Бізнес і спорт. П’ять принципів успіху

Між успішними спортсменами і бізнесменами багато спільного. Проаналізувавши приклади з кожної сфери, ми виділили п’ять принципів, які допомагають таким людям домагатися високих результатів: займати перші місця і заробляти мільйони.

  1. Ніколи не здаватися

Як правильно сказав Черчилль: «Успіх – це здатність йти від однієї невдачі до іншої без втрати ентузіазму». Люди, які домагаються високих результатів, піднімаються рівно стільки разів, скільки падають. Завжди. Навіть найважчий провал не стає для них приводом все кинути і визнати себе переможеними. Вони дуже швидко скидають з себе тягар поразки, аналізують, що зробили не так, і роблять нову спробу.

Так, трохи менше двох тижнів знадобилося олімпійській чемпіонці Олені Ісінбаєва, щоб знову піднятися на самий верх після нищівної поразки на Чемпіонаті світу-2009 в Берліні, коли вона провалила всі три спроби і залишилася без медалі. «Королева жердини» швидко впоралася з поразкою і вже в Цюріху на етапі турніру «Золота ліга» встановила новий світовий рекорд.

Під час Чемпіонату світу я була в гарній фізичній формі, але так і не змогла зосередитися. А зараз я була повністю сконцентрована на змаганнях і на собі, тому що я хотіла цієї перемоги, хотіла нового світового рекорду.

Ще один приклад, вже з бізнесу. За 15 років британець Джеймс Дайсон створив п’ять тисяч і невдалих прототипів пилососів, на які витратив майже всі свої заощадження. Створити успішну модель вдалося тільки з 5127-ої (!) спроби. В результаті фантастична завзятість Дайсона принесла винахідникові заслужений успіх. Пилосос без мішка для збору пилу став бестселером в США, і сьогодні стан Дайсона оцінюється в 4,5 мільярда доларів.

  1. Йти до мети, не звертаючи зі шляху

Повернемося до спорту. Ми не могли залишити без уваги ще одного спортсмена – легендарного біатлоніста Уле Ейнар Бьорндален, який є найтитулованішим спортсменом в історії зимових Олімпійських ігор. На піку своєї кар’єри норвежець був на висоті. Однак у 2010 році запаморочливий успіх непереможного Бьерндален змінився невдачами. Зрілий вік (36 років) і травма спини породили розмови про те, що легенда скоро покине великий спорт. Однак Уле наполегливо готувався до чергової Олімпіади. Пережити два з гаком роки без нагород на етапах Кубка світу – справжній подвиг для того, хто звик перемагати. І результат був того вартий. На Олімпіаді-2014 в Сочі норвежець виграв своє чергове заслужене золото. Більш того, 40-річний ветеран став олімпійським чемпіоном в спринті – гонці молодих і витривалих – і довів, що ще занадто рано відправляти його на спокій.

Легендарний норвежець зміг подолати неврожайні на нагороди роки, так як у нього була чітка мета – перемогти на Олімпіаді, і виступи на етапах Кубка світу допомагали йому набрати потрібну форму. Успішні люди завжди знають, чого хочуть. На щастя, в спорті з цілями все більш-менш прозоро: перемогти на регіональних змаганнях, потім на чемпіонаті України, потім світу, а там і за олімпійське золото є шанс поборотися, якщо вийде пробитися до збірної. І спортсмени виснажують себе інтенсивними тренуваннями, з кожним днем ​​намагаючись бути трохи сильніше і витривалішими, трохи гнучкішими і більш технічними, більш влучними і психологічно стійкими. Наприклад, гімнастки, щоб мати шанс потрапити до збірної, тренуються мінімум 8 годин на день, розбиваючи в кров ноги, пальці, заробляючи синці і садни. Скільки болю доводиться отримати майбутньому олімпійському чемпіону, знає тільки він, ну ще, напевно, тренер.

Так само і в бізнесі: компанія або бізнесмен, про якого раптом всі заговорили, зазвичай стає успішним далеко не відразу. Їх, на перший погляд, запаморочливий зліт – лише вершина айсберга. Найчастіше не буває ніякого різкого прориву. Про це говорив ще Джим Коллінз, автор книги «Від хорошого до великого». Він провів масштабне дослідження і проаналізував близько 1500 компаній США, щоб зрозуміти, чим відрізняються ті з них, які домоглися видатних результатів, від інших. В тому числі, Джим ставив топ-менеджменту компаній питання про те, як вони домоглися успіху. Відповіді, які він отримав, виявилися схожі по суті. Тому наведемо тут лише пару з них.

Walgreens: «Не було доленосних зборів або божественного відкриття, не було яскравого світла, який би засяяв, як тільки що вкручені лампочка. Це була радше еволюція» (понад 40 років мережа аптек Walgreens нічим особливим не виділялася, але в 1975 р акції компанії почали підніматися вгору і сьогодні – це найбільша мережа аптек у США).

Kroger: «Ми демонстрували те, що робили, так, що люди могли бачити наші досягнення. Ми намагалися довести наші плани до успішного кінця крок за кроком, так, щоб люди повірили у справи, а не словам».

Так діяла друга після Wall-Mart мережа супермаркетів, щоб більше 50 000 співробітників (касири, пакувальники, прибиральниці, комірники тощо) прийняли радикально нову стратегію, покликану змінити компанію. Як бачите, нічого надприродного, тільки завзятий рух до мети крок за кроком.

  1. Довіряти інтуїції

Звичайно, адепти спорту і бізнесу ретельно готуються до кожним змагань і приймають важливі рішення, тільки зібравши і проаналізувавши максимум інформації і зваживши всі за і проти. Але крім того, такі люди довіряють інтуїції. І це ще один важливий фактор успіху.

Те, що інтуїція підказує правильні рішення, не можна віднести до сліпої удачі. Інтуїція – це наша підсвідомість. Доведено, що підсвідомість сприймає набагато більше інформації, ніж свідомість, а значить, і рішення, які воно пропонує, є більш обґрунтованими, потрібно тільки вміти до них прислухатися.

«Коли мені пропонують щось придбати, цифри завжди виглядають переконливо. Порогова рентабельність відповідає вимогам, вкладення окупаються, темп зростання чудовий. Мені перераховують всі причини, за якими це придбання зробити просто необхідно. Але як раз в той момент, коли у мене є величезний обсяг кількісних показників, вже проаналізованих розумними людьми, мені і належить зробити те, за що мені платять гроші. Тому що, подивившись на ці цифри, я розумію, точніше, відчуваю, хороша ця угода чи ні ».

Ральф С. Ларсен, Голова правління Johnson & Johnson протягом 11 років

Згадайте також Рея Крока, який купив мережу ресторанів McDonald’s за порадою своїх юристів і бухгалтерів, так як «спинним мозком відчував, що це надійно». І ми знаємо, наскільки успішним виявилося це рішення.

  1. Цінувати команду

Жоден бізнесмен або спортсмен не домігся б видатних результатів без підтримки команди. І той, хто це розуміє, йде далеко вперед.

Візьмемо тих же біатлоністів. Щоб лижі «котили», гвинтівки стріляли, а біатлоністи піднімалися на п’єдестал, спортсменам потрібна ціла команда фахівців. За оцінками експертів, складова сервісу в результаті для біатлоніста – мінімум 30%. Ось, наприклад, як проводиться підготовка лиж перед змаганнями.

За кожним сервисменом закріплені 1-2 спортсмена. Перед самою гонкою береться 10-12 пар і за півтори години до її початку відбувається опробування лиж. Спортсмен приїжджає пізніше, десь за годину разом з сервисменом випробує 3-4 кращі пари і вибирає 1-2 найкращі.

Не дивно, що багаторазовий чемпіон світу та олімпійський чемпіон Мартен Фуркад вважає, що сервіс-група – це окрема каста людей. Його голос змінюється, коли розмова заходить на тему мастильних робіт. Мартен впевнений: багато в чому саме праці сервісменів допомагають йому перемагати. «Наші сервіс-бригада – найкраща у світі», – так говорить Фуркад.

А згадайте, як злагоджено працюють на загальну перемогу команди Формули-1. Сьогодні чисельність персоналу більшості команд перевищує 500 осіб з безлічі різноманітних підрозділів, включаючи механіків, водіїв, піар-менеджерів, керівників, інженерів, офіціанток, пілотів і їх тренерів.

У бізнесі – все те ж саме. Візьмемо, наприклад, компанію Wells Fargo. П’ятнадцятирічний зростання акцій Wells Fargo почалося в 1983 році, але основи успішної трансформації були закладені ще в 1970-ті, коли Дік Кулі, глава компанії, почав збирати одну з найталановитіших команд менеджерів у всій галузі ( «краща команда», за словами інвестора Уоррена Баффета). Кулі передбачав, що банківську галузь очікують серйозні потрясіння, але, як і всі інші, не знав, що саме їх чекає. Тому він вирішив не витрачати сили на розробку стратегії, а почав програму «ін’єкцій управлінського таланту» в кров компанії. Компанія наймала всіх видатних менеджерів, яких їй вдавалося відшукати, навіть якщо для них не було конкретної позиції. І коли відбулося скасування державного регулювання банківського сектора, ніхто не впорався з наслідками краще, ніж Wells Fargo.

А що може зрівнятися із завзятістю і залізними нервами Девіда Максвелла, який очолив фінансову компанію Fannie Мае у важкі часи і не займався розробкою стратегії до тих пір, поки не підібрав потрібних людей. Тим часом компанія щодня втрачала $ 1 млн, маючи $ 56 млрд кредитів. Незважаючи на неймовірний тиск і вимоги діяти швидко, зробити щось кардинальне, схопити штурвал і рулити, Максвелл сконцентрував всі зусилля на підборі управлінської команди (ось він – другий пункт в дії: йти до своєї мети крок за кроком, незважаючи на зовнішні обставини), і у підсумку це призвело до результату. Протягом наступних дев’яти років Максвелл перетворив Fannie Мае у виключно успішну компанію, чиї результати перевершували результати діяльності багатьох фірм на Уолл Стріт.

  1. Бути відкритим для нових ідей

Успішні люди завжди готові пробувати щось нове. Спортсмени постійно експериментують з програмою тренувань і виступів, пробують нові комбінації і елементи в спробах досягти кращих результатів. А деякі у пошуках себе заходять ще далі, наважуючись змінити один вид спорту на інший.

Так, американка Лорін Вільямс на Олімпіаді завоювала срібло у складі жіночих двійок в змаганнях з бобслею. При цьому два роки тому в Лондоні Лорін вже встигла стати олімпійською чемпіонкою. На перший погляд, нічого дивного, крім того, що в Лондоні проходили літні ігри, де Лорін піднялася на п’єдестал в складі збірної з легкої атлетики. Змінивши біг на бобслей, Вільямс стала однією з небагатьох спортсменів, яким вдалося виграти нагороди і літніх, і зимових Ігор.

До речі, першим в цьому списку став Едвард Патрік Френсіс.

У серпні 1920 року на Олімпіаді в Антверпені Едвард виграв золоту медаль у боксі в категорії до 79,4 кг. Наступна Олімпіада пройшла для спортсмена невдало – він програв в першому ж бою. Тоді Едді вирішив змінити вид спорту. Боксер перетворився в бобслеїста і через 12 років в 1932 році на Олімпіаді в Лейк-Плесіді виграв свою другу золоту олімпійську нагороду в складі американської четвірки.

Успіх і навіть виживання в бізнесі багато в чому залежать від того, наскільки він здатний змінюватися під впливом зовнішнього середовища і нових ідей. Напевно, багато хто пам’ятає приклад про компанію Kodak, яка свого часу вирішила, що у цифровій фотографії немає майбутнього. Але виявилося, що майбутнього немає у компанії, яка не повірила в перспективну новинку.

І, навпаки, коли підприємець готовий пробувати нове і ризикувати, він рано чи пізно досягає успіху. Знайомтеся, Гарланд Сандерс – засновник KFC. До 40 років Гарланд змінив безліч професій: був кочегаром, військовим, кондуктором, допомагав фермерам, працював рознощиком. Зібравши невеликий капітал, він, перебуваючи вже у зрілому віці, відкрив свою автомайстерню. А трохи пізніше в майстерні з’явилася їдальня, де господар пригощав клієнтів своєї фірмової куркою, смажену в клярі і приправленою сумішшю ароматичних трав і спецій. Клієнтам подобалося, як готував Сандерс, і вони все частіше заходили до нього на вогник.

І знову Сандерс проявив себе новатором. Щоб прискорити процес приготування курки і збільшити потік клієнтів, Гарланд придбав скороварку і став одним з перших, хто оцінив переваги цієї техніки. Якщо раніше курятина готувалася близько 30 хвилин, то тепер цей час було скорочено до 15 хвилин. Менше часу на приготування – більше замовлень і прибутку.

Курка користувалася попитом, і в 47 років Сандерс відкрив свій ресторан. Хеппі енд? Не тут то було. Поштовхом до чергових змін стало нове шосе, яке проклали повз ресторан Гарланда. Потік клієнтів істотно скоротився, і Гарланд втратив все, що встиг заробити. На той момент майбутньому мільйонерові було вже 62. Проте Сандерс пішов першим правилом успішних бізнесменів – ніколи не опускати руки – і став об’їжджати ресторани, пропонуючи рецепт курки в обмін на відсоток від продажів. «Я можу готувати смажену курку краще, ніж ви», – запевняв Сандерс своїх майбутніх партнерів. Нарешті, переживши величезну кількість відмов, до 70 років Сандерс став мільйонером, а серед його клієнтів значилося кілька сотень ресторанів.

Як ми побачили, між великими спортсменами і успішними бізнесменами дійсно багато спільного. Якщо ви теж хочете опинитися в цій компанії, дотримуйтесь викладених принципів і в першу чергу головного – ніколи не опускайте руки.

Великих вам перемог!

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.