Стратегії мислення геніїв. Частина 1. Шерлок Холмс

Як Шерлоку вдавалося так швидко розкривати самі заплутані злочини? Ви дізнаєтеся, як мислив великий детектив і як навчитися застосовувати його методи в роботі.

Що відрізняє геніїв від звичайних людей? В першу чергу спосіб мислення. Ми спробуємо розібратися, які стратегії допомагали великому детективові, відомому мультиплікатору і автору «Мони Лізи» створювати свої шедеври і досягати неймовірних результатів. Ви навчитеся використовувати ці стратегії в роботі, щоб скарбничка ваших перемог регулярно поповнювалася новими досягненнями. Тож почнемо.

Шерлок Холмс. Життя як ланцюжок причин і наслідків

Мабуть, найвідоміший детектив в світі вважав, що ланцюжок життя можна розгадати лише по одній її ланці і що будь-яка частина системи є відображенням цієї системи в цілому. І нехай Шерлок – всього лише герой з книги, у нього є чому повчитися. Тим більше що особливості мислення свого персонажа сер Артур Конан Дойль скопіював з реальної людини – доктора Джозефа Белла.

Коли Артур навчався в медичній школі Единбурга, він був захоплений здібностями свого вчителя. Відмінний хірург Джозеф Белл був неповторний і в діагностиці. При першому ж огляді і бесіді з пацієнтом він міг визначити не тільки хворобу, але і професію хворого. Крім того, Джозеф, як і Шерлок, надавав допомогу поліції в розкритті складних кримінальних справ у якості безкоштовного консультанта, успішно використовуючи свій дедуктивний метод.

У чому ж особливості мислення доктора і персонажа, прототипом якого він став, і як це можна використовувати? Давайте розбиратися.

Увага до деталей

Головне, що відрізняє Холмса від його колег-поліцейських, – це спостережливість, зведена в ранг майстерності, і глибокі пізнання у тих сферах, які можуть допомогти в розшифровці зроблених спостережень.

Шерлок міг не знати очевидних речей, наприклад, чи крутиться Земля навколо Сонця, зате пам’ятав всі типи ґрунтів в Лондоні і міг визначити, куди ходив чоловік, який приніс на підошві певні шматочки бруду, як, наприклад, в «Знаку чотирьох»:

«Наприклад, спостереження показує мені, що сьогодні вранці ви були на пошті на Вігмор-Стріт … до вашої підошві прилип шматочок червоного ґрунту. Якраз проти пошти на Вігмор-Стріт недавно розкрили бруківку і накидали землі, яка лежить в такий спосіб, що обійти її при вході до будівлі майже неможливо. Цей ґрунт має характерний червонуватий відтінок, який, наскільки мені відомо, ніде в околиці більше не спостерігається».

Холмс визнавав: для нього «вже давно стало аксіомою, що саме найдрібніші подробиці і є самі найголовніші».

Він умів виокремлювати ті деталі, які важливі у конкретній ситуації, і правильно інтерпретувати їх. Важливо відзначити, що вирішальну роль у цьому процесі відігравали контекст, загальнокультурні допущення і спогади про пов’язаних з ситуацією події. Самі по собі спостереження нічого не значили, воно знаходили сенс тільки у взаємозв’язку з ситуацією і іншими спостереженнями. Щоб прийти до правильного висновку, Шерлок у процесі мислення зіставляв і виносив загальний висновок за сукупністю приватних висновків, зроблених на підставі побаченого взаємозв’язку між спостереженнями.

Дедукція в дії

За наявності декількох версій того, що відбувається Шерлок шукав спостереження, які допоможуть підтвердити одну з них або, що частіше за все, спростувати всі інші:

«Я давно виходжу з правила: коли виключаєш все неможливе, то те, що залишається, і є істиною, якою б неправдоподібною вона не здавалася».

Так, в тому ж «Знаку чотирьох» Шерлок зміг з’ясувати, що Ватсон робив на пошті, виходячи з таких загальних передумов:

  1. Люди ходять на пошту, щоб відправити лист, листівку або телеграму.
  2. Ватсон ходив на пошту.
  3. Ватсон не писав листа, оскільки весь ранок провів з Шерлоком.
  4. Ватсон не відправляти листівку, оскільки в цьому випадку він захопив би всі інші, які лежали у нього на столі. Отже, Ватсон ходив на пошту, щоб відправити телеграму.

Це і є дедукція (метод мислення, наслідком якого є логічний висновок, в якому приватний висновок виводиться із загального).

Вищий пілотаж

Маючі ключі, отримані ззовні, Холмс міг робити висновки не тільки про вчинки, а й про пізнавальні процеси, також щодо міркувань людини.

Здатність Шерлока «по швидкоплинному виразу обличчя, по мимовільному руху якогось м’язу або з погляду вгадати найпотаємніші думки співрозмовника» для оточуючих виглядала, як магія, але насправді також була наслідком над розвиненої спостережливості і пам’яті.

Ось як Шерлок описує хід міркувань Ватсона в «Пригодах картонної коробки»:

«Після того як ви відкинули газету, а саме це і привернуло мою увагу, ви з півхвилини сиділи з відсутнім виглядом. Потім ваш погляд зупинився на розміщеній нещодавно у новій рамі портрет генерала Гордона, і з того, як змінився вираз обличчя я визначив, що ваші думки почали набирати хід. Але просунулися вони не надто далеко. Ваш погляд мигцем пробіг по портрету Генрі Бічера, що стоїть на ваших книгах. Потім ви подивилися на стіну, і значення цього погляду було, зрозуміло, абсолютно очевидним. Ви подумали, що, якби портрет був в рамі, він як раз закрив би порожній простір і добре поєднувався б з портретом Гордона на іншій стіні … Але далі ваші думки знову повернулися до Бічер, і ви зосередили свій погляд, наче за рисами особи вивчали його характер. Потім чоло ваше просвітліло, але погляд був як і раніше спрямований в протилежний кут і лице залишалося замисленим. Ви згадували різні моменти кар’єри Бічера. Я прекрасно усвідомлював, що ви не могли не думати про ту місію, яку він взяв на себе в інтересах Півночі під час Громадянської війни, оскільки я пам’ятаю ваше щире обурення з приводу прийому, наданого йому нашими найбільш неспокійними громадянами. Ви прийняли це так близько до серця, що я не сумнівався: думаючи про Бічер, ви не забуде подумати і про це. Коли через мить я побачив, що ваш погляд залишає портрет, то запідозрив, що ваші думки знову звернулися до Громадянської війни, а коли я побачив ваші губи в лінію, блискучі очі і стиснуті кулаки, то був впевнений, що ви думаєте про благородство, виявлений обома сторонами в ході цієї запеклої боротьби ».

Таким чином, щоб зрозуміти хід міркувань одного, Шерлок повинен був добре його знати і розуміти, які почуття і емоції він відчуває з приводу тієї чи іншої події і як це проявляється в русі його очей, губ і всього тіла. Далі залишалося тільки уважно спостерігати за його поведінкою і робити відповідні висновки. Ніякої магії.

Як навчитися мислити, як Шерлок Холмс

Напевно, немає такої сфери людського життя, де метод мислення, який використовується Шерлоком Холмсом, не був би у нагоді. Він допомагає знайти найбільш раціональне рішення проблеми, засноване виключно на фактах, і продумувати свої дії на кілька кроків вперед. За його допомогою ви почнете краще розбиратися в людях, що важливо при побудові взаємовідносин з ними. І, можливо, навіть досягнете вищого пілотажу, який демонструє Шерлок, – навчитеся читати думки оточуючих.

Наведемо деякі вправи, які допоможуть вам розвинути кожен з цих навичок і наблизитися до можливостей Шерлока.

Розвивайте спостережливість

Всім, хто хоче навчитися його методу, Шерлок радить вивчати незнайомих людей і намагатися за певними деталями вгадати їхню професію або розповісти якомога більше про їхній спосіб життя або особистості.

Наведемо кілька порад, які допоможуть у виконанні цієї вправи:

А) Подумайте, які типи ключів можуть вам розповісти про професію людини: його фізичні особливості, одяг і її стан. Можливо, ви помітите деталі, що йдуть врозріз із загальним контекстом або нормами. Тоді звертайте на них увагу в першу чергу. Незвичайність є ключем.

Б) Якщо ви прийшли до висновку, що праві лише частково, простежте хід своїх думок в зворотному порядку і визначте, які висновки були вірні, а які ні.

В) Якщо ви виявили ключ, який, на вашу думку, повинен бути визначальним, наприклад, особливий тип зачіски або одягу, але будь-якого висновку з цього не можете зробити, запишіть його, щоб пізніше визначити значення.

Така практика дасть вам досвід, який допоможе в подальшому не замислюючись звертати увагу на потрібні деталі і по їх сукупності робити правильні висновки. Це стосується не тільки професії або роду занять, а й настрою людини і його думок.

Розширюйте кругозір

Тут складно радити щось, крім банального: читайте більше книг і дивіться більше різних пізнавальних програм і фільмів. А щоб була мотивація вивчати щось нове і цей процес викликав у вас позитивні емоції, розвивайте в собі цікавість.

Тренуйте пам’ять

Розумні книги постійно вчать нас фіксувати кожен свій крок і кожну думку, переконуючи, що найгостріша пам’ять тупіше самого тупого олівця. З одного боку, це так. А з іншого – будь-яка крайність небезпечна. Манія все записувати і величезна кількість створених для цього додатків зробили свою справу. У наш час ми не дуже розраховуємо на свою пам’ять і тим самим не даємо їй необхідного навантаження.

Найпростіша вправа, яку тут можна порадити, це вчити вірші, хоча б по 1-2 невеличкі в день. Якщо не хочеться постійно шукати нові вірші, можете запам’ятовувати пісні, що сподобалися (особливо іноземною – так вб’єте двох зайців).

Якщо ж ви налаштовані серйозно зайнятися розвитком пам’яті – радимо прочитати книгу «Розвиток пам’яті за методикою спецслужб». Книга в захоплюючій формі розповідає про основні особливості пам’яті та пропонує вправи для її розвитку. І, що дуже важливо, в книзі даються посилання на комп’ютерну версію вправ, рівень складності яких поступово зростає разом з вашими здібностями.

Розвивайте логічне мислення

Тут підійдуть будь-які завдання і головоломки на розвиток логіки, яких маса в мережі. Що-небудь подібно всім відомої історії про вовка, козу і капусту. Що стосується настільних ігор, то корисно грати в шахи або покер.

А наступну вправа має сподобатися любителям детективів. Візьміть за звичку в процесі читання книги або перегляду фільму з детективним сюжетом постійно аналізувати отриману інформацію і пробувати робити припущення, чим усе закінчиться і яка буде розв’язка.

Вчимося читати думки

Хочете доторкнутися до описаної Шерлоком магії читання чужих думок? Ось проста вправа, яке в цьому допоможе.

Попросіть друга чи колегу допомогти вам. Нехай він обміркує ідею, яка йому знайома і зрозуміла. В цей час уважно спостерігайте за ним: за рухами очей, виразом обличчя, частотою дихання. Потім попросіть подумати про що-небудь незрозуміле і виконайте те ж саме, зазначивши відмінності.

Тепер нехай партнер сам визначить ідею, над якою він буде роздумувати, а ви повинні вгадати, зрозуміла вона йому чи ні, а потім перевірити свої здогади. І так кілька разів. Коли будете впевнені у своїх силах, приступайте до перевірки отриманого досвіду. Викладіть своєму партнерові якусь ідею і, спостерігаючи за виразом його обличчя, постарайтеся визначити, зрозумів він її чи ні.

Аналогічну вправу можна виконати, щоб навчитися розуміти, коли вас обманюють. Попросіть товариша розповісти вам дві історії – одну правдиву, а іншу придуману – і уважно стежте за його поведінкою. Потім попросіть його заховати монетку в руці і задайте йому 5 питань, щоб з’ясувати, де вона знаходиться. Фішка в тому, що він повинен відповісти на всі питання, але не зобов’язаний відповідати правдиво. А ви по його реакції повинні визначити, коли він говорить правду, і зробити правильний висновок.

На сьогодні все. Наступного разу ми розповімо про те, які прийоми мислення використовував Уолт Дісней, щоб створити мультфільми, які досі із задоволенням дивляться і дорослі, і діти.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.