Соцмережі. Довіра за декілька секунд

Які плюси і мінуси соцмереж виділяють підприємці? І як за допомогою знання психології завоювати довіру аудиторії, використовуючи свій профіль у соціальних мережах?

Думки про соціальні мережі розділилися. Багато підприємців вже відчули, наскільки легше за їх допомогою можна добитися успіху. Але далеко не всі готові до того, що їм потрібно не тільки бути присутнім у соцмережах, а ще й витрачати на це час і сили. Часто доводиться чути: «Я не збираюся транслювати своє життя, нехай це роблять ті, кому немає чим зайнятися». При цьому бізнесмени, які вже встигли отримати прибуток з соцмереж, дотримуються іншої позиції: «Більше 50% моїх замовлень приходять через цей канал. Він доступний цілодобово, і з ним легко і зручно експериментувати. Особливо приємно, що конкуренти поки що  сплять».

Які переваги і недоліки є у соціальних мереж?

Плюси:

 • Соцмережі долають бар’єри у спілкуванні: не завжди до керівника великої компанії ти можеш підійти і щось запитати – в соцмережах запросто.
 • У соцмережах ти можеш бути яким завгодно, а частіше вільнішим, ніж у офіційних джерелах.
 • У соцмережах усі рівні: неважливо, директор ти або рядовий співробітник, ти можеш коментувати ті ж самі новини і, можливо, сперечатися з шефом.
 • Отримувати замовлення і укладати контракти через соцмережі – норма сьогоднішнього дня.
 • Соцмережі сприяють миттєвому поширенню репутації.
 • Можна отримувати рекомендації тих, хто ніколи не був твоїм клієнтом.
 • Соцмережі швидко формують моду на продукт.
 • На прозорість дій компанії безпосередньо впливають доступність і відвертість її керівника.
 • Соцмережі сприяють мінімізації конфліктів, оскільки вся історія листування зберігається.

Мінуси:

 • Спілкування позбавлене відповідальності.
 • Крадуть час на роботі і вдома.
 • Сприяють виникненню конфліктів, оскільки віртуальний контакт позбавлений багатства невербального спілкування, що часом викликає нерозуміння.
 • Недостатньо надійні.
 • Як би ми не розглядали сучасну дійсність, без соцмереж її складно уявити. Тому необхідно вчитися з ними працювати. І перше, про що варто задуматися, це про вашу фотографії профілю.

Приписування рис незнайомцям

Як би нам не хотілося просувати в соцмережах тільки компанію або товари, це рідко виходить робити без особистості. Тому зараз на перше місце виходить так званий особистий бренд.

Всі ми, дивлячись на сторонню людину, можемо віднеси її до будь-якої категорії. Соціальна психологія описує, що нам необхідні механізми соціального пізнання, так звані когнітивні потреби. Кожна людина має потребу у розумінні, що відбувається, передбаченні подальшої поведінки та контролі або власному відчутті контролю.

У зв’язку з цим будь-яка особистість створює думку про оточуючих його людей за зовнішнім виглядом та поведінкою. Спочатку ми формуємо уявлення про людину, потім співвідносимо це подання з соціальними категоріями, потім оцінюємо, після чого у нас виникають певні емоції. Ця оцінка і емоції визначають нашу поведінку по відношенню до конкретної людини. Якщо у неї є певні симпатичні нам риси, то ми будемо готові до співпраці і спілкування, а якщо його образ здався нам недружнім або некомпетентним, то будемо цуратися.

Класифікація здійснюється автоматично. Але найцікавіше відбувається вже після того, як ми віднесли людини до певної категорії: ми починаємо приписувати йому характеристики, які відповідають цій класифікації, хоча ми в них ще не переконалися. Професор одного університету наводить приклад власних досліджень щодо вивчення образу професора.

Він провів опитування студентів на тему, як вони уявляють собі професора, якими рисами він наділений. Більшість опитуваних описали сивочолого літнього чоловіка, мудрого, що неспішно розмовляє. Цей образ, швидше за все, збігається і з вашими уявленнями. Зустрічаючи в житті схожу людину, ми співвідносимо її з категорією «професор» і мимоволі починаємо йому довіряти. Якщо ж професором виявляється молода приваблива жінка, наш мозок губиться. Начебто людину представили як професор, але його образ не збігається з нашою внутрішньою класифікацією. У цьому випадку ми з обережністю ставитимося і до самої людини, і до її інтелекту. Нам важко приписувати їй риси категорії професорів, і цілком ймовірно, в нашій свідомості ми будемо наділяти її іншими характеристиками.

Лише одне фото

У соціальних мережах, щоб класифікувати людини за тими чи іншими ознаками і вирішити, чи хочемо ми з нею мати справу чи ні, нам достатньо поглянути на фото профілю. Оскільки спілкування у соціальних мережах давно вийшло за межі листування з однокласниками у бізнес-середовище, то і уявлення про нас крокує разом з нашим профілем і давно вийшло за рамки «внутрішнього споживання», тобто тих людей, які нас знають.

І ось незнайомець, дивлячись на наше фото, за кілька секунд вирішує, хто перед ним і чи варто мати з вами справу. Якщо він бачить невідповідність посади і костюма або зачіски, то не знає, до якої категорії нас віднести, а значить, не відчуває довіри до нашої персони. Він не може передбачити нашу поведінку. «Дивний він якийсь», «а чим вона взагалі займається», «не схожий на професора» – такими епітетами ми нагороджуємо людину, про яку маємо вкрай мало інформації.

Тому нам важливо розуміти, який ефект викликає наше позиціонування в соціальних мережах. Бажано, щоб фотографія профілю відповідала категорії професії. І тоді вам в момент віртуального знайомства будуть приписувати риси, які притаманні обраної категорії.

Соцмережі – це вже давно не місце для обміну особистими знімками, а простір для роботи, знайомств і ділового спілкування. Щоб зрозуміти, чи співвідноситься ваш знімок з професією, досить опитати знайомих і друзів. Дізнайтеся у них, які риси притаманні тій чи іншій професії, і перевірте, наскільки ваш образ збігається з ними. Зробіть фото таким чином, щоб врахувати максимум побажань, і тоді вам забезпечено довіру в професії за кілька секунд.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.