Правила Уїнстона Черчіля

Розповідаємо про принципи, які допомогли знаменитому прем’єр-міністру прожити насичене життя і стати одним з найбільших британців в історії.

Останній рік 19 століття. Англо-бурська війна у Південній Африці. Один з британських військових кореспондентів потрапляє у полон, але дуже скоро втікає з-під нагляду бурських солдатів. Так починається його небезпечна пригода  чужою країною. На шляху до свободи він буде пити з калюж, жити в шахті зі щурами, ховатися серед мішків з шерстю, ризикувати, довіряючи незнайомцям, щоб врешті-решт повернутися на батьківщину справжнім героєм.

Перед вами не опис нового пригодницького фільму. Це лише епізод з життя видатного в історії британця Вінстона Черчіля. Він став прем’єр-міністром Великобританії під час Другої світової війни і зіграв не останню роль у розгромі фашизму. Чудовий оратор, талановитий військовий і плідний письменник, він ніколи не боявся йти проти думки більшості, коли відстоював свої принципи. Правила, за якими жив Черчіль, будуть корисні кожному, хто хоче домогтися своїх цілей.

Весь фокус у тому, щоб встати на один раз більше, ніж упав

Тільки наполегливі та цілеспрямовані люди домагаються значних результатів. І Черчіль не був винятком. Саме йому належить знаменита фраза: «Успіх – це шлях від однієї невдачі до іншої без втрати ентузіазму». На своєму довгому життєвому шляху він не раз спотикався, але навіть найсерйозніші поразки не змусили його здатися.

ТОП-5 поразок Уїнстона Черчіля:

 1. Оборона Антверпена. На самому початку Першої світової війни Уїнстон очолив оборону Антверпена – бельгійського міста, який знаходився в німецькій облозі. Під час оборони загинуло 2500 солдатів, а бойове завдання так і не було виконано. Черчіля звинуватили в тому, що він безглуздо погубив людей.
 2. Дарданелльська операція. Під час Першої світової війни Черчилль провів невдалу операцію на турецькому півострові Галліполі в Дарданеллах. Військам не вдалося закріпитися на ворожій території, і вони понесли великі втрати. Ця поразка дорого обійшлося Черчиллю. Він був відсторонений від влади і перетворився на політичний труп. Тільки у 1917 році Уїнстону вдалося знову повернутися у політику і зайняти пост міністра озброєння.
 3. Вибори в парламент. У 1922 році Черчіль втратив посаду в кабінеті, а на виборах в кінці року і своє місце в парламенті. «Без посади, без місця в парламенті, без партії і без апендикса» – так він описував своє тодішнє становище зі звичною самоіронією. За наступні 2 роки Черчіль тричі програв на виборах, перш ніж у 1924 знову опинився в парламенті.
 4. «Роки в пустелі». Близько 10 років з 1929 по 1939 рр. Черчіль перебував у політичному висланні. У цей час він був простим депутатом і не мав посади в кабінеті. Однак це не завадило йому продовжувати твердо відстоювати свій погляд на світ. Він один з небагатьох усвідомлював небезпеку, яка виходила від Гітлера, і постійно закликав уряд готуватися до війни. У той час така точка зору не додавала популярності, а скоріше створювала вакуум навколо безглуздого депутата. Однак саме завзятість Черчіля допомогла йому піднятися, коли його прогнози збулися і Англія вступила у війну.
 5. Вибори 1945 року. Громадяни країни, яку Черчіль врятував від фашизму, вирішили, що Уїнстон не здатний вирішити соціальні та економічні проблеми, які є актуальними в повоєнний час. Ентоні Іден, черчиллівський міністр закордонних справ, записав у своєму щоденнику: «Всі вдячні Уінстону як військовому лідеру. Але значно менше ентузіазму викликає перспектива бачити його прем’єром в мирний час». Уїнстон програв і був глибоко вражений таким результатом. Коли король спробував вручити йому орден Підв’язки, він заявив: «Я не прийму цю нагороду. Для мене це буде орден Башмака. Як я можу вдягнути зірку на груди, коли народ дав мені ногою під зад! » Однак і на цей раз Черчіль не змирився з поразкою. Через 6 років він знову став прем’єр-міністром, хоча йому було майже 77.

Стикаючись з невдачами, Черчіль намагався не впадати у зневіру. Він любив виклики і ніколи від них не ухилявся, хоча усвідомлював високий ризик провалу. Як говорив сам Черчіль:

Успіх – це ще не крапка, невдача – це ще не кінець: єдине, що має значення, – це мужність продовжувати боротьбу.

Черчіль не любив сидіти на місці. Він розумів керівництво як дію, тому не тільки висував ідеї, а й сам брав участь у їх реалізації.

Завзято підніматися після поразок і продовжувати шлях Черчілю допомагала одна хитрість. Він ніколи не обмежувався одним проектом і мав кілька точок опори. Під час політичної ізоляції він писав книги, малював і будував.

Я завжди готовий вчитися, але мені не завжди подобається, коли мене вчать

Черчіль погано вчився в школі і не здобув вищої освіти. Однак він постійно займався саморозвитком, черпаючи необхідні знання з книг. Майбутній політик вивчав праці істориків, зокрема, Едуарда Гіббона і Томаса Маколея, читав Дарвіна, Шопенгауера, Аристотеля, Платона.

Уїнстон не просто ковтав сторінку за сторінкою, а працював з книгами. Так, він простудіював двадцатисемитомний збірник щорічних звітів британського парламенту з 1874 по 1880 рік. Він вивчив всі рішення, всі законодавчі проекти і дебати по ним і до кожного написав окремі коментарі.

Тяга до знань привела до того, що за своє життя Черчіль освоїв не одну професію. Крім успішного політика, він був мужнім солдатом, талановитим художником, непоганим каменярем і видатним літератором.

Черчіль-солдат. Це була перша професія, яку освоїв Уїнстон, закінчивши в 20 років військову школу і став кавалеристом. Довгий час він вважав військову справу своїм покликанням і постійно прагнув опинитися в самій гущі подій якщо не в якості солдата або командира, то в ролі військкора. За своє життя Уїнстон встиг повоювати на чотирьох континентах: в Європі, Азії, Африці і Латинській Америці. Він був присутній або брав участь у дев’ятнадцяти битвах і отримав чотирнадцять нагород за участь у цих кампаніях.

Черчіль-художник. Майбутній прем’єр-міністр взявся за пензель лише в 40 років, однак встиг написати близько 500 картин. Сер Вінстон прекрасно бачив колір і фактуру навколишнього світу. Всі атрибути художника-живописця він завжди брав із собою в поїздки по різних країнах і в будь-якій ситуації міг виділити пару годин улюбленому захопленню. Живопис допомагав політику відволіктися від відповідальності і відпочити.

У 1921 році Черчіль відправив кілька картин на Міжнародну виставку в Парижі, поставивши на них підпис вигаданого художника Чарльза Морина. На його здивування журі схвалило шість картин і виставило їх на аукціон.

Черчіль-каменяр. У юності Черчіль навчався у професійного муляра, і наука не пропала даром. У період політичного заслання він клав по 200 цегли в день. Побудував два котеджі, велику кухню, величезний басейн з підігрівом і частину огорожі в своєму маєтку.

Черчіль-письменник. Уїнстон написав тисячі статей для газет і журналів і понад сорок книг. Література була основним джерелом доходу, який дозволяв Уїнстону жити на широку ногу. Першу книгу Уїнстон опублікував в 24 роки, і вона відразу принесла молодому автору успіх і солідний гонорар.

Більшість написаних Черчиллем книг досить об’ємні. Так, у його звіті про Другу світову війну 2 050 000 слів. Для порівняння, в романі «Війна і мир», який не дається багатьом школярам, ​​лише 560 000 слів – майже в 4 рази менше.

Підсумком такої активної творчості стала Нобелівська премія з літератури, яку присудили політику в 1953 році «За високу майстерність творів історичного та біографічного характеру, а також за блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювалися вищі людські цінності». Суперником Черчіля був сам Хемінгуей.

Сер Уїнстон був людиною, який завжди і всім цікавився – життям, людьми, прогресом. Його жага знань у поєднанні з творчим підходом і звичкою ставити запитання, не боячись видатися некомпетентним, породжували нові ідеї. В останні роки його інтерес до життя і подій в світі не слабшав. Він багато читав, із задоволенням порався з тваринами, не кидав живопис. Коли у 85 років Уїнстон гостював на яхті Аристотеля Онассіса, то захотів оглянути всі відділення яхти, навіть важкодоступні.

Я ніколи не стояв, коли можна було сидіти, і не сидів, коли можна було лежати

Черчіль ніколи не був трудоголіком. Він умів відпочивати і відновлювати сили. Для Уїнстона було немислимо присвятити весь день виключно службі, яку б посаду він не обіймав. Він встигав проводити час з сім’єю, малювати, спілкуватися з друзями, а головне, в будь-якій ситуації знаходив час на денний сон. Це був обов’язковий пункт в його розпорядку дня.

Розпорядок дня прем’єр-міністра:

 • 08:00 – Підйом. Сніданок у ліжку, читання газет, розпорядження секретарю.
 • 11:00 – Прийом ванни, прогулянка в саду, робота в кабінеті.
 • 00 – Обід з сім’єю і гостями.
 • 15:30 – Робота, господарські справи.
 • 17:00 – Післяобідній сон.
 • 18:30 – Підйом, прийом ванни.
 • 20:00 – Вечеря, спілкування з друзями і сім’єю, робота в кабінеті.
 • 03:00 – Відбій.

Черчіль знав, що короткий сон після обіду дає йому сили, щоб працювати допізна і не втомлюватися. Він розумів, що так встигає більше. У парламенті у прем’єра стояло персональне ліжко, на якому він регулярно дрімав після полудня незалежно від зведень з фронту. Навіть у найважчі дні Другої світової війни, коли Німеччина бомбила Англію, глава держави дозволяв собі такий відпочинок. Тільки так він міг витримати відповідальність, яка на нього навалилася:

Ви повинні спати у проміжку між обідом і вечерею, і ніяких півзаходів, ніколи! Знімайте одяг і лягайте в ліжко.

Не забував Черчіль і про вихідні. У другу половину дня в п’ятницю він їхав з Лондона до заміської резиденції прем’єр-міністра, а в ясну погоду, коли служба безпеки побоювалася, що німці можуть розбомбити її, проводив недільний відпочинок у маєтку Дитчли, що належав його товаришу. Зазвичай о 14 годині в п’ятницю дружина Черчіля Клементина дзвонила чоловіку і цікавилася, де вони проведуть вихідні. Черчіль дивився на барометр, що висів у кабінеті і приймав рішення.

Здоров’я і енергійність прем’єра також підтримував спорт. До п’ятдесяти років він залишався одним з найсильніших гравців в поло в Англії. Однак Черчіля все ж не можна назвати затятим послідовником здорового способу життя. Він часто вдавався не до самих корисних способів розслабитися – алкоголю і цигаркам. Як він сам казав: «Я витягнув з випивки більше, ніж випивка з мене» або «Якщо газети почнуть писати про те, що треба кинути палити, я краще кину читати».

Кращий спосіб залишатися послідовним – це змінюватися разом з обставинами

Черчіль все життя зберігав вірність своїм ідеалам: свободу особистості, відданості родині, справедливості і великодушності. Щоб жити відповідно до цих цінностей і досягати поставлених цілей, йому доводилося проявляти гнучкість у вчинках і рішеннях. Якщо якийсь шлях не призводив до бажаного результату, він не намагався пробити головою стіну, а шукав інші можливості.

Черчіль завжди був готовий зробити крок назад, щоб у підсумку просунутися вперед. Коли його зняли з посади першого лорда Адміралтейства (міністра військово-морських сил) через невдалу Дарданелльську операцію, він не став покірно чекати зміни курсу, а тут же попросився майором на Західний фронт, хоча це було явне пониження у кар’єрі. Уїнстон вважав за краще дію очікуванню. Будучи майором, він отримав важливий досвід, який допоміг йому виграти Другу світову війну.

За свою кар’єру Уїнстон кілька разів міняв партію. Спочатку він був з консерваторами, в 1904 році переметнувся до лібералів, щоб через 20 років знову повернутися до консерваторів. У підсумку своїм цього перебіжчика не вважав вже ніхто. Сам же Уїнстон вважав, що краще змінити партії, ніж принципам, і намагався обернути все це на жарт:

Кожен може втекти, але потрібна майстерність, щоб втекти назад.

Крім обох партій, Черчілль встиг приміряти на себе відразу кілька місць у кабінеті міністрів. У різний час він був міністром торгівлі і промисловості, міністром внутрішніх справ, канцлером Казначейства (міністром фінансів), міністром озброєнь, першим лордом Адміралтейства (міністром військово-морських сил), військовим міністром і міністром авіації. Він не відмовлявся ні від однієї посади, на якій міг принести користь країні, і скрізь намагався виконувати свою роботу з найкращим результатом.

Головне правило, яке допомагало Черчілю домагатися успіху, – невгамовна жага до життя. Він ніколи не вважав, що його час минув. У 66 років, коли багато хто вже виховує онуків на пенсії, він став прем’єр-міністром і виграв війну, а в 76 років, коли більшість живе спогадами, Черчіль знову опинився на чолі однієї з найсильніших країн Європи. У душі він завжди залишався молодим. Як сказав про нього друг Бернард Барух після чергової зустрічі: «Він чудова молода людина у 86 років».

Ніколи не здавайтеся – ніколи, ніколи, ніколи, ніколи, ні у великому, ні в малому, ні у значущому, ні  дрібному, ніколи не здавайтеся, якщо це не суперечить честі і здоровому глузду. Ніколи не піддавайтеся силі, ніколи не піддавайтеся очевидній силі вашого противника.

У. Черчілль

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.