Робота і особисте життя: збереження балансу

Гармонія настає тоді, коли вранці ви з радістю йдете на роботу, а ввечері з радістю повертаєтеся додому – так говорить відомий вислів. Збереження балансу між роботою та особистим життям (Work-life balance) – одне з найскладніших завдань на даний час. Як розумно провести межу між робочим і особистим часом? Що повинно стати для вас тривожним дзвіночком, що свідчитиме про порушення балансу? Які перші кроки необхідно зробити і чому вони важливі для вашого особистого і професійного життя?

Опитування, проведені за участю працюючих українців, показали, що серед молоді відсоток тих, хто задоволений балансом між роботою та особистим життям, найбільш високий. Майже половина респондентів задоволена своєю роботою і  часом «на себе», яке залишається після неї. Чим старші були опитані, тим більше було невдоволення тим, що більшу частину життя займає робота. Це цілком зрозуміло: молоді люди, як правило, не пов’язані сімейними зобов’язаннями, вони зацікавлені в кар’єрному зростанні і захоплені професійним розвитком. За оптимального збігу обставин такий настрій має зберігатися і в зрілому віці, незважаючи на появу нових пріоритетів у вигляді сім’ї, наприклад. Однак більшість втрачає інтерес до професійного розвитку і починає сприймати роботу як неминучу рутину. У чому причина цього професійного вигорання? У тому числі і в порушенні балансу.

Якщо ви відчуваєте, що живете повним життям, якщо вам вдається реалізуватися і в кар’єрі, і в особистому житті, та свої захоплення, то ви не відчуваєте втоми від роботи. Цілком закономірно, що в такому випадку ви досягнете успіху. Кожен з нас, спираючись на особистий досвід, може навести приклади тих, хто багато часу віддає професії, але при цьому встигає і подорожувати, і вивчати іноземні мови, і займатися спортом, і тих, хто проводить в офісі належний час, але постійно скаржиться на втома і брак часу. До якого типу належите ви? А до якого хотіли б належати? Порушення балансу легко виявити. Існує кілька типових ознак, на які вам слід звернути увагу:

  • Втрата як особистої ефективності, так і ефективності бізнесу.
  • Складнощі у взаємодії з колегами, партнерами, керівництвом, клієнтами та іншими представниками вашого бізнес-оточення.
  • Відчуття професійної втоми: ви розумієте, що ваша діяльність марна, починаєте думати про те, щоб все кинути.
  • Хвороби, проблеми зі здоров’ям.
  • Проблеми з сім’єю, відсутність особистого життя.
  • Брак часу на себе: хобі, спорт, відпочинок.

Якщо ви помічаєте останнім часом такі ознаки у себе, то вам варто задуматися над істотною перебудовою свого способу життя.

Складаючи свою формулу збереження балансу, вам слід відмовитися від стандартних схем. Скільки годин вам необхідно для відпочинку, а скільки для роботи, залежить від ваших індивідуальних професійних і психологічних характеристик. Якщо ви сумніваєтеся у правильності своїх оцінок і розрахунків, ви можете звернутися до коуча. Однак зосередитися необхідно на власних перевагах, меті, здібностях і можливостях.

Задумайтесь, чому ви зіткнулися з даною проблемою? Психологи стверджують, що більшість живе з порушеним балансом роками, тому що їм просто так зручно. Неправильно побудований день і низька ефективність стають виправданням для того, щоб не приділяти часу сім’ї, не займатися спортом, не розвивати свої сильні сторони. Замість того, щоб зайнятися тайм-менеджментом і віднайти шляхи, щоб працювати ефективніше, вони вважають за краще зберігати такий порядок і залишатися в зоні комфорту, оскільки і до цейтноту, авралів і нестачі часу теж можна звикнути. Однак не всі замислюються, що, по-перше, такий спосіб життя загрожує проблемами зі здоров’ям як психологічними, так і фізичними, а по-друге, навряд чи подібна робота може привести до якогось професійного злету.

Щоб зробити життя більш повним, а роботу більш ефективною, потрібно поставитися до побудови оптимального балансу, як до будь-якого бізнес-проекту. Наприклад, ви можете скористатися формулою змін Річарда Бекхарда, яка виглядає так: D * V * F> R.

  • D – Незадоволеність поточною ситуацією (англ. Dissatisfaction)
  • V – Бачення майбутнього (англ. Vision)
  • F – Перші конкретні кроки для позитивних змін (англ. First steps)
  • R – Опір змінам (англ. Resistance)

Таким чином, якщо сума перших трьох факторів більша за опір (ви усвідомлюєте незадоволеність, у вас є чітке бачення і ви готові робити конкретні дії), то зміни можливі. Поставте собі за мету побудувати грамотний, збалансований робочий день і досягайте її крок за кроком. Ви самі будете здивовані тим, як зміниться ваш спосіб життя, які завдання вдасться успішно вирішити і яке задоволення вам знову приносуть звичні речі.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.