Забудьте це негайно №2, або Як стереотипи родом з дитинства заважають нам рости

Один із способів істинного дорослішання – не просте, а швидке і ефективне – це прощання з шкідливими звичками, стереотипами і помилками дитинства. Ми писали про «мислення школяра», яке заважає нам розвиватися в професії.

Розповімо ще про 10 помилок, які шкодять особистісному зростанню і не дозволяють перейти на нові рівні в кар’єрі.

«Не висовуйся»

Запасні варіанти: «Будь мудріший – промовчи», «Ініціатива карається».

Звідки такий стереотип? Родом він з інстинкту самозбереження. Не завжди вдається відмовитися від перегляду телесеріалу або від багатогодинного марафону відеоігор заради чергового нудного домашнього завдання. А опинившись на уроці, ми вдаємо, що ми невидимки і робимо зацікавлене лице – аби вчитель запитав когось іншого. Звичка не лізти на рожен поступово заповнює наші шкільні будні. І навіть виконавши завдання, вже не тягнемо руку. Ну правда, навіщо? ..

Чим стереотип шкодить? Ми звикаємо бути (або здаватися) пересічними, все частіше вважаємо це зручним. Якщо не пощастить з вибором вузу або навіть професії, і ті не будуть «чіпляти», надихати, кидати виклик нашому інтелекту і здібностям – то «ну навіщо» стане відповіддю на всі випадки життя. Нема чого ставати кращим співробітником, вчитися новому, претендувати на відповідальну посаду. І так добре.

«Будь завжди першим»

Звідки такий стереотип? Посил протилежний варіанту «не висовуватися» і властивий людям з яскраво вираженим комплексом відмінника. А родом комплекс з дитинства та школи.

Чим шкодить стереотип? Коли багато вдається і виходить, складно миритися з тим, що не завжди рішення очевидне, що «першим» можна бути в різних життєвих «вимірах». В результаті ми відмовляємося розвиватися в тому, що раніше не пробували, боїмося взятися за щось нове – зі страху провалитися, або швидко вигорає в будь-якій справі, в якій успішні.

«Лідер – той, хто попереду»

Звідки такий стереотип? У більшості дитсадків і шкіл дітей ставлять у рядочок по зростанню на зарядках, лінійках і під час занять з фізкультури. Виходить, що попереду часто виявляються не самі «швидкі / спортивні / гідні», а той, кому пощастило з генетикою. І обійти правило практично неможливо – протягом 13-15 років.

Чим шкодить стереотип? Ми забуваємо про поняття істинного лідерства, коли людина дійсно здатна і готова вести за собою людей. Тож не дивно, що далеко не кожен керівник прагне навчитися стратегічного мислення, ораторської майстерності, навичок і методикам успішних переговорів, операційного менеджменту. Навіщо – якщо він уже керівник? А ті з нас, хто робить кар’єру самостійно і лінійно (без зв’язків і протекції), швидко впадають у відчай, здаються на півдорозі.

«Старший» завжди має рацію

Звідки такий стереотип? Авторитет педагога і вихователя (а заодно буркотливих бабусь біля під’їзду, які роблять зауваження надто спритним «молодикам») спирається на цю зручну аксіому. Спробуй не погодитися – і тут же починають сумніватися в твоєму вихованні і моралі твоїх батьків …

Чим шкодить стереотип? Ми боїмося висловлювати власну думку, якщо воно суперечить думці керівників, більш досвідчених колег, визнаних експертів у галузі. Помилка позбавляє нас імпульсу щось доводити, спростовувати підвалини і – як це іноді трапляється – здійснювати професійний прорив, впроваджувати інновації, випереджати час і тренди.

«Хлопцям – футбол, дівчаткам – квіллінг»

Звідки такий стереотип?  Він сягає корінням у середні віки, а то і в Античну епоху. Крім того, підкріплюється вкоріненими в людях різної статі схильностями і вподобаннями. Тільки переваги ці зовсім не даність, а скоріше, данина статистиці.

Чим шкодить стереотип? Жінкам складніше робити кар’єру в «чоловічих» професіях або прориватися на керівні посади. Чоловіки не поспішають в типово «жіночі» напрями і галузі. Втім, наслідки глибші: ми обмежуємо свої навички гендерними межами, приймаючи на віру, що емпатія і розвинені soft skills притаманні одній статі, а вузькоспеціальні навички і здатність мислити стратегічно – іншій.

«Буде у нагоді для загального розвитку»

Звідки такий стереотип? Так нам відповідали вчителі в школі, коли їм не вистачало знання свого предмету, щоб пояснити, навіщо (в якому контексті, в яких ситуаціях) черговий шматок інформації стане в нагоді у «дорослому» житті.

Чим шкодить стереотип? Варіантів два. Або ми звикаємо отримувати знання безглуздо і безсистемно, навмання – а потім не застосовувати їх на практиці. Або розчаровуємося в отриманні знань в цілому: з радістю і готовністю перестаємо вчитися, як тільки від нас це більше не вимагають батьки, вчителі та викладачі вузів. При цьому в світі все більшої ваги набуває концепція lifelong learning, та зі стійким попитом користуються фахівці, готові вчитися – безперервно і цілеспрямовано.

«Я гуманітарій / технар»

Звідки такий стереотип? Так було прийнято пояснювати невдачі з деяких предметів (навіть якщо справа була в недостатній старанності або у відсутності інтересу).

Чим шкодить стереотип? Повісивши на себе ярлик, ми не пробуємо сили в тому, що може підштовхнути кар’єру. «МВА? Ну немає, я технар, а не гуманітарій – навіщо мені ці ваші “стратегічні бачення” та інші премудрості? » При цьому сучасне життя вносить поправки: в чистому вигляді «технічних» або «гуманітарних» предметів і професій давно немає. Навіть інженеру доводиться виступати на презентаціях, а маркетологу – створювати звіти з великою кількістю цифр і формул.

«Це ми не проходили, це нам не задавали»

Запасний варіант: «І так зійде».

Звідки такий стереотип? У школі відповідальність за наше навчання (а часом і харчування, виховання, позакласне життя) беруть на себе викладачі. Якщо «не задавали» – не має права вимагати.

Чим шкодить стереотип? Коли «штовхати» нікому – ми схильні плисти за течією. На тлі повсякденних завдань не займаємося спортом або самоосвітою, тому що ніхто і ніколи не поставить за «прогул» погану оцінку.

«Ти ще маленький / ти вже занадто великий»

Звідки такий стереотип? У дитячому садку і в школі є навчальна програма, складена з урахуванням вікових особливостей. Дитині об’єктивно складно розуміти теми, призначені для більш старших класів. Так нас привчають мислити «віковими» категоріями або поняттями «ще / вже».

Чим шкодить стереотип? «Мені ще рано претендувати на керівну посаду», «Мені вже пізно вчитися, нічого не зрозумію» – звучить знайомо? Подорослішавши, ми не помічаємо, що досягнення будь-якої важливої ​​мети залежить тільки від нашої рішучості, завзятості і низки правильно зроблених виборів.

«Вчися добре – і все буде добре»

Звідки такий стереотип? Такої думки все ще дотримуються наші батьки або педагоги старшого покоління. Століттями освіченість була запорукою і гарантією благополучного, ситого, цікавого життя.

Чим шкодить стереотип? Ми робимо ставку на навчання – і не беремо до уваги інші «вступні»: практичну орієнтацію, динамічність подачі і тривалість курсу / програми, затребуваність випускників на ринку праці. Добре вчитися тепер недостатньо для успіху в кар’єрі. Важливо якомога швидше застосовувати отримані знання, розвивати навички і перетворювати будь-яку навчальну задачу в можливість вирішити професійну або кар’єрну проблему.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.