Нетворкінг: як заводити ділові знайомства і побудувати особисту соціальну мережу

Якщо ви працюєте, вчитеся, займаєтеся власною справою або перебуваєте в пошуку свого визнання, нові знайомства у вашому житті відбуваються постійно. Ваше завдання полягає в тому, щоб перетворити їх в логічно вибудувану систему, яка принесе вам професійну користь. Ділові знайомства – це основа networking.

Як заводити ділові знайомства

Щоб зустріти цікавлять вас людей, ви можете відвідувати бізнес-тренінги, професійні семінари, спеціалізовані виставки. На першому етапі важливо подолати почуття страху, яке виникає у більшості людей перед спілкуванням з незнайомою людиною.

«Уявіть, що ви перебуваєте у великому залі, де в натовпі людей перебувають 10 кращих ваших клієнтів. Але для того, щоб познайомитися з ними, ви повинні пройти ланцюжок знайомств з іншими людьми. Багато людей зупиняться на цьому кроці і не укладуть вигідну угоду через психологічний бар’єр».

Деякі люди не готові спілкуватися в умовах шуму і скупчення людей, тому відчувають дискомфорт. В цьому випадку звертайте увагу на деталі, які спочатку можуть здатися вам незначними, аж до власного біоритму. Якщо ви сова, то не варто прагнути на бізнес-сніданки та інші ранкові заходи, щоб не відчувати на них дискомфорт, який позначиться на ефективності вашої презентації.

В окремих випадках коучі рекомендують інтровертам навіть організовувати власні заходи – збирати колег або незалежних фахівців на зустрічі по кілька людей. Це сприяє зміцненню ділових зв’язків і покращує комунікацію.

Коли ви встановлюєте контакт з будь-яким співрозмовником, намагайтеся не говорити про справи. У вас не так багато часу на спілкування, і буде неправильно, якщо у нього відразу складеться враження, що ви намагаєтеся йому щось продати або влаштуватися до його компанії. При першому знайомстві ваша задача – отримати контакти і домовитися про подальші зустрічах або дзвінках.

Щоб закріпити ділове знайомство, нагадайте про себе. Висловіть подяку за продуктивне спілкування, згадайте важливий або  момент, що запам’ятався з вашої попередньої бесіди. Поважайте час співрозмовника і говоріть цього разу виключно у справі.

Зв’язок необхідно тримати як мінімум по трьом каналам. Ними можуть стати, наприклад, електронні листи, особисте спілкування і Skype. Якщо ви відчуваєте, що спілкуєтеся з людиною вже досить щільно, то можете запросити його на неформальну зустріч, наприклад, в театр, на виставку або чашку кави.

Дотримуйтеся наступних правил:

 • Старанна поетапна робота над одним контактом може коштувати різнопланової роботи по декількох напрямках, тому зосередьтеся на тих людях, які дійсно для вас важливі.
 • Прагніть отримувати рекомендації, навіть якщо вони будуть полягати в тому, що ваш колега, керівник або знайомий згадає вас в розмові.
 • Ведіть список ділових контактів, розділений на категорії.
 • Оцінюйте кожен захід з точки зору його корисності для вас і порівнюйте її з емоційними і тимчасовими витратами – не дозволяйте «світському життю» замінити вам роботу.
 • Складітье розклад і чергуйте соціальну активність з іншими професійними заняттями.

Нетворкінг: як побудувати особисту соціальну мережу

Існує думка, що для побудови кар’єри достатньо знань і умінь. Дійсно, ваше просування по службі в значній мірі визначається вашим професіоналізмом. Але, з іншого боку, ринок праці розвивається і стає причиною зростання конкуренції. Тому успіху досягають ті, чиє ставлення до кар’єри носить різноплановий характер.

Саме тому нетворкінг привертає увагу HR-фахівців. Мистецтво спілкуватися, формувати і підтримувати ділові зв’язки, заводити правильні знайомства тільки на перший погляд здається простим. Побудова своєї особистої соціальної мережі так, щоб вона працювала на вас, насправді вимагає таких же інвестицій, як і будь-який інший захід з розвитку вашої кар’єри.

Нетворкінг включає в себе дві стратегії – онлайн і офлайн. Найбільша ефективність досягається при поєднанні елементів цих стратегій.

Проаналізуйте свою поведінку в соціальних мережах. В даному напрямку існує кілька правил:

 • Почистіть свій профіль: видаліть все, що може виставити вас у поганому світлі.
 • Не висловлюйтеся негативно про свою роботу, керівника і колег.
 • Зверніть увагу на всі соцмережі, де ви зареєстровані: зазвичай люди піклуються про своєму профілі на професійних сервісах, а на Facebook або в Twitter розслабляються.
 • Не соромтеся розповідати на своїй сторінці про свої професійні досягнення.
 • Надсилайте запрошення тим, хто цікавий вам з професійної точки зору.
 • Більше спілкуйтеся на професійних майданчиках і в тематичних спільнотах.
 • Фігуруйте в соціальних мережах, підтримуйте активність своїх акаунтів.

Деякі фахівці, особливо ті, хто вважає за краще працювати з дому, переоцінюють можливості соціальних медіа і забувають про важливість відвідування професійних заходів: конференцій, семінарів, виставок тощо. Кожен такий візит необхідно так само ретельно планувати.

На ділових заходах не забувайте про дрес-коді. Обов’язково візьміть з собою візитки – краще, якщо вони залишаться. Коли ваш співрозмовник віддає вам свою візитку, продемонструйте інтерес до неї, а не відразу ховайте: такі дрібниці не залишаються непоміченими.

Знайомте людей один з одним: по-перше, якщо це знайомство буде вдалим, вони будуть відчувати до вас подяку, по-друге, це підштовхне їх до того, щоб знайомити і вас з кимось у відповідь.

Навіть під час розмови з близькими друзями зберігайте імідж професіонала. Зрозуміло, близька людина не засудить вас, якщо ви розповісте про зірваний проект, але якщо його знайомі попросять порекомендувати співробітника, то навряд чи він назве ваше ім’я.

Пам’ятайте про горезвісну теорії шести рукостискань і не забувайте про важливість спілкування і в тому випадку, якщо ви вважаєте себе інтровертом. Найкращі співрозмовники, як відомо, не говорять, тому ваше вміння слухати інших буде дуже до речі.

Вважається, що допомогу можуть надавати тільки друзі, але відомо безліч прикладів, коли в побудові кар’єри допомагали малознайомі люди, тому постійно працюйте над розширенням мережі ваших знайомств, цікавтеся, чим займаються люди, і розповідайте про себе.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.