Стратегії мислення геніїв. Нікола Тесла

Як сербський хлопчик став винахідником, який створив майбутнє, і як розвинути в собі такі ж можливості для більш ефективного вирішення робочих завдань.

Для початку трохи арифметики. Спробуйте порахувати, скільки разів ваш смартфон вимикався в самий невідповідний час, коли у вас не було з собою зарядки або доступу до розетки. Уявіть один з найяскравіших таких епізодів, коли всі ваші плани рушилися через норовливий гаджет. А тепер подумайте, як все могло б скластися, якби електрику, як і інтернет, можна було передавати на відстані. Натиснув на кнопку «Зарядити» – і проблема вирішена.

У наш час така можливість все ще здається фантастикою, а ось понад сто років тому один чоловік був переконаний, що це реально, і навіть провів кілька успішних експериментів в області бездротової передачі електрики.

Сербський винахідник Нікола Тесла дуже багато зробив для розвитку науки. Він змінив навколишню дійсність, подарувавши нам світ, комфортний для життя. Тесла сприяв поширенню електрики. До цього в світі використовували постійний струм, який не можна було передавати на великі відстані. Завдяки відкриттям і винаходам Тесли в області змінного струму останній дуже швидко витіснив свого попередника. Крім того, Тесла:

 • Створив модель катера на радіокеруванні – прадідуся сучасних дронів.
 • Розробив асинхронний двигун, який став дуже популярним і досі використовується у пилососах, фенах і електроінструментах.
 • Удосконалив технологію рентгенівських знімків.
 • Придумав двигун, ефективність якого виявилася вищою, ніж у сучасних двигунів внутрішнього згоряння (60% проти 40-50%).
 • Був близький до відкриття бездротової передачі електроенергії (вежа Ворденкліф).

Деякі вчені вважають, що Тесла на кілька сотень років випередив свій час. Багато що з того, що він створив ще в кінці 19 століття, залишається недосяжною метою для винахідників 21 століття.

Джерело геніальності

Щоб подарувати світу таку кількість корисних винаходів, треба мислити зовсім не так, як більшість оточуючих людей. Важко залізти у голову іншої людини і зрозуміти, як він думає. Тому нам пощастило, що Тесла сам цікавився своїми здібностями, постійно думав про те, як він створює свої винаходи, і залишав записи з цього приводу:

«Мені було близько 17 років, коли я став серйозно думати про винаходи. Тоді, я помітив, що можу дуже легко візуалізувати. Мені були не потрібні моделі, малюнки або експерименти. Я міг малювати їх у моїй свідомості ».

Саме надрозвинену здатність уявляти не тільки знайомі об’єкти, але і те, як вони взаємодіють один з одним і змінюються, перетворюючись на щось нове, стала основою для розквіту винахідницького генія. Тесла настільки добре міг уявити процес створення якогось винаходу, що майже не бачив ніякої різниці між розумовою працею і реалізацією її на практиці:

«Я не поспішаю приступати до практичної роботи. Коли у мене народжується ідея, я відразу в уяві починаю будувати прилад. Я змінюю конструкцію, виробляю удосконалення і у себе в мозку привожу в дію цей прилад … І як тільки я дійду до такої стадії, коли робитиму у винаході всі можливих поліпшення, які я можу придумати, і коли більше не побачу ніде ніяких недоліків, тільки тоді я втілюю в конкретній формі продукт своєї уяви. Мій пристрій незмінно буде працювати так, як я і розраховував, і результат експерименту завжди виходить таким, яким я його запланував. За двадцять років у мене не було жодного винятку ».

Такий підхід до винахідницької праці дозволяв Теслі економити і час, і гроші, які доводиться вкладати в невдалі зразки. Він був настільки впевнений, що його досвід можуть використовувати й інші, що відкрито критикував винаходи, створювані методом проб і помилок:

«Я стверджую, що втілення на практиці сирої ідеї, як це зазвичай робиться, є нічим іншим, як втратою енергії, грошей і часу. Майже не існує проблем, які не піддаються математичній обробці і результати яких не можуть бути розраховані або визначені заздалегідь на основі наявних теоретичних і практичних даних ».

Щоб довести ефективність свого способу, Тесла на спір створив в голові турбіну, а для перевірки замовив і запустив таку ж в реальному житті. Через місяць винахідник розібрав уявне творіння і сказав, які деталі зносилися. Його висновки повністю підтвердилися на практиці.

Крім економічності, у підходу Тесли був ще один важливий плюс. Тільки таким способом він міг ефективно працювати з явищами, з якими не можна взаємодіяти фізично, наприклад, з магнітними полями.

6 кроків до здібностей Тесли

Як ви вже встигли помітити, метод візуалізації значно полегшує роботу винахідника. Але з таким же успіхом його можна використовувати і для вирішення найрізноманітніших бізнес-завдань. Наприклад, щоб випробувати нові ідеї ще до того, як вони будуть запущені.

Не кожному дано досягти рівня Тесли, але розвинути здатність до візуалізації і використовувати її собі на користь можуть всі. Давайте поговоримо про те, як це зробити.

Як і під час будь-якого тренування, для розвитку візуалізації необхідна регулярна практика. Хочете навчитися уявляти? Сідайте і пробуйте це робити до тих пір, поки не почне виходити. Ось і вся хитрість. Залишається додати лише кілька рекомендацій, які дозволять прискорити прогрес в цій справі:

 1. Прийміть відповідну позу. Перш ніж приступати до візуалізації, підніміть очі і голову вгору. Таке положення тіла допомагає мозку налаштуватися на цей процес.
 2. 2. Почніть з простих знайомих предметів. Щоб активізувати здатність до візуалізації, найкраще почати з образів, які легко виникають перед очима. Нехай це буде щось просте і знайоме – ваш смартфон, улюблене горнятко, машина або щось ще. Нестрашно, якщо спочатку образ буде розмитим. Постійно стикаючись з цим об’єктом в житті, ви з кожним разом зможете додавати більше деталей і робити картинку в голові більш реалістичною.
 3. Укрупнюйте і розкрупнюйте створений образ. Укрупнення – це процес, під час якого ви берете маленькі шматочки інформації і збираєте їх разом. Уявіть, що ви дивитеся вниз і бачите черевики знайомої людини. Постарайтеся розглянути їх як можна докладніше, а потім починайте повільно піднімати очі вгору, крок за кроком представляючи ноги, тулуб, руки і, нарешті, голову і обличчя знайомого. В кінці у вас в голові повинен з’явитися цілісний образ людини. При розукрупненні все навпаки. Ви берете цілий об’єкт і поділяєте його на елементи. Спочатку уявляєте людину повністю, а потім поступово починаєте розглядати деталі: якого кольору в нього очі, чи є борода, блондин він або брюнет, а може, рудий, у що він одягнений, яка картинка на його футболці тощо. Практикуйте обидва способи для ефективного розвитку візуалізації.
 4. Усуньте перешкоди. В першу чергу знайдіть спокійне місце, де вас в найближчі півгодини не будуть відволікати, і відключіть телефон. Крім того, не намагайтеся уявляти примусово. Якщо ви почнете лаяти себе за відсутність прогресу, то тільки все зіпсуєте.
 5. Використовуйте інші органи чуття. Якщо вам складно уявити якийсь об’єкт, спробуйте протягнути руки і крок за кроком виліпити простір, яке він займає, як ніби проводите руками по краях об’єкта. Крім цього, корисно використовувати словесні описи в процесі візуалізації. Розповідайте про себе про те, що уявляєте, приділяючи увагу найдрібніших подробиць.
 6. Практикуйте заняття, які сприяють розвитку візуалізації. Найкорисніше з таких занять – малювання. Щоб достовірно намалювати будь-який об’єкт, потрібно спочатку уявити його у всіх подробицях. Спробуйте по пам’яті намалювати що-небудь просте. Наприклад, яблуко або морквину. Постарайтеся додати якомога більше деталей. Коли закінчите, порівняйте малюнок з оригіналом і додайте те, що упустили. Якщо вам поки важко малювати по пам’яті, спробуйте змальовувати з фотографій. Крок за кроком ви навчитеся більш ретельно розглядати те, що малюєте, а отже, і уявляти вам буде набагато простіше.

Отже, фундаментом геніальності Ніколи Тесли було надрозвинене вміння уявляти об’єкти і їх взаємодію. Він бачив їх настільки яскраво, що вже в голові отримував результати, яких іншим вдавалося досягти лише на реальних дослідах. Тепер ви знаєте, як розвинути таку ж здатність до візуалізації в собі. Можливо, це і не підніме вас до рівня геніального винахідника, проте дуже стане в нагоді в житті і для вирішення найрізноманітніших бізнес-завдань.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.