Які soft і hard скіли потрібні для успіху в digital-сфері

Digital нині в моді. Все більше фахівців шукають у ньому своє покликання або високий дохід – і все більше знаходять. Ось тільки чи всім дано досягти успіху в digital-професіях – покаже практика.

Втім, обґрунтований прогноз можна зробити на підставі навичок, якими володіє фахівець або які він готовий освоїти. Розповімо про hard і soft skills, які потрібні digital-фахівцям.

Міні-лікнеп

Hard skills – це навички, вміння, які необхідні для виконання конкретних професійних завдань. Ці навички можна швидко напрацювати, вдосконалити на практиці. Володіння ними легко виміряти за допомогою тестових завдань, іспитів, опитувань, а доказами їх наявності можуть бути свідоцтва, сертифікати, кваліфікаційні категорії тощо.

Soft skills – це навички, які формуються в дитинстві, що спираються на особистісні особливості людей, а також рівень розвитку їх емоційного інтелекту і когнітивних здібностей. Такі навички неможна виміряти в конкретних цифрах, а набувати і вдосконалювати їх у дорослому віці доведеться в процесі наполегливої ​​багаторічної праці і тренувань. Якщо hard skills – про вміння виконувати роботу, то soft skills – про вміння робити це краще за інших.

З розвитком інтернету та комп’ютерних технологій HR-експерти виділили нову групу навичок – digital skills, але у зв’язку з проникненням цифровізації в усі сфери економіки ці навички все частіше об’єднують з hard skills, адже за їх відсутності фахівці фактично не можуть виконувати свою роботу.

Hard skills digital-фахівця

Як ми писали вище, hard skills – поняття вузькоспеціальне. Веб-розробнику та UX-дизайнеру потрібно різний набір професійних навичок, щоб успішно справлятися з роботою. Список легко скласти, якщо подивитися графу «Вимоги»  3-5 вакансій на сайтах з пошуку роботи. Але кілька навичок все ж можна вважати універсальними, бо вони присутні в описі практично будь-який digital-вакансії.

Інформаційна грамотність

По-англійськи це звучить точніше – digital literacy. До цього поняття входять:

 • вміння ефективно працювати в пошукових системах, знання пошукових операторів, навик швидко знаходити потрібну інформацію в авторитетних джерелах;
 • навичок збору релевантних даних і проведення досліджень на основі великої кількості цифрових даних;
 • розуміння, як використовувати отримані і проаналізовані дані в своїй професії.

Програмування або розуміння коду

Професіоналам digital-сфери часто доводиться стикатися з азами програмування, навіть якщо їх посадові обов’язки не мають прямого відношення до розробки.

Розуміння того, як все влаштовано, готує digital-фахівців до вирішення суміжних проблем. Так, інтернет-маркетолог зможе краще просувати новий додаток, якщо буде розбиратися у його технічних особливостях, а директор з маркетингу, що розуміє код, правильно поставить завдання підряднику, який розробляє для компанії новий сайт.

Дизайн-мислення

Незалежно від того, чи є ви керівником проекту, програмістом або дизайнером, необхідне розуміння процесу розробки digital-продукту. Навички швидкого прототипування, підготовки MVP (мінімально життєздатного продукту), розробки ідей і тестування гіпотез допоможуть digital-керівнику краще розуміти членів команди і ефективніше справлятися зі своєю роллю.

Відмінне доповнення до дизайн-мислення – навик управління цифровими проектами, а саме активне використання Scrum і Agile.

Володіння інструментами кібербезпеки

З розвитком цифровізації економіки безперервно збільшується кількість загроз, спрямованих проти компаній. Чим сильніший «цифровий» зв’язок між співробітниками – тим більшому ризику піддається конфіденційна інформація, інноваційні розробки та продукти. Навіть банальне використання соціальних мереж на роботі може бути ризиком. Розуміння основ онлайн-безпеки робить digital-фахівця подвійно цінним співробітником.

На інших hard skills, необхідних в роботі digital-фахівця, докладно зупинятися не будемо, тому що вони вже кілька років є must-have для будь-якого професіонала, що працює в Мережі. До них відносяться:

 • мобільна експертиза – вміння виконувати більшу частину своєї роботи зі смартфона, а також чітке розуміння того, як споживач використовує смартфон для взаємодії з продуктом;
 • навик сліпого друкування;
 • володіння англійською мовою на рівні Intermediate і вище;
 • «Просунуте» використання Excel.

Soft skills digital-фахівця

У січні 2020 року LinkedIn опублікував дослідження, в якому перерахував soft skills, необхідні успішним співробітникам. Незважаючи на універсальний характер дослідження, саме ці навички найбільш затребувані в digital-сфері, і на них ми зупинимося нижче.

Відзначимо, що список навичок щорічно актуалізується: так, в 2018 році той же LinkedIn називав пріоритетними лідерські, комунікативні навички, вміння співпрацювати/ефективно взаємодіяти і тайм-менеджмент.

Креативність

Творчі люди здатні подивитися на проблему і придумати нові способи її вирішення, які на перший погляд можуть здатися несподіваними. Люди з накачаним «креатівцепсом» не бояться ризикувати на етапі мозкових штурмів. У digital-сфері такі фахівці знаходять нестандартні, але ефективні шляхи «достукатися» до споживача, незважаючи на навколишній інформаційний шум.

Комунікативні навички

З усього різноманіття найбільш необхідні digital-фахівцям дві навички:

 1. Переконливість, навички риторики

Створення цифрового продукту – процес складний, багатоетапний, що вимагає величезної кількості мікро-взаємодій. Тому вміння транслювати свої думки, зрозуміло формулювати ідеї, бути переконливим – необхідно для того, щоб «труднощі перекладу» не ставили під загрозу весь процес.

 1. Уміння співпрацювати і чути

Готовність прислухатися до чужих ідей, спілкуватися і отримувати зворотний зв’язок тим цінніше, що все більше digital-команд працюють віддалено.

Адаптивність і гнучкість

Завдання і робочі акценти в digital змінюються від місяця до місяця, залежно від трендів і переваг споживачів. Тестування гіпотез призводить до того, що багато процесів протікають не так, як планувалося. Завдання зазвичай займають більше часу, ніж очікувалося. Кінцевий результат може виглядати інакше, ніж digital-фахівець собі уявляв, коли починав.

А скільки ще знань і навичок необхідно отримувати буквально на з сходу! Впораються лише ті, хто вміють швидко адаптуватися, не відчуваючи при цьому серйозного стресу.

Емоційний інтелект

Що мали на увазі під цим поняттям експерти LinkedIn? «Працівники з емоційним інтелектом володіють сумішшю самосвідомості, саморегулювання, соціальних навичок, емпатії та мотивації». Уже недостатньо вміти ставити себе на місце іншої людини в процесі професійного спілкування. Необхідно також зберігати стійку внутрішню мотивацію до роботи, залишатися дисциплінованим і продуктивним навіть в складних або кризових ситуаціях.

Крім того, робота в digital у більшості випадків має на увазі «читання» думок і бажань споживачів. Робити це легше, якщо у вас є особливий дар розуміти людей. Колись це називалося провидінням, потім – психологією, тепер – емоційним інтелектом.

Перерахуємо інші soft skills, необхідні digital-фахівцям для успішної кар’єри.

 • Цікавість, невичерпна готовність вчитися (lifelong learning) – в digital-сфері так багато аспектів і нішевих областей, а зміни у підходах і корисні відкриття відбуваються так часто, що без «вбудованої» в психіку спраги нового фахівці швидко вигорають.
 • Стійкість – гіпотези можуть не підтверджуватися, дії – не призводити до видимих ​​результатів, розуміння того, що правильно для бізнесу, може не збігатися з думкою керівників, тому digital-фахівця необхідний внутрішній стрижень.
 • Продуктивність – по-перше, в digital-сфері завдань завжди більше, ніж встигаєш виконати; по-друге, чим швидше тестуєш гіпотези і вирішуєш проблеми, тим більше шансів на успіх.

Увага до деталей – навіть умовно «творчі» напрями digital, наприклад, копірайтинг або дизайн, вимагають вміння чути між рядків, уникати критичних помилок і гранично чітко розуміти завдання.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.