Конфлікти в колективі: способи вирішення

З конфліктами в робочому колективі хоч раз стикався кожен з нас. Навіть якщо ви повністю впевнені в професіоналізмі і зосередженості на робочих завданнях ваших колег, вони неминучі. Як уникати їх і як ефективно справлятися з особистими або професійними розбіжностями? Яку роль у вирішенні конфлікту повинен грати керівник?

Існує кілька правил, яких слід дотримуватися кожному в колективі. А якщо ви є керівником, то вам тим більше слід звернути на них увагу – адже часто підлеглі будуть звертатися за вирішенням спору саме до вас.

Погані і хороші суперечки

У фітнесі існує поняття поганого і гарного м’язового болю. Поганий сигналізує про перевтому і травми, хороший означає якісно відпрацьоване тренування. Також і суперечки між колегами можуть бути корисними і шкідливими. Корисні створюють здорову конкуренцію, роблять роботу більш ефективною і дозволяють вирішити протиріччя, які гальмують діяльність співробітників. Таким спорам не варто заважати. Шкідливі ж сприяють тільки розлад в колективі, і з ними потрібно працювати.

Визначте причину конфлікту

Не завжди проблема полягає в особистих амбіціях і протиріччях співробітника. У деяких випадках конфлікт може свідчити про більш глобальні проблеми в компанії. Наприклад, співробітники не можуть “поділити сферу відповідальності», тому що їх посадові обов’язки не розмежовані. Або ж відповідальність одного співробітника набагато вище, ніж другого, який отримує таку ж заробітну плату. У такому випадку слід проаналізувати бізнес-процеси компанії: розглянути розподіл функцій, створити більш чіткі інструкції, структурувати інформаційні потоки тощо.

Вислухайте кожного учасника

Фахівці з управління конфліктами Том Харві і Джеррі Джелісон стверджують: вам необхідно вислухати кожного учасника і подивитися на ситуацію його очима. Однак самому ставати учасником конфлікту не можна ні в якому разі, відповідно, приймати чиюсь точку зору не варто. Зосередьтеся не на обставинах, які привели до протиріччя, а на шляхах вирішення. Причому це рішення повинно бути вироблено спільними зусиллями, оскільки психологи вважають, що більшість людей негативно сприймають  нав’язані із зовні поради.

Регулюйте конфлікт

Компроміс і поступки, до яких, як правило, вдаються керівники, – дуже оманлива тактика. В якому випадку вона ефективна? Якщо учасником конфлікту є людина набагато вища за службовим положенням за  іншу сторону. Припустимо, у вас різні погляди на виконання завдання з генеральним директором. Подумайте, чи варто це питання конфлікту або ж в цьому випадку доречніше поступитися, щоб не створювати неприємну ситуацію? Зрозуміло, коли причина конфлікту має стратегічний характер, ви можете відстоювати свою думку, якщо зможете її послідовно аргументувати.

В інших випадках оптимальним буде вихід, коли враховуються бажання обох сторін. Однак не завжди це можливо: існують ситуації, коли співробітники продовжують конфліктувати просто в силу своїх особистісних характеристик. Що робити в такій ситуації: прощатися з професійними фахівцями? Зовсім ні, просто постарайтеся обмежити їх спілкування один з одним. Перерозподіляйте їх обов’язки, не включайте конфліктуючі сторони до спільних проектів, урешті-решт, розсадіть їх по різних кабінетах.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.