Чи отримаєте ви звання прокрастинатора року?

Давно збиралися написати статтю про прокрастинацію, але все відкладали 😉

– Зберися ледащо! – такий грізний окрик самому собі довго вважався ефективними ліками від відкладання справ на потім. Зараз же прокрастинація визнана небезпечною проблемою офіційно.

Вона схожа на залежності, від якої не виходить відмовитися. Її супутники – сором, страх покарання і вина, які з часом заганяють людину в серйозний стрес.

3 головні ознаки прокрастинації

Якщо ніяк не виходить «зробити справу і гуляти сміливо», перевірте, чи немає у вас симптомів прокрастинації.

Всього їх 3, і всі повинні проявлятися систематично:

  1. Ви не приступаєте до виконання завдання відразу, незважаючи на відсутність причин її відкласти.
  2. Ви відсуваєте терміни виконання нових справ з розрахунком на те, що настане день, коли знизиться ваше поточне навантаження, і ви швиденько їх завершите.
  3. Ви лаєте себе за те, що щось не робите, а треба.

І навіть наявність всіх трьох ознак не гарантує гордого звання прокрастинатора року! Ось 4 категорії людей, які і хотіли б їм стати, але …

  1. Псевдопрокрастинатор

Той, хто переробляє одночасно купу всього і жахливо переживає, коли за день встигає лише 98 справ зі 100 запланованих.

  1. Звичайна людина

Любить перерви, але ж це завжди було: обід, перекур, чай з печивом – святе.

  1. Дедлайнер

Приступити до роботи його спонукає лише наступний дедлайн і жорсткі наслідки за невиконання. Цілком собі звичайний психотип і – головне! – приклад того, як безмежні людські можливості. Так, наприклад, студенти в ніч перед іспитом засвоюють інформацію з предмету за семестр.

  1. Пофигист

Його вже давно нічого не мотивує і все цілком влаштовує.

Отже, якщо ви періодично впадаєте в стан «мені треба побути хвилин 20 в Інстаграм» – переживати не варто. А ось коли невиконання завдань у терміни стає регулярним і ви підводите інших людей – пора вживати заходів.

Коріння прокрастинації

Перш ніж змушувати себе зібратися, подумайте – а чи немає якихось прихованих причин вашого небажання працювати. Часто прокрастинація стає єдино можливою захисною реакцією організму на різні складні ситуації:

  • Перевтома

Ви фізично не можете зробити всі взяті на себе зобов’язання. Пам’ятайте: втома має властивість накопичуватися, і прийде ранок, коли навіть приготування бутерброду буде сприйматися як непосильне завдання. Бережіть себе!

  • Страх поразки

З’являється, коли немає впевненості в успішному результаті справи. Ви все більше накручуєте себе, намагаєтеся відтягнути «кару». Усвідомте проблему, зробіть зусилля і виходьте на бій з відкритим забралом. Як максимум, ситуація вирішиться на вашу користь. Як мінімум, ви отримаєте відсутні дані для подальших дій.

  • Страх перемоги

Передчуття успіху може турбувати не менш, ніж передчуття невдачі. Стати переможцем – значить привернути увагу, взяти на себе більше ризику і відповідальності. Тільки вам вирішувати, чи варто підниматися по кар’єрних щаблях до верхньої щаблинки п’єдесталу або задовольнятися гаслом: «Головне не перемога, головне – участь!»

  • Саботаж

Вас щось не влаштовує в ситуації, що склалася, і невдоволення тільки зростає. Найкращим виходом стане відверта розмова про те, що викликає роздратування.

  • Перфекционізм

«Я не можу здати задачу, поки не виконаю її ідеально» – ви занадто високо піднімаєте планку своїх очікувань від власних можливостей. Дайте собі право на помилку.

  • Втрата сенсу

Безглузді завдання багатьох дратують. Але чи такі вони вже безглузді? Швидше за все, ви не бачите картини в цілому, і ця справа є частиною великого плану. Спробуйте отримати інформацію, якої бракує для розуміння, що саме від вас чекають.

  • Внутрішнє пророцтво

Бувало у вас так: ви все ніяк не можете змусити себе щось зробити, і раптом або завдання перестає бути актуальним, або вирішується сама собою. Якщо такі ситуації виникають часто – довіряйте своїй інтуїції більше.

Чи завжди прокрастинувати – погано?

У розрізі заміни одних справ на заняття, до яких більше лежить душа, прокрастинацію можна віднести до навичок успішної людини.

Сотні винаходів побачили світ тільки тому, що хтось забивав на прибирання, прасування, навчання. Відразу згадується образ розкудланого професора, який днює і ночує в лабораторії, щоб принести світу еліксир молодості.

Експеримент Адама Гранта показав, що якщо людям потрібно вирішити творчу задачу, то кращий результат вони отримають, якщо візьмуть невелику паузу, а не відразу візьмуться за вирішення.

Іноді корисно дати завданню відлежатися, а підсвідомості – попрацювати, і тоді рішення приходить само собою.

4 кроки лікування хронічної прокрастинації

Читайте далі, тільки якщо:

  • вам складно братися навіть за прості завдання,
  • ви постійно переживаєте за свою нікчемність,
  • ваш професійний імідж падає.

З цього стану доведеться вибиратися маленькими кроками.

  1. Визнати проблему.
  2. Розділити великі завдання на елементарні етапи.
  3. Створити навколо себе підтримуючу атмосферу.
  4. Постійно відслідковувати свій стан, як емоційний, так і фізичний.

Підіб’ємо підсумки: прокрастинатором можна назвати тільки таку людину, якій від цього погано. Фізично, морально, кар’єрно. І яким би модним не був зараз цей термін, до вас, швидше за все, він не має ніякого відношення.

І якщо ви відволіклися від роботи на прочитання цієї статті, то це – корисна дія, яка розширює кругозір і допомагає правильно розставляти пріоритети;-)

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.