Стратегії мислення геніїв. Частина 3. Леонардо да Вінчі: на крилах уяви

У заключній частині статті ми поговоримо про те, як мислив Леонардо да Вінчі і які стратегії допомогли йому стати великим художником, винахідником і вченим.

Художник, винахідник, анатом, музикант, архітектор, конструктор, математик, письменник. Автор «Мони Лізи» і «Таємної вечері», який винайшов парашут, підводний човен, танк, велосипед і збільшувальне скло, а крім того, вніс великий внесок в розвиток анатомії, ботаніки, архітектури, механіки, оптики, математики та інших наук.

До сих пір важко повірити, що мова йде про одну людину.

Прогулюючись вулицями Флоренції, Леонардо нерідко зустрічав торговців, які пропонували придбати птахів в клітках. Да Вінчі платив їм потрібну ціну, а потім … відкривав клітку і випускав бранців в синє небо, в ті недосяжні висоти, де вже давно перебував його розум, вільний від забобонів і який вже давно випередив свій час.

Невгамовна цікавість і нескінченні питання самому собі постійно надихали Леонардо йти вперед і допомагали йому все глибше занурюватися в таємниці нашого світу.

«Я цілими днями блукав по сільським околицями, шукаючи відповіді на свої питання і намагаючись зрозуміти речі, яких я не розумів. Як морські раковини виявилися на вершинах гір, поряд з відбитками коралів і водоростей, які зазвичай знаходяться в морі? Чому грім триває довше, ніж його причина, і чому блискавка без зволікання стає видимою оку, тоді як грому потрібен час, щоб здолати відстань? Яким чином навколо того місця на воді, в яке був кинутий камінь, утворюються водяні кола? Чому птах утримується в повітрі? Ці питання, а також і інші дивні явища займають мою думку протягом всього мого життя ».

Які ж підходи до мисленню допомогли Леонардо домогтися таких результатів? Як думала ця велика людина? Розберемо деякі прийоми і методи.

Настрій на креатив

Леонардо мислив образами. Він стверджував, що зір є «головним засобом, за допомогою якого розуміння людини може найбільш повно оцінити нескінченну роботу природи».

Для великого вченого знання виникали під час спостереження деякого явища і при подальшому ясному і повному поданні його у вигляді малюнка. При цьому прагнучи максимально достовірно перенести побачене на папір, Леонардо завжди зображував предмет в трьох проекціях:

«… якщо ти хочеш досконально, анатомічно знати всі частини, з яких складається людина, тобі, а вірніше, твоєму оку, необхідно розглянути ці частини з усіх точок зору, повертаючи всякий член так і сяк і розглядати його і знизу, і зверху, і з усіх інших сторін, щоб з’ясувати, звідки він починається … »

Мова для Леонардо грала другорядну роль. У його зошитах не малюнки були ілюстраціями до його нотаток, а навпаки, слова були простими коментарями до малюнків. Він вважав, що мова здатна описати відкриття, але ніяк не годиться для того, щоб його зробити.

Не дивно, що і для настроюванна розуму на творчий процес Леонардо використовував зір і силу уяви:

«Я не стверджуюся і надаю на ваш розгляд новий спосіб, який, хоча і може здатися тривіальним і майже сміхотворним, все ж дуже корисний для спонукання розуму до різноманітних винаходів. Він полягає в наступному: якщо ви подивитеся на стіни, вкриті різними плямами або зроблені із суміші різних видів каменів, і якщо ви захочете придумати деяку сцену, ви зможете побачити на цій стіні схожість з різними ландшафтами, прикрашеними горами, річками, скелями, деревами, рівнинами, широкими долинами і групами різноманітних пагорбів. Ви також зможете розглянути різні битви і фігури, що знаходяться в швидкому русі, і дивний вираз обличь, і костюми з далеких країн, і безліч речей, які ви потім можете звести до окремих і добре помітним формам. Розглядаючи такі стіни і суміші різних каменів відбувається те ж, що і при слуханні дзвонів: в їх дзвоні ви можете почути будь-яке уявне ім’я і будь-яке слово».

Напевно і ви в дитинстві намагалися побачити чарівні замки або забавних тварин в пропливають по небу хмарах. Виявляється, цю вправу корисно виконувати і в дорослому віці. Згідно із записниками да Вінчі, він іноді просто кидав губку з фарбою в стіну і потім вивчав плями.

Практикуйтеся якомога частіше, вивчаючи хмари, плями на стінах, тіні від листя або будь-які форми, які вам до душі. І ви відчуєте, як ваші творчі здібності почнуть працювати в повну силу.

Цей спосіб простий і разом з тим дуже дієвий. Він допомагає не тільки розігріти уяву, а й побачити щось спільне між не пов’язаними на перший погляд речами. Як зауважив Леонардо, людський мозок влаштований так, що не може думати про два об’єкти і при цьому не встановити між ними зв’язки, якими б далекими вони один від іншого не були. Так побачені серед каменів картини давали новий імпульс ідеям, над якими в даний момент розмірковував великий геній.

Множинні перспективи

Будучи дуже допитливою людиною в хорошому сенсі цього слова, Леонардо ніколи не обмежувався одним поглядом на об’єкт, який вивчав, будь то людське тіло або політ птаха в небі. Такий підхід він використав і формуючи завдання. Він вважав, що перший погляд на проблему зовсім не допомагає наблизитися до її вирішення, оскільки це звичайний спосіб бачити речі. Тому в своїй звичайній манері вивчати предмети з усіх боків майстер завжди крутив завдання і так, і сяк, поки не починав бачити її суть. Таку розумову стратегію Леонардо називав saper vedere, тобто «знати, як дивитися».

Пам’ятайте, що у формулюванні проблеми укладена половина рішення. Беріть приклад з Леонардо, не зупиняйтеся на першому варіанті, який прийшов вам в голову. Придумуйте ще як мінімум п’ять.

Інший варіант застосування цього підходу, який також корисно використовувати в роботі, – оцінка ідеї з декількох точок зору. Наприклад, при винаході велосипеда Леонардо по чержі ставив себе на місце майбутнього велосипедиста, інвестора і, нарешті, цілого міста, де цей вид транспорту буде використовуватися. Тільки об’єднавши всі ці погляди, він зміг усвідомити ідею велосипеда більш повно і закінчено.

Спробуйте уявити себе на місці хоча б трьох типових представників ваших клієнтів. Як можна краще увійдіть в кожну з цих ролей. Спробуйте думати і відчувати себе, як ця людина. Уявіть, що вас хвилює, про що ви мрієте, про що турбуєтесь, а потім перемістіть фокус на ваш продукт. Побачите, у вас з’явиться багато нових цікавих ідей – перевірено геніями! Пам’ятайте, Уолт Дісней теж уявляв себе на місці персонажів своїх мультиків, а коли він озвучував Міккі Мауса, то так вживався в його роль, що не міг втриматися і повторював всі його дії.

Як різниця точок зору дозволяє оку сприймати глибину, так і множинні перспективи поглиблюють ваше розуміння.

Генерація ідей. Нові варіації ключових деталей

Як і Шерлок, Леонардо велику увагу приділяв деталям: він вважав, що саме з них починається шлях до розуміння речей. Майстер бачив всю проблему або об’єкт цілком, а потім починав переходити від однієї деталі до іншої. Він вважав, що знання виникають, коли ти зумієш відокремити частини від цілого і проаналізувати їх взаємини.

Не дивно, що одна з улюблених розумових стратегій Леонардо, яку можна взяти на озброєння, – поєднання ключових елементів (деталей) для створення чогось нового. Давайте дізнаємося, як він це робив і як можна використовувати цю стратегію на практиці.

Регулярно виділяючи ключові деталі в структурі предмета, Леонардо зауважив, що вони повторюються у різних об’єктів, як, наприклад, у кожної людини на обличчі є ніс, очі, губи, а у птиці – дзьоб і крила. Тоді Леонардо зрозумів, що набагато легше буде запам’ятати, як виглядає об’єкт, якщо добре знати різні варіації цих деталей.

«Якщо ви хочете віднайти легкість в запам’ятовуванні виразу обличчя, спочатку вивчіть напам’ять кілька різних типів голів, очей, носів, ротів, підборідь, горла, а також шиї та плечей. Візьміть, наприклад, носи; існує десять типів носів: прямий, картоплею, увігнутий, який виступає нижче або вище центру, орлиний, правильний, мавпячий, круглий, загострений … Подібним чином ви виявите різноманітність інших характеристик; ці особливості слід вивчати в природі і фіксувати у себе в пам’яті».

Крім того, різні варіації ключових деталей об’єкта – це просто скарбничка для нових ідей, якщо пробувати комбінувати їх у випадковому порядку. Ось, наприклад, як можна створити фантастичну тварину:

«Якщо ви хочете, щоб якась із придуманих вами тварин здавалася реальною (припустимо, що це дракон), візьміть голову мастифа або сетера, очі кішки, вуха дикобраза, ніс гончака, брови лева, вилиці старого півня і шию водянії черепахи».

Що цікаво, Леонардо пробував створити таку тварину в реальності. У книзі «Геній Леонардо да Вінчі» Андре Частел писав: «До спини дуже дивної ящірки, яку знайшов один винороб в Бельведері, Леонардо ртуттю прикріпив крила, зроблені з луски інших ящірок, ці крила тріпотіли при русі ящірки. Потім він зробив очі, ріг і бороду, приручив ящірку і тримав її в коробці, він показував її своїм друзям, і вони розбігалися від жаху».

Гротескні голови на карикатурах Леонардо теж створені з різних сполучень заданого набору очей, підборідь, носів тощо. Існує думка, що і знаменита Джоконда – не що інше, як така мозаїка, зліплена з найбільш привабливих для людського ока рис обличчя.

Леонардо використовував таку стратегію не тільки для створення карикатур, але і для винаходів, збираючи різні механічні частини і принципи для проектування нових машин.

Щоб використовувати стратегію Леонардо, зробіть наступне. Сформулюйте проблему кількома способами, поки не знайдете той, який здаватиметься вам найбільш підходящим. Виділіть ключові параметри проблеми. Якщо вам важко це зробити, спробуйте скористатися стратегією Леонардо, де він проводив аналогії між структурами різних систем, наприклад, між людським тілом і землею («У людини є кістки, які підтримують його плоть, так і у Землі є скелі і камені, що підтримують ґрунт; у людини є озеро крові, легені наповнюються і спустошуються при диханні, так і у тіла Землі є океан, який має припливі і відливи кожні шість годин космічного диханні … »). Зверніться до прикладів минулих проектів або систем, які вже добре вам знайомі, виділіть ключові елементи там, а потім, за аналогією, визначте їх в проблемі, над якою працюєте.

Після того як ключові параметри знайдені, опишіть всі можливі варіації кожного окремого параметра, які прийдуть до голови. Зручніше робити це в таблиці, де назва стовпчика – один ключовий параметр. Потім навмання виберіть по одному пункту з кожного стовпчика, з’єднайте їх і подумайте, яку ідею підказує вам це поєднання. Якщо виникнуть труднощі, спробуйте вибрати інший набір. Або скористайтеся прийомом настройки на креатив, який ми описували вище, а потім поверніться до проблеми. Впевнені, нові ідеї не змусять себе довго чекати.

Отже, ми розглянули стратегії мислення трьох великих геніїв: Леонардо да Вінчі, Шерлока Холмса і Уолта Діснея. І ось що цікаво: хоча цих людей розділяють час і різні сфери діяльності, між ними є багато спільного. Так, всі вони були хорошими спостерігачами, володіли невгамовним цікавістю і ніколи не обмежувалися однією точкою зору, поглядом на проблему або її рішення.

Сподіваємося, тепер ви будете використовувати в своєму житті:

  1. Дедуктивний метод Шерлока Холмса для прийняття раціональних рішень і читання думок інших людей.
  2. Стратегію Уолта Діснея, щоб втілювати в життя свої найнеймовірніші мрії.
  3. Підходи Леонардо да Вінчі до формулювання проблеми, налаштування на творчість і генерацію ідей.

Успішних вам роздумів і нехай кращі ваші ідеї обов’язково знайдуть життя в цьому світі!

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.