Впроваджуємо творчий підхід у бізнесі: 3 інструменти, які легко освоїти

Чи вважаєте ви, що креативне мислення у бізнесі – доля рекламних агентств і дизайнерських бюро?

На мій погляд, проявляти креативність можна форматі «міні» і в форматі «максі».

 • Міні-креатив відбувається, коли ми з певною кмітливістю підходимо до рутинних рішень.
 • Максі-креатив – створення інноваційних продуктів, товарів, рішень, яких немає на ринку.

Якщо ви, як і багато хто, вірите, що творчий підхід – це вроджений талант, розповімо про три зручні інструменти, які допоможуть знайти нестандартні рішення проблем, а за регулярної практики навіть «розгойдають» креативність.

Брейнштурм

Підхід, який дуже часто використовується у бізнесі. На практиці формат його проведення – міні-збори серед співробітників одного відділу/департаменту (маркетингу, PR, продаж) або декількох – якщо піднімається завдання важливе для декількох підрозділів. Стратегічна сесія теж відноситься до брейнстормінг.

Всі ми знаємо важливі правила:

 • ідеї висуваються відкрито, учасники їх не критикують; вираз «критикуєш – пропонуй», скоріше, відноситься до наради, але не до брейнстормінгом;
 • необхідна й обов’язкова атмосфера довіри і поваги до кожного учасника;
 • кількість учасників – не більше 10 осіб.

Важливо пам’ятати: результат брейнстормінгу виражається у кількості ідей, а не у їх якості.

Існують різні типи брейнстормінгу, зупинюся на двох цікавих.

Брейнштурм за алфавітом. Ідеї ​​«накидаються» від літери до літери – А, Б, В тощо до Я. Відповідно до кожної літери пропонується кілька ідей, за підсумком кожен учасник зазначає топ 3-5 ідей, які він вважає максимально цікавими і проривними, потім формується рейтинг. Наведемо приклад.

Питання брейнстормінгу: «Яким чином можна зробити споживання кави більш екологічним?»

Літера «B»: вторинне використання як добриво для рослин (продаж за мінімальну ціну або for donation).

Літера «B»: вторинне використання для домашнього скрабу (зробити в колаборації з яким-небудь косметичним брендом).

Матричний / табличний брейнстормінг. Кожному учаснику видається аркуш А4 з таблицею 3х3 або інші (3х4, 4х4). Потім учасники заповнюють перший ряд своїми ідеями. Одна квадратик- одна ідея. Ідеї ​​можна візуалізувати малюнками, доповнити текстами, головне, щоб було зрозуміло наступному учаснику.

Після заповнення першого ряду першим учасником лист передається другому учаснику, який заповнює наступний ряд. При цьому другий ряд – це розвиток ідей першого учасника, зазначених у першому ряду. Саме тому правило «зрозуміло і чітко» має бути виконано. Ідеями заповнюється вся таблиця. Залишається вибрати кращу – найцікавішу, практичну або легко у застосуванні.

Стратегія Уолта Діснея

Один з найвідоміших і популярних методів розвитку творчого мислення є стратегія Уолта Діснея (автор Р. Ділтс). На противагу класичному мисленню, яке складається з двох елементів: генерація ідей, критика, – мислення за методом Діснея трьохактна: генерація ідей, пошук шляхів реалізації, критика.

Метод підходить для групового або індивідуального мислення, в ньому виділено чотири ролі (фази взаємодії) всередині креативної групи:

 • Мрійник – творець, який створює досконалий образ майбутнього (мета і можливо бажаний стан). Його завдання – ясно візуалізувати, як всі шматочки картини складаються у єдине барвисте полотно. Мрійник не відволікається на думки про те, як цього стану можна досягти, і які можуть бути складності в реалізації.
 • Реаліст фокусується на досягненні поставленої Мрійником мети. Завданням Реаліста є втілення мрії в робочий план або продукт. Він акцентує свою увагу на діях, які приведуть до здійснення мрії. Реаліст більш зосереджений на технологіях або операціях, при цьому він не відволікається на перешкоди, оскільки це завдання Критика.
 • Критик оцінює представлений план або проект, думає про можливі проблеми і втрачені елементи плану, шукає помилки. Стратегія критика виходить з позитивної точки зору, він допомагає уникнути проблем, завдяки аналітичного мислення і логіки. Часто в груповій роботі роль критика іншими учасниками сприймається негативно, хоча по факту це зовсім не так. Приміряючи на себе цю роль вкрай важливо пропонувати рішення в позитивному ключі, не переходячи на особистісну критику ідеї.
 • Спостерігач – нейтральна роль, завдання цього учасника – супроводжувати перехід з одного стану в інший. Найчастіше, її на себе приміряє фасилітатор, ведучий креативної сесії.

Як організувати творчий процес:

 1. Виділіть простір для чотирьох ролей.
 2. «Проженіть» ідею через перший цикл.
 3. Отриману ідею №1 з урахуванням необхідних правок запустіть у цикл №2
 4. … і так далі до формування BIG IDEA, яка влаштує всіх учасників процесу.

Перед тим як перейти до реалізації проекту, потрібно ще раз переглянути кожну позицію, окрім спостерігача, і звернути увагу на всі деталі і нюанси, щоб після цього об’єднати їх в підсумковий документ – і тільки після цього приступити до реалізації.

6 капелюхів мислення, або Six Hats Thinking

Метод розроблений Едвардом де Боно (британський психолог, письменник, експерт в області творчого мислення). Перша книга з даною методою була опублікована в 1985 році, так що, в порівнянні з іншими методами, підхід сучасний. Може використовуватися як індивідуально, так і в груповій роботі.

З нашої точки зору, метод «шість капелюхів мислення» дещо нагадує метод Уолта Діснея. Судіть самі.

Як аксесуари до цього креативного методу вам знадобляться 6 кольорових капелюхів. (Жарт, звичайно! Це не обов’язково.) Можна обійтися і заздалегідь підготовленими листками, на яких буде намальована капелюх з потрібним кольором, або просто колір визуалізування. «Приміряючи» кожний капелюх, ви запускаєте певний напрям мислення.

Візьмемо для прикладу таку задачу: придумати слабоалкогольний напій, орієнтований на покоління Z. Припустимо, визначили, що це буде винна категорія.

 • Білий капелюх – аналізуємо факти і дані задачі. Все, що можна виміряти, порахувати.

Які дані ми можемо взяти: ємність алкогольного ринку, частка слабоалкогольних напоїв, прогнози щодо динаміки ринку, рівнем споживання; дані цільової аудиторії (соціальні, демографічні), поточне ядро, нова цільова група; конкурентне середовище, ціноутворення тощо.

 • Зелений капелюх – креатив, фонтан ідей. У напрямку цільової аудиторії: що їм важливо і потрібно.

Покоління Z орієнтоване на усвідомлене споживання, на спорт, думають про екологічний аспект, соціально активні. Можемо креативити з: кольором самого напою, наповненню (вино + сік, вино + газована вода), упаковці (пляшка, бляшанка тощо).

 • Червоний капелюх – емоції.

Які емоції викликатиме цей напій? Варіанти: радість, fun, угамування спраги, відпочинок у веселій компанії, спільність до протесту.

 • Чорний капелюх – критичне мислення. Включаємо прагматизм і критикуємо ідею.

Чи буде виділятися товар на полиці магазинів? Чи зацікавить даний продукт цільову аудиторію? Чи зможуть його купити за сформованою ціною? Які законодавчі обмеження?

 • Жовтий капелюх – цінність продукту, оптимістичний погляд. Дивимося на рішення з точки зору бенефітів. Наприклад, як це поліпшить, спростить наше життя.

На нашому прикладі: веселощі від напою, легкий драйв, готовність до звершень «підійти до дівчини, яка подобається» тощо.

 • Синій капелюх – контроль, організація, координація. Одягаючи цей капелюх, ми оцінюємо процес: що вже зроблено для вирішення, і чи досягнута мета.

Що нам необхідно зробити, щоб запустити виробництво? Налагодити канали дистрибуції. Який план рекламної кампанії? Тощо.

Ви можете використовувати капелюхи в тому порядку, як вважаєте за потрібне. Важливо лише те, що необхідно врахувати всі аспекти і пропустити розроблювану ідею через всі грані методу.

Існує ще багато методів креативного мислення, серед яких, наприклад, ТРВЗ – Теорія Рішення винахідницьких завдань, придумана Генріхом Альтшуллером (радянський письменник-фантаст, винахідник). Метод отримав світову популярність і викладається у великих міжнародних вузах і бізнес-школах.

Підсумуємо три описаних вище способи «підстьобнути» вашу бізнес-креативність. Зверніть увагу: критика всюди виділена окремо. Не душіть за її допомогою ідеї на кореню – але і не бійтеся їх генерувати. Конкуренти не сплять, споживачі повинні бути задоволені, а зручні інструменти ви тепер знаєте.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.