Керівник vs. Експерт: переваги, недоліки та простий спосіб визначити свою роль

Деякі амбітні фахівці вірять, що успіх в кар’єрі – синонім вертикального зростання. Ми наполегливо працюємо / вчимося / інтригуючи (потрібне підкреслити), щоб перейти з молодших позицій на старші. З кожною наступною сходинкою конкуренція зростає, адже керівників статистично в рази менше, ніж підлеглих. І в цілому, кар’єрна траєкторія нагадує реаліті-шоу, де людей одного за іншим виганяють з острова, а переможець стає Керівником.

Але є й інший шлях – і це горизонтальна кар’єра, тобто професійний розвиток. Вона набуває все більшої популярності по двом взаємодоповнюючим причин.

 • Сучасна робота більше не розділена на дрібні завдання, для вирішення яких потрібні різні рівні контролю і управління. Замість цього серйозна частина роботи виконується на перетині різних професійних функцій і географічних локацій. А справжній успіх досягається завдяки чарівним пенделям контролю над людьми і суворій звітності, а також – завдяки експертизі і здатності об’єднувати в єдине ціле всі зацікавлені сторони.
 • «Успішний успіх» більше не прирівнюється до щастя і задоволення від життя. Багато людей вибирають work-life balance – коли роботу доповнюють хобі, спорт, сім’я, подорожі, творчість і особистісний розвиток.

У цьому реаліті-шоу перемагає той, хто зумів не вигоріти, зберегти пристрасть до своєї справи і став при цьому лідером думок у своїй ніші. Називають його Експертом.

Який шлях ближчий вам? Перш ніж перейдемо до діагностики (нижче чекліст) – давайте розберемося в перевагах і недоліках кожного варіанту кар’єри.

Кар’єра Керівника

Переваги:

 • Рости «вгору» престижно у розумінні оточуючих, це зрозуміла і прозора кар’єра.
 • Ви заводите велику кількістю професійних зв’язків – це і необхідність для успішної роботи керівника, і побічний ефект.
 • Ви «зрозумілий» для рекрутерів здобувач під час працевлаштування, особливо якщо у вашому резюме є рядок про бізнес-освіту.
 • Вертикальне зростання зазвичай означає підвищення доходу, отримання приємних корпоративних «бонусів».
 • Ваш досвід у професійній галузі розширюється і доповнюється міждисциплінарними предметами і навичками (ораторська майстерність, тайм-менеджмент, мотивація і самомотивація, цілепокладання, комунікації, техніки переговорів тощо).
 • Ви не сумуєте і не вигоряєте на роботі – за умови, що ви сканер і екстраверт.

Недоліки:

 • Час від часу на заваді стає скляна стеля, коли за певних «політичних» причин рости вгору неможливо: наприклад, причиною може стати гендер, родинні зв’язки власників компанії з вищим керівництвом (або сімейний бізнес), а також просто той факт, що ви вже досягли самої високій позиції (в невеликій компанії).
 • Для вертикального зростання може знадобитися регулярний пошук нової позиції – більш престижної і високооплачуваної.
 • Вертикальний зростання майже неминуче супроводжує гостра конкуренція за місце під сонцем і офісні інтриги.
 • Від керівника вимагається часто присвячувати всього себе роботі, що може погано позначитися на здоров’ї, психіці і відносинах з близькими.

Кар’єра Експерта

Переваги:

 • Кар’єрна траєкторія може бути будь-якою, залежно від можливостей на ринку праці, цікавих пропозицій від рекрутерів або в рамках нинішньої компанії, а також ваших особистих пріоритетів, побажань і переваг.
 • Ви заводите велику кількість зв’язків у вузькоспеціальних колах, стаєте учасником професійного співтовариства, постійно розвиваєтеся і ростете як фахівець.
 • У вас є чітке внутрішнє уявлення про роль, яку ви граєте в компанії, про свої професійні функції та обов’язки.
 • У багатьох сферах поглиблення експертизи та / або придбання суміжних професій супроводжується зростанням доходу: хороших фахівців багато, кращих – одиниці (і роботодавці готові за таких щедро платити).

Недоліки:

 • Горизонтальна кар’єра, зокрема і переміщення у рамках суміжних спеціальностей або відсутність «зростання вгору» протягом довгого періоду часу, не завжди зрозумілі рекрутерам: вас можуть запідозрити у відсутності амбіцій або необхідних якостей, а також в тому, що ви «шукаєте себе».
 • Рівень доходу може бути обмежений зарплатою фахівця в компанії-роботодавця, а також фізичними можливостями Експерта (в добі тільки 24 години). Якщо Експерт до цього моменту стає лідером думок, він може піти в консалтинг.

Як визначити, яка роль підходить саме вам

Пропонуємо чеклист. Поставте галочки навпроти тверджень, з якими ви згодні або які характеризують вас як співробітника, потім підрахуйте кількість галочок у кожному блоці ( «Ви – Керівник» або «Ви – Експерт») і порівняйте їх. Залишиться лише скласти кар’єрний план, продумати найближчі дії – і приступати до досягнення професійних цілей.

Ви – Керівник, якщо:

 Ви не хочете і не любите занурюватися в деталі, вузькоспеціальні питання, тонкощі професії.

 Вам не подобаються рутинні операції.

 За вдачею ви честолюбний лідер: вам хочеться керувати, впливати, надихати.

 У вас добре виходить вибудовувати роботу людей.

 Ви не боїтеся брати на себе відповідальність.

 У вас немає проблем з тайм-менеджментом.

 Ви відчуваєте зацікавленість по відношенню до невідомого і незрозумілого – а тому готові кинутися вперед, щоб «прийти, побачити, розібратися і перемогти».

 Вас цікавлять метанавикі, такі як емпатія, стратегічний аналіз, навички переговорів тощо.

 Ви вірите, що незамінних не буває (і себе таким не вважаєте).

 До вас приходять за допомогою чи порадою, коли треба організувати, домовитися, пояснити, переконати, надихнути тощо.

 Ви експерт з офісних інтриг (навіть якщо не відчуваєте від них задоволення).

Ви – Експерт, якщо:

 Ви хочете займатися виключно своєю професією (мінімум «паперів», нарад та адміністративних функцій).

 Ви любите працювати в поодинці, але вмієте бути активною і корисною частиною команди.

 Вам важливіше work-life balance, ніж «успішний успіх» і переробки.

 Ви не вмієте виживати в умовах жорстких термінів, вони створюють для вас серйозний стрес.

 Ви віддаєте перевагу нести відповідальність тільки за свої дії і рішення.

 Ви не любите бути на людях, багато взаємодіяти з людьми.

 Ви відчуваєте страх, тривогу стосовно невідомому і незрозумілому, а тому готові кинутися вперед, щоб розібратися, зрозуміти і «освоїти».

 Ви любите свою нинішню роботу – тому що вона приносить вам інтелектуальне задоволення (або «просто тому що»).

 Вас цікавлять суміжні професійні сфери.

 Ви знаєте, що незамінних не буває, – але все одно хочете таким стати.

 До вас приходять по допомогу чи пораду, коли треба з’ясувати, розібратися, копнути глибше, дати творчу раду або конструктивну критику.

А чи треба вибирати? ..

Якщо кількість галочок в блоках однакове або майже однакове – це не привід переживати про свою кар’єру. Та й будь-який вибір в принципі не остаточний.

Навіть прагнучи до вертикального росту і керівних посад, ви в якийсь момент можете вигоріти. В цьому випадку ви «сповільнитесь», видихнете і (хто знає ?!) знайдете віддушину в тому, щоб придбати нові професійні навички або стати Експертом в тому, чим займаєтеся.

А багато фахівців, які освоїли кілька суміжних спеціальностей і глибоко – основну, стають тим популярніші в якості Керівників, адже вони знають професію і галузь зсередини, тому здатні краще розуміти майбутніх підлеглих. Доведеться пройти додаткове навчання: набути стратегічного погляд на професійну сферу, навчитися керувати і ефективно взаємодіяти. Оптимальний варіант – програма MBA Intensive, так як вона являє собою концентрат знань і навичок в найкоротші можливі терміни, що дозволить швидко переформатувати мислення для керівної позиції.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.