують концентрацію уваги, а значить, ви будете менше відволікатися і більше встигати. Спочатку деяким складно привчити себе слухати, тому що думки відлітають і нитка розповіді втрачається. Щоб впоратися з цими труднощами, починайте з художніх аудіокниг з динамічним сюжетом. Поступово ви станете краще управляти увагою і зможете переключитися на більш об’ємні і складні книги, в тому числі бізнес-літературу.

Однак деякі книги все-таки краще читати. До них відносяться наукова література, книги з великою кількістю схем і малюнків або написані складною мовою.

Наостанок невелика порада для тих, хто вже практикує прослуховування аудіокниг. Використовуйте спеціальні програми, щоб збільшити швидкість відтворення книги на 10-20%. На звук це особливо не впливає, а швидкість вивчення зросте.

Використовуйте саммарі

Саммарі – це ключові ідеї з книг з психології, бізнесу, розвитку, науки та іншої нехудожньої літератури. Основні ідеї подані на 10-20 сторінках, тому на читання 1 книги йде не більше 20 хвилин.

Переваги саммарі:

 • Економлять час. Вам потрібно 20 хвилин на прочитання книги. При цьому економія йде не в збиток сенсу. Ви напевно помічали, що в книгах нон-фікшн завжди багато «води». Особливо американці люблять повторювати одну і ту ж ідею кілька разів і наводити приклади, схожі один на одного. У саммарі все це дбайливо вичищено.
 • Підвищують ефективність читання. Ви можете в будь-який час звернутися до саммарі, щоб згадати ключові ідеї книги, яку читали раніше.
 • Розширюють кругозір. Саммарі дають можливість розвиватися відразу в декількох областях і бути в курсі ідей з книг різної тематики: від психології до науки.

Обмеження саммарі:

 • Підписка від 6 місяців. Книги доступні за передплатою. Найкоротша – на 6 місяців. Тому почитайте безкоштовні приклади і вивчіть представлені книги, перш ніж приймати рішення. Якщо ви плануєте активно користуватися саммарі і прочитаєте хоча б 15 книг, вкладення будуть виправдані.
 • Невеликий вибір книг.

Саммарі не можуть повністю замінити книги. Головна їх користь – дати вам зрозуміти, чи варто читати цю книгу повністю або ідеї, які в ній представлені, вам нецікаві.

Складайте список книг на рік

Важливо читати багато, але ще важливіше читати те, що дійсно потрібно, особливо коли навколо стільки цікавої інформації. Щоб менше відволікатися на марну літературу, виділіть час і складіть список книг, які ви хочете прочитати за рік.

Як скласти список

Найголовніше – поставте мету. Подумайте, які навички вам потрібно розвинути, і підберіть книги, які допоможуть це зробити:

 • Вивчіть добірки книг. Збірки книг з різних сфер можна знайти через пошукову систему або на сайті видавництва.
 • Вивчіть рекомендації відомих людей. Наприклад, список Германа Грефа або Білла Гейтса.
 • Почитайте відгуки про обрані книги і занесіть до списку ті, які вам цікаві. Шукайте докладні відгуки, де розписані плюси і мінуси книги і для кого вона підходить.

Звичайно, список можна доповнювати і змінювати, якщо ви знайдете нові цікаві книги. Важливо, щоб він був, і ви могли від чогось відштовхуватися. Крім того, наявність списку дає можливість відчути приємний смак перемоги, коли приходить час викреслити з нього книгу і внести її в лист прочитаних.

Замість висновку. Як читати ефективно

Тепер давайте розберемося, як витягти з книг максимум користі, щоб процес читання не перетворився у погоню за кількістю.

Робіть нотатки і складайте конспекти

Читати потрібно вдумливо, постійно аналізуючи інформацію, що надходить. Міркуйте про матеріал. Встановлюйте зв’язки з уже прочитаними книгами і статтями.

Якщо ви читаєте електронну книгу, робіть закладки в тих місцях, де ви знайшли цікаві ідеї, які можна використовувати, додавайте коментарі. Якщо ви віддаєте перевагу паперовій книзі, користуйтеся для заміток закладками або маленькими кольоровими стікерами.

Для книг, насичених корисною практичною інформацією, робіть конспекти. Виписуйте цікаві ідеї в органайзер, наприклад, Evernote, де можна створити блокнот спеціально для конспектів книг. Ще наочніше буде, якщо ви навчитеся складати по книгам карти розуму.

Читайте кілька книг паралельно протягом дня

Так вам доведеться кожен раз згадувати, на чому ви зупинилися, і ви краще запам’ятайте корисну інформацію, яка міститься в книзі. Крім того, необов’язково приділяти читанню багато часу за один підхід. Читайте, використовуючи кожну вільну хвилину: в метро, ​​в літаку, в залах очікування, в перервах між завданнями, перед сном тощо. Для цього вам знадобляться книги різних форматів: паперові, електронні та аудіо.

Не читайте непотрібні книги

Немає сенсу домучували до кінця художню книгу, якщо таке читання не приносить вам задоволення. Однак особливо варто бути уважним до книг, які ви читаєте заради практичної користі. Якщо до 50 сторінки ви не знайшли в книзі нічого цікавого, відкладайте її в сторону і починайте читати іншу.

Застосовуйте знання на практиці

І наостанок найважливіша порада. Під час читання постійно ставте собі запитання: «Як я можу використовувати отримані знання на практиці?» Поки книги зберігаються у вас в голові, від них мало пуття. Знання повинні допомагати вам розвивати кар’єру і робити життя кращим.

Встигайте читати більше, використовуйте отримані ідеї і будьте успішні!

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.