Коли і для чого вам потрібен Agile

У сучасній економіці не так просто відрізнити модний тренд від корисного. Але Agile закріпився в бізнес-мисленні досить давно і глибоко, щоб привернути до себе увагу будь-якого амбітного професіонала. Розповімо, що це таке, і чому компанії активно впроваджують agile-підхід до управління проектами і бізнесом в цілому.

Що таке Agile

Термін прийшов зі сфери програмування і розробки і дослівно означає «гнучкий», «рухливий». Саме таким підходом з 2001 року користуються просунуті розробники для тестування гіпотез, швидкого створення і перевірки коду та багатьох інших професійних завдань. Agile прийшов на зміну так званому «каскадному» методу розробки, коли на проектування програмних продуктів йшло більше часу і ресурсів, тому що кожна задача вирішувалася поетапно, і в разі раптових змін в ситуації доводилося починати процес спочатку.

Як це часто буває з корисними інструментами, досить швидко Agile зацікавив фахівців за межами сфери розробки. У зв’язку з тим, що мова йшла про підхід, навіть філософію, – її нескладно було застосувати на інших завданнях зі схожими даними. Цим і зайнялися ентузіасти у сфері маркетингу, реклами, інформаційних технологій, рекрутингу.

Втім, на даний момент не має принципового значення, в якій галузі працює компанія: в умовах високої конкуренції та економічної турбулентності – філософія знайшла широке застосуванням в управлінні проектами. Так, в застосуванні Agile зізнаються керівники компаній Rolls-Royce (автомобілебудування), NASA (аерокосмічна галузь), AstraZeneca (фармацевтика), LEGO Digital Solutions (виробництво іграшок) тощо.

Основні принципи Agile:

 • Головний пріоритет – задоволення потреб замовника (навіть якщо вони часто змінюються).
 • Команда відноситься нормально до змін і навіть вітає їх.
 • Терміни короткі: замість п’ятирічок, років і кварталів – спринти в кілька тижнів.
 • Всі члени команди прагнуть до простоти як способу мінімізації зайвого клопоту.
 • Постійне спілкування всередині команди, обмін інформацією та продумані петлі (способи, регламенти) зворотного зв’язку – кращий спосіб швидко реагувати на зміни.

Таким чином, Agile-підхід дозволяє уникати нагромадження грандіозних планів, які ніколи не втілюються, і виведення на ринок продуктів, які морально застаріли, а тому нікому не потрібні. Команди, які практикують Agile, створюють гіпотезу, втілюють її в прийнятній версії і в найкоротші терміни, тестують на клієнтах і «докручують» вже в процес використання.

Важливий нюанс полягає в тому, що продукт – це не обов’язково конкретний товар, послуга, сайт або програма. Це може бути технологічний процес, «клієнтом» або «замовником» якого є один з відділів компанії.

Переваги Agile-підходу

У зв’язку з тим, що ніщо не є остаточним і не сприймається бездоганним, учасники проекту не бояться експериментувати, робити помилки, і немає ніяких бюрократичних перешкод для внесення виправлень або поліпшень в проект/ продукт.

Завдяки швидкості, з якою видається результат, компаніям простіше випереджати конкурентів і передбачати побажання клієнтів / замовників, а будь-які технологічні або галузеві новинки, Лайфхак, інсайти можна відразу тестувати, впроваджувати, поставити на служіння кінцевої мети.

Швидкий і регулярний зворотний зв’язок дозволяє зробити менше помилок у процесі реалізації проекту, до того ж зробити його максимально відповідним ринку, ситуації і потребам клієнтів.

В процесі гнучкого реагування на будь-які зовнішні зміни команда може відкрити нові ніші і ринки для своїх продуктів, створити нестандартні ідеї, організувати успішні партнерства.

Коли варто використовувати Agile

 • Коли вимоги неясні

Іноді навіть на формулювання завдання і з’ясування всіх вступних до неї і вимог до кінцевого результату потрібно багато часу. Якщо його немає – можна почати з малого, рухатися спринтами, покращувати продукт і процеси ітераціями. Завдяки цьому ви станете ближчими до мети – попри те, що, чекаючи «ідеального ТЗ», могли навіть не приступити до її досягненню.

 • Коли галузь дуже динамічна

Мова йде про цифрові медіа, маркетинг, рекламу і, звичайно, IT. Щодня з’являється десяток нових підходів, інструментів, ідей, гіпотез. Використовувати у роботі всі нереально, але повністю їх ігнорувати – швидкий спосіб піти з ринку. Agile дозволяє, як мінімум, залишатися на плаву.

 • Коли підводні камені в проекті точно є, але їх неможливо передбачити

Якщо ви знаєте, що ваша галузь схильна до серйозного законодавчого регулювання, або ось-ось відбудеться проривне наукове відкриття, яке призведе до революції в технологіях і процесах, – але не знаєте, коли і що саме станеться, Agile допоможе не займати вичікувальну позицію, втрачаючи замовників і з великими труднощами завойовану частку ринку.

 • В умовах турбулентної, кризової економіки

Якщо економіку лихоманить, то в наявності і неясні вимоги, і підводні камені, і постійні зміни в галузі. Коли завдання звучить як «Піди туди не знаю куди, принеси те не знаю що» або «Залишитися в живих» – Agile дозволяє долати кожну трудність, не заглядаючи на роки вперед.

 • Коли мова йде про розробку нового продукту або послуги

Новинки з’являються і зникають з такою швидкістю, що стандартний підхід «придумав – запропонував – все прорахував – зібрав команду – знайшов кошти – приступив – 10 раз перевірив на« фокус-групі »- створив рекламу – запустив, просунув і продав» більше не працює. Коли ціна помилки велика, краще помилитися в дрібницях і виправити свої помилки під час виконання проекту. Це все дозволяє зробити Agile

 • Коли у вас сильна проактивний команда

Іноді наявність згуртованої і професійної команди – вже відмінний ресурс для розвитку. Agile-підхід має на меті великий обсяг конструктивного спілкування, відповідальність кожного члена колективу як за результат, так і за швидкість виконання завдань, готовність адаптуватися до мінливих умов зовнішнього середовища і перевіряти нові ідеї. Якщо у вас є команда, якою ви пишаєтеся, варто поставити їй амбітне завдання і, дотримуючись принципів Agile, радіти результату.

Коли не варто використовувати Agile

 • Ваш проект не дуже терміновий – є час на якісну підготовку і опрацювання деталей.
 • Ваш проект не надто складний – є працюючі регламенти, дотримуючись яких можна легко досягати мети.
 • Ваш проект не новаторський, в ньому немає надзавдань – а одже, Agile буде занадто складним, з надмірним інструментарієм.
 • Вашій команді не вистачає професіоналізму та/або самоорганізації – якщо співробітники поки бояться брати на себе відповідальність за проміжні рішення і результати, то ви потонете в узгодженнях і обговореннях.
 • Ваш клієнт, замовник, керівництво поки не готові застосовувати Agile – наприклад, потрібно сувора звітність по кожному кроку і етапу роботи, або ж бачення результату однобоке («тільки так і ніяк інакше»).

Як визначити, що вашій компанії / команді потрібен Agile

Пропонуємо кілька контрольних питань. Відповіді на них не обов’язково будуть у вигляді «так/ні», але даючи відповіді на них ви зумієте зробити правильні висновки.

 • Чи працюєте ви в галузі, яка швидко змінюється?
 • Чи застосовують піонери вашої сфери Agile?
 • Чи дотримується ваше керівництво гнучкого стилю управління?
 • Чи входить у ваші завдання створення чогось нового – чи ви робите те, що давно існує?
 • Як скоро потрібен результат по вашому важливому проекту? (Agile краще працює зі стислими термінами)
 • Як ваша команда сприймає зміни – в процесах, регламентах, зовнішньому середовищі?

Чи складається ваша команда переважно з незалежних і високопрофесійних виконавців?

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.