Яка ваша вартість, або Як правильно «оцифрувати» свою цінність для роботодавця

Навіщо знати, скільки ви коштуєте на ринку праці? Щоб впевнено і без запинки відповідати на питання рекрутера про те, скільки ви хочете отримувати за свою працю. Усвідомлюючи свою ціну як фахівця і цінність як досвідченого професіонала, ви швидше і легше працевлаштуєтися.

Існує й інший аспект. Знання «ринкового» рівня оплати допоможе вам оцінити, наскільки «в ринку» ви як фахівець (чи не переплачують вам, можливо варто набути нові навички і актуальні знання), і наскільки ринковою є ваша зарплата (чи достатньо високо вас цінують).

Як зрозуміти чи порахувати, скільки ви коштуєте

Досить часто зустрічаються «розрахункові» рекомендації: мовляв, порахуйте, скільки вам потрібно для комфортного життя в місяць, на тиждень, в день, в годину. Закладіть «зверху» на подорожі, великі витрати і мрії, а також суму на торг з роботодавцем і тому подібні «маневри». Звучить цілком розумно і справедливо: адже якщо ви продаєте свою працю, то повинні враховувати як мінімум її собівартість.

Але велика спокуса переоцінити свою вартість: назвати не ту ціну, яку реально вартуєте або яку готовий заплатити роботодавець, а ту, яку «дуже хочеться». Ба більше, ви можете призначити собі зарплату, спираючись на свої потреби – кредити, іпотеку, необхідність оплачувати дороге лікування літніх батьків або навчання дітей у престижних вузах. Роботодавців же цікавить не те, скільки вам потрібно, а скільки ви принесете компанії – у грошовому чи іншому еквіваленті.

Формулюючи вартість себе як фахівця, важливо окреслювати поле для маневру на трьох осях:

 • «Хочу» (про це ми вже розповіли),
 • «Можу» (ваші знання, навички, зв’язки, досвід),
 • «Треба» (ситуативні вимоги ринку, нюанси, пов’язані з професією, спеціалізацією або галуззю).

Вище ми висвітлили теоретичний підхід «оцифровки» своєї цінності для ринку. Нижче наведемо практичні способи, якими користуються більшість фахівців, керівників, а також ейчари, роботодавці, рекрутери, коли визначають, яку суму запропонувати в описі вакансії.

Вивчіть вакансії на сайтах з пошуку роботи, на яких публікуються свіжі вакансії, де вас повинні цікавити посади, аналогічні вашій. Проаналізуйте, скільки пропонують роботодавці, від чого залежать суми в зарплатній «вилці».

Звертайте увагу на:

 • масштаб бізнесу – чим більший бізнес, тим більше очікувань від фахівця, тим вищі вимоги до нього пред’являють компанії і тим вищу зарплату пропонують;
 • функціональні обов’язки – за схожими назвами посад може ховатися різний за важливістю та обсягом функціонал;
 • регіон – в Києві і містах-мільйонниках зарплати вищі;
 • вашу релевантність вимогам і очікуванням роботодавців – якщо не вистачає досвіду або навичок, навіть за аналогічної посади, – навряд чи варто розраховувати на рівень оплати, озвучений в описі вакансії (але можна спробувати, наростити навички і знання, домовитися).

Скорегуйте отримані цифри

Є думка (і для деяких спеціальностей і посад воно справедлива!), що до відкритого ринку вакансій, а саме – до сайтів вакансій – доходять лише найнижче оплачувані вакансії. Більш престижну і добре оплачувану роботу рекрутери пропонують в профільних групах соцмереж, в спеціалізованих каналах у Телеграмі. Зберіть добірку таких і моніторьте свіжі пости.

Запитайте людей що знають

Люди люблять допомагати і відчувати себе експертами, а відповідь на питання – найпростіший спосіб цього добитися. Якщо у вашому колі є знайомі, родичі, друзі, колеги, що працюють у вашій галузі, професії або компанії мрії, – запитаєте у них про рівень зарплат.

Це ж питання можна задати у профільних спільнотах ейчарів і кар’єрних консультантів в соцмережах або навіть у публічних експертів, на сторінці або в блозі на який ви підписані, з ким поверхнево знайомі, нехай навіть з короткого ввічливого листування, в коментарях до цікавого посту.

Що враховувати під час «оцифрування» бажаної зарплати

 • Забудьте про поняття «справедливої» ціни

Її немає. Є ціна, за яку ви готові продавати свою працю, – і ціна, за яку вас готовий купити роботодавець. Ринок праці – такий же ринок, як і будь-який інший. А оптимальна ціна – та, про яку ви домовилися, спираючись на свої переваги і затребуваність.

 • Пам’ятайте про галузеву «вилку»

В одних галузях, наприклад, IT, платять за замовчуванням більше, навіть якщо ваша робота не впливає безпосередньо на результати бізнесу (наприклад, ви бухгалтер, секретар або HR-фахівець).

 • Вартість фахівця на ринку – величина непостійна

Так, пандемія і коронакриза внесли свої корективи в розцінки на ринку праці. Різко зросли в ціні фахівці з digital-навичками і доведеною здатністю ефективно працювати дистанційно. Якщо відбувається прорив в науці або технологіях, який впливає на бізнес прямо або побічно, – «дорожчають» фахівці, задіяні в цьому бізнесі.

 • Попит визначає пропозицію

На посадах, аналогічних вашій, можуть платити одну зарплату, але якщо ви Експерт з великої літери, зі сформованим особистим брендом, унікальними навичками або широкою мережею ділових контактів, – ви роботодавцю потрібні більше за інших, а отже, і запропонувати вам можуть більше.

Перерахуємо нюанси, які підвищують вашу вартість на ринку праці:

 • досвід в галузі, у якій ви шукаєте роботу;
 • особистий бренд – вас знають як яскравого фахівця, який виступає на профільних заходах, пише статті та книги, дає експертні коментарі, консультує за межами основної роботи тощо;
 • наявність професійних зв’язків – особливо актуально для фахівців з продажу;
 • знання іноземної мови – в разі якщо компанія працює, має представництва або планує виходити на ринки країн, де розмовляють на цільовому мовою (англійська мова сам по собі ще не козир);
 • результативність – чітко сформульовані і оцифровані досягнення за останні 2-3 місяці роботи (бажано підтверджені рекомендаціями колишніх колег і керівників);

додаткова освіта – курси підвищення кваліфікації, друга вища за релевантним профілем, МВА від бізнес-школи з відмінною репутацією на ринку.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.