Як (не) працювати дистанційно

Чому багато керівників насторожено ставляться до віддаленої роботи, а то і зовсім її недолюблюють? Тому що побоюються: співробітники розслабляться, якщо їх не контролювати, в тому числі за допомогою фізичної присутності на відстані пари стін і кабінетів.

Не станемо сперечатися, що побоювання обґрунтовані: віддалена робота підходить не всім. Але ті, кому вона підходить, стикаються з несподіваною проблемою: вони не вміють вчасно зупинитися, психологічно відключитися від роботи, – у результаті переутомляются, вигорають і дійсно стають неефективними.

Чи правда все так погано …

Нещодавно регіональна американська телекомпанія Cleveland TV запустила щоденну міні-передачу під назвою «Який сьогодні день?». Ви здогадалися правильно: вона для дистанційних співробітників, які так запрацювались, що вже не відрізняють п’ятницю від понеділка.

Що робити, якщо ви плутаєте день з ніччю, забули, як виглядають члени сім’ї, і вже страждаєте від нападів гастриту, викликаних нерегулярним харчуванням? Очевидна порада – складіть розклад роботи/відпочинку і дотримуйтеся його. Звучить красиво, але допомагає погано. Нижче підказки, які насправді допоможуть повернути work-life balance – навіть працюючи з дому.

Святкуйте кінець робочого дня

Для цього ще з ранку ставте будильник на той час, коли хочете завершити роботу. Можна підстрахуватися і додати нагадування за півгодини до «моменту Х» – щоб зафіксувати успіхи за день, скласти список завдань на наступний день, ввічливо попрощатися з колегами у робочих чатах, розсортувати замітки і документи, прибратися на столі.

Після дзвінка будильника дайте собі пару хвилин, щоб завершити розпочате, – і дійсно влаштуйте міні-свято. Випийте чашку чаю, включите We are the champions або будь-яку іншу музичну композицію, розімніть м’язи, потягніться в різні боки. Якщо робите це рідко – дозвольте собі 5-хвилинний серфінг у соцмережах або читання книги (для надмірно зайнятих і над-продуктивних людей це вже свято).

Призначайте собі зустріч з самим собою наприкінці дня

Важливо, щоб вона відбулася відразу після його закінчення. Сходіть на прогулянку, в магазин за продуктами, в аптеку за аскорбінкою. Якщо знайдете підходяще хобі, наприклад, живопис на природі, виділяйте час для себе відразу після закінчення робочого дня буде психологічно легше. Домовтеся про заняття з репетитором з англійської або організуйте скайп-зустріч книжкового клубу.

Покидайте «робоче» місце

Очевидно, це простір собі спочатку треба створити. Визначтеся, де ви будете працювати, і забороніть собі використовувати цю кімнату або куток за іншим призначенням. Весь день провівши у «робочому» просторі, а потім покинув його, ви зможете без зусиль переключитися на особисте життя і сімейні справи.

У виділеному під роботу місця є і приємний бонус: воно допомагає окреслити фізичний кордон з домочадцями. Якщо ви за «робочим» столом, значить, вас не можна турбувати без вагомих причин.

Встановіть нагадування про перерви

Давайте будемо чесні один з одним і самі з собою: ніхто не працює 8-9 годин поспіль. Та й нема чого: продуктивність різко знижується вже після 2-3 годин напруженої розумової роботи. В офісі люди розмовляють один з одним, обмінюються жартами біля кулера, готують собі каву, відповідають на дзвінки домашніх або телефонують їм самі.

Те ж стосується дистанційної роботи. Кілька днів в «режимі нон-стоп» – і ви просто вигорите. Щоб зберегти працездатність і психічне здоров’я, робіть перерви. Головне – вирішити для себе, що вони необхідні. Можна:

 • встановлювати кілька завдань під назвою «зробити перерву» у списку справ,
 • налаштувати нагадування на смартфоні,
 • працювати за методом Pomodoro (таймер в допомогу).

Використовуйте «ритуали»

Навіть якщо у вас гнучкий або непередбачуваний робочий графік, вам все одно потрібні підказки, які допоможуть перемикатися між різними «станами» вашого дня: наприклад, зосередитися на роботі або, навпаки, «видихнути».

Приклади ритуалів для початку дня:

 • переодягання у «робочий» одяг;
 • чашка кави або перегляд списку справ;
 • бадьоре вітання, відправлене колегам у робочих чатах;
 • прогулянка навколо будинку (як заміна поїздці на роботу).

Приклади ритуалів для закінчення дня:

 • закриття всіх вкладок браузера і прибирання на робочому столі;
 • перехід телефону в режим польоту на 20 хвилин;
 • розтяжка або невелика енергійна зарядка;
 • прибирання ноутбука в шафу або на полицю;
 • прогулянка навколо будинку;
 • читання однієї глави книги.

За великим рахунком, не так важливі самі ритуали, як те, що вони для вас означають.

Відслідковуйте прогрес у робочих справах

Чим чіткіше видно прогрес у виконанні робочих завдань, тим менше ймовірність, що ви:

 • вважаєте, що «недопрацювали»,
 • вирішите продовжити працювати,
 • будете відчувати почуття провини і незадоволеності, навіть завершивши робочий день (тобто фактично залишитеся «на роботі»).

Ставте собі реалістичні цілі на день, відстежуйте виконання за допомогою галочок, трекерів і закреслених пунктів. Корисна практика – уявне або навіть письмове фіксування досягнень дня.

Вимикайте повідомлення

Закінчуючи робочий день, відключайте повідомлення на телефоні і комп’ютері. Відключення звуку – напівзахід: побачивши випадково, що вам прийшло повідомлення, ви або поринете назад у робочі завдання, або будете страждати від цікавості/ роздратування/почуття провини (потрібне підкреслити).

Виходьте в офлайн, якщо потрібно зосередитися

Дайте собі простір для виконання важливої ​​роботи, щоб пізніше у вас були час і енергія для всього іншого, в тому числі відпочинку і особистих захоплень. Щоб більше встигати протягом робочого дня, потрібно менше відволікатися. Домогтися цього допоможуть різні інструменти і рішення:

 • закрийте двері до приміщення, де працюєте (щоб вас не відволікали близькі);
 • відключіть push-повідомлення в чатах, в телеграм-каналах, в пошті;
 • налаштуйте розширення браузера, яке допомагає одним натисканням заблокувати на час всі відволікаючі сайти;
 • попереджайте колег про те, що вам потрібно сконцентруватися заради важливого завдання (в більшості випадків досить поставити відповідний статус або іконку).

Якщо йдете, то йдіть

Забороніть собі без крайньої необхідності підходити до робочого ноутбука після «офіційного» закінчення робочого дня. Узгодьте з колегами, до якого часу працюєте, – і обов’язково прощайтеся перед відходом з робочих чатів.

В ідеалі – повністю вимикайте комп’ютер, виходьте з слаку і робочої пошти, залишайте телефон в «робочому» просторі хоча б на 20 хвилин, поки гуляєте, спілкуєтеся з дітьми або вечеряєте.

Варіант для найсміливіших – працювати блоками по 2-3 години, а у перервах між ними займатися особистими справами: готувати обід для близьких, ходити за покупками, навіть зустрічатися з друзями.

Звучить лячно і «непродуктивно»? Однією з переваг дистанційної роботи є більш висока продуктивність. Не витрачаючи час і сили на дорогу, не гуляючи по офісу, як і не розмовляючи по телефону, середньостатистичний співробітник витрачає більше часу на виконання роботи.

Якщо ваш вклад у загальну справу оцінюється не за кількістю «просижених» годин, а за результатами (наприклад, щодо виконання конкретних завдань чи KPI), то  чи важливо, що, плідно попрацювавши, ви встигнете зробити щось ще, а заодно «перезавантажите голову», щоб зі свіжими силами повернутися до роботи? ..

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.