Що таке внутрішнє менторство і навіщо воно потрібне компаніям

На відміну від подібних стимулів до навчання, готових навчальних програм, оплачених курсів, менторинг усередині компанії дозволяє мотивувати наявні ресурси. Завдяки цьому можна суттєво розширити функціональність самої організації для її персоналу.

Внутрішнє менторство – це найефективніший метод передачі знань досвідчених експертів (менторів), менш досвідченим – менти. Наставник ділиться з новачками культурою компанії, горизонтальними та вертикальними лініями між структурними підрозділами. Це дозволить підвищити рівень професіоналізму співробітника та отримати йому бажану посаду.

Що потрібно знати перед запуском менторингу

До початку занять ментор повинен провести підготовчу роботу, щоб визначити, які цілі має досягти менторство в компанії. На старті йому необхідно позначити цілі та завдання, які стоять перед ментором та підопічним. Вони бувають різними:

  • комусь необхідно вирішити складний кейс;
  • хтось бажає підвищити рівень знань у певній сфері для отримання підвищення по службі;
  • хтось бажає знайти баланс між робочим та вільним часом.

Спочатку ментор та менті повинні роззнайомитися, знайти комфортний метод спілкування. Цілком нормальним є скасувати менторство після проведення першої зустрічі. Потім необхідно визначити кількість занять. Можливий довгостроковий курс із одним заняттям на тиждень або експрес-курс із сесіями, які проводяться по два-три рази на тиждень.

Важливо усвідомлювати, що менті та ментор розвиваються разом, тому необхідно, щоб їм було цікаво спілкуватися. В іншому випадку спілкування може припинитися через кілька зустрічей. Дуже важливо, щоб кожне заняття давало якийсь проміжний результат, щоб було помітно прогрес. Це дозволяє оцінити результат співробітництва та домовитися про новий спринт.

Від зустрічі до зустрічі необхідно простежувати зростання компетенцій менту або його рух за списком вирішених завдань. В іншому випадку втрачається весь сенс менторства, оскільки його суть полягає в тому, щоб майстерність менті відточувалася і зростала. Рекомендується фіксувати результати проведених занять як оцінки знань, виконаної робочої задачи. Учні бачитимуть прогрес проведених занять. Це підвищує мотивацію, яка спонукає продовжувати заняття з ментором. При цьому наставник розуміє, як ефективно відбувається передача своїх знань та за необхідності може змінити план занять.

Які види менторингу бувають?

Існують різні види менторингу:

  1. Менторинг віч-на-віч. Це найпоширеніший вид менторингу, коли учень сприймає наставника як людину, з якою відбувається безпосереднє спілкування. Для менті ментор – це рольова модель, оскільки він пройшов через подібний шлях порівняно нещодавно. Це система мотивації, яка дозволяє ефективно надихати менті займатися з ментором.
  2. Менторинг колег. Цей вид дуже популярний на території США. Такий менторинг у бізнесі дозволяє співробітникам змінюватися ролями та набувати досвіду суміжних напрямків. Тут немає чіткого поділу на менторів та менті.
  3. Менторство групи. Таке менторство у компанії дозволяє покращити комунікації у групі. Дуже часто виконанням одного проекту одразу займається кілька людей, між якими може виникнути непорозуміння. Завдяки ментору налагоджується позитивна динаміка взаємин між колегами у колективі. Така модель застосовна не всім менторам, оскільки їм доведеться занурюватися в завдання всіх учасників групи. У такому разі краще вибирати того наставника, який навчав групи.
  4. Зворотний менторинг. Таке менторство в компанії дозволяє оцінювати те, що відбувається з погляду реального виконавця. У такому разі учнем виступатиме досвідченіший співробітник, а новачок – ментором.

Навіщо це ментору і чи потрібно йому за це платити

Найочевиднішим плюсом, навіщо потрібен ментор і що йому це дає, є профілактика власних знань. Відповідальність за свого підопічного призводить до постійного оновлення своїх особистих напрацювань, пильного спостереження за розвитком індустрії. У такому разі ментор допомагає отримати необхідні знання, а також займається постійним оновленням та розвитком власних навичок.

Також метою ментора можуть бути амбіції щодо зайняття позицій лідера команди. Завдяки роботі з колегами він зможе підготуватися до того, що в майбутньому зможе зайняти посаду керівника і розвинути свої навички управління командою. Ще програма менторства сприяє зміцненню соціальних зв’язків усередині самої компанії, завоюванню визнання колег, що також буде корисним для майбутнього Teamlead.

Зазвичай менті та ментор займаються у робочий час, тому час наставника обов’язково має оплачуватись. Однак з іншого боку – це додаткове навантаження, яке вимагає понаднормовий робочий годинник. Звичайно, висока ймовірність, що за наявності фінансової мотивації ментор продуктивніше займатиметься з менті. Також можна впровадити додаткову систему бонусів, які будуть цікаві наставнику.

Навіщо це потрібно менті

Завдяки участі досвідченого наставника менті зможе розширити власні знання, покращити професійні навички. Учень отримує можливість ставити необмежену кількість питань і при цьому не боятися, що його вважатимуть некомпетентним. Крім того, у такому разі менті отримує постійну підтримку з боку ментора під час вирішення складних професійних завдань.

Якщо говорити коротко, то заняття з ментором допомагає співробітникам розвиватися і рости, і як результат – співробітника чекає просування кар’єрними сходами. Згідно зі статистикою, менті отримує підвищення у п’ять разів частіше, ніж решта співробітників. Все це досягається завдяки роботі з Ментором.

Навіщо це компанії

Бізнес-менторство це найкращий спосіб виявлення слабких сторін у структурних підрозділах компанії. Завдяки наставнику можна легко усунути недоліки та переформатувати роботу персоналу. Крім того, крос-менторинг забезпечує подвійну перевагу: і менті, і сам ментор здатні прокачати свої навички.

Це значною мірою підвищуватиме якість роботи персоналу і позитивно впливатиме на результати діяльності компанії. Тому в сучасних реаліях, щоб збільшувався прибуток організації, рекомендується замислитися над тим, щоб запровадити менторство у компанії. До переваг впровадження такого інструменту можна віднести крос-менторинг серед різних відділів і шеринг досвіду.

У співробітників, які мають можливість розвиватися та навчатися в компанії, відсутнє бажання змінювати місце роботи. Завдяки цьому керівництво компаній значно підвищує лояльність з боку персоналу, як наставників, так і учнів. Перші отримують можливість розвинути навички лідера команди, а другі- зростають професійно, отримують можливість зайняти вищі посади в компанії.

Які проблеми чекають на шляху застосування менторингу

Впровадження у компанії системи менторства може супроводжуватися опором колег. Деякі співробітники розцінюють це як недовіру з боку керівництва через появу ще одного наставника. Щоб так не сталося, рекомендується поділитися власним позитивним досвідом отримання професійних навичок від ментора. Це може бути підвищення зарплати, зростання кар’єрними сходами.

Щоб менторство дало бажаний результат, у нього мають вірити усі – і керівник, і ментор, і менті. Для правильного підбору пар наставників та учнів рекомендується скласти докладне опитування. Це дозволить скласти гармонійні пари менторів та менті. Ще можна запропонувати менторам та менті самим вибрати собі учнів та наставників відповідно. У такому випадку також висока ймовірність підбору гармонійних пар, що дасть бажаний результат як для співробітників, так і для компанії в цілому.

Висновки

Багато керівників компаній цікавить менторство, що це таке знають далеко не всі. Це доступний спосіб навчання працівників за рахунок наявних кадрів. У такому разі немає потреби витрачати додаткові кошти на підвищення кваліфікації персоналу. Програма менторингу дозволяє надати співробітнику всебічне навчання, рівномірно розподілити навантаження між наставниками. Крім того, завдяки менторингу новачки починають продуктивніше працювати. Згодом вони зможуть повністю реалізувати весь свій потенціал.

Також у ході занять із ментором можуть з’явитися додаткові навички у менті. Це перевага не тільки для самого співробітника, але і для компанії, яка в майбутньому зможе допомогти просунутися кар’єрними сходами, ефективніше справлятися з вирішенням поставлених завдань.

Ще менторинг підвищує лояльність персоналу, завдяки чому знижується плинність кадрів, формується збалансований колектив, де кожен фахівець займає своє місце та повністю вирішуються завдання, поставлені перед ним. Крім того, якщо компанія вкладає кошти у своїх співробітників через менторинг, то всі відчувають, що керівництво зацікавлене у загальному успіху та розвитку. Хороша репутація буде формуватися не тільки всередині організації, а й за її межами.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.