10+ ситуацій на роботі, коли ні у будь-якому разі не потрібно вибачатися

Ввічливість, такт і вміння відчувати емоції іншої людини – важливі якості для будь-якого сучасного професіонала, але часом необхідно постояти за себе і відстояти свої інтереси.

Звичка вимовляти «вибачте» з приводу і без швидко створить вам репутацію людини безхребетної та невпевненої – невдалий фундамент для успішної кар’єри.

Перерахуємо 10 ситуацій на роботі, коли вам не варто вибачатися, якщо не хочете нашкодити своїй репутації і кар’єрні у майбутньому. А наприкінці статті поділимося лайфхаком про те, як не вибачатися, навіть якщо ви винні.

 1. Коли ви не винні

Замість вибачень скажіть: «Я жалкую, що ви відчуваєте себе [певним чином]» або «Мені шкода, що так склалося». Продемонструйте співчуття, не беручи на себе провину. Потім відразу перейдіть до питань на кшталт: «Як ми можемо це вирішити?» або «Чим я можу допомогти?».

Не вибачайтеся також від імені когось, хто дійсно винен і «передає свої вибачення» – це неминуче прозвучить фальшиво. І звичайно, не вибачайтеся за обставини непереборної сили – будь то природне явище або рішення уряду країни.

 1. Коли вам потрібна допомога

Ніхто не добирається до вершини самотужки, тому малоймовірно, що ви доживете до пенсії,  ні разу не звернувшись за допомогою. Формулюйте прохання конкретно і ввічливо, будучи до того ж готовими до відмови. Якщо допоможуть – шукайте можливість відплатити за допомогу якомога швидше.

Якщо надана допомога виявиться більш складною і трудомісткою, ніж ви припускали, то тоді варто (!) Вибачитися. В інших випадках прохання про послугу по роботі і відповідна допомога – лише частина повсякденного професійного спілкування.

 1. Коли ви працюєте швидше і ефективніше інших

Якщо колега проводить багато часу, спілкуючись в чатах-курилках або гортаючи соцмережі, а потім у паніці перед  дедлайнами здає звіти і готує презентації в останній момент, – це її вибір. У всіх людей різні стилі роботи, і, хоча жоден з них не є правильним чи неправильним, жоден з них не заслуговує вибачень.

 1. Коли вам потрібна додаткова інформація

Збір даних, необхідних для прийняття вірного рішення, не повинен викликати у вас почуття дискомфорту і тим більше – провини.

Взяти хоча б співбесіду. Однієї зустрічі часом не вистачає, щоб отримати всю необхідну інформацію та прийняти рішення, яке вплине на ваше подальше життя. Якщо ви отримали запрошення на роботу після однієї короткої співбесіди (вітаємо!) – ви маєте право задавати додаткові і уточнюючі питання і при цьому не вибачатися за це.

 1. Коли вам є що сказати

Якщо у вас є слушну думку або пропозиція, і ви хочете озвучити її на зустрічі або нараді – не потрібно вибачатися за бажання поділитися нею з колегами і керівниками. Вас взяли на роботу, тому що у вас є мотивація і кваліфікація, ви володієте стратегічним баченням бізнесу і майбутнього компанії. Тепер від вас чекають (!), що ви будете робити внесок у загальний результат. Ніяких вибачень – відразу до справи.

 1. Коли вам потрібно зосереджено попрацювати

Балаканина біля кулера може бути захоплюючою, але це непродуктивний спосіб проведення робочого дня. Напевно краще для вас вчасно повернутися додому до сім’ї або зустрітися з друзями в кафе – попередньо впоравшись з робочими завданнями.

Якщо хтось із колег намагається втягнути вас у розмову, не вибачайтеся, що вам потрібно повернутися до роботи. Ви приходите в офіс з певною метою, і ця мета не потребує пояснень. Згадайте про дедлайн або плани на вечір і запропонуйте поспілкуватися іншим разом. Але не кажіть, що шкодуєте через це.

 1. Коли ви встановлюєте особисті кордону

Ви працюєте певну кількість годин на день, і абсолютно нормально не бути на зв’язку опівночі або в неділю. Чітко позначте, коли ви будете і не будете працювати, і дотримуйтеся цього, не вибачаючись. Ваше право – мати особистий час.

Не вибачайтеся також за турботу про себе, своє здоров’я і психологічний стан. Без такої турботи неможливо зробити успішну кар’єру – і при цьому дожити хоча б до весілля своїх дітей. Хворієте – хворійте вдома і не вибачайтеся. Потрібен вихідний посеред тижня – просіть і не вибачайтеся. Хочете сходити до стоматолога чи на свято до дитячого садочку дитини – попереджайте, погоджуйте і не вибачайтеся.

 1. Коли вам зовсім не шкода

Вибачатися за те, за що ви не відчуваєте каяття, – це обман, і адресат його відчує. Якщо хтось із колег або керівників вважає вашу поведінку неправильною, але ви з цією позицією не згодні, – замість того щоб вибачитися і залишити все як є, запитайте його, як би він вчинив у подібній ситуації і як би він хотів, щоб ви учинили.

 1. Коли ви відстоюєте те, у що вірите

Якщо ви бачите щось, що викликає загрозу репутації компанії або її фінансовим результатам, про це необхідно попередити керівництво – і не вибачайтеся перед винуватцями того, що відбувається.

Якщо вважаєте, що керівник поводиться неетично або неекологічно (тобто його вчинки шкодять оточуючим, зокрема і стороннім, людям) – скажіть про це хоча б йому. За подібну відвертість нема чого вибачатися: ви просто ставите свої цінності чи інтереси компанії вище особистої дружби і комфортних відносин.

 1. Коли ви звільняєтеся

Вам насправді не шкода, що ви погодилися на іншу роботу. Якби жалкували, то не йшли б з нинішнього місця. Вибачення дадуть вашому керівнику привід, щоб умовити вас залишитися. Не вибачайтеся, твердо стійте на своєму і розлучайтеся з керівником у хороших відносинах.

Є ще кілька ситуацій, коли спокуса вибачитися занадто велика:

 • коли ви даєте негативний зворотний зв’язок, критикуєте чиюсь роботу або результати;
 • коли ви повідомляєте колегам або керівникові погані новини;
 • коли ви довго не можете відповісти на нетерміновий лист або повідомлення;
 • коли ви не перевіряєте електронну пошту і робочі чати 24 години на добу 7 днів на тиждень;
 • коли у вас є особисті інтереси поза роботою.

Новини та зворотний зв’язок не бувають тільки хорошими. Пріоритети ж в роботі і житті у цілому ви визначаєте самі. Тому в ситуаціях, перерахованих вище, від вибачень краще утриматися.

Не вибачайтеся, а говорите «дякую»

Коучі і досвідчені учасники переговорів пропонують цікавий лайфхак: у ситуації, коли ви дійсно винні – знайдіть, за що подякувати людям. Вибачення не несуть особливої ​​користі, а подяка допомагає встановити непомітний емоційний зв’язок.

 • Ви спізнилися на зустріч? Замість «мені шкода» скажіть «дякую за ваше терпіння» або «дякую, що почекали, поки я вирішував це термінове питання».

Завалили дедлайн? Замість «вибачте, що я не встиг у зазначений термін» скажіть «дякую, що дозволили мені витратити на це додатковий час, щоб все зробити правильно».

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.