Сторітелінг в бізнесі. Досвід General Electric, Virgin і IKEA

«Розповідають, о щасливий царе, що був один купець серед купців, і був він дуже багатий і вів великі справи в різних землях. Одного разу він відправився в якусь країну стягувати борги, і спека здолала його. Тоді він присів під дерево і раптом … »

Так починається перша казка з тих, які Шехерезада розповідала царю впродовж 1000 і однієї ночі. Кожен раз закінчуючи на найцікавішому місці, мудра жінка отримувала від жорстокого повелителя найдорогоцінніший подарунок – ще один день життя.

Така сила історій, яка не згасла і в наш час.

Дані та статистика можуть переконати людей, але вони ніколи не надихнуть їх на дії. Тільки історії, які розпалюють уяву і хвилюють душу, здатні це зробити. «Факти говорять, але історії продають», – це слова Брайана Айзенберга, розробника ефективної методики підвищення конверсії.

Історії – кращий спосіб вибудувати емоційний зв’язок з клієнтами, а це – прямий шлях до зростання продажів.

Не так давно навіть з’явився спеціальний термін «сторітелінг», який позначає метод впливу на аудиторію шляхом розповідання історій з реальними або вигаданими персонажами.

Як же використовувати сторітелінг в бізнесі? Давайте повчимося у компаній зі світовим ім’ям.

Історія перша. General Electric. Уява, що міняє реальність

Ця історія починається зі звичайнісінької лампочки. У 1878 році плідний американський винахідник, володар більше 3000 патентів Томас Едісон заснував компанію Edison Electric Light Company, щоб нести світло людям в прямому сенсі цього слова. І хоча на питання про те, хто першим винайшов лампочку, важко дати однозначну відповідь, очевидно, що завдяки Томасу електрику стало по-справжньому масовим.

У 1892 році Edison Electric Light Company перетворилася в General Electric, яка сьогодні випускає не тільки лампочки, але і реактивні двигуни, і нафтогазове обладнання, і рішення в галузі охорони здоров’я та транспорту. GE – одна з тих компаній, які рухають науку вперед, змінюючи світ навколо нас. Вона завжди в авангарді наукового фронту і не боїться впроваджувати нові рішення і підходи. Щоб показати свою пристрасть до науки і технологій, GE активно використовує сторітелінг.

За допомогою слів, фотографій і відеороликів GE розповідає світу історію про те, на що здатне уяву, коли люди допомагають йому стати реальністю.

Дорога довжиною в 138 років

Найлогічніша галузь застосування сторітелінгу – історія компанії. GE існує на ринку більше століття, і, звичайно, їй є що розповісти. На сайті GE можна знайти коротку презентацію, яка допомагає скласти загальне уявлення про розвиток компанії. Хто хоче дізнатися більше, може поглибитися у вивчення історії по кожному напрямку діяльності GE. Вся інформація добре структурована – розділена на ключові віхи по роках. Поряд зі старими фотографіями  сучасні відеоролики які допомагають усвідомити той довгий шлях, який пройшла компанія. Хороший приклад, особливо для B2B компаній, як можна показати аудиторії свою історію.

«Подорож наукою» на новий лад

Рухаємося далі. Хоча поняття «сторітелінг» з’явилося порівняно недавно, GE вже півстоліття використовує силу історій. Ще в 50-х роках компанія випустила серію коміксів «Подорожі  наукою», щоб розпалити любов до науки та інженерії у нового покоління.

Сьогодні GE подарувала ідеї нове життя за допомогою соцмережі Wattpad, яка об’єднує письменників і книголюбів по всьому світу. Кращі автори Wattpad, надихнувшись однією з шести фантастичних історій середини 20 століття, створюють сучасні розповіді про науку майбутнього і нові технології та розміщують їх на сторінці компанії. Головні герої творів – співробітники GE. І чим далі ти читаєш ці розповіді, занурюючись в хитросплетіння сюжету, тим більше починаєш вірити, що майбутнє дійсно за творцем «Подорожі  наукою».

Розсуваючи межі можливого

Відеоролики – мабуть, найпростіший спосіб розповісти історію в наш час. І, звичайно, GE активно використовує цю можливість.

Ось рекламне відео, в якому чітко простежується головна ідея GE про те, що майбутнє, інновації та нові технології починаються з фантазії та уяви.

Маленька дівчинка розповідає нам історію про свою маму, яка працює в GE:

«Моя мама створює підводні вентилятори, які заряджаються від світла місяця. Вона робить двигуни для літаків, які можуть говорити, лікарні, які можна тримати в руках … і поїзди, які дружать з деревами ». Кожна фраза дитини – метафора, за якою стоять реальні продукти компанії, наприклад, «лікарня, яку можна тримати в руках» – це кишеньковий узі-апарат.

Цим відео GE хотіла показати, що магія і чудеса існують насправді – і це те, чим вони займаються кожен день. Погодьтеся, у них це вийшло.

Або інший приклад: серія роликів Eureka Place, де вчені GE розповідають про свої винаходи світу. Йдеться про такі важливі речі, як сучасні реактивні двигуни, газові турбіни і системи управління лікарнями.

Так рішення для контролю за пацієнтами компанії GE Healthcare’s AgileTrac допомагають скоротити час очікування пацієнта і прискорити пошук потрібного обладнання.

Завдяки таким історіям ми дізнаємося, наскільки важлива для кожного з нас робота, яку робить GE. Кращі люди і кращі технології кидають виклик складним завданням сучасності і створюють рішення для енергетики, здоров’я, транспорту і фінансів.

GE – компанія, яка розсуває кордони можливого. Ось ще одна історія, яка це підтверджує. Відеоролик розміщений на офіційному сайті GE і розповідає про пригоди звичайної снігової кульки, яка змогла пройти крізь пекельне полум’я. І все це завдяки винахідливості вчених GE.

Очима дрона

Ще одну цікаву історію про свою роботу GE розповіла за допомогою дрона, організувавши пряму трансляцію на сервісі «Перископ». Цілий тиждень всі бажаючі могли спостерігати найцікавіші об’єкти компанії, доступ до яких в звичайний час обмежений або повністю закритий. Очима дрона GE показала світові красу і силу реактивних двигунів, локомотивів, вітряних турбін і промислового устаткування, розташованих в різних частинах Америки. Такі кадри не могли залишити глядачів байдужими.

Примітно, що люди самі допомагали створювати цю історію. За допомогою коментарів вони могли задавати питання інженерам або висловлювати побажання про те, що вони хочуть побачити.

Музична історія успіху

Сторітелінг широко застосовують під час підготовки відгуків клієнтів.

Ми звикли, що класична історія успіху – це розповідь клієнта про результати, отримані завдяки продукту компанії. У відеоролику зазвичай показують реальних людей і те, як вони використовують той чи інший продукт в своїй роботі або життя.

У GE теж є такі відео. Однак зустрічаються і незвичайні кейси, як, наприклад, цей музичний ролик. Це відео краще всяких слів розповідає глядачам, як багато контейнерів (а саме 2 мільйони) тепер може відправляти компанія CSX Transportation  2000 різними напрямками завдяки транспортному рішенням від GE.

Замість тисячі слів

Фотографії, які публікує GE в таких соціальних мережах, як Інстаграм, теж розповідають історію, саме тому вони так популярні.

Кожна картинка відкриває щось нове і цікаве про технології: від дослідних зразків до фотографій літаків, поїздів і обладнання. Як кажуть в GE, їхня стратегія тут проста: завжди показувати великі красиві машини і механізми.

Коли дивишся на ці чудеса, в яких мало що розумієш, часом переймаєшся повагою до людей, які їх створюють.

Використовуючи сторітелінг понад півстоліття, а можливо, і довше, GЕ стала професіоналом у цій справі. Слухаючи історію компанії, ти захоплюєшся людьми, які там працюють. Ти бачиш, як вони втілюють найсміливіші фантазії в реальність, щоб зробити наше життя кращим, і, як локомотив, рухає поїзд науки вперед. Так непомітно в тебе зароджується лояльність і відданість бренду.

Історія друга. Virgin. Бізнес як пригода

Справа була в 60-х роках XX століття. Коли GE вже випускала комікси і думала про високі матерії, молодий хлопчина на ім’я Річард знайшов лопату і попрямував копати ту саму грядку, на якій пізніше виросте гіллясте дерево імперії Virgin.

У 16 років Річард почав випускати журнал Student і з того часу не перестає розповідати історії.

«Сторітелінг – дієвий спосіб, щоб донести свою точку зору, показати, що ти і твоя компанія відрізняєтеся від конкурентів. Сторітелінг повинен йти від серця, а не голови, оскільки люди дуже чуйно відчувають фальш і цинізм », – говорить Бренсон.

Річард так побудував свій бізнес, що бренд повністю асоціюється з його ім’ям. Virgin – це Річард, а Річард – це Virgin. Саме тому Бренсон є головним героєм історії компанії і її основним оповідачем.

Оповідач за покликанням

Річард регулярно веде блог, в якому ділиться з читачами думками і спостереженнями, а також розповідає неймовірні історії про своє життя – від спроби облетіти земну кулю на повітряній кулі до рекордної подорожі через Атлантичний океан на швидкохідному катері. І навіть про бізнес він говорить не як про роботу, а як про захоплюючому пригоді.

Блог Річарда – один з пунктів головного меню на сайті Virgin, що говорить про те, наскільки важливий для компанії цей канал комунікації.

Примітно, що Річард не тільки вміє цікаво піднести події, а й сам вміло створює контекст для чергової неймовірну історію, яку люди ще довго будуть переказувати один одному. Ось його улюблений приклад. В кінці 20 століття British Airlines – головний конкурент Virgin Atlantic – виступила спонсором лондонського Millennium Wheel. Це колесо огляду, яке повинно було стати найбільшим в світі, будували на березі Темзи. Однак при спробі підняти настільки грандіозну конструкцію у ВА виникли проблеми. Недовго думаючи, Річард запустив дирижабль з написом «BA не може підняти це в повітря». Так як за установкою колеса стежив натовп журналістів, фотографії з повітряною кулею негайно потрапили в усі відомі видання і швидко поширилися в Мережі.

Не дивно, що Бренсон є головним героєм багатьох відеороликів, які компанія розміщує на своєму каналі в Youtube. Ось, наприклад, історія одного дня з життя Річарда. Коли дивишся це відео, мимоволі переймаєшся симпатією до цієї людини, який живе повним і яскравим життям і отримує справжнє задоволення від усього, що він робить.

Один бренд – одна історія

Нестандартний підхід і гумор – головні цінності Virgin.

З пристрастю віддаватися роботі і отримувати від цього задоволення – частина бізнес-філософії Бренсона. «Мені подобається, коли виходить зробити так, щоб люди сміялися і посміхалися», – любить говорити він. Саме тому відеоролики компаній бренду завжди носять легкий і безтурботний характер, будь то Virgin Holidays, Virgin Money або Virgin Atlantic.

Візьмемо, наприклад, рекламу Virgin Airlains, зняту в стилі фільмів про Джеймса Бонда.

Легка пародія на фільм змушує нас посміхатися. У той же час Бонд асоціюється у нас з гарним життям, і ці думки мимоволі проектуються на Virgin Airlains. Починаєш думати, що літаючи з Virgin, ти отримаєш шанс зануритися в чудовий і розкішний стиль життя агента 007.

Або ось шедевр, який створили Virgin з нудного відео про правила безпеки на борту літака. Нестандартний підхід і гумор в одному флаконі. Цей ролик привертає і утримує увагу, як справжня історія. Тобі цікаво дізнатися, що ж буде далі. Навіть інструкція по застібання ременя безпеки тут представлена ​​з родзинка: «Для 0,0001% тих, хто ніколи не застібав ремінь, показуємо, як він працює …»

Не обійшлося без щедрої порції гумору і в серії роликів про подорожі Give me a break для Virgin Holidays. Головними героями відео стали 4 кращих коміка Великобританії, які подорожували по світу і робили те, що їх просили глядачі.

Завдяки системному підходу в сторітелінгу, коли кожна історія відображає цінності компанії, бренду вдається створити цілісний образ в умах своїх клієнтів. Чим би не займалася компанія – фінансами, організацією відпочинку, польотами в космос – якщо вона Virgin, їй вже заброньовано особливе місце в умах прихильників і клієнтів бренду, та й просто людей, які стежать за розвитком компанії.

Історія Virgin – це історія Річарда. Цей унікальний чоловік живе і займається бізнесом з повною самовіддачею, створюючи захоплюючу історію, якої він із задоволенням ділиться з усіма, кому це цікаво.

Історія третя. IKEA. Речі зі змістом

Тепер давайте перенесемося на 84 роки назад в маленьку провінцію на півдні Швеції і заглянемо у віконце одного з будинків в містечку Ельмхульт. Там ми побачимо 5-річного хлопчика, який віддає коробку сірників своїй бабусі, а натомість отримує свою першу зароблену монетку. Решта 99 коробок теж дуже швидко знаходять своїх господарів, так як Інгвар Кампрад твердо вирішив: він стане підприємцем. Так починається історія компанії IKEA.

Спочатку IKEA продавала ручки. Однак потім Інгвар вирішив змінити сферу діяльності. Його не влаштовувало, що меблі можуть дозволити собі тільки багаті люди. Недовго думаючи, Інгвар домовився з дрібними меблевими виробниками, і в асортименті його магазину з’явилося дві моделі – кавовий столик і крісло без підлокітника за дуже дешевими цінами. Крісло Кампрад назвав «Рут». З тих пір у кожної речі в магазині було своє ім’я. Цей нехитрий маркетинговий хід дозволив компанії за короткий час відмежуватися від конкурентів.

Уже тоді Інгвар вміло використовував сторітелінг на користь компанії, адже крісло з ім’ям – це вже не звичайний предмет меблів, а річ з історією.

Сьогодні IKEA виробляє недорогі якісні меблі та інші класні штуки для облаштування будинку. Розповідаючи свою історію, компанія намагається донести до слухачів, що їх головна мета – приносити людям щастя, роблячи їх будинки затишними та зручними для життя. І чим більше буде щасливих людей, тим краще, а значить, ціни повинні бути максимально доступними. Втім, не будемо переповідати тут все, краще подивіться відеоролик про те, як працює IKEA.

Вся увага людям

Головними героями історій IKEA часто стають звичайні люди. Компанія приділяє максимум уваги своїм клієнтам.

Візьмемо, наприклад, шоу Home tour, де співробітники компанії допомагають реальним людям краще організувати їх життєвий простір. Кожна серія знімається без допомоги професіоналів, і в результаті ролики виглядають ще більш правдоподібно.

Відгуки аудиторії показують, що глядачі із задоволенням навчаються у реальних людей, як можна поліпшити свій будинок, і їм це подобається набагато більше, ніж коли поради дають актори, яких для цього найняли.

Історії речей

Інший тип історій, які розповідає IKEA, – це історії про товари. Раз вже предмети, які нас оточують, повинні робити людей щасливішими, то чому б не розповісти, що в них такого особливого і чому їх варто любити.

Ось, наприклад, історії про кошик для білизни і килимки, які плетуть із залишків тканин. Вони допомагають побачити в цих простих речах набагато більше, ніж помітно на перший погляд, і наділяють прості речі глибоким змістом.

Про дідуся і розкладний стілець

Як і Virgin, IKEA не боїться додавати до своїх історій щедрі порції гумору. Ось де каталог IKEA представлений в ролі нового гаджета.

А ось справжній короткометражний фільм, який легко і з гумором розповідає, як IKEA допомагає змінити життя людей на краще.

Ми бачимо дідуся, який день у день приходить в один і той же час в парк, де сідає на одну і ту ж лавку, щоб знову і знову годувати голубів. Але в один прекрасний день все змінюється. В черговий раз, підходячи до лавочці, наш герой зауважує, що його місце зайняте. І ось він іде в IKEA і купує розкладний стілець. Здавалося б, нічого не змінилося: дідусь ставить його поруч з лавкою і знову починає годувати голубів … Але тут йому на думку спадає цікава думка: «А що якщо перенести стілець на нове місце? ..» Так починається захоплююча пригода. Головна думка в історіях IKEA в тому, що є речі, які можуть зробити наш будинок більш затишним і зручним, а людину – трохи більше щасливим. IKEA розповідає історії про людей і предмети, не забуваючи періодично розбавляти сентиментальні ролики деякою порцією гумору.

Світ сторітелінгу

Сподіваємося, у вас не склалося враження, що сторітелінгом займаються виключно гіганти і корпорації зі світовим ім’ям. Звичайно, у таких компаній більше можливостей. Але принадність сторітелінгу в тому, що поділитися своєю історією, особливо сьогодні, в часи інтернету і розвинених соцмереж, може будь-яка компанія. І цю історію будуть слухати, якщо, звичайно, вона буде по-справжньому цікавим.

З листів генерального директора розпочала свій активний розвиток компанія Splat.

Багато бізнесменів, як і Річард Бренсон, ведуть блог.

Реклама так вже давно стала справжнім кіношедевром і цілком може брати участь в конкурсі короткометражок.

Сподіваємося, ви перейнялися силою справжньої історії і тепер будете приділяти більше уваги цьому інструменту.

Почніть з простих кроків. Розкажіть історію своєї компанії хоча б на сайті, додайте відгуки клієнтів, перетворивши їх в історії, які викликають емоції. Зніміть цікаві ролики про ваші продукти або розмістіть фотографії про життя вашої компанії в Інстаграм. Зробіть це цікаво, і увагу вам забезпечено. Як же стати хорошим оповідачем? А це вже зовсім інша історія, яку ми розповімо наступного разу.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.