18 вправ, які зроблять з вас лідера

Розвиваємо впевненість в собі, силу волі, проактивність, наполегливість, емоційний інтелект і комунікаційні навички.

Рассел Кроу у фільмі «Гладіатор» зіграв римського генерала Максимуса, який був не тільки великим воїном, а й справжнім лідером. Він не здався, навіть коли втратив все і став рабом. Своїми вчинками і силою духу він надихав інших людей боротися до кінця і йти вперед до своєї мети.

Такі люди захоплюють ще й тому, що самі зробили себе гідними наслідування. Лідерство – це не дар згори, а сукупність певних навичок, доступних кожному. Щоб допомогти вам стати лідером, ми підготували 18 вправ для розвитку головних лідерських якостей: впевненості в собі, сили волі, проактивності, наполегливості, емоційного інтелекту і комунікаційних навичок.

Хто я в очах оточуючих. Основна риса будь-якого лідера – постійне прагнення до самовдосконалення. Щоб цей шлях виявився більш продуктивним, важливо розуміти свої сильні і слабкі сторони. Нерідко ми помиляємося щодо деяких своїх особливостей. А з боку, як кажуть, видніше.

Подумайте і складіть список людей, з якими спілкуєтеся досить близько і чия думка для вас має значення. Напишіть кожному з них лист і попросіть перерахувати 5 ваших найсильніших рис і 5 рис, які їх в вас приваблюють найменше. Проаналізуйте отримані відповіді і знайдіть в них спільне. Якщо кілька людей сказали, що ви занадто багато говорите, значить пора вчитися активного слухання.

Розвиваємо впевненість

Приборкання внутрішнього критика. «У мене не вийде», «Я нічого не вмію», «Я повний невдаха». Скільки ще подібних фраз, які заважають нам досягти бажаного, ми говоримо собі час від часу. Знайти більше впевненості і виховати в собі лідера складно, поки ви не усвідомлюєте, що ви і ваш внутрішній критик – не одна особа. Щоб це зробити, запишіть всі звинувачення критика, але «я» замініть на «ти». При такому формулюванні всередині вас автоматично включиться механізм захисту, і ви будете менше прислухатися до думки критика. Вчіться заперечувати таким заявам. Хороший спосіб робити це вголос.

Щоденник успіху. Так уже ми влаштовані, що погане запам’ятовуємо швидше, ніж хороше. Однак тільки думки про перемоги і успіхи наповнюють нас енергією, щоб рухатися вперед. Тому допоможіть своїм мозкам концентруватися на важливих речах.

Щовечора записуйте мінімум 4-5 пунктів, що сьогодні сталося хорошого або що хорошого ви зробили. Навіть в найбільш невдалий день можна знайти такі події. І нехай це буде якась дрібниця: відсутність черги в банку або шоколадка, куплена по акції. Важливо, що ви звернули на неї увагу і тим самим отримали додатковий заряд енергії.

Постава лідера. Лідер повинен розвивати в собі впевненість. Вчені давно довели, що наші почуття і відчуття впливають на стан тіла в просторі. Але найцікавіше, що зворотний зв’язок теж існує. Якщо ви будете стежити за поставою, частіше розправляти плечі і злегка піднімати підборіддя, ви станете відчувати себе набагато впевненіше.

Тверде рукостискання. Виробляйте тверде рукостискання. Особливо це стосується чоловіків. Як і постава, такий фізичний прояв впевненості не тільки позначиться на ваших внутрішніх відчуттях, а й продемонструє співрозмовнику, що ви один з тих людей, з чиєю думкою варто рахуватися.

Очі в очі. У транспорті, в черзі або десь ще виберіть найбільш симпатичну вам людину протилежної статі і подивіться їй прямо в очі. Постарайтеся не відводити погляду і дочекатися, коли ваш партнер зробить це першим. Чим довше ви зможете витримувати погляд іншої людини, тим більш впевнено будете себе почувати.

Тісний контакт. Ще одна корисна вправа для розвитку впевненості. Слабкі люди зазвичай тримаються на відстані від інших людей, зберігають дистанцію, тому що бояться зазнати тиск з боку співрозмовника. Хочете бути сильним, спробуйте свідомо зближуватися з співрозмовником менш ніж на 50 см.

Ваша мета – змусити його відійти. Якщо співрозмовник чинить опір, не відступайте. Зберігайте зайнятий простір. Це складна вправа, але відмінно допомагає відчути свою силу. Коли ви помітите, як люди почнуть раз по раз вам поступатися, ви відчуєте себе набагато впевненішим.

Розвиваємо силу волі

Ковзання. Ми вже писали докладну статтю про розвиток сили волі. Тому тут наведемо лише одну вправу – «Ковзання». Дочекайтеся моменту, коли ви чогось дуже захочете, наприклад, з’їсти шматок торта о 10 годині вечора. Як тільки ви спіймаєте себе на цій думці, не намагайтеся відганяти її: навряд чи ця стратегія допоможе вам стриматися. Замість цього спробуйте простежити за своїми відчуттями. Де в тілі відображається ваше бажання? Які думки приходять в голову?

Уявіть, що ваше бажання – це хвиля, яка накочує на вас все сильніше. Поступово вона досягає піку і набирає такої сили, що втриматися майже неможливо. Але за будь-яким піднесенням неминуче настає спад. Так і ваше бажання через деякий час вщухне. Головне – перечекати цей пік. Спробуйте ковзати своїми відчуттями. Слідкуйте за ними, не відганяючи їх, але і не піддаючись спокусі.

Розвиваємо проактивность

«Я несу відповідальність за …». Ще Стівен Кові однією з важливих рис лідера називав проактивность. Проактивна людина бере на себе відповідальність за своє життя і все, що в ньому відбувається. Навіть за обставин, які майже від нього не залежать, він намагається зрозуміти, як може вплинути на ситуацію своїми діями, і робить це.

Щоб було простіше налаштуватися на проактивний лад, напишіть в стовпчик 10 фраз «Я несу відповідальність за …», а потім закінчите кожну фразу.

Дії замість виправдань. Ми часто любимо говорити: «Я б хотів цього, але …» і перераховуємо безліч причин, найчастіше надуманих. Лідер же долає будь-які перешкоди на шляху до своїх цілей. Настав час перестати шукати причини і знайти рішення.

Візьміть аркуш паперу і перерахуйте всі перешкоди на шляху до однієї з ваших цілей. Продовжуйте перелік, поки не вичерпаються аргументи. Тепер подумайте і запишіть навпроти кожної перешкоди дії, які допоможуть вам їх подолати.

Важливі слова. Слідкуйте за промовою і думками. Щоб виховати в собі лідера, будь-які слова типу «повинен», «змушений» і «доводиться» завжди замінюйте на «я хочу», «мій вибір» і «я вирішую».

Розвиваємо наполегливість

Ні кроку назад. Важлива якість лідера -настояти на своєму. Згадайте, скільки разів ви відступали і робили крок назад відразу, як тільки стикалися з перешкодою або чиїмись запереченнями. Спробуйте піти трохи далі і спробувати відстояти свою позицію. Наприклад, захистити свою ідею перед керівником, навіть якщо він вже сказав вам «ні». Можливо, з першого разу це не вийде, але якщо ви будете намагатися знову і знову і здаватися тільки в самому крайньому випадку, дуже скоро ви відчуєте смак перемоги і прилив сил для нових звершень.

Розвиваємо емоційний інтелект

Усвідомлений вибір реакції. Справжній лідер ніколи не слідує за своїми емоціями. Емоціями не можна управляти. Однак ви завжди можете вибрати свою реакцію на той чи інший подразник.

Між виникненням емоції і дією є невеликий проміжок часу. Навчіться помічати його і робити вибір на користь кращої для вас поведінки. Вийде не відразу. Але чим частіше ви будете пробувати, тим рідше доведеться шкодувати про помилки, скоєні під впливом емоцій.

«Про що вони думають?» Стоячи у заторі або чекаючи автобус, не діставайте мобільний або планшет, а подивіться на людей навколо вас, уявіть собі, ким вони можуть бути, що вони відчувають і думають в даний момент, живуть у вашому місті або звідкись приїхали, чи щасливі.

Поспостерігайте за виразом обличя і мовою тіла інших людей в певних ситуаціях. Перетворіть це у гру. Спробуйте відповісти на питання: «Про що думає ця дівчина, яка загадково посміхається?», «Як почуває себе бабуся, повільно шкандибають до зупинки?», «Що збирається робити далі людина, яка виходить з автобуса?» тощо.

Розвиваємо комунікаційні навички

Розмова з незнайомцем. Лідерські якості в першу чергу проявляються у взаємодії з іншими людьми. А значить, вам потрібно якомога частіше і більше спілкуватися. Поставте собі за мету протягом дня поспілкуватися з 3-5 незнайомцями. Обміняйтеся декількома фразами з сусідами по черзі, з касирами, з пасажирами в метро. Неважливо, про що ви будете говорити: про погоду або курс валют. Важливо, що так ви навчитеся починати розмову і подолаєте комплекс спілкування.

Гра в детектива. Справжній лідер в першу чергу вміє не красиво говорити, а уважно слухати. Щоб розвинути в собі такий навик, спробуйте пограти у детектива. Згадайте фільми про розслідування Пуаро або комісара Коломбо. Ці люди примудрялися так вести бесіду, вчасно задаючи потрібні питання і заохочуючи людину говорити, що свідок або підозрюваний розповідав все, що потрібно, часом навіть не усвідомлюючи цього.

Перед розмовою з особливо нудними особистостями можете давати собі певні завдання. Наприклад, обережно з’ясувати, що людина робила вчора ввечері, або дізнатися, що він думає про якусь подію. Такі завдання допоможуть вам зберігати інтерес і увагу протягом усієї розмови. Співрозмовник буде вам дуже вдячний, а ви дізнаєтеся щось цікаве для себе.

Найголовніше – не перебивайте співрозмовника, якщо на те немає серйозних причин. Коли вам дуже захочеться вставити слово, постарайтеся стримати себе, зробивши кілька повільних вдихів-видихів.

Тверде «ні». Ми не любимо відмовляти кому-небудь, тому що відчуваємо почуття провини. Деякі люди успішно цим користуються і втягують нас в справи і турботи, якими ми не хочемо або не повинні займатися. Справжній лідер чітко усвідомлює свої пріоритети і не боїться говорити «ні», навіть якщо це може когось образити. Тільки ви маєте право розпоряджатися своїм часом.

Звичайно, допомагати потрібно. Але не варто звалювати на себе всі проблеми і турботи інших людей. Інакше ваші власні цілі залишаться десь в стороні.

Якщо вам складно відмовляти, потренуйтеся на друзях. Нехай спробують отримати від вас згоду на що-небудь будь-якими способами: маніпулюють, переконують, звинувачують в егоїзмі. Ваше завдання – твердо стояти на своєму, не намагаючись виправдовуватися, навіть якщо дуже хочеться. Поступово ви навчитеся відмовляти без докорів сумління і конфліктів.

Керована розмова. Лідер завжди знає, чого він хоче, чітко бачить свою мету і цінує як чужий, так і свій час. Часто у розмові ми йдемо на маніпуляцію співрозмовника. І начебто вже все сказано, але ми не прагнемо завершити розмову, а чекаємо, коли це зробить друга сторона. Так ми потрапляємо в залежне становище. Спробуйте взяти це рішення у свої руки.

Попрактикуйтесь завершувати розмову першим, наприклад, через 3-5 хвилин після початку. Якщо, звичайно, ви не обговорюєте якісь серйозні питання. Так ви знову відчуєте себе господарем свого життя і свого часу.

Виконуйте кожне з цих вправ регулярно, і з часом ви розвинете в собі всі необхідні навички, які зроблять з вас лідера. Ви станете людиною, з якого будуть брати приклад, і зможете досягнути будь-яких цілей, надихаючи людей навколо себе на справжнісінькі подвиги.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.