Де закінчується тайм-менеджмент і починається енерджі-менеджмент?

Бувало у вас так? Вечір важкого робочого дня, ви тільки-тільки закінчили останню справу у списку. Залишився останній пункт запланованого – і зануритися в сон.

Тут ви несподівано відчуваєте прилив енергії, сидите біля монітора, переглядаєте стрічку новин або відео. Проносяться думки: «Спати пора!», А не виходить. Навіть змучене тіло нібито відновилося і знову готове на подвиги.

Так що ж сталося і чому вичавлений лимон раптом знову став соковитим цитрусом, та ще й так невчасно?

Чи можна стати бадьорішим протягом дня, коли це так необхідно? Так, якщо на зміну тайм-менеджменту прийде енерджі-менеджмент.

Час – срібло, енергія – золото

Час – це гроші. Кожна робоча хвилина – ваш прибуток і компанії. Так народився тайм-менеджмент, основні принципи якого:

складати список справ;

 • чітко формулювати цілі: конкретно, що можна досягти і з обмеженням за часом;
 • розставляти пріоритети;
 • розділяти великі завдання на малі;
 • не відволікатися.

І ось вже з останнім пунктом з’являється припущення, що людина здатна зберігати високу концентрацію на важливому протягом усього робочого часу. Кількість ≠ якості виконаних справ.

В основі продуктивної роботи лежить навик правильного розподілу енергії між завданнями. Так на початку 21 століття з’явилася нова система підвищення продуктивності – енерджі-менеджмент.

Його головний постулат: витратили сили – відновіть їх з запасом.

Володар енергії

Хороший енерджі-менеджмент – коли повна самовіддача змінюється періодом інтенсивного поповнення енергії. До того ж  у кожного з нас свої ритми старанної роботи і не менш старанного відпочинку.

Якщо ви переглянете робочий день, то помітите, що певні дії вимотують вас, а інші заряджають. Ті справи, які вимотують найсильніше, можна і потрібно делегувати. Так ви обмежите відтік енергії.

Фіксуйте фізіологічний годинник високої ефективності і використовуйте його для вирішення творчих завдань.

Ви краще працюєте з ранку або ввечері? Перенесіть на цей час справи, що вимагають креативного підходу, а решту часу беріться за більш системні проекти.

До речі, завершення справи – саме по собі ресурсовивільняючий процес, тому не рекомендується працювати перед тим, як вам вже пора йти до сну.

Основний закон енерджі-менеджменту

Щоб сили зросли, необхідно напружити їх, виходячи за межі можливостей, а потім відновити.

На цьому принципі засновані тренування в тренажерному залі: підняти вагу з зусиллям – розслабитися. Так м’язи стають сильнішими. Якщо ж тримати вагу постійно, то тіло не витримає. Так само не витримує організм і постійних розумових навантажень.

План справ на день при енерджі-менеджменті виглядає наступним чином: зробили справу – не хапайтеся за наступну, відпочиньте, відновіть сили відповідним для себе способом.

Види енергії

Важливо розуміти, що заповнювати потрібно відразу 4 типу енергії в комплексі.

 1. Фізична енергія.

Використовується незалежно від того, чи  завдання є фізичним чи ні. Регулюється режимом харчування, сну, активності, вправами. Відповідає за обсяг сил у поточний момент.

 1. Ментальна енергія.

Характеризує якість і чіткість вашого мислення, здатність до зосередження, аналізу та творчості. Витрачається як у фізичній, так і розумовій роботі. Її рівень можна підняти, чергуючи різні типи завдань.

 1. Емоційна енергія.

Здатність керувати своїми емоціями і підтримувати їх. Збільшується прокачуванням емоційного інтелекту.

 1. Духовна енергія.

Натхнення і мотивація, які з’являються за наявності щиро бажаною і необхідною мети. Сила духу здатна підняти рівень попередніх трьох типів енергії.

Поліпшення здоров’я і підвищення фізичної активності збільшує запас сил, але їх не можна використовувати з користю без підвищення інших трьох видів енергії.

Як перетворити енерджі-менеджмент в звичку

Де вашу увага, там і енергія. Щоб бути ефективним і продуктивним в роботі, важливо концентрувати увагу і вміти її перемикати. Цей навик тренується так само, як і будь-який інший, – за планом, в якому потрібно врахувати кілька важливих пунктів:

 • фізіологічні ритми, про які ми вже говорили;
 • конструктивне розвантаження;
 • скорочення циклу роботи;
 • перерви в роботі між цілями.

Конструктивне розвантаження

У енергії є одна хитра властивість: вона краще заповнюється не тоді, коли ви нічого не робите, а коли робите щось зовсім інше.

Щоб відновитися після енерговитратного завдання, повністю віддайтеся заняттю, яке не має до неї відношення. Багатьох заряджають прогулянки, отримання нових навичок, читання художньої літератури, малювання або медитація. Експериментуйте, і ви знайдете той вид активності, який стане для вас ресурсним.

Скорочення циклу роботи

Працюйте з частими перервами. Свій продуктивний цикл можете зрозуміти тільки ви самі. Як тільки відчуваєте, що концентрація падає, перейдіть на іншу діяльність – ту, яку визначили в попередньому пункті.

Перерви в роботі між цілями

Щоденна постановка цілей – потужний інструмент утримання фокусу і результативності, але він вимагає багато енергії. Періодично дозволяйте собі відпустити ситуацію і рухатися в потоці.

Високий рівень енергії дуже важливий в роботі.

По-перше, оточуючі відчувають вашу наснагу, їм це подобається – ви захоплюєте їх, заряджаєте, стаєте лідером-натхненником.

По-друге, коли ви з хорошим настроєм починаєте щось робити і у вас виходить, то хочеться зробити ще більше.

Внесіть до свого плану на день обов’язковий час до відновлення – і ви забудете про те, що таке творча криза і вигорання.

А що ви думаєте про енерджі-менеджменті? Згодні, що управління енергією так само важливе, як і управління часом?

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.