Коворкінг для фрілансерів і стартапів

Розповімо вам про плюси і мінуси коворкінгу, а також допоможемо вибрати оптимальний коворкінг-центр.

Коворкінг (від англійського co-working – спільно працюють) – це робочий простір, де трудяться незалежні один від одного люди, які орендують місце на один день, місяць або навіть рік.

В коворкінг-центрі є все необхідне для комфортної роботи: офісні меблі, оргтехніка, комп’ютери, які можна взяти в оренду, інтернет, кухня з чайником і мікрохвильовою піччю, кімнати для переговорів і спілкуванню по телефону.

Крім того, багато коворкінг-центри надають додаткові послуги, які можуть знадобитися клієнтам у процесі роботи: послуги юриста, кур’єра, секретаря, водія.

Головна особливість коворгінгу  – повна відкритість для обміну ідеями. Робота в такому форматі добре підходить для:

 1. Фрілансерів: маркетологів, програмістів, перекладачів, дизайнерів, копірайтерів. Якщо вдома вам складно змусити себе працювати, то коворкінг допоможе налаштуватися на потрібний лад.
 2. Стартапів і невеликих компаній. Поки ви не впевнені, що ваш стартап перетвориться в успішний бізнес, немає сенсу витрачатися на офіс, оргтехніку тощо. Коворкінг надасть комфортне місце для роботи, а також місце для зустрічей з клієнтами та партнерами.
 3. Компаній, які виходять на нові ринки. Якщо ви тільки починаєте роботу у будь-якому іншому місті і поки вам досить пари співробітників, підшукайте їм місце в коворкінг-центрі.
 4. Тимчасових проектів. Вам не доведеться знімати офісне приміщення для додаткових співробітників, а зміна навколишнього оточення допоможе генерувати свіжі ідеї.

Сьогодні ми докладно обговоримо, які переваги дає коворкінг фрілансерам і стартапам, які особливості такого формату роботи варто враховувати і як вибрати відповідний коворкінг-центр.

Для фрілансерів

Якщо ви належите до тих людей, які не уявляють, як можна працювати в домашніх умовах, то коворкінг придуманий саме для вас.

Плюси коворкінгу:

 1. Висока мотивація до роботи, яка виникає під впливом:

Атмосфери. Вдома ми звикли відпочивати, тому не всі можуть ефективно працювати в домашніх умовах. Це особливо важко, якщо живеш не один, а з собакою, батьками, дружиною, дітьми, бабусею або кимось ще, хто постійно робить замах на твій робочий час і вважає: «Раз ти вдома, значить вільний». В коворкінг немає домашніх проблем і менше відволікаючих спокус. Крім того, яскравий дизайн деяких коворкінг-центрів налаштовує на творчість і генерації ідей.

Оточуючих людей. Коли навколо тебе всі захоплено обговорюють проекти або з головою занурені в роботу, ти хочеш не хочеш, а прагнеш робити те ж саме.

 1. Спілкування і обмін ідеями. Багато хто не наважується відмовитися від роботи в офісі, оскільки вважають, що їм буде не вистачати спілкування. В коворкінг цієї проблеми немає. Ви завжди будете оточені людьми, близькими по духу. Ви зможете обмінюватися досвідом і допомагати один одному в роботі. В коворкінг сусіди підкинуть вам цікаві ідеї, допоможуть зрушити з мертвої точки у вирішенні завдання і поділяться корисними контактами.
 2. 3. Продуктивні зустрічі з клієнтами. Не завжди зручно обговорювати великі проекти з серйозними клієнтами у кафе. В коворкінг-центрах передбачені обладнані кімнати для переговорів, щоб ви могли продуктивно проводити зустрічі без зайвого шуму.
 3. Професійне зростання. В коворкінг ви можете регулярно спілкуватися з професіоналами у вашій області, а також відвідувати бізнес-заходи, які там нерідко проводять. Так ви будете швидше розвиватися у своїй професії.
 4. Ефективний відпочинок. В коворкінг-центр приходять працювати. Але чим довше ви працюєте без перерви, тим нижча ефективність того, що ви робите. І якщо вдома відпочинок зазвичай зводиться до перегляду забавних роликів в ютубі, і ви знову залишаєтеся біля комп’ютера, то в коворкінг-центрі вам запропонують чимало можливостей, щоб підбадьоритися і змінити вид діяльності: пограти в теніс, позайматися на тренажерах, почитати книгу, взявши її в місцевій бібліотеці, пограти в настільні ігри та навіть відпочити у гамаку на свіжому повітрі.

Мінуси коворкінгу:

 1. Шум і постійна двіж. Коворкінг не підходить для тих, хто звик працювати в тиші. У більшості коворкінг-центрів є окремі зони для розмов по телефону, щоб не заважати іншим. Але це не вирішує проблему шуму повністю. Люди постійно створюють двіж. Вони приходять, йдуть, відправляються на кухню за чаєм, стукають пальцем по столу і бурхливо обговорюють свої проекти. Все це – реалії коворкінг-центру, які потрібно враховувати.
 2. Додаткові витрати. Робота з дому не вимагає серйозних витрат, а за місце в коворкінг-центрі доведеться платити. Крім того, ви будете витрачати час і гроші на дорогу до вашого нового робочого місця.
 3. Безпека. Популярні коворкінг-центри стверджують, що у них не буває крадіжок. Вони контролюють безпеку за допомогою систем відеоспостереження, реєстрації і пропусків. І все ж варто додатково простежити за збереженням як речей, так і ідей. Матеріальні цінності – прибирайте в спеціальні шафки з замками. Нематеріальні – захищайте паролями і спеціальними налаштуваннями доступу в інтернет.
 4. Відсутність індивідуальних умов. Уявіть, що вдома ви звикли працювати на двох моніторах, але в коворкінг-центр ви їх не потягнете. Або у вас є спеціальний стіл, призначений для роботи стоячи, – теж доведеться відмовитися. Або зручне ортопедичне крісло. Якщо вам потрібні спеціальні умови для роботи, коворкінг-центр вам їх навряд чи організує. Хоча завжди можна знайти вихід. Наприклад, взяти другий монітор в оренду.

Лайфхак. Щоб використовувати сильні сторони коворкінгу і менше страждати від його мінусів, поєднуйте роботу вдома і в коворкінг-центрі. Визначте, які завдання ви краще вирішуєте в домашніх умовах, а які в коворкінг, і вибирайте місце, спираючись на свої плани.

Як вибрати коворкінг-центр. Якщо у вашому місті кілька коворкінг-центрів, враховуйте наступні чинники, щоб вибрати оптимальний варіант:

 • Місцезнаходження. Подумайте, скільки часу ви готові витрачати на дорогу, і вибирайте коворкінг-центр в цьому районі.
 • Робоче місце. Вирішіть для себе, чи готові ви переплачувати за постійне або закріплене місце або вам згодиться будь-який стілець, який виявиться вільним (динамічне місце). У деяких коворкінг для закріплених місць пропонують більш зручні меблі. Однак такий варіант оренди зазвичай не доступний на день або тиждень.
 • Атмосфера. Вивчіть фотографії та сходіть на екскурсію в коворкінг-центр. Оцініть, чи подобається вам ремонт, колірна гамма, меблі, планування тощо.
 • Близькість кафе / столових. Перевірте, чи є поруч місце, де ви зможете пообідати. В коворкінг-центрах зазвичай є власне кафе, але воно може не влаштувати вас за цінами і асортиментом.
 • Наявність безкоштовного паркування. Актуально у тому випадку, якщо ви плануєте добиратися на машині.

Лайфхак. Влаштуйте тест-драйв тих центрів, які вам сподобалися, щоб вибрати кращий. Спробуйте попрацювати пару днів або тиждень в кожному з них, щоб зрозуміти, де ви більш продуктивні. Деякі коворкінги-простору спеціально для цього пропонують безкоштовні тестові дні.

Для стартапів

Стартап – це завжди високий ризик. Але небезпека невдачі не привід відмовлятися від мрії. Краще постаратися скоротити можливі втрати, наприклад, не вкладаючи гроші в те, що не допомагає просувати проект вперед. Офіс на перших порах легко замінять кілька місць в коворкінг-центрі.

Плюси коворкінгу:

 1. Економія. Варіанти є різні, але в середньому офіс обійдеться дорожче, ніж така ж кількість місць в коворкінг-центрі з урахуванням умов і місця розташування. Крім того, вибираючи коворкінг, ви економите і час, і гроші на закупівлю оргтехніки, меблів, ремонті, прибиранні, налаштування інтернету та інших завданнях, пов’язаних з обслуговуванням офісу.
 2. Нетворкінг. Стартапи активно використовують аутсорсинг. А коворкінг-центр – як раз те місце, щоб познайомитися і знайти потрібних фахівців для проекту і навіть для постійної співпраці. Простір коворкінг сприяє тому, щоб спілкуватися з іншими людьми, а особисте знайомство полегшує пошук фахівців. Крім того, завжди корисно працювати в оточенні самих різних фахівців, які можуть однією фразою вирішити проблему, над якою ви б’єтеся цілий день. В коворкінг-центрі можна знайти і клієнтів, і навіть партнерів.

Жан-Ів ПАР, засновник і генеральний директор консалтингової компанії Global Enterprise:

У мене три компаньйона по бізнесу, і двох з них я зустрів, працюючи в коворкінг. Партнерські відносини у нас зав’язалися, тому що ми довгий час працювали пліч-о-пліч, спілкуючись не тільки на професійні теми, а й на особисті. Сумніваюся, що наше партнерство склалося б так само успішно, якби ми познайомилися на діловій зустрічі.

 1. Мобільність. В коворкінг ви легко можете змінювати кількість орендованих місць і термін оренди. Вам не доведеться витрачати час на пошук нового офісу і організацію робочих місць у зв’язку зі збільшенням кількості співробітників. Це особливо актуально для стартапів, які швидко ростуть. Коли вас стане занадто багато, щоб комфортно почувати себе у загальному приміщенні, можна завжди переїхати до окремої кімнати у цьому ж коворкінг-центрі.
 2. Все включено. Прибирання, перегорілі лампочки, ремонт, чай, кава, вода. Всі ці проблеми зазвичай вирішує офіс-менеджер, а в маленьких компаніях і стартапах – ви самі, забираючи час і сили від роботи над проектом. В коворкінг-центр ви приходите на все готове. Будь-які питання, які не стосуються безпосередньо вашої роботи, вирішує персонал коворкінгу.
 3. Робота в режимі 24×7. У бізнес-центрах доводиться підлаштовуватися під загальний графік роботи. У той час як більшість коворкінг-просторів працює цілодобово. Якщо ви вирішили провести мозковий штурм командою вночі або попрацювати над терміновим проектом в неділю – ніяких проблем.
 4. Додаткові послуги. В коворкінг-центрах часто проводяться різні навчальні заходи з бізнесу, які клієнти центру можуть відвідувати на спеціальних умовах. Крім того, стартапам час від часу потрібні послуги бухгалтера, юриста, секретаря, кур’єра тощо. Але тримати окремого спеціаліста в штаті накладно. В коворкінг-центрах цими послугами можна користуватися за необхідності.

Мінуси коворкінгу. Якщо ви не збираєтеся знімати окремий офіс в коворкінг-центрі, а плануєте працювати в загальній зоні, то для вас, як і для фрілансерів, мінусами можуть стати безпека і шум. Крім цього, в загальному просторі виникають і інші складності:

 • Важко розміститися командою. Цю проблему легко вирішити, якщо орендувати закріплені місця або окреме приміщення.
 • Є ризик витоку кадрів. Перспективних співробітників можуть переманити на інший проект.
 • Складно формувати корпоративну культуру. У просторі, де працюють різні люди, складніше сформувати певну корпоративну культуру з міцними цінностями. Навколишні будуть впливати на погляди і поведінку ваших співробітників.

Як вибрати коворкінг-центр. Як і для фрілансерів, для стартапів важливі і атмосфера центру, і парковка, і гарне кафе, але особливо зверніть увагу на наступні чинники:

 • Місцезнаходження. Визначте район, до якого буде зручно добиратися всім співробітникам.
 • Наявність кімнат для переговорів. Подивіться, чи є в коворкінг кімнати для переговорів, як вони оснащені і на яких умовах їх можна використовувати.
 • Робочі місця. Визначтеся, чи потрібен вам окремий офіс або вас влаштують місця в загальному просторі. Майже у всіх коворкінг-центрах можна вибрати закріплені і незакріплені місця. Динамічні місця обійдуться дешевше, але вони не гарантують, що ви завжди зможете розміститися поруч один з одним. Крім того, закріплене місце дає кілька годин безкоштовного користування переговорки.
 • Сусіди. Дізнайтеся в коворкінг-центрі, хто є постійними орендарями. Корисно знати, з якими компаніями ви будете працювати поруч.
 • Додаткові послуги. Подумайте, які послуги вам можуть виявитися корисними: юридичні, бухгалтерські або послуги кур’єра. Шукайте центри, які їх надають.

Отже, коворкінг добре підходить як для фрілансерів, так і для стартапів. Якщо для перших – це альтернатива роботі з дому і вирішення пов’язаних з цим проблем, то для других – економний варіант офісу, де є все необхідне для продуктивного розвитку проекту. Сподіваємося, що для когось коворкінг стане вирішальним фактором на користь того, щоб відкрити свою справу або піти у фріланс.

Якщо сьогодні ви не знайшли відповідного коворкінг-центру в своєму місті, то, швидше за все, він з’явиться вже завтра, оскільки цей напрямок активно розвивається. Тому періодично моніторьте пропозиції, і зовсім скоро ви зможете зануритися в продуктивну атмосферу коворкінг-простору.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.