Як знайти плюси у скороченні

Криза диктує необхідність оптимізації витрат, і багато компаній досі бачать джерело економії у скороченні штату співробітників. Що робити, якщо такою «жертвою» стали саме ви?

В першу чергу не варто панікувати і докоряти собі. Буде незайвим проаналізувати ефективність своєї роботи якомога об’єктивніше і врахувати свої помилки. Однак існує безліч прикладів, коли успішні фахівці потрапили під скорочення з різних причин: неграмотна політика керівництва, загроза банкрутства компанії і спроби врятувати її за будь-яку ціну.

Перше, що рекомендують зробити психологи, це влаштувати собі «перезавантаження». Поставте собі термін, протягом якого ви не будете розмірковувати про свою кар’єру. Візьміть тайм-аут. Нехай це буде один день або навіть кілька годин, але приступати до складання плану дій необхідно з ясним розумом.

Пам’ятайте, що розставатися з роботодавцем потрібно на діловій і доброзичливій ноті, навіть якщо в глибині душі ви відчуваєте протилежні емоції. Ваша репутація набагато важливіша! По-перше, вам можуть знадобитися рекомендації вашого керівництва. По-друге, після масштабних скорочень, як правило (і як показувала не одна криза), компанія стикається з браком співробітників. У 99 випадках зі 100 HR-фахівець звернеться до тих, хто вже працював в організації і кого не потрібно буде заново навчати і знайомити зі специфікою діяльності. Якщо ви хочете, щоб звернулися до вас, то не варто спалювати мости коли йдете.

Ви втратили роботу, але це не означає, що ваші цілі втрачені в довгостроковій перспективі.

Перегляньте свій кар’єрний план: визначте вектор, в якому ви прагнете рухатися, і успіхи, яких хотіли б досягти. Постарайтеся уникнути депресії, з якою, на думку психологів, стикається більшість, що втратили роботу. Ви не можете змінити конкретну ситуацію, тому просто прийміть її і отримайте з неї плюси.

Сприймайте скорочення як:

 • можливість переглянути свої погляди на життя;
 • поштовх до «роботи над помилками»;
 • шанс знайти більш вдалу роботу.

Цілком можливо, через кілька місяців ви будете дякувати долі, що обставини склалися таким чином, хоч зараз вам і складно в це повірити.

Наступна проблема, з якою ви можете зіткнутися, це зміна ритму життя. Так, звичайно, коли ви місяці або роки жили в поспіху, прокидалися по дзвінку і часто відкладали відпочинок і захоплення до кращих часів, спокуса проводити день вдома, спати у своє задоволення і рефлексувати дуже велика. Знову – дозвольте собі пару-трійку днів перезавантаження, а потім повертайтеся до активного способу життя. Вставайте так само, як і раніше, наповнюйте день корисними заняттями. Витрачайте мінімум 2-3 години на день на пошуки роботи.

Активно займайтеся самоосвітою, тим більше що сучасні технології дозволяють вчитися в будь-якій точці світу. Якщо ви не зацікавлені в довгострокових програмах, зверніть увагу на професійні дистанційні курси: вони дозволяють точково і ефективно розвивати певні навички. У своєму кар’єрному плані вам слід вказати, чого вам не вистачає для досягнення своїх цілей. Це і буде пріоритетним напрямком роботи над собою.

Використовуйте всілякі канали пошуку роботи: соціальні мережі, «сарафанне радіо», сайти працевлаштування. Не бійтеся говорити знайомим про те, що зараз шукаєте роботу: можливо, вас порекомендують на непогану вакансію. До речі, зарубіжні спікери радять і такий спосіб: зателефонуйте конкурентам свого колишнього роботодавця і дізнайтеся про вакантні позиції. Цей варіант можливий у тому випадку, якщо ви не плануєте змінювати область діяльності. Якщо вам запропонували посаду нижче тієї, на якій ви працювали, але у великій компанії, не варто відразу відмовлятися. Адже великі організації мають у своєму розпорядженні перспективами багатоступінчастого кар’єрного росту.

На завершення рекомендуємо вам прочитати 10 порад, які дають HR-експерти:

 1. Зберігайте спокій: не ви перші і не ви останній стикаєтеся з такою ситуацією. Робочі місця є навіть в кризу.
 2. Використовуйте будь-яку можливість для зростання і розвитку: погодьтеся, адже раніше у вас не завжди вистачало на це часу?
 3. Перегляньте сімейний бюджет і виключіть зайві витрати.
 4. Оновіть свої резюме на сайтах, профілі в соцмережах та інші анкети.
 5. Розгляньте можливості тимчасової зайнятості: проектна робота, фріланс, робота на неповний робочий день.
 6. Вивчіть ринок праці і випишіть вимоги, які висувають цікаві вам компанії.
 7. Кожен день приділяйте час пошуку роботи.
 8. Не пропускайте співбесіди і ретельно готуйтеся до них.
 9. Знайдіть собі захоплення або займіться спортом.

Приділяйте час нетворкінгу: більше спілкуйтеся і не забувайте позиціонувати себе з правильної точки зору.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.