Пастка компетентності: як в неї не потрапити

Досвідчені співробітники цінуються на ринку праці і в своїх компаніях. Звичайно, завжди простіше працювати з людиною, яка досягла високих результатів у своїй сфері, а ніж довго навчати новачка.

Успішні кейси, вагомі відсотки підвищення показників – докази компетенцій, які допомагають обійти конкурентів-претендентів. Однак якщо у вас є серйозний професійний бекграунд, варто задати собі питання:

– А коли в останній раз я дізнався щось нове у своїй сфері?

Нам всім подобається займатися тим, що ми вміємо робити добре. Але якщо щось виходить раз по раз, то переходить в режим «автопілота».

Глибока спеціалізація, помножена на перфекціонізм, заважає стати сильним лідером, тому що ви, швидше за все, не вмієте і не хочете вчитися делегувати повноваження, – вважає професор INSEAD Ермінь Ібарра, автор книги «Дій як лідер, думай як лідер».

Щороку ми можемо спостерігати за крахом компаній, які колись були безумовними лідерами, але, на жаль, прогавили появу нових проривних технологій.

Згадати хоча б Nokia або Chrysler. Вони, як і багато інших, потрапили в пастку компетентності.

О, який же я хороший!

Ніхто не виконає вашу роботу краще. У вас є знання, навички та досвід, які роблять вас незамінним. Ви унікальний фахівець. Якщо це так – кар’єра в небезпеці.

Доведення стандартних робочих обов’язків до досконалості витісняє нашу участь в діяльності, більш важливою зі стратегічної точки зору.

Менеджери різного рівня часто приділяють занадто багато уваги своїм сильним сторонам. Вони вважають, що підхід, який допоміг добитися успіху в минулому, обов’язково забезпечить такі ж успіхи в майбутньому.

В остаточному підсумку ми потрапимо в створену нами ж самими пастку: відточені до досконалості дії перестають відповідати вимогам ситуації, що змінилася.

Пастка компетентності – це той самий випадок, коли досягнутий істотний професійний рівень починає перетворюватися в пам’ятник самому собі і активно шкодити подальшому розвитку.

4 етапи розвитку компетентності

Професіоналізм кожної людини підвищується за 4 етапи.

Спочатку незрозуміло, куди рухатися, які навички і знання вам необхідні.

Як тільки ви стикаєтеся з новими викликами і завданнями, то переміщується на другу сходинку. Ви розумієте, скільки ще належить навчитися, активно набираєтесь досвіду, стаєте кваліфікованим фахівцем.

Згодом з’являється впевненість у собі, своїх знаннях і навичках, яка підкріплюється успішними результатами. Ви стаєте автономнішими і рішучими, знаєте собі ціну. Вас люблять і поважають оточуючі.

І ось тут багато хто починає спочивати на лаврах і потрапляють в пастку компетентності в різних її різновидах.

Синдроми «зоряної хвороби»

  1. Беззастережна впевненість у власних знаннях

Людина відмовляється експериментувати з новими підходами, ризикувати і виходити за рамки звичного. Крім того, з часом фахівець втрачає здатність адаптуватися.

  1. Небажання вчитися

Вам все рідше трапляється щось дійсно нове і цікаве з області компетенцій. Та й сама необхідність навчання з часом теж знижується, так як доводиться виконувати однотипні функції.

  1. Ухилення від незнайомих завдань

Ви невпевнено відчуваєте себе в сферах, які даються складніше. На такі завдання йде більше часу, а втрачати його ох як не хочеться.

  1. Ілюзія стабільності

Незважаючи на задоволення від успішно вирішених завдань, людині необхідно робити виклик знанням і досвіду. Лише в цьому випадку можна увійти у стан «потоку», що описано американським психологом Міхайем Чіксентміхайі як «оптимальне переживання».

Як обійти пастку компетенції

Не хочемо здатися банальними, але, схоже, порада «вийти із зони комфорту» – єдино можлива.

Коли ви досягли високого рівня професіоналізму, потрібно шукати шляхи подальшого руху:

  • брати на себе нові завдання;
  • розвиватися в суміжних областях: підвищувати кваліфікацію або отримувати бізнес-освіту;
  • регулярно міняти специфіку проектів або навіть компанії.

На перший погляд така рекомендація може здатися абсурдною: навіщо щось міняти, якщо все добре?

Насправді рішення різноманітних і більш складних завдань приносить людині набагато більше задоволення, ніж щоденна, нехай і успішна, рутина.

І якщо вам потрібна додаткова мотивація, щоб рухатися далі, – можемо порекомендувати ще одну статтю з нашої Бази знань на допомогу.

А тепер повернемося до питання, з якого почали:

– Коли ви в останній раз дізнавалися щось нове в своїй сфері?

Чекаємо відповідей в коментарях.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.