7 навичок високої ефективності. Мудрість Стівена Кові за 15 хвилин

Коротко про розвиток семи навичок, які необхідні кожній високоефективній людині, і поради щодо роботи з книгою.

Сьогодні ми поговоримо про книгу, яка визнана «міжнародним бестселером №1» особистісного зростання. Вона видана в 73 країнах на 38 мовах. Вона більше семи років очолювала список бестселерів і за результатами опитування читачів «Журналу для керівників» була названа «найвпливовішою книгою по бізнесу XX століття». Її рекомендують багато успішних людей, а в списку книг Германа Грефа вона займає перше місце. Йтиметься про книгу Стівена Кові «7 навичок високоефективних людей».

Ви дізнаєтеся, навіщо читати цю книгу, як отримати від прочитаного максимум користі і якими навичками повинна володіти кожна людина, щоб бути ефективним.

Чому варто прочитати цю книгу

«Книга Стівена Кові «Сім навичок високоефективних людей» зіграла вирішальну роль у зміні нашої філософії і методів ведення бізнесу. Наші високі стандарти якості та відданість клієнтам беруть свій початок в “Семи навичках”».

Скіп Лёфов, президент корпорації Saturn (General Motors)

 1. Книга допомагає підійти до саморозвитку системно, почати зі зміни базових установок і тільки потім перейти до освоєння конкретних інструментів.
 2. 7 навичок – це природні закони, які не вимагають доказів. Кові відразу попереджає читачів, що не він придумав 7 навичок високої ефективності. Принципи, які лежать у їх основі, – частина людської свідомості. І навіть якщо ми придушуємо ці принципи з якихось причин, вони існують всередині нас і чекають, коли ми приймемо рішення жити відповідно до них.
 3. Автор наводить безліч прикладів, які показують, як навички допомагають в житті, і пояснюють підходи до їх розвитку.
 4. Книга наповнена мудрими цитатами. Кожна з них змушує задуматися і переосмислити багато речей:

«Не можна нікого змусити змінитися. Кожен з нас охороняє свої ворота змін, які можуть бути відкриті тільки зсередини. Ми не можемо відкрити ворота змін іншої людини ні аргументами, ні емоційними закликами» (Мерилін Фергюсон, письменник, редактор і оратор).

 1. Книга допомагає усвідомити свій внесок в майбутнє. Змінюючись, ми впливаємо на життя своїх дітей. Розвиваючи в собі навички високої ефективності, ми здатні передавати їх нащадкам:

«Ви можете зупинити негативні тенденції, що передаються у вашому роду … Ви – провідник змін, сполучна ланка між минулим і майбутнім. І зміни в вас самому можуть вплинути на життя прийдешніх поколінь».

Є люди, яким здається, що книга написана водянисто, в американському стилі. З одного боку, це мінус, але з іншого – ідеї, викладені Кові, вимагають ретельного осмислення, оскільки націлені на зміну основ сприйняття світу. Автор розглядає розвиток семи навичок з різних сторін. Так його думки краще відкладаються в голові читача. Це допомагає перейнятися ідеями високої ефективності і прийняти їх, як свої власні.

Суть підходу Стівена Кові

«З тисячі обірваного листя з дерева зла знаходиться лише один, що зрубує його під корінь».

Генрі Торо, американський письменник

Що таке ефективність. Ефективність за Кові полягає в рівновазі між бажаним результатом і ресурсами, що дозволяють ці результати отримати. Тобто ефективність – це не робота на знос по 18 годин на добу, а рух до мети з щирою турботою про організм, мозку і душі. Ефективність – це не прагнення натиснути на людину, щоб домогтися негайного результату і втратити довіру, але бажання вкладати час в розвиток відносин, щоб перевести спілкування на новий рівень.

Основні принципи розвитку 7 навичок:

 1. Підхід «зсередини назовні». Всі зміни, на думку автора, повинні відбуватися «зсередини назовні». Коли ми змінюємося самі і починаємо інакше дивитися на речі, наша поведінка змінюється само собою з мінімальними зусиллями з нашої сторони.

Техніки спілкування, ведення переговорів і створення іміджу Кові називає «пластиром», тому що вони допомагають вирішити гострі проблеми, зняти біль, але з часом перестають діяти. Причина в тому, що кожен наш вчинок визначається системою поглядів на світ, яка формується під впливом батьків, життєвого досвіду і найближчого оточення. Ми бачимо світ таким, яким налаштовані його бачити, і ці погляди важко змінити. Тому будь-які спроби коригувати поведінку зазвичай закінчуються невдачею. Хіба вийде щиро посміхатися людям за порадою Карнегі, якщо ви ставитеся до оточуючих вороже і вважаєте, що нікому не можна довіряти?

Коли ми навчимося дивитися на світ через призму принципів ефективності, ми змінимося по-справжньому. Прийоми і інструменти теж корисні, але в основі високої ефективності лежать принципи.

 1. Рух від залежності до взаємозалежності. Вивчення семи навичок – це шлях розвитку особистості від залежності через незалежність до взаємозалежності. Перші три навички присвячені здатності володіти собою і перетворюють залежну особистість в незалежну. Наступні три навички допомагають опанувати принципами взаємозалежності, тобто усвідомити, що тільки за допомогою інших людей ми можемо досягти кращих результатів:

«Залежним людям необхідна допомога інших, щоб отримати те, що їм потрібно. Незалежні можуть отримати все, що їм потрібно, завдяки власним зусиллям. Взаємозалежні люди об’єднують зусилля з зусиллями інших людей, щоб досягти найбільшого результату ».

Взаємозалежність – це наступний крок після здобуття незалежності, оскільки вимагає свободи вибору.

 1. Постійне вдосконалення. Навички легко зрозуміти, але дотримуватися їх досить важко. Кові визнає, що і сам не опанував повністю всіма сім’ю навичками, Та це й неможливо. Ми можемо тільки прагнути до ідеалу, постійно вдосконалюючись протягом усього життя:

«Дотримання семи навичкам означає невпинну боротьбу з самим собою … Вони на кшталт здоровому глузду, яким всі ми володіємо, але який не завжди проявляємо».

Правила роботи з книгою

«Перш ніж ви почнете читати, хочу запевнити вас, що вам належить захоплююча пригода, пов’язане з придбанням нових знань … почніть застосовувати те, що дізналися, на практиці. Пам’ятайте: знати і не робити – все одно що не знати. Вміти і не робити – все одно що не вміти ».

Стівен Кові дає дві поради, які, на його погляд, допоможуть використовувати книгу максимально ефективно:

 1. Не просто читайте, працюйте з книгою. Постійно повертайтеся до переосмислення того чи іншого навику під час виконання практичних завдань. Книга повинна стати вашою головною помічницею на шляху саморозвитку.
 2. Розповідайте про те, що дізналися, іншій людині. Коли ви ділитеся знаннями з кимось ще, ви їх краще осмислюєте і засвоюєте. Тому намагайтеся обговорювати з другом або другою половинкою ідеї з книги під час читання.

Доповнимо рекомендації Кові порадами інших людей, які працювали з книжкою. У кожного свої особливості сприйняття, тому не всі поради підійдуть саме вам. Але, можливо, деякі з них допоможуть отримати від книги більше користі і, нарешті, почати розвивати в собі 7 навичок високоефективних людей:

 1. Почніть з сьомого навички. Коли ви поповните запаси фізичної, духовної, інтелектуальної та соціальної енергії, вам буде легше приступити до освоєння інших навичок.
 2. Прочитайте книгу цілком, перш ніж виконувати завдання. Мозок переварить інформацію, що надійшла, і в голові складеться цілісна картина, яка допоможе вам краще впоратися з практичними завдання. Якщо ж ви поки не готові до цього, нестрашно. Отримані знання будуть зберігатися всередині вас, поки не дозріють. І одного разу ви відчуєте, що прийшов час знову відкрити томик Стівена Кові.
 3. Почитайте історію інших людей. Якщо вам не вистачає мотивації приступити до практичних занять, почитайте історії людей, яким книга допомогла змінити життя. Деякі з них Кові зібрав у книзі «Жити, використовуючи сім навичок. Історії мужності і натхнення ».

7 навичок високоефективних людей

Суть перших трьох навичок можна визначити таким чином: «давайте і тримайте обіцянку», а наступних трьох – «поділіться проблемою з іншими і виробіть спільне рішення».

Стівен Кові

Навичка 1. Будьте проактивні

Я володію свободою вибору і несу відповідальність за своє життя.

Все, що займає наші думки, – це коло турбот. Більшу його частину складають обставини, які ми не можемо змінити. Це сім’я і країна, в якій ми народилися, економіка і політика, природні явища і поведінку інших людей. Однак всередині кола турбот є невелике коло, де зосереджені події, на які ми можемо впливати. Це коло впливу.

Людина стає проактивною, коли переміщує фокус уваги з кола турбот на коло впливу. Вона бере відповідальність за своє життя і розуміє, що його поведінка залежить від її рішень, а не від оточуючих людей і обставин.

Реактивна людина

 • Ось такий я є.
 • Він так мене дратує.
 • Я змушений…
 • Я нічого не можу вдіяти.

Проактивна людина

 • Я можу вибрати інший підхід.
 • Я контролюю свої почуття.
 • Я віддаю перевагу…
 • Подивимося, які є можливості.

Проактивність – це базовий навик, так як не можна стати ефективним, поки вважаєш, що твоє життя від тебе не залежить.

Як бути проактивним:

 • дійте в колі впливу, зосередьтеся на тому, що можете змінити;
 • навчіться вибирати свою реакцію замість того, щоб пояснювати ситуацію, що склалася (між роздратуванням і реакцією завжди є час, щоб зробити вибір, не піддаючись імпульсу);
 • використовуйте позитивні сторони кожної ситуації і не зациклюйтеся на її негативному впливу;
 • проявляйте ініціативу, робіть трохи більше, ніж від вас очікують.

Навіть у ситуації, коли здається, що від нас нічого не залежить, можна вести себе проактивно:

«Іноді саме практівне, що ми можемо зробити, – це просто бути щасливими, щиро посміхатися. Щастя, як і нещастя, є результат проактивного вибору. Існують такі явища – наприклад, погода, – на яку ми ніяк не можемо впливати. Проте, як проактивні люди, ми можемо носити в собі свою власну фізичну або соціальну погоду».

Навик 2. Починайте, уявляючи кінцеву мету

Я знаю, для чого живу.

Не можна оцінити ефективність своїх дій, поки не уявиш кінцеву мету. Кові пропонує почати розвивати другий навик з визначення головної мети вашого життя – особистої місії. Для цього потрібно зрозуміти, чим ви хочете займатися, яким хочете бути (характер), а також визначити свої цінності.

«Ви можете активно просуватися по сходах, долаючи кожну сходинку, але якщо сходи не до тієї стіни, то ваші дії будуть безглузді».

Як скласти положення особистої місії:

 1. Визначте свої цінності.
 2. Перерахуйте свої найважливіші ролі в житті (чоловік, дружина, мати, батько, керівник, бізнесмен, музикант тощо).
 3. Визначте, до чого ви прагнете в кожній з цих ролей: які завдання хочете виконати, яких довгострокових цілей досягти, якими цінностями керуватися.
 4. Сформулюйте місію для кожної ролі. Наприклад, роль батька – я допомагаю своїм дітям радіти життю і жити з радістю. Роль провідника змін – я виступаю каталізатором прогресивних змін у великих організаціях.

Кові порівнює місію з особистої конституцією. Вона також визначає всі рішення людини в житті, як конституція визначає рішення держави:

«Особиста місія – це не те, що можна написати за вечір. Вона вимагає поглиблення у себе, ретельного аналізу, продуманих виразів і безлічі переробок в пошуках остаточного варіанту».

Навик 3. Спочатку робіть те, що необхідно робити спочатку

Я концентруюся на завданнях, які наближають мене до мети.

В основі цієї навички лежить багатьом відома матриця Ейзенхауера. Відповідно до цієї матриці всі завдання можна розділити по терміновості і важливості на 4 категорії.

Щоб розвинути третій навик, потрібно прагнути більше часу протягом дня приділяти квадрату 2, тобто виконувати в першу чергу важливі, але нетермінові справи, оскільки саме вони наближають нас до цілей.

Як організувати свій тиждень в квадраті 2:

 1. Визначте ролі, які для вас важливі. Їх можна взяти з особистої місії:

«Ви не повинні ставитися до визначення ролей так, ніби робите це на все життя, – просто уявіть собі свій тиждень, прикиньте, яким сферам діяльності ви приділятимете свій час протягом майбутніх семи днів, і запишіть це на папері».

 1. Виберіть 2-3 результату для кожної ролі, яких хочете досягти за тиждень. Наприклад, роль батька – полагодити велосипед дочки, роль керівника – провести співбесіди, роль особистості – накидати текст особистої місії, записатися на курси тощо.
 2. Сплануйте досягнення цілей за часом, прив’язавши кожну до конкретного дня. Ви побачите, що у вас залишиться багато часу і для інших завдань, проте концентрація на завданнях, які наближають вас до мети, допоможе прожити черговий тиждень проактивно.
 3. Виділяйте кілька хвилин щоранку, щоб адаптувати план з урахуванням мінливих обставин.

«Ефективне управління полягає в тому, щоб спочатку робити те, що необхідно робити спочатку. Якщо лідерство визначає, що саме “необхідно робити спочатку”, то управління виконує це в першу чергу, з дня на день, хвилина за хвилиною. Управління – це дисциплінованість, дотримання встановленого порядку, виконання».

Навик 4. Думайте в дусі «Виграв / виграв»

Я вірю, що спільними зусиллями ми досягнемо великих результатів.

Кові закликає при кожній взаємодії з іншими людьми діяти не в рамках конкуренції, а в дусі співробітництва, оскільки тільки так ви знайдете рішення, до якого жодна зі сторін не могла додуматися самостійно.

Четвертий навик вчить сприймати життя не як дикі джунглі, де ресурси обмежені і кожен сам за себе, а як світ, де «всім все вистачить».

Як діяти в дусі «виграв / виграв»:

 1. Уявіть проблему з точки зору іншої людини. Щиро прагніть зрозуміти іншу сторону, щоб висловити її потреби навіть краще, ніж вона сама.
 2. З’ясуйте ключові питання і турботи, що мають відношення до проблеми.
 3. Визначте, які результати забезпечать повністю прийнятне рішення.
 4. Виявіть нові можливі варіанти досягнення цих результатів.
 5. Якщо виявити можливості в дусі «виграв / виграв» не виходить, відмовтеся від співпраці.

«Виграв / виграв» – це особливий настрій серця і розуму, спрямований на постійний пошук взаємної вигоди при всіх взаємодіях людей один з одним. Установка «виграв / виграв» – це віра в існування третьої альтернативи. Це рішення не твоє і не моє – це найкраще рішення, рішення вищого порядку».

Навички 5 і 6 мають пряме відношення до процесу прийняття рішень в дусі «виграв / виграв».

Навик 5. Спочатку прагніть зрозуміти, потім – бути зрозумілим

Я слухаю, щоб зрозуміти, а не щоб відповісти.

Часто, коли ми слухаємо іншу людину, ми відволікаємося, щоб придумати відповідь, згадати аналогічний випадок з життя або додумати за співрозмовника, що він мав на увазі. Ми слухаємо, але не чуємо.

Кові вважає, що кожна ефективна людина повинна оволодіти навиком емпатичного слухання. Той, хто цього навчився, слухає, щоб зрозуміти, а не щоб висловити свою думку або переконати. Цей навик допомагає ясно побачити позицію іншої сторони і швидше досягти взаєморозуміння.

Як навчитися емпатичного слухання:

 • відкладіть всі свої справи, зосередившись на співрозмовнику (не беріть в руки телефон, не перевіряйте пошту, не дивіться телевізор тощо);
 • задавайте під час розмови уточнюючі питання, замість того щоб говорити про себе;
 • не осуджуйте і не вихлюпують негативні емоції під час розмови;
 • утримайтеся від автобіографічних відповідей (оцінки, поради, випитування, інтерпретації).

«Емпатичне (від слова емпатія) слухання дозволяє подивитися на речі з позиції іншої людини, проникнути в його систему уявлень. Завдяки цьому ви уявляєте собі світ таким, яким бачить його інша людина, ви розумієте його парадигму, ви розумієте, що він відчуває».

Навик 6. Досягайте синергії

Я не прагну нав’язати людям свою точку зору, а намагаюся зрозуміти їх погляди на проблему, щоб знайти найкраще рішення.

Звичайна поведінка під час переговорів – це продавлювання своєї точки зору або пошук компромісу. Однак Кові радить навчитися досягати синергії, тобто знаходити такий спосіб вирішення проблеми, який буде кращий за ті, що пропонує кожен з учасників.

Шостий навик – це навик роботи в команді та розвитку згуртованості. Він вчить цінувати відмінності між людьми в менталітеті, в емоційній та психологічній сфері, оскільки ці відмінності поповнюють наші знання. Ми бачимо світ таким, якими ми є, тому інша точка зору допомагає створити більш цілісну картину.

«Синергія є діяльність найвищого порядку – справжню перевірку і прояв всіх інших навичок, з’єднаних разом».

Навик 7. Точіть пилку

Я не забуваю приділяти час розвитку своїм ресурсам.

Щоб тренувати попередні 6 навичок, потрібні ресурси. Якщо ви не виспалися або відчуваєте занепад сил – це ускладнює розвиток. Тому Кові радить регулярно вдосконалюватися в чотирьох напрямках:

 1. фізичному (виконувати вправи, щоб зміцнювати м’язи і підтримувати тіло в тонусі, а також дотримуватися режиму і правильно харчуватися);
 2. духовному (слухати музику, читати великі літературні твори, спілкуватися з природою, медитувати і робити все, що змушує вас відчути духовне оновлення);
 3. інтелектуальному (отримувати нові знання і застосовувати навички, читати книги і вести щоденник, щоб поліпшити здатність ясно мислити);
 4. соціально-емоційному (спілкуватися і намагатися розуміти інших людей).

Щоб ми зрозуміли, наскільки важливо це робити, Кові наводить слова проповідника Філіпса Брукса:

«Коли-небудь в майбутньому вам доведеться боротися з найбільшим спокусою або випробувати глибоке горе. Але справжня боротьба відбувається тут і зараз … Саме зараз вирішується, потерпіть ви поразка чи станете славним переможцем в день тяжких негод і спокус. Характер не може бути створений інакше, ніж шляхом наполегливих, тривалих зусиль».

Навик постійного вдосконалення допоможе рухатися по висхідній спіралі росту, кожен раз переходячи на новий рівень освоєння кожного навику.

Отже, ми постаралися дати вам загальне уявлення про книгу №1 з лідерства. Сподіваємося, що тепер ви захочете прочитати або перечитати її ще раз, щоб раз і назавжди змінити своє життя:

«Помістивши у центр свого життя вірні принципи і підтримуючи баланс між дією, що веде до результату, і розвитком своєї здатності діяти (P / PC баланс), ми знаходимо можливість створення ефективної, корисною і щасливого життя для себе і своїх нащадків».

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.