Бізнес по франшизі. Чи варто вкладатися і як вибрати пристойного партнера

Ділимося докладною інструкцією з вибору франшизи.

За гнітючою статистикою, 80% підприємців закривають бізнес протягом перших двох років. На щастя, є можливість підвищити свої шанси на успіх мінімум в два рази – бізнес по франшизі.

Компанія з ім’ям (франчайзер) за невелику винагороду передає вам (франчайзу) право (франшизу) користуватися розкрученим брендом і надає всіляку підтримку, а вам залишається тільки заробляти гроші.

Успіху в цьому випадку досягають близько 60% компаній-франчайзів. Звучить заманливо, але так чи добре все насправді? Чи варто відкривати бізнес по франшизі або краще набивати власні шишки? І як вибрати надійного партнера? Давайте розбиратися.

Кому не варто зв’язуватися з франчайзингом

 1. Хто розраховує швидко заробити грошей. Швидко поліпшити свій добробут законним шляхом можна, або отримавши спадщину, або вигравши у лотерею, або втіливши у життя якусь особливо геніальну ідею, яка сподобається світу (наприклад, Facebook).

В іншому випадку доведеться розраховувати на довгу гру, зокрема і займаючись бізнесом по франшизі. Зазвичай такий бізнес вимагає великих вкладень. Тому пройде чимало часу, перш ніж він почне окупатися, а ви зможете зітхнути трішки вільніше. Багато франчайзів не бачать прибутку весь перший рік своєї роботи.

 1. Хто хоче нічого не робити і отримувати прибуток. Будь-який бізнес, особливо на старті, – це важка робота майже цілодобово без вихідних і відпусток. І бізнес по франшизі не виняток.

Звичайно, франчайзер надасть вам певну підтримку, особливо на перших парах. Допоможе з відкриттям, поділиться технологіями, навчить вас і персонал тонкощам ведення бізнесу, надасть у користування розкручений інтернет-магазин, а в деяких випадках навіть приведе перших клієнтів.

Однак без вашої активної участі ця підтримка не принесе результату. Вникати в усі деталі доведеться самому: підбирати приміщення, наймати людей і будувати з ними відносини, стежити за якістю роботи тощо.

І якщо ви не готові майже весь свій час приділяти бізнесу, краще вкласти гроші в цінні папери і отримувати пасивний дохід. Зрозуміти, куди і як краще вкладати, вам допоможуть фінансові консультанти. Були б гроші, і бажано великі.

 1. Хто не має власних заощаджень. Деякі франчайзери відразу обумовлюють в умовах, що будуть мати справу тільки з тими підприємцями, у кого є власні кошти, необхідні для відкриття бізнесу. Однак і в інших випадках використання 100% позикових коштів може виявитися непосильним тягарем.

По-перше, багато франчайзерів пред’являють майбутнім партнерам певні вимоги до приміщення, ремонту, персоналу тощо, що обмежує можливості заощадити. По-друге, крім витрат на запуск, вам в більшості випадків доведеться оплатити саму франшизу (паушальний внесок) і плюс щомісяця віддавати певну частину доходу у вигляді роялті.

Всі ці чинники збільшують термін окупності бізнесу. Самі франчайзери часом лукавлять і заявляють термін окупності не всіх витрат, а лише вартості франшизи. Тому потрібно бути уважним. Самостійно розрахувати всі витрати, прикинути суму кредиту і чесно відповісти собі на питання: потягнете ви щомісячні платежі з урахуванням витрат на бізнес і на життя доти, поки ваша новонароджена компанія почне приносити прибуток.

 1. Хто звик робити все по-своєму і любить експерименти. У франчайзерів багато правил. І чим розкручені і надійніший бренд, тим їх більше. Наприклад, одна відома мережа вимагає, щоб майбутній франчайзер мав:
 • приміщення площею від 100 кв. м у власності або довгостроковій оренді;
 • достатньо коштів для відкриття магазину (мінімум 1 млн грн.);
 • досвід керівництва мережами роздрібної торгівлі.

Ціни на продукцію в вашому магазині також буде встановлювати франчайзер.

Додамо до цього, що франчайзери нерідко повністю відповідають за рекламу і маркетинг, та й в цілому визначають загальний курс розвитку бренду. У результаті простору для маневрів майже не залишається.

Крім того, франчайзер може в будь-який час закрити компанію, або у нього виникнуть труднощі, які відразу ж відіб’ються і на вас.

Тому, якщо ви не любите танцювати під чужу дудку, вам краще відкрити власний бізнес і робити все, що заманеться, впроваджуючи будь-які ідеї і набивати шишки. Відсутність обмежень робить власний бізнес найкращою школою для підприємців. Ось тільки закінчити її з відзнакою можуть далеко не всі.

Встановлені франчайзером правила хоч і обмежують, але в той же час допомагають уникнути серйозних провалів і затриматися на плаву. Тому, можливо, компромісним рішенням буде вибрати франшизу з менш жорсткими вимогами. На щастя, нестачі в пропозиціях вже давно немає.

Як вибрати відповідну франшизу

Отже, уявімо, що обмеження, про які ми розповіли в першій частині статті, вас не зупинили, і ви все ще твердо маєте намір відкрити бізнес по франшизі. Тоді давайте визначимося, як вибрати оптимальний варіант серед численних пропозицій.

Інструкція з вибору франшизи:

А) Визначиться з галуззю. Компаній-франчайзерів в Україні достатньо. І галузі бізнесу у них найрізноманітніші. Як то кажуть, на будь-який смак і гаманець. Ви можете відкрити по франшизі і кафе, і квітковий магазин, і автомийку, і автосервіс, і дитячий центр. Надавати послуги з оренди спецтехніки і навіть логістичні або бухгалтерські послуги.

Обирати сферу правильніше виходячи з власних уподобань і компетенцій, а вже в другу чергу дивитися на обсяг інвестицій. Якщо відштовхуватися тільки від вартості, то краще відразу відмовитися від франчайзингу. Майбутній бізнес стане найважливішою частиною вашого життя, і ви просто не зможете приділяти стільки часу тому, що вам він не до душі.

Плюсом до інтересу добре б трохи розбиратися в обраному виді бізнесу. Наприклад, адміністратору ресторану буде простіше відкрити кафе, а бухгалтеру управляти компанією, що надає фінансові послуги.

Якщо ж досвіду немає, але є величезне бажання, спробувати варто, але працювати доведеться ще більше, щоб на початку хоча б вникнути в особливості нового для вас бізнесу.

Б) Проаналізуйте ринок. Оцініть, наскільки обрана сфера необхідна у вашому місті. Які є конкуренти. Які їх переваги та недоліки. Яку нішу ви зможете зайняти.

З цим пунктом простіше розібратися, якщо ви вже працюєте в цій галузі. Тоді велика частина інформації вам вже відома в тому чи іншому вигляді. Залишається її систематизувати і зробити висновок.

В) Підберіть 2-3 франшизи, які підходять вам для інвестицій та умов. При цьому не забувайте оцінити надійність обраних варіантів виходячи з:

 • терміну існування франшизи;
 • кількості франчайзі, що працюють на даний момент;
 • кількості франчайзерів, які пішли з бізнесу;
 • кількості власних точок (чи не виникне потім конкуренція з самим франчайзером).

Ознаки ненадійних франшиз:

 • термін існування компанії менше 3-х років (у такій компанії ще немає налагоджених процесів, тому вона не може ділитися досвідом з іншими. При цьому придбання франшизи – це в першу чергу покупка реального досвіду і перевірених технологій);
 • кількість існуючих франчайзерів менш 10 (якщо все так добре, чому ніхто це не купує?);
 • занадто вигідні умови в порівнянні з іншими пропозиціями в цій же сфері (пам’ятаєте про мишоловку і безкоштовний сир).

Де знайти інформацію про франшизах:

 • У спеціальних каталогах франшиз. Їх досить багато.
 • У рейтингах. Існують різні варіанти ТОПів франшиз: і найприбутковіші, і найпопулярніші, і кращі франшизи для початківців, і просто кращі у всіх сенсах. Пошукайте і почитайте такі добірки. Швидше за все, знайдете кілька варіантів, які вам захочеться вивчити докладніше.
 • У відгуках про саму компанію, а також про франшизу.
 • У франчайзера. Задайте майбутньому партнеру всі питання, які не вдалося з’ясувати з відкритих джерел. Якщо франчайзер зі скрипом надає вам потрібні відомості, краще з такою компанією не зв’язуватися.

Зразкові питання:

 • Яка повна вартість франшизи, з чого складається, чи є щомісячні платежі і які?
 • Яку підтримку отримує франчайзер на етапі відкриття, а також після початку роботи? Чи передбачена маркетингова підтримка, підтримка в галузі управління бізнесом?
 • Скільки франчайзерів закрилося за весь час існування франшизи і чому? Якщо співвіднести цю цифру з кількістю існуючих франчайзерів, ви приблизно зможете оцінити свої шанси на успіх.
 • Чи навчають нових франчайзерів і що собою являє таке навчання? Ви повинні зрозуміти, чи дійсно ви отримаєте необхідні знання та методи роботи для управління цим бізнесом.
 • Чи передбачено навчання персоналу? Саме від людей в першу чергу залежить ваш успіх.
 • У франчайзі. Поспілкуйтеся з існуючими франчайзерами з інших регіонів. Контакти можна взяти у франчайзера або знайти самостійно. Запитайте, чи задоволені вони своїм бізнесом і підтримкою франчайзера. Чи справдилися їхні очікування з інвестицій та терміну окупності. Дізнайтеся, які плюси і мінуси в роботі з цим франчайзером вони б відзначили.

Г) Порахуйте, скільки буде потрібно грошей на кожен варіант, і зробіть остаточний вибір.

Прикиньте, яка сума вам буде потрібно на етапі відкриття і хоча б в перший рік ведення бізнесу.

Початкові витрати складаються з паушального внеску і витрат на безпосереднє відкриття бізнесу (реєстрація, оренда приміщення, ремонт, закупівля обладнання, пошук персоналу тощо). Спочатку можна відштовхуватися від цифр, наданих франчайзером, скоригованих за результатами спілкування з іншими франчайзерами і умовами у вашому місті. До отриманої суми додайте мінімум 30%: при відкритті бізнесу завжди виникають непередбачені витрати.

Щомісячні витрати. Враховуйте, що в середньому 3-6 місяців ви будете працювати в мінус і тільки потім почнете йти до точки окупності. Тому мінімум на півроку вам буде потрібно запас грошей на щомісячні витрати: на зарплату співробітникам, оренду тощо. Крім того, у багатьох франчайзерів передбачені щомісячні платежі – роялті (зазвичай 3-10% від доходу або фіксована сума в кілька тисяч гривень). Правда, деякі все ж готові дати бізнесу час, щоб встати на ноги, тому відкладають роялті на кілька місяців або пару років.

Відштовхуючись від витрат, запропонованих умов і рівня надійності, виберіть франшизу і укладіть договір з новим партнером.

Замість висновку скажемо пару слів про те, на що варто звернути увагу, коли підписуєте договір з франчайзером.

Перевірте:

 • чи всі обумовлені усно умови і заходи підтримки вказані в договорі;
 • термін договору (не менше трьох років) і зазначений розмір відшкодування фінансового збитку, якщо бізнес припинить існування;
 • документи на право володіння інтелектуальною власністю.

Якщо ви не впевнені, краще зверніться до юриста, у якого є практика в області франчайзингу, і покажіть йому договір і всі документи. Нехай подивиться і розповість про ризики і можливі підводні камені. Успіхів у бізнесі!

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.