MBA від A до Я, або Навіщо вам бізнес-освіта

Докладна стаття з аналітикою про те, що дає бізнес-освіту для кар’єри і бізнесу.

Багато хто чув абревіатуру MBA і знають, що вона якось пов’язана з бізнес-освітою. Деякі навіть можуть розшифрувати і сказати, що MBA – це master of business administration, або майстер ділового адміністрування. Але мало хто знає, яким чином ці три літери можуть змінити життя і чи здатні вони зробити людину щасливішою. Ця стаття допоможе трохи більше розібратися в цьому, а головне, відповісти на найважливіше питання: «Чи потрібна вам ступінь MBA?»

MBA – це кваліфікація, яку надають менеджеру за підсумками навчання в бізнес-школі. Вона підтверджує, що у її володаря є всі потрібні навички і знання, щоб успішно справлятися з функціями керівника.

В інституті ми отримуємо професію. Нас вчать бути хорошим бухгалтером, маркетологом, лікарем, тобто грамотним фахівцем. Однак коли людина стає керівником, то дуже скоро розуміє, що тепер його головне завдання – управляти не собою, а командою. Він повинен вміти організувати роботу підлеглих, мотивувати їх на досягнення певних результатів, вчасно вирішувати конфлікти, ефективно розподіляти час і добиватися цілеймети з мінімальними витратами. Програма MBA призначена для того, щоб навчити керівників всьому, що потрібно знати і вміти для успішної роботи, і допомогти уникнути помилок.

MBA допомагає досягти двох важливих цілей:

 • розвинути управлінські навички – лідерство, цілепокладання, прийняття рішень, управління часом тощо;
 • розібратися у всіх бізнес-процесах компанії, щоб розуміти, як вони взаємопов’язані між собою. Так майбутній керівник зможе враховувати як рішення, прийняті в його зоні відповідальності, вплинуть на інші підрозділи і на результати роботи компанії в цілому.

Програма MBA орієнтована на практичну підготовку. Основна увага приділяється вирішенню кейсів (реальних завдань, з якими стикаються компанії). Шукати кращий вихід з будь-якої ситуації студентам допомагають викладачі. У процесі навчання вони спираються на досвід і власну практику, оскільки є консультантами або діючими керівниками відомих компаній.

Якщо на другій вищій або в аспірантурі вам дадуть більш глибокі знання у певній професійній галузі, то на програмі MBA вас навчать управляти.

Які переваги дає MBA

Згідно з дослідженням в 2016 році випускники MBA назвали 3 головні переваги, які вони отримали за підсумками навчання на програмах MBA: нові знання і вміння, ділові зв’язки, престижний диплом. Розберемо кожен з цих результатів докладніше.

 1. Знання та навички, необхідні керівнику

Це головний результат навчання на MBA. Така думку мають не тільки випускники, але і роботодавці. MBA допоможе систематизувати і структурувати наявні знання, а також заповнити прогалини, якщо ви чогось недовчили в інституті. Однак головна мета MBA – це виховати грамотного керівника. Тому знання і навички, які ви отримаєте в процесі навчання, в першу чергу дають можливість розвинути:

 • Комплексне розуміння всіх бізнес-процесів компанії. Керівник повинен мати чітке уявлення про те, з яких заходів і завдань складається бізнес. Йому потрібно розуміти, як взаємопов’язана робота різних підрозділів і як при зміні однієї з частин зміняться результати всього процесу. Студенти в процесі навчання виробляють системний погляд на компанію в цілому. Працюючи, наприклад, в маркетингу, ти знаєш систему свого відділу і свого сегменту. MBA дає уявлення про управління всією компанією: і фінанси, і організаційна структура, і робота з персоналом.
 • Уміння взаємодіяти з людьми і управляти ними. Головна функція керівника – це комунікації. Уміння мотивувати співробітників і організувати їх роботу, взаємодіяти з іншими підрозділами і керівництвом – це більше половини успіху. Тому на MBA розвивають переговорні навички, вчать вирішувати конфлікти, доносити свої ідеї до інших людей.
 • Уміння знаходити рішення будь-яких бізнес-задач, навіть незнайомих, а також передбачати проблеми в майбутньому і успішно прогнозувати наслідки своїх рішень.

Керівники зі ступенем MBA краще виконують свої обов’язки і досягають високих результатів для компаній, в яких працюють.

Також нові знання будуть корисні людям, які закінчували не економічну, а технічну або гуманітарну спеціальність. Для викладачів, науковців, військових, лікарів MBA – це спосіб перебратися в бізнес і доповнити свої професійні знання бізнес-навичками.

 1. Нові ділові зв’язки (нетворкінг)

На MBA йдуть вчитися управлінці і підприємці, які вже досягли певних успіхів і хочуть йти далі. Такі люди можуть стати в нагоді у майбутньому у різних ситуаціях:

 • Допоможуть під час пошуку роботи.
 • Дадуть раду під час вирішення складної робочої завдання.
 • Підтримають на шляху подальшого розвитку.

Людина – істота соціальна. Від людей, які нас оточують, багато в чому залежать наші рішення і вчинки. У багатьох бізнес-книгах радять оточувати себе людьми, на яких ви хочете бути схожими. Такі люди своїм прикладом допомагають йти вперед. Однак високоінтелектуальних, цікавих і амбітних людей важко зустріти на вулиці, а ось на програмах MBA вони є як серед студентів, так і серед викладачів.

Контакти, які ви отримаєте під час навчання на MBA, допомагатимуть вам протягом усього життя. І з часом вони стануть ще більш цінними. Так, сьогодні ви обговорюєте рішення кейса з керівником відділу, а через кілька років зустрічаєтеся за чашкою кави з генеральним директором великої компанії. Так, наприклад, хтось колись навчався разом з генеральним директором Google Сундар Пічаї.

Можливості для нетворкінгу не обмежуються одногрупниками і викладачами. У кожній бізнес-школі є спільнота випускників, яка лояльно ставиться до всіх своїх членів. Тому ви зможете розраховувати на підтримку людей, які вже закінчили бізнес-школу кілька років тому і встигли домогтися успіху.

 1. Диплом з присвоєнням ступеня MBA

За підсумками навчання ви отримаєте диплом як підтвердження ваших нових компетенцій. Зробивши позначку про бізнес-освіту в резюме, ви зможете розраховувати на більш високу зарплату і швидкий кар’єрний ріст (подробиці – в наступному розділі).

Як зміниться життя після отримання MBA

Переходимо до результатів, які випускники отримують завдяки новим знаннями і ступеня MBA.

Кар’єрний ріст

Згідно з дослідженням GMAC (Graduate Management Admission Council – організації, створеної для наукової систематизації даних про перебування в бізнес-школи і на програмах навчання MBA), більшість випускників вважає, що отримання MBA підвищило шанси знайти роботу і виправдало їх очікування (86%). При цьому 59% випускників бізнес-шкіл отримують запрошення на роботу відразу ж після закінчення навчання, а 40% випускників запрошують на більш високі посади.

Підвищення доходу

Логічно, що кар’єрний ріст має на меті збільшення доходу. За даними GMAC, зростання зарплати випускника MBA в світі наразі становить в середньому 90%. При цьому наголошується висхідна тенденція в порівнянні з попередніми роками: 73% в 2013 і 80% в 2014 році.

Крім того, дохід випускників – ще одне «мірило» престижності програми, тому кар’єрний центр буде супроводжувати вас, поки ви не знайдете найкраще з можливого. Звичайно, багато що залежить від самого випускника і його здатності використовувати отримані знання. Так, зростання зарплати можливий і на тій же позиції. Згідно з опитуванням, проведеним компанією Hays, 77% роботодавців вважають, що після отримання MBA вартість співробітника зростає. А підвищення вартості – логічний привід попросити прибавки. Навіть в разі нульового кар’єрного росту випускники МВА фіксують збільшення доходу на 29-54%.

Правильні рішення

Бізнес-освіта, яку ви отримаєте, – це знання на все життя. Навіть якщо результати будуть помітні не відразу, отримані управлінські навички, глибокі знання з бізнес-процесів і системний підхід до вирішення завдань нікуди від вас не дінуться і будуть допомагати протягом усього життя. Ви станете менше помилятися і приймати більше правильних рішень.

Великі зміни

Завдяки комплексному підходу до навчання MBA допомагає людям, які вирішили змінити сферу діяльності або індустрію. Вони можуть розширити свій бізнес-кругозір і дізнатися, які взагалі кар’єри бувають у однокурсників випускників і викладачів. Не маючи цих знань, неможливо прийняти зважене рішення про те, що тобі максимально цікаво надалі.

Крім того, бізнес-школи прикладають всіх зусиль, щоб працевлаштувати випускників, оскільки це ключовий показник їх успіху, та й інші випускники завжди готові допомогти. Тому отримання MBA – кращий старт, якщо ви вирішили кардинально змінити своє життя.

MBA для підприємців

MBА допомагає посилити управлінські навички та прискорити кар’єру. Тому ми і приділили стільки уваги вивченню результатів навчання з точки зору кар’єрного зростання. Однак бізнес-освіта буде корисна і підприємцям, оскільки в бізнесі також будуть не зайвими управлінські навички, знання в області бізнес-процесів і нові знайомства.

Управлінські навички та бізнес-знання. Багато бізнесменів працюють з натхненням. Всі знання і вміння вони отримують у процесі роботи і часом відчувають, що їм не вистачає теоретичних основ, які допоможуть розкласти все в голові по поличках і систематизувати наявні знання. Бізнес-освіта допомагає усунути прогалини і поглянути на бізнес як на єдине ціле, а також розвинути навички, які потрібні підприємцю  не менше, ніж управлінцю: лідерство, переговори, вміння переконувати і виступати на публіці.

Нові зв’язки. Бізнес-школи – місце, де можна знайти партнерів для створення або розвитку бізнесу. Венчурні капіталісти і бізнес-ангели періодично заглядають на програми MBA або є викладачами. Крім того, ступінь MBA може зіграти вирішальну роль у переговорах, оскільки все ще вважаються серйозним досягненням і служать свідоцтвом цілеспрямованості, наполегливості і прагнення до самовдосконалення.

Свіжі ідеї. Навчання і спілкування у колі цікавих людей створюють сприятливі умови для виникнення нових ідей у ​​бізнесі. Змінюються підходи до роботи, розкриваються нові таланти, з’являється впевненість. Останнє особливо важливо для тих, хто тільки планує відкрити свою справу або думав про це раніше. Студенти часто відзначають, що MBA дає їм стимул почати. Під час навчання вони усвідомлюють, що все не так складно і страшно, як їм здавалося до початку навчання на МВА.

Види програм

Бізнес-школи пропонують 4 основні види програм MBA:

 • MBA – класична програма навчання з присвоєнням ступеня «Майстер ділового адміністрування». Термін навчання – 1,5-2 роки.
 • Executive MBA – програма для керівників з великим досвідом роботи (5-7 років) і власників бізнесу. Від програм MBA відрізняється тим, що в першу чергу спрямована на розвиток лідерських якостей керівника. Термін навчання – 1,5-2 роки.
 • DBA (Doctor of business administration). Наступний щабель в бізнес-освіті після MBA. На DBA приймають тільки топ-менеджерів і власників компаній. Програма передбачає наукове осмислення проблем бізнесу, менеджменту та підходить для зрілих керівників, які відійшли від оперативного управління бізнесом. Термін навчання – 3-4 роки.
 • MINI-MBA – це прискорена програма навчання, по суті – витримка з класичної програми MBA. MINI-MBA в першу чергу розрахована на фахівців, які тільки планують стати керівниками, а також молодих підприємців, у яких поки немає часу з головою занурюватися в бізнес-процеси. Термін навчання – 6 місяців. Навчання за програмою MINI-MBA дуже популярне, оскільки займає небагато часу і коштує істотно дешевше. Програма підходить, щоб зрозуміти, що таке бізнес-освіта і наскільки вона буде корисною.

Потім можна продовжити навчання на повноцінній програмі MBA, щоб отримати ступінь.

Крім того, програми MBA розрізняється за спеціалізаціями та галузевою специфікою. Кожна з галузевих і функціональних програм базується на основній програмі MBA і має в своєму складі додаткові галузеві та функціональні навчальні елементи.

Функціональні програми MBA – це програми MBA, спрямовані на поглиблене вивчення матеріалів з прив’язкою до функціональних особливостей роботи менеджерів різних напрямків. Наприклад, існують спеціалізації з управління фінансами, корпоративного права та юриспруденції, управління персоналом, управління маркетингом і продажами, управління інформаційними технологіями тощо.

Галузеві програми MBA – це програми MBA з поглибленим вивченням аспектів конкретних галузей. В результаті навчання на галузевій програмі випускники отримують не тільки навички управління підприємством, а й вивчають особливості бізнес-процесів конкретної галузі. Наприклад, в ритейлі, промисловості, культурі, ІТ-індустрії, ресторанному тощо.

Формати навчання

Після вибору програми студенту потрібно визначитися, який формат навчання йому більше підходить:

 • очний (Full-time);
 • модульний (Part-time);
 • дистанційний (Distance-learning).

Розглянемо переваги і недоліки кожного з них.

Full-time – очне денне навчання.

Переваги:

 • Кращі можливості для нетворкінгу. Зручно заводити нові знайомства, коли знаходишся в бізнес-школі кожен день.
 • Зміна обставин. Повне занурення в навчання допомагає підбадьоритися і позбутися щоденної рутини.

Недоліки:

 • Не можна поєднувати з роботою. Головна причина, чому очні програми майже не користуються популярністю. Доводиться на 2 роки випадати з робочого процесу.
 • Вимагає серйозних накопичень. Вартість навчання значно збільшується, тому що гроші потрібні не тільки на навчання, але і на 1,5-2 роки життя без роботи.

Part-time – очно-заочне навчання. Найбільш поширена форма – навчання за модулями: студенти навчаються вдома, але приїжджають в бізнес-школу на кілька днів для відвідування занять і складання іспитів.

Переваги:

 • Хороші можливості для нетворкінгу. Особисте спілкування з однокурсниками і викладачами допомагає розширити список ділових контактів.
 • Можна поєднувати з роботою. Головна перевага таких програм – можна продовжувати працювати, тільки іноді відпрошуючись на навчання. Ви будете заробляти на життя, накопичувати досвід і зможете відразу використовувати отримані знання для вирішення робочих завдань.

Недоліки:

 • Доводиться міняти спосіб життя. Потрібно відпрошуватися з роботи або витрачати всі вихідні на навчання. Сім’я, друзі, відпочинок – все це відкладається на потім.
 • Вимагає додаткових витрат. Якщо ви живете в місті, де немає відповідної бізнес-школи, вам доведеться закласти бюджет на поїздки і проживання.

Distance-learning – онлайн-навчання. Студенти займаються віддалено через спеціальну систему дистанційного навчання (СДО). Подібний формат зараз набирає популярність. Якщо в очних бізнес-школах продажі за останні роки падають, то в дистанційних, навпаки, ростуть в середньому на 15%. Причина, тому що випускники отримують точно такий же диплом, як очники, а плюсів у дистанційного формату більше.

Переваги:

 • Мінімальна ціна. Завдяки іншій структурі витрат, онлайн-програми в 3-5 разів дешевше очних аналогів. Це істотно збільшує доступність якісної бізнес-освіти для людей, які поки заробляють небагато, але хочуть це виправити.
 • Гнучкий графік. Можна вчитися коли і де зручно, ефективно керуючи часом. Крім того, багатьом легше зосередитися на навчанні наодинці з ноутбуком, ніж в аудиторії.
 • Доступ до найкращих експертів. Список викладачів – один з головних критеріїв, за яким люди вибирають бізнес-школу. Дистанційний формат зручний не тільки для студентів, а й для топ-менеджерів і бізнесменів, у яких немає зайвого часу. Тому у бізнес-шкіл, які пропонують дистанційні формати навчання, більше можливостей залучити кращих викладачів по всьому світу.

Недоліки:

 • Специфічний нетворкінг. Коли немає особистого спілкування, нові знайомства заводити складніше. Однак передові бізнес-школи, які навчають в дистанційному форматі, активно розвивають свою соцмережу і намагаються всіляко стимулювати студентів до взаємодії. В результаті більш широка географія студентів на онлайн-програмах і можливість швидко зв’язатися з кожним з них забезпечують широкий вибір потенційних контактів, щоб знайти партнера, співробітника або однодумця.
 • Вимагає самодисципліни. З одного боку – це мінус, з іншого – важливий навик для керівника, який особливо ефективно тренується при дистанційному навчанні.

4 головних помилки

MBA оточує безліч міфів, які заважають зробити правильний вибір. Сьогодні ми наведемо докази, які допоможуть зруйнувати найвідоміші з них.

 1. 1. MBA тільки для багатих

Для багатьох саме гроші стають непереборною перешкодою на шляху до бізнес-освіти. Частково проблему вирішують освітні кредити. Однак не у всіх є можливість оплатити таку суму навіть в розстрочку. В результаті багато хто вважає, що MBA – це освіта для багатих, і помиляються.

Сьогодні бізнес-освіта стала доступно для більшості людей, які хочуть побудувати кар’єру. Розвиток технологій призвів до появи дистанційного формату навчання, який дозволяє бізнес-школам значно скоротити витрати, а отже, і знизити ціни. В результаті можна отримати повноцінну ступінь MBA, заплативши в 3-5 разів менше, ніж за очні програми. Головний недолік онлайн-освіти – відсутність особистого спілкування – компенсується гнучким графіком і адаптивних технологій навчання, які дозволяють підлаштувати програму під особливості кожного студента.

 1. В MBA головне – нетворкінг, а отже, дистанційне навчання неефективно

За даними досліджень, лише 8% опитаних слухачів програм MBA вважають нові зв’язки головним результатом навчання, а 70% віддають свій голос за знання. Проте знайомства в процесі навчання можуть полегшити подальший кар’єрний шлях, а отже, ними не варто нехтувати. Однак бажання займатися нетворкінгу – не привід відмовлятися від дистанційного формату.

Онлайн-навчання привертає більше студентів, тому дає більше шансів завести знайомства з цікавими людьми з різних куточків країни по світу. Необов’язково зустрічатися особисто: можна листуватися, телефонувати і навіть влаштовувати відеоконференції.

Крім того, під час онлайн-навчанні у бізнес-школи більше можливостей зібрати кращих експертів. Навіть дуже зайняті люди, які занурені в бізнес з головою, зможуть знайти час, щоб поспілкуватися зі студентами, якщо це можна зробити дистанційно.

 1. MBA краще отримувати за кордоном

Вважається, що краще вчитися в західних бізнес-школах – і якість викладання вище, і викладачі здебільшого практики. Можливо, українській бізнес-освіті ще бракує досвіду, щоб дотягнутися до західних аналогів, проте і навчання за кордоном має ряд недоліків, які слід враховувати під час вступу:

 • Дорого. Гроші потрібні на оплату програми, яка коштує в рази дорожче, ніж в Україні, а також на закордонні поїздки і проживання.
 • Складнощі під час вступу. По-перше, потрібно буде скласти іспит на знання мови. По-друге, може знадобитися пройти спеціальний тест для оцінки знань, необхідних для навчання в бізнес-школі (GMAT), а також надати рекомендації та офіційний лист з підтвердженням досвіду роботи. У різних бізнес-школах різні вимоги, і на заході вони більш жорсткі.
 • Відірваність від реалій українського ринку. Люди, які провчилися за кордоном кілька років і які повернулися в Україну, зовсім не знають ринкову ситуацію.

Вчитися на заході стоїть, якщо ви хочете залишитися там жити і працювати. Однак і тут позитивний результат не гарантований. За дослідження GMAC, частка іноземних студентів, які отримують пропозиції про роботу, майже в 2 рази менше, ніж частка місцевих.

 1. MBA – чарівна таблетка, яка вирішить всі проблеми

Незважаючи на всі переваги бізнес-освіти, це всього лише інструмент, який допоможе досягти цілей тільки в тому випадку, якщо його правильно використовувати. Щоб досягти результату, потрібні завзятість, цілеспрямованість і бажання застосовувати отримані знання на практиці.

Будь-який роботодавець спочатку оцінює досвід і досягнення кандидата, а вже після дивиться на освіту і дипломи. Однак MBA дає вам переваги, які ми описали вище. Навіть якщо результати будуть помітні не відразу, отримані управлінські навички, глибокі знання з бізнес-процесів і системний підхід до вирішення завдань нікуди від вас не дінуться і будуть допомагати протягом усього життя приймати правильні рішення.

Тепер ви знаєте, що MBA дасть вам знання і навички, які допоможуть швидше піднятися по кар’єрних сходах і підвищити дохід. Звичайно, можна заперечити, що у багатьох багатих людей немає диплома MBA і це не заважає їм досягати успіху. Однак не всі володіють настільки розвиненою бізнес-інтуїцією. І часто краще використовувати чужий досвід, а не винаходити власний велосипед. Тим більше, відомі бізнесмени без бізнес-освіти нерідко намагаються оточити себе людьми, у яких вона є, щоб компенсувати свої слабкі сторони.

Так, всім відомий бізнесмен Річард Бренсон призначив гендиректором своєї авіакомпанії Virgin Airlains Крейга Кригера, у якого є MBA.

Ми постаралися якомога докладніше розповісти вам про ступінь MBA і розібратися в тому, що вона дає. Тепер тільки вам вирішувати: чи купувати квиток на підйомник, який дуже швидко домчить вас до бажаних вершин, або продовжувати дертися самостійно.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.