Як перемогти внутрішнього перфекціоніста

Які особливості заважають перфекціоністам домагатися успіху і що робити, щоб з ними впоратися.

У романі А. Гріна «Та, що біжить по хвилях» головний герой перебуває «під владою нездійсного». Йому постійно здається, що він упускає щось важливе в житті. Він женеться за ідеалом, поки нарешті не розуміє: щастя знаходиться набагато ближче, ніж він його шукає.

Наш герой – перфекціоніст, або людина, яка в усьому прагне досконалості. У різних людей перфекціонізм проявляється по-різному: оді, як і герой Гріна, хоче прожити ідеальне, за його уявленням, життя, інші – побудувати ідеальні відносини, треті – написати досконалу книгу або виконати ідеально свою роботу.

У будь-якому випадку такий погляд на життя шкодить людині, тому що тримає його в постійному стресі, знижує самооцінку і не дає відчути задоволення від перемоги, навіть якщо об’єктивно є чим пишатися.

Розпізнати перфекціоніста легко за трьома основними характеристиками, які характерні для нього:

 • він живе за завищеними стандартам;
 • він боїться помилок і невдач;
 • він концентрується тільки на результаті.

Розберемо, як боротися з кожним з цих демонів, щоб перфекціонізм не заважав насолоджуватися життям і досягати успіху.

Відкиьте завищені стандарти

Головна відмінна риса перфекціоніста – завищені стандарти, за якими він намагається жити сам, а також оцінює оточуючих. Перфекціоніст ніколи не задоволений, оскільки його стандартам важко відповідати. Він живе за принципом «любити, так королеву, вкрасти, так мільйон» і тим самим відкидає саму можливість успіху.

Перфекціоніст постійно біжить до далекої мети, не помічаючи проміжних перемог і навіть вважає їх за перемоги. Коли у тебе завжди і все недостатньо добре, важко налаштуватися на повноцінний відпочинок і насолоджуватися життям. Не дивно, що стрес – постійний супутник перфекціоніста.

Перфекціоніст придумує для себе і оточуючих цілий звід правил, які об’єднує одне слово – «повинен». Я повинен стати керівником відділу, дати дітям все найкраще, завжди виглядати презентабельно. Вона повинна в усьому мене підтримувати і смачно готувати. Він повинен затримуватися на роботі, якщо це потрібно компанії. Перфекціоніст найчастіше навіть не усвідомлює ці правила, але будь-яке відхилення від них сприймає дуже болісно, ​​що заважає йому бути щасливим.

Як це зробити. Дієвий спосіб знизити вплив завищених стандартів – визнавати будь-які перемоги, навіть невеликі, і нагороджувати себе за них. Тут важливий не стільки сам подарунок, скільки процес святкування. Це час, які ви спеціально виділяєте, щоб відчути заслужене задоволення від досягнутого. Нехай ви тренувалися тільки п’ять хвилин, написали одну сторінку або посіли третє місце з кінця в якомусь конкурсі, ви зробили це. Ви отримали досвід, зрушили з мертвої точки, перемогли страх, а значить, є привід себе привітати. Перфекціоністи занадто часто применшують свої заслуги, тому заслужена похвала буде тільки на користь. Вона не стане причиною зупинки на шляху до успіху, а навпаки, дасть необхідну енергію для подальшої роботи.

Щоб виявити правила, які заважають вам жити, складіть 10 пропозицій зі словами «я повинен / повинна …». Прочитайте їх і зрозумієте. Замініть слова «повинен» на «хотілося б». Чи змінилося щось у вашому сприйнятті цих правил? Намагайтеся ловити себе кожен раз, коли вимовляєте слово «повинен», і міняйте його на «хотілося б».

Багато чого, що вам потрібно для щастя, у вас вже є. Щоб краще це зрозуміти, корисно практикувати подяку. Кожен день складайте список з п’яти явищ або подій, за які ви готові сказати життю дякую. За ваших дітей, за кохану людину, за міцне здоров’я, за дах над головою, за люблячих батьків і навіть за сонячний день, який подарувала вам життя. Підійде будь-який варіант. Ви витратите не більш як 5 хвилин, але цього часу буде достатньо, щоб внутрішній перфекціоніст послабив хватку.

Цитати для роздумів:

 • Льюїс Керол, письменник: «До самого гарного ніколи не дістанешся».
 • Даніель Дефо, письменник: «Всі наші скарги на те, що життя складне і нестерпне, наші нарікання з приводу того, чого ми позбавлені, виникають від нестачі подяки за те, що ми маємо».
 • Оскар Уайльд, письменник і поет: «Ніколи нічого не ідеалізуй – це може погано закінчитися».

Подолати страх помилок і невдач

Для перфекціоніста будь-яка помилка або невдача на шляху до наміченої мети прирівнюється до катастрофи, тому що не вписується в його уявлення про ідеал. Тому такі люди усіма силами намагаються уникати помилок або в крайньому випадку просто їх ігнорувати. Це заважає добиватися вищих результатів і подовжує шлях до мети. Чому так відбувається?

Перфекціоніст в будь-якій ситуації прагне звести ризик помилок і невдач до мінімуму. Тому він вибирає уторовані доріжки. Але без ризику немає розвитку. Поки все у нас виходить, ми залишаємося на тому ж рівні, і тільки спіткнувшись, а потім визнавши і проаналізувавши невдачі, можемо зробити крок на сходинку вище. Не дарма Черчілль визначав успіх «як шлях від однієї невдачі до іншої». Без ризику не можна визначити межі своїх можливостей і вийти них.

З іншого боку, страх помилки заважає помітити її вчасно, визнати і повернути в інший бік. Перфекціоніст продовжує битися головою об стіну, в той час як перешкоду можна просто обійти. Але в цьому випадку доведеться визнати помилку, а це для перфекціоніста страшніше, ніж шишки, які з’являються на голові після кожного удару. Він повинен залишатися непогрішним, інакше йому важко буде жити далі.

Як це зробити. Щоб не боятися невдач, навчіться сприймати їх як обов’язкову складову майбутнього успіху. Змінити мінус на плюс в сприйнятті помилок допомагає вивчення біографій успішних політиків, спортсменів, письменників та інших людей, які залишили слід в історії. Важливо, щоб це була не коротка витримка, в якій зазвичай сконцентрований успішний досвід людини, а докладний життєпис, де знайдеться місце для всіх невдач, які довелося подолати на шляху до високих результатів.

Ось кілька фактів з біографії одного відомого людини:

У 22 роки він втратив роботу. У 23 – спробував щастя в політиці, балотуючись до законодавчих зборів штату, – і програв. Потім зайнявся бізнесом – безуспішно. У 34 роки брав участь у виборах до конгресу – і знову програв. Той же результат повторився і в 39 років. У 46 років його чекав провал на виборах до сенату, а слідом на пост віце-президента.

Здавалося б, важко знайти більшого невдахи. Але навряд чи слово «невдаха» підходить для одного з найвідоміших президентів Сполучених Штатів – Авраама Лінкольна, який зміг подолати всі свої поразки і домогтися успіху.

Визнати і прийняти невдачу простіше, якщо розглядати її як ще одну цеглинку досвіду, без якого не вийде добитися успіху. Проаналізуйте один з найсерйозніших провалів минулого року. Дайте відповідь на три питання: «Чи стала ця невдача причиною для подій, які просунули вас до мети?», «Які уроки ви винесли з отриманого досвіду?», «Як ці уроки допомогли вам у цьому році?»

Цитати для роздумів:

 • Томас Едісон, винахідник: «Я не терпів поразок. Я просто знайшов 10 000 способів, які не працюють ».
 • Теодор Рузвельт, американський президент: «Ніколи не помиляється той, хто нічого не робить».
 • Гаррі Каспаров, чемпіон світу з шахів: «Я переміг в сотнях шахових ігор, а програв – в тисячах. Потрібно мати мужність, щоб програвати ».

Сконцентруватися на процесі

Складно знайти книгу з бізнесу або саморозвитку, в якій ані слова про те, як важливо ставити цілі, як це робити правильно, що таке SMART тощо. Ця тема така популярна, тому що має ключове значення. Поки ти не уявляєш собі кінцевий результат, будеш довго блукати в трьох соснах і так нікуди і не прийдеш. Але у підвищеної уваги до результату є і зворотний бік. Якщо людина думає тільки про мету, вона значно знижує свої шанси на успіх. Так відбувається тому, що результат знаходиться поза нашим безпосереднім впливом на відміну від наших дій.

Крім того, з таким підходом щастя скорочується до окремих миттєвостей досягнення цілей. Весь інший час сприймається як важка боротьба на шляху до успіху. Не дивно, що будь-яка невдача в цьому випадку здасться катастрофою, яка віддаляє і так досить рідкісні миті щастя.

Як це зробити. Щоб змістити акцент з результату і відновити баланс, важливо формулювати критерії успіху, орієнтуючись на процес. Наприклад, не «бути кращою матір’ю», а «насолоджуватися материнством». В цьому випадку ви концентруєтесь на зоні свого впливу, а отже, стаєте проактивною людиною, як вчив Стівен Кові.

Ефективність такого підходу підтверджує і автор найвідомішої книги з перемовин «Спочатку скажіть немає». Джим Кемп вчить кожну хвилину під час зустрічі залишатися кращим переговірником, а не думати, який прибуток вам принесе цей клієнт. Ви не можете гарантувати, що він підпише договір, але ви можете використовувати всі наявні знання, щоб донести до нього переваги угоди.

Зрушення акценту з результату на процес допоможе визначити ваше справжнє покликання. Якщо вам важко зосередитися на тому, чим ви займаєтеся, не думаючи про цілі, висока ймовірність, що ви зайняті не тією справою. Музикант за покликанням бере в руки гітару і грає при будь-якому зручному випадку, щоб удосконалювати свою майстерність, а не мріє цілими днями про майбутніх концертах і натовпах фанатів.

Цитати для роздумів:

 • Гюстав Флобер, письменник: «Матеріальний успіх повинен бути результатом, і аж ніяк не метою».
 • Марк Менсон, підприємець і блогер: «Тільки люди, яким подобаються труднощі спортивного залу, біжать триатлон, мають прес «кубиками» і лежачи віджимають вагу з невеликий будинок. Тільки люди, яким подобається працювати цілодобово і слідувати політиці корпоративних сходів, підіймаються на її вершину».
 • Стівен Прессфілд, письменник: «Скільки ж сторінок я написав? Неважливо. Чи добре вийшло? Я навіть не думаю про це. Головне – сьогодні я подолав опір».

Отже, перемогти перфекціоніста всередині себе і звільнити шлях до успіху допоможуть прийоми, які послаблюють прояв характерних особливостей перфекціонізму:

 1. Святкуйте будь-який успіх, навіть якщо він здається незначним.
 2. Позбавтеся слова «повинен».
 3. Практикуйте подяку.
 4. Вивчайте біографії відомих людей, звертаючи увагу на їх помилки і невдачі.
 5. Сприймайте будь-яку поразку як корисний досвід.

Формулюйте критерії успіху з акцентом на процес, а не на результат.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.