Прийняття рішень. Як прискорити вибір

Для початку потрібно визначити, наскільки важливим є рішення, яке належить прийняти. А далі вам допоможуть поради, які ми зібрали в цій статті.

Кожен наш день складається з сукупності найрізноманітніших рішень. Що приготувати на вечерю? Куди поїхати на вихідні? Чи варто погоджуватися на пропозицію про роботу? Навіть якщо ми нічого не робимо, ми приймаємо рішення про те, що будемо лінуватися, хоча і не завжди це усвідомлюємо.

Страхи про можливі наслідки, переживання про втрачені можливості, боязнь прийняти неправильне рішення – все це ускладнює наше життя.

Як же прискорити і спростити процес прийняття рішень? Перше, що потрібно зробити, – це визначити, наскільки важливим є кожне з них. Для зручності всі рішення можна розділити на прості, важливі і рішення середнього рівня.

Щоб визначити, до якої категорії належить рішення, запитайте себе:

 • Наскільки важливим є це рішення?
 • Чи будуть результати рішення впливати на моє життя через рік?
 • Що найгірше може статися, якщо я зроблю невірний вибір?

Чим частіше ви будете задавати собі ці питання, тим швидше помітите, що не кожен вибір настільки важливий, яким здається на перший погляд. Фасон весільного плаття не вплине на сімейне щастя, на відміну від людини, який надіне обручку на палець. І не так важливо, який саме подарунок ви купите мамі на ювілей, якщо він буде обраний з любов’ю.

Отже, ви визначили категорію рішення. Що ж робити далі?

Прості рішення

 • Що приготувати на вечерю?
 • Який чайник купити: чорний – під колір плитки або червоний, щоб поєднувався з новою кухнею?
 • Подзвонити клієнтові зараз або відкласти на завтра?

Всі ці питання відносяться до простих рішень, оскільки через рік вони не будуть впливати на наше життя і, більш того, ми навряд чи згадаємо про те, що тоді вибрали.

Тому найкраще, що ми можемо зробити з простими рішеннями, це прийняти їх якомога швидше, щоб зберегти сили для більш важливих.

Раніше ми вже писали, що резерви сили волі не безмежні і дуже швидко виснажуються. Прості рішення розтягують їх по крихтам, як чайки кусень хліба. Як же цього не допустити?

Правило «якщо, то …»

Деякі прості рішення повторюються. Ми часто потрапляємо в одні і ті ж ситуації, але кожен раз витрачаємо багато часу і сил, щоб прийняти рішення, про яке дуже скоро забудемо. Нас нерідко охоплює параліч аналізу під час вибору кольору футболки або вивченні меню.

Охоплений муками вибору, ми стаємо схожі на буриданового віслюка, який стоїть між двома копицями сіна і ризикує померти з голоду, тому що не може визначитися, який з них обрати. Щоб не потрапляти в такі ситуації, встановіть для себе кілька правил під кодовою назвою «якщо, то …»:

 • якщо у мене багато роботи, то я замовляю їжу в офіс в кафе «Швидко і смачно»;
 • якщо хтось переб’є мене 2 рази, то на третій я зроблю зауваження;
 • якщо мене підійшла річ, яку потрібно купити, я купую її і йду з ТЦ, не намагаючись знайти щось краще.

Визначте ці правила для тих простих рішень, на яких ви часто буксуете. Це допоможе вам робити вибір набагато швидше.

Оскільки прості рішення не особливо впливають на подальше життя, ви можете віддати їх на волю випадку. Найпростіше – кинути монетку, якщо альтернативи всього дві, або написати всі варіанти на папірцях для записів, перемішати і витягнути одну з них.

Способів багато, головне, що в цьому випадку ви можете сміливо сподіватися на долю і зі спокійною совістю прийняти будь-який випадковий вибір, адже ніяких серйозних наслідків він не принесе.

Важливі рішення

 • Де здобувати освіту і яку професію обрати?
 • Чи переїжджати в інше місто?
 • Чи відкривати свою справу?

Всі ці рішення значно впливають на наше життя і приймаються не за один день. Кожне з них має «дозріти». Тому ми не будемо говорити про те, як прийняти рішення швидше, а постараємося допомогти вам не помилитися у виборі.

Спираємося на цінності

Головне, про що варто згадати, коли мають бути ухвалені складне рішення, це життєві цінності. Якщо у вас поки немає чіткого розуміння про те, що для вас важливо, прочитайте нашу статтю.

Розуміння власних цінностей допоможе вам легше приймати складні рішення і рідше шкодувати про зроблений вибір. Наприклад, якщо для вас на першому місці стоїть сім’я, то немає сенсу погоджуватися на роботу, яка передбачає велику кількість відряджень, навіть якщо ви будете заробляти в 2 рази більше. Хоча можна розглянути цю роботу, як тимчасову, щоб накопичити на освіту дітей, переїхати в хорошу квартиру або зробити щось ще для своєї сім’ї.

Не жалійте

Складні рішення – це те роздоріжжя на дорозі, які дають можливість побудувати життя зовсім по-різному. Розуміючи це, важко не думати про втрачені можливості. Щоб якось допомогти вам менше шкодувати про те, що могло б статися, наведемо уривок з книги «Парадокс вибору», де Баррі Шварц говорить про речі, які змушують задуматися.

«Один священик шокував прихожан під час проповіді, присвячена шлюбному життю, сказавши навпростець, що – так, чужий коровай дійсно завжди солодший. Він мав на увазі, що ви неминуче будете зустрічати людей, які молодші, красивіші, веселіші, розумніші або, більш чуйніших, ніж ваш чоловік або дружина.

Однак вибирати супутника життя – не те ж саме, що примірятися до товару в магазині.

Єдиний спосіб знайти щастя і сталість при наявності, здавалося б, більш привабливих і спокусливих кандидатів на заміну супутника життя – це сказати: «Я просто не збираюся думати про це. Я прийняв своє рішення щодо дружини/чоловіка, тому чуйність цього або зовнішність тієї людини мене не стосується. Я не на ринку … »

Болісні сумніви про те, чи є ваша любов «справжньої», або ваші сексуальні відносини – дійсно палкими, і роздуми про те, що ваш вибір міг би бути вдаліше, – це рецепт страждання.

Усвідомлення факту зробленого вами вибору дозволяє вам направити всю енергію на поліпшення тих відносин, які ви вибрали, замість того щоб постійно вдаватися до думок чи вдалий сам вибір».

Такий підхід можна використовувати не тільки під час обрання дружини/чоловіка, але і для будь-якого іншого важливого рішення. Як тільки ви почнете думати про втрачені можливості, нагадайте собі, що не буває ідеальних варіантів. У кожної альтернативи є свої плюси і мінуси. Саме тому прийняти рішення так складно. Однак тільки від вас залежить, чи зможете ви використовувати сильні сторони свого вибору по максимуму.

Рішення середнього рівня

До рішень середнього рівня відносяться всі інші рішення, які не потрапляють в перші дві категорії. Ці рішення не можна назвати доленосними, і в той же час вони впливають на наше життя.

 • В якому районі купити квартиру?
 • Який телефон / фотоапарат / машину вибрати?
 • Чи варто продовжувати спілкуватися з цією людиною?
 • Якому рекламному агентству доручити проект?
 • Чи варто звільнити цього співробітника або дати йому ще один шанс?

Як же приймати такі рішення швидше? Ось кілька порад.

Вимкніть емоції

Щоб рішення виявилося більш об’єктивним, спробуйте знизити вплив емоцій, обравши один із таких способів:

 • Сформулюйте проблему англійською або іншою іноземною мовою. Як правило, люди схильні сприймати іноземну мову набагато менш емоційно, ніж свою мову. Вчені довели, що коли ми думаємо над проблемою, яка сформульована на іноземній мові, ми частіше включаємо логіку.
 • Спробуйте уявити себе з боку. Ми швидше приймаємо рішення, коли справа стосується наших друзів і знайомих. І найчастіше такі рішення більш правильні. Тому спробуйте подивитися на себе з боку. Ось Микола, він такий-то і такий-то, і йому потрібно вирішити, чи варто звільнити співробітника, який зробив те-то і те-то. Слово «він» перетворює вас з суб’єкта дії в об’єкт, як би витягаючи з неприємної ситуації, і допомагає змінити кут зору.

Обмежте час

Нерідко буває, що ми вивчили дуже багато інформації по темі, продумали всі альтернативи, але все одно ніяк не можемо визначитися з вибором. Відповідно до закону Паркінсона робота займає весь відведений на неї час. Значить, пора її обмежити.

Можна скористатися методом самураїв. Японські воїни відводили на рішення сім вдихів і видихів. Якщо вони не могли зробити вибір за цей час, то відкладали його на деякий час, оскільки вважали, що обставини або вони самі ще не дозріли.

Вам необов’язково вважати вдихи і видихи. Можете використовувати більш сучасний інструмент – таймер. Відлічіть 10-15 хвилин, знову продумайте всі аргументи, і коли таймер подасть сигнал, прийміть рішення.

Скоротіть кількість критеріїв або альтернатив

Пам’ятайте, як ви купували мобільний телефон або фотоапарат? Напевно витратили дуже багато часу на вивчення характеристик різних марок і читання відгуків в інтернеті. Воно й зрозуміло. Ви хотіли не помилитися і вибрати найкращий варіант. І чим більше сил ви вкладали в це рішення, чим більше інформації завантажували в мозок, тим більше це вас стомлювало, а вибір ставав складнішим. Напевно під кінець ви вже просто хотіли придбати річ, яка вам потрібна, забувши половину з того, що дізналися.

Як же прискорити процес вибору і оптимізувати витрати на таке рішення? Відмовтеся від пошуку ідеального варіанту. Задайте собі питання: «Для чого мені потрібен телефон або фотоапарат?» і визначте 2-3 критерію, які для вас важливі. Наприклад, час роботи батареї і розмір екрану у випадку з мобільним телефоном або вага і тип матриці в фотоапараті. Тепер можна зайнятися пошуком підходящих варіантів, порівнюючи їх тільки за цими критеріями.

Отже, щоб прийняти рішення швидше і отримувати більше задоволення від зробленого вибору, визначте критерії рішення, які ви вважаєте досить хорошими, і дозвольте ідеальному варіанту залишитися десь там, в невивченому обсязі інформації.

Використовуйте досвід інших людей

Відгуки – наше все. Коли нам потрібно знайти хорошого стиліста або лікаря, ми запитуємо друзів. Коли вибираємо гаджет або машину – знову-таки запитуємо друзів або читаємо відгуки в інтернеті. І нехай в результаті ми отримуємо лише суб’єктивну оцінку, це допомагає нам уникнути негативних наслідків. Адже якщо людям щось дуже вже не сподобалося, вони, швидше за все, напишуть про це. Відгуки працюють настільки добре, що на біржах копірайтерів часто зустрічаються завдання з написання фіктивних відгуків. На щастя, результат такого вільної творчості можна помітити, якщо уважно поставитися до цього. Ось кілька порад, як це зробити.

Як відрізнити фальшиві відгуки від реальних:

 1. Текст написаний занадто професійно.
 2. У відгуку автор багато пише про різні аспекти продукту і мало про користь конкретно для себе, про свій досвід.
 3. Автор тільки хвалить продукт, не розповідає про його мінуси.
 4. Автор точно вказує і часто повторює складні назви продукту або послуги.
 5. Автор всім своїм виглядом показує, що не пов’язаний з компанією, про яку пише, використовуючи фрази «випадково побачив», «натрапив в інтернеті» тощо.

Чим більше ви знайдете відгуків, тим краще. Однак не намагайтеся врахувати їх всі. В першу чергу знаходите те, що їх об’єднує. Факти, які згадали кілька людей, з великою часткою ймовірності виявляться реальними.

Проте не варто сподіватися на чужий досвід в будь-якій ситуації. Будьте дуже уважні до порад, які стосуються вашого особистого життя. Тут ніхто, навіть кращі друзі, не скажуть, як для вас буде краще.

Відгуки допоможуть вам знайти хороший навчальний заклад, але не в силах визначити, яка робота зробить вас щасливим.

Записуйте свої рішення

Цей спосіб радив застосовувати відомий психолог і володар Нобелівської премії з економіки Деніел Канеман. Всякий раз, коли ви приймаєте скільки-небудь значиме рішення, записуйте, що ви вирішили і чому. Порада проста, але вимагає дисципліни. Особливо добре вона підходить для бізнес-задач.

Записуйте всі свої рішення із зазначенням результату: яку рекламу куди подали, скільки витратили, скільки клієнтів отримали. Виступили з промовою, і вона мала успіх? Запишіть, які слова говорили і як була побудована структура мови тощо. У наступний раз, коли ви опинитеся в схожій ситуації, вам буде простіше зробити вибір.

Залучайте інтуїцію

Вчені довели, що велика частина інформації, яку ми сприймаємо, просто не доходить до нашої свідомості. Однак підсвідомість тримає напоготові і все запам’ятовує, а головне, швидше робить висновки, які намагається донести до нас у вигляді інтуїції. В результаті ми відчуваємо, що потрібно вчинити саме так, але не можемо аргументувати, чому.

Відомий бізнесмен Джордж Сорос приймав рішення на підставі своїх відчуттів. Ось що він говорив з цього приводу: «Я багато в чому покладаюся на тваринні інстинкти. Коли я активно керував фондом, мене турбували болі в попереку. Я вважав напад гострого болю сигналом того, що в моєму інвестиційному портфелі щось не так. Біль у спині не говорила мені, що саме не так, – не було такого, що хворобливі відчуття в попереку відповідали за короткі позиції, а, припустимо, в лівому плечі – за валюти, однак вона спонукала мене шукати щось неправильне тоді, коли інакше я б навіть не занепокоївся ».

Успішні люди довіряють інтуїції, і ви можете сміливо прислухатися до неї, якщо вже накопичили великий досвід у тій сфері, де приймаєте рішення.

Як же достукатися до підсвідомості і отримати допомогу, якщо ви не відчуваєте певних фізичних відчуттів в тілі, як Сорос? Вивчіть проблему з усіх боків і задайте підсвідомості конкретне питання. Потім подумки відпустіть проблему і займіться іншими справами. Рішення прийде до вас у найнесподіваніший момент. Наприклад, в душі або під час прогулянки з собакою, коли підсвідомість завершить свою роботу.

Отже, ви навчилися визначати, наскільки важливе рішення стоять перед вами, і робити вибір швидше. Дотримуючись наведених порад, не забувайте про головне – відпускайте всі інші «хороші» альтернативи, якщо рішення вже прийнято. Всякий раз, коли починаєте переживати про втрачені можливості, нагадуйте собі, що мета рішення – не шукати ідеальний варіант, а прокласти місток до наступного рішення. І нехай кожен вибір змінює ваше життя тільки в кращу сторону!

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.