Що таке мислення підприємця, і чому воно вам потрібно

Мислення підприємця – це підхід до завдань, за яких ви дієте рішуче, швидко долаєте труднощі, берете на себе відповідальність за результати і постійно вчитеся, зокрема і на помилках.

Стоп! А навіщо воно найманим працівникам?!

За останнє десятиліття економічна ситуація складається таким чином, що роботодавці високо цінують ініціативу і особисту, що не нав’язану ззовні, зацікавленість в майбутньому компанії. Крім того, відзначається тренд на оплату за результат (performance-економіка). Співробітники без мислення підприємця на подібний ризик йти не готові, що звужує поле вибору вакансій і погіршує позиції в очах нинішнього роботодавця.

Парадоксально, але факт! Для успішної кар’єри в сучасному контексті необхідно сприймати себе як автономну бізнес-одиницю – незалежно від офіційного статусу.

Характеристики підприємницького мислення

Рішучість

В контексті роботи у найм мова, скоріше, не про здатність швидко приймати рішення і не шкодувати про них, а про готовність до експериментів. Ви повинні бути відкритими для нових ідей, перевіряти гіпотези, пов’язані з попитом на продукцію, операційними процесами або методами вирішення проблем. Скептицизм більше не в моді (крім випадків, коли ви на практиці перевірили ідею і переконалися, що вона не працює).

Впевненість в собі

Коли ми чуємо це словосполучення, відразу уявляємо людини з вродженою високою самооцінкою і неймовірною чарівністю. Але мислення підприємця – це не «залізобетонна» віра у власну непогрішність. Це здатність протистояти сумнівам у собі і у своїх ідеях. Якщо рішення прийнято – треба діяти і не пускати до голови страхи і сумніви. Та й помилки в цьому випадку перестають бути непоправними і шкодити самооцінці.

Відповідальність

Підприємницький підхід до будь-якої справи або завдання має на увазі визнання відповідальності за ваші дії і їх результати. Порожні виправдання і спроби перекласти провину на обставини або оточуючих не допомагають вирішувати виникаючі проблеми.

Стійкість

Тільки ті люди не допускають помилок, хто нічого не робить. Уміння проживати помилки і стійко приймати їх наслідки робить вас невразливим перед будь-яким майбутнім, а в перспективі перетворить в успішного підприємця або конкурентоспроможного, затребуваного співробітника.

Переваги мислення підприємця

Якщо воно у вас виробилося, то ви:

  • Домагаєтеся більшого, ніж суперники і конкуренти

Швидко виявляючи проблеми, ви забезпечуєте їх своєчасне рішення. «Прийшов – побачив – переміг зробив», – це про вас.

  • Контролюйте своє життя і кар’єру

Відповідальність перед собою і оточуючими, здатність планувати заздалегідь і передбачити потенційні проблеми допомагає вам залишатися організованими і при цьому менш напруженими, тобто застрахуватися від стресу і вигорання.

  • Не боїтеся експериментувати і ризикувати

Ви охоче пробуєте нове, бачите потенціал там, де інші помічають лише небезпеку – і як наслідок процвітаєте. «Хто не ризикує – не п’є шампанського», банально, але факт. І це теж про вас.

А ще ви на вагу золота в очах більшості роботодавців. Посудіть самі: співробітнику, який не створює проблем, але ефективно їх вирішує і відмінно передбачає, – раді в будь-якій компанії, від міжнародної корпорації до IT-стартапу. Якщо, звичайно, цей співробітник воліє працювати у наймах …

Як розвинути мислення підприємця

Ставте чіткі цілі

Немає такого підприємця, який би не знав, чого хоче, і не розумів, куди йде. Проговорюйте свої цілі щодня. Записуйте їх. Сміливо розповідайте близьким. Всі ці способи будуть тримати вас в тонусі і змусять працювати на досягнення амбітних цілей.

Тренуйте рішучість

Рішучість – це комбінація здібностей: аналізувати ситуацію, засвоювати лише значущі дані, швидко приймати рішення. Це не тільки властивість характеру, але і навик. Тренуйте його, частіше приймаючи невеликі рішення: робіть замовлення в ресторані швидко, визначайтеся з планами на вечір без коливань, вибирайте напрямок для відпустки так, немов не мріяли про нього півроку. Практика впевненого прийняття мікро-рішень принесе плоди, коли ви зіткнетеся з труднощами в роботі або бізнесі.

Створюйте собі труднощі

Найчастіше кидайте собі виклик і приймайте його. Працює базова психологія: стикаючись з перешкодами і труднощами, ви раптово знаходите в собі ресурси для їх подолання та згодом обзаводитеся вірою в те, що нерозв’язних проблем не буває. Ще трохи – і ви почнете отримувати задоволення від чергової перемоги на собою або над обставинами.

Перевизначте для себе невдачі

Невдача вказує на те, що ви перевірили гіпотезу, зробили вибір, спробували реалізувати ідею, в загальному, щось зробили. Справжня біда – це повна відсутність спроб, відмова від дій. А значить, це не про вас! Запитуйте себе вечорами, що у вас за день не вийшло. Відповідайте чесно. Незабаром ви перестанете відчувати нав’язувані оточенням сором або незручність і почнете з гордістю говорити про свої невдачі. Вони лише чергова спроба, і наступна буде успішною.

Будьте жадібними до знань і нової інформації

Щоб залишатися конкурентоспроможним фахівцем, необхідно постійно шукати досвід, людей та ідеї. Не дозволяйте собі заспокоїтися на формулюванні «так все я вже бачив (а)». Крім того, прагніть щодня ставати кращою версією себе: живіть мозок читанням, вивчайте біографії видатних людей, вчіться актуальним навичкам, розширюйте картину світу за допомогою бізнес-освіти. Принадність нових знань – в тому, що діяльна, амбітна людина неминуче захоче застосувати їх на практиці.

Ще кілька рекомендацій, які допоможуть розвинути мислення підприємця, навіть якщо ви найманий співробітник:

  • Відкладайте гроші на фінансову подушку безпеки.
  • Фокусуйтеся на тому, що робите ви, а не інші люди (наприклад, колеги або члени сім’ї).
  • Будьте небайдужі до недосконалостей, недоліків робочого середовища і намагайтеся всіляко її покращувати (наприклад, купіть вскладчину з колегами зволожувач повітря або оптимізуйте базу знань).
  • Не огороджуйте зону своєї відповідальності чітко по периметру посадових обов’язків – з ентузіазмом беріться за суміжні завдання.
  • Розвивайте особистий і професійний бренд.

Шукайте баланс між роботою і відпочинком.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.