Соцмережі для кар’єрного зростання. 5 «необхідно» і 7 «не можна»

Як поводити себе в соцмережах, щоб не нашкодити кар’єрі, а навпаки, отримати зайвий плюс в очах майбутнього роботодавця.

Чи може сторінка у Фейсбуці або Інстаграм вплинути на вашу кар’єру? Питання спірне. З одного боку, згідно зі статистикою, близько 70% роботодавців аналізують сторінки претендентів, і отримана інформація впливає на підсумкове рішення. З іншого, чимало і таких, хто вважає, що не можна довіряти віртуальному образу, який частіше за все не відповідає реальності.

У будь-якому випадку за силою впливу на рішення роботодавця соцмережі сильно поступаються резюме і результатами співбесіди. І все ж варто дотримуватися нескладних правил поведінки у соцмережах. Навіть якщо це не забезпечить вас додатковою перевагою під час пошуку роботи, принаймні, позбавить від ризику отримати зайвий мінус в очах роботодавця. За статистикою, 43% ейчеров змінюють свою думку про кандидата в гіршу сторону після перегляду його сторінки.

Отже, перерахуємо 5 правил і 7 заборон, які варто дотримуватися.

Потрібно

 1. Проводити регулярне чищення записів і фотографій. Хоча б раз на півроку переглядайте свою сторінку, намагаючись поглянути на неї очима роботодавця. Всі пости, фотографії, коментарі, які викликають у вас сумнів і не вписуються в образ перспективного співробітника, сховайте, а краще видаліть. Крім того, перевірте, щоб всі пункти в інформації про вас відповідали резюме.
 2. Оцінюйте кожну аватарку перед розміщенням. Перше, що бачить роботодавець, коли відкриває вашу сторінку, – ваше фото. Необов’язково розміщувати себе в діловому образі: в костюмі і з серйозним обличчям. Нехай це буде фотографія у вільному стилі, яка покаже, що ви людина, а не просто відповідальний співробітник. Однак краще уникати зухвалого одягу, рясного макіяжу, фотографій біля бару і всього того, що може викликати негативні асоціації у роботодавця. Також не годяться зображення, на яких вас немає: фотографій тварин, природи, мальованих персонажів тощо. Вони неінформативні і змушують роботодавця додумувати ваш зовнішній вигляд.
 3. Підписуватися на професійні групи і пабліки. Не страшно, якщо у вас у підписках є розважальні сторінки: рецепти, книги, смішні картинки тощо. Але крім них добре б підписатися на професійні групи, пов’язані з вашою сферою бізнесу або тієї, де ви хочете працювати. Крім того, непогано буде підібрати якісь науково-популярні групи (журнали про науку і природу, новини зі світу технологій тощо). Наявність таких підписок створить в очах роботодавця образ різнобічної людини, яка цікавиться не тільки роботою, але і іншими сферами життя. Всі ці підписки стануть у нагоді і вам. Тепер, гортаючи стрічку, ви будете не тільки витрачати час на розвагу, а й вкладати його у свій розвиток, читаючи корисні пости.
 4. Розповідати про відвідування семінарів і пройдене навчанні. Будь-якому роботодавцю подобаються співробітники, які займаються своєю самоосвітою та підвищенням кваліфікації. Коли ви розміщуєте фото з професійних семінарів або виставок, повідомляєте про курси, які тільки що пройшли, ви виглядаєте цілеспрямованою людиною, яка не стоїть на місці. А значить, можна очікувати, що ви будете так само активно рости і брати на себе все більш складні і відповідальні завдання на робочому місці.
 5. Коментувати публікації, які відносяться до вашої професійної сфері. Буде непогано, якщо хоча б 1-2 рази на місяць ви висловлюватимете свою думку щодо тих чи інших професійних публікацій. Так роботодавець зможе оцінити ваші погляди, позицію і вміння висловлювати свої думки. 43% роботодавців, за оцінкою CareerBuilder, ставлять уявний плюсик тим кандидатам, які в курсі всіх подій у сфері своїх робочих інтересів і не бояться висловлюватися з того чи іншого питання.

Не можна

 1. Повністю ігнорувати соцмережі. З одного боку, чим менше інформації про тебе знають сторонні люди, тим краще. З іншого – деяким роботодавцям закритий або зовсім відсутній профіль у соціальних мережах здається підозрілим. Вони думають: такій людині є що приховувати. Якщо соцмережі вас зовсім не цікавлять, витратьте пару годин, щоб завести сторінку, і заходьте 1-2 рази на тиждень, щоб що-небудь перепостити або прокоментувати. Часу така робота вимагає трохи, а плюси для кар’єри очевидні.
 2. Проявляти активність в робочий час. Розміщувати пости і коментарі краще ввечері або рано вранці. Якщо в розпал робочого дня ви вступаєте в активні дискусії у Фейсбуці або постите фотографії, у роботодавця виникає логічне запитання: а коли ви займаєтеся робочими завданнями і як довго?
 3. Допускати орфографічні помилки. Обов’язково перечитуйте свій пост перед публікацією. Якщо сумніваєтеся, як пишеться те чи інше слово, перевірте за словником. Про коми та інші розділові знаки можна уточнити в довіднику на спеціальних сайтах. Помилки однаково привертають увагу як в резюме, так і в соціальних мережах. Коли роботодавець помічає помилки, до вашої карму як професіонала миттєво додається жирний мінус.
 4. Детально описувати робочі проекти. Навіть якщо вам є чим похвалитися перед вашими друзями і відвідувачами сторінки, робіть це з обережністю. Пишіть в загальних рисах, не вдаючись у деталі. Адже іноді навіть інформація про початок будь-якого проекту є комерційною таємницею і може нашкодити компанії, якщо стане відома конкурентам або широкій громадськості. 24% наймачів, згідно з дослідженням CareerBuilder, відразу відмовляють кандидату, якщо бачать будь-який натяк на розкриття конфіденційної інформації в мережі.
 5. Лаяти керівника, колег, клієнтів або жартувати над ними. Майбутній роботодавець відразу ж поставить себе на місце негативного героя ваших публікацій і десять разів подумає, перш ніж взяти такого співробітника на роботу. Та й навряд чи вас чекає щось хороше, якщо про такі публікаціях стане відомо вашому керівнику.
 6. Демонструвати нудьгу, депресію та інші негативні настрої та емоції. Кому потрібен співробітник, який ненавидить роботу, страждає від неробства і вважає своє життя важким тягарем. Від таких кандидатів краще триматися подалі, тому намагайтеся не виявитися у їх числі.
 7. Брати участь в скандалах, проявляти нетерпимість до інших людей. Чварні співробітники – ще одна страшилка для майбутнього керівника. А ваші перепалки в мережі – це тривожний дзвіночок для роботодавця, що і в житті ви будете вести себе подібним чином. Не починайте публічних скандалів. Якщо хочете висловити невдоволення, потрібно описувати тільки факти без зайвих емоцій і образ. Якщо ж вас провокують на скандал – ігноруйте. Тролі тільки того і чекають, щоб їм відповіли. Остерігайтеся будь-яких коментарів, які можуть образити групу або чиюсь особистість. Краще не пишіть про політику і релігії та не публікуйте фото з грубими жестами, провокаційними діями і сексуальним підтекстом.

Замість висновку наведемо ще одну причину дотримуватися нехитрих правил поведінки в соцмережах. Соцмережі не тільки можуть перешкодити кар’єрному зростанню, а й стати причиною звільнення. Особливо якщо ви працюєте у великій відомій компанії або є її обличчям. Ось кілька сумних прикладів:

 • У актриси забрали роль за розкриття комерційної таємниці. Ніколь Кайзер повинна була зіграти невелику роль в популярному американському телешоу Glee. Дівчина відразу ж поділилася радістю зі своїми передплатниками і випадково опублікувала спойлер про проект. У телешоу актриса так і не з’явилася.
 • Новоспечена співробітниця Cisco втратила роботу через неповагу до роботодавця. Американка Коннор Райлі отримала роботу в багатонаціональній компанії Cisco і тут же написала в Twitter: «Отримала оффер в Cisco. Тепер доведеться оцінити, чи варта жирна зарплата довгої дороги в Сан Хосе і ненависної роботи ». Співробітники помітили цей твіт і відкликали пропозицію.

Успішного кар’єрного росту! І нехай соцмережі допомагають вам рухатися тільки вгору.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.