Розповідь про хобі на співбесіді: що чує рекрутер

Уявіть ситуацію: ви проходите важливу співбесіду. Вам задають питання про ваш професійний досвід, освіту, навички, і ви даєте повні, можливо, заздалегідь підготовлені відповіді. Потім, як вам здається, рекрутер завершує офіційну частину інтерв’ю і переходить до питань про хобі, захоплення і ваше дозвілля. Більшість кандидатів на цьому етапі розслабляються і не контролюють свої відповіді: адже найголовніше співрозмовник вже почув. Яка різниця, чим ви займаєтеся після роботи, якщо ви вже презентували себе як успішного професіонала, який з цією роботою впорається легко? Однак даний етап розмови може вирішити долю вашого працевлаштування. Грамотний HR-фахівець знає, що відкориговані відповіді здобувача говорять про те, яким він хоче себе представити. А ось неформальна частина розмови розповість про нього набагато більше.

У цьому матеріалі ми зібрали найбільш важливі аспекти, на які зверне увагу рекрутер, якщо ви розповідаєте про свої захоплення.

  • Незвичне хобі. Розповідаючи про любов до скелелазіння або сафарі, здобувачі впевнені, що це свідчення про їх різнобічні інтереси і готовність пізнавати нове, а також – що це стане конкурентною перевагою перед іншими кандидатами. Насправді багато HR-фахівців недовірливо ставляться до претендентів з екстремальними захопленнями. Раптом перед важливим проектом ви зламаєте руку і візьмете лікарняний? Крім того, має місце і суб’єктивне ставлення: якщо ви розповідаєте про любов до полювання, а соціальна діяльність компанії включає в себе опіку тварин, то рекрутер задумається про вашу причетність до корпоративної культури.
  • Перевірка інформації. Рекрутеру важливо не тільки чим ви захоплюєтеся, а й чому ви вибрали ту чи іншу сферу. Наприклад, ви розповідаєте, що вам подобається плавання, тому що воно дає вам можливість відчути смак особистої перемоги і перевершити суперників. Однак дана вакансія передбачає роботу в колективі, і в резюме ви вказали комунікабельність і розуміння принципів командної роботи. Для HR-фахівця така розбіжність – свідоцтво нещирості (яку, можливо, ви самі не усвідомлюєте).
  • «Несерйозне» захоплення. На захоплення, як і на будь-яку іншу активність, існує мода. Миловаріння, скрапбукінг, скандинавська ходьба, виготовлення біжутерії – швидше за все, якщо ви зізнаєтеся в поширеному хобі, то це не додасть вам балів, але і не позбавить їх. Добре, якщо ваше захоплення пов’язане з вакантною посадою: наприклад, ви вивчаєте іноземні мови, відвідуєте професійні заходи або читаєте зокрема і спеціалізовану літературу. Але якщо, наприклад, ви захоплені онлайн-іграми або збираєте м’які іграшки? Експерти вважають, що на співбесіді про це краще промовчати: не забувайте, що рекрутер враховує кожне ваше слово і може сформувати враження про вас як про людину несерйозну, а отже, безвідповідальну і необережну в роботі.
  • Творчі захоплення. Творчі хобі характеризують вас як людину креативну і готову створювати щось нове. Це вигідно представить вас особливо в тому випадку, якщо ви прагнете до відповідної посади. Однак тут також існують підводні камені – мова йде про такі захоплення, як блогінг тощо. Рекрутер може побоюватися, що якщо здобувач багато часу проводить у соціальних мережах, то він продовжить робити це і в робочий час.

Що робити тоді, коли  ви займаєтеся одним з перерахованих «небезпечних» захоплень або ж у вас немає яскраво вираженого хобі? Чи потрібно щось придумувати? Ні, цього експерти робити не радять, адже за статистикою 58% HR-фахівців вважають розмову про хобі на співбесіді необхідною. А отже, в більш ніж половині випадків ви потенційно можете почути додаткові питання, які поставлять вас у скрутне становище.

Найкраще, що ви можете зробити у такому випадку, це зосередитися на нейтральних способах проведення часу, до яких можуть належати:

  • фізична активність (йога, тренажерний зал, пробіжки тощо);
  • професійний розвиток (іноземні мови, відвідування семінарів та виставок);
  • читання (але не відверто «легке» чтиво);
  • туризм (в разі, якщо ви плануєте маршрут і включаєте до нього цікаві місця);
  • інтерес до культурного життя (театри, виставки, концерти);
  • увага до технічних новинок (гаджети, інформаційні технології).

Цей список можна продовжити, і ви напевно зможете знайти в ньому щось своє.

Пам’ятайте, що якою б другорядною не здавалася розповідь про захоплення, іноді вона може стати вирішальною під час вибору кандидата. Тому підготуватися до цього питання необхідно так само, як і до питань про стаж роботи та отримані сертифікати.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.