Стратегії мислення геніїв. Частина 2. Уолт Дісней: мрії, які стали реальністю

З цієї статті Ви дізнаєтеся, як Уолту Діснею вдалося створити шедеври мультиплікації, на яких виросло вже не одне покоління.

Геніальний мультиплікатор, Уолт Дісней за свої 65 років зняв 111 фільмів і отримав 25 Оскарів. Він створив перші звукові, музичні і повнометражні мультфільми, які відомі навіть сучасним дітям, і відкрив двері, через які казка і чари увійшли в наше життя, заснувавши найбільший парк розваг – Діснейленд, де кожен дорослий може відчути себе дитиною.

Оптимізм, самовпевненість, наполегливість у досягненні цілей і вміння опрацьовувати ідеї з різних позицій сприйняття допомагали Уолту на шляху до виконання мрії.

Дісней був одним з перших, хто заснував заохочення за творчі досягнення, а не просто за високу продуктивність. Він стверджував, що «кожен повинен внести свою частинку, інакше він перетвориться в простого виконавця».

Дісней вміло поділяв ці ролі. Як сказав один з мультиплікаторів: «… Насправді, існують три різних Уолта: мрійник, реаліст і шкідник. Ніколи не знаєш, який з них з’явиться на збори».

Дісней-Мрійник

«Якщо ти можеш мріяти, то можеш втілити свої мрії в життя» – любив говорити Уолт. Коли він перебував у ролі мрійника, то глибоко занурювався уу задуму і уявляв свої ідеї, намагаючись залучити до цього процесу якомога більше різних почуттів. Яскравий приклад втілення такого підходу – мультфільм «Фантазія», про який Дісней говорив так:

«Ми беремо музику і починаємо уявляти собі історії і картини, які ця музика навіває нашій уяві. Це щось на зразок перегляду концерту».

У ролі мрійника Уолт генерував ідеї виходячи з того, що немає нічого неможливого, і не обмежуючи себе якимись рамками.

Особливості ролі:

  • Відсутність будь-яких обмежень і максимальна творча свобода.
  • Підключення до процесу всіх п’яти почуттів.
  • Глибока зосередженість.

Дісней-Реаліст

Коли ідея набувала форми в голові творця, Дісней переходив до наступного кроку. Він шукав способи, за допомогою яких можна перетворити фантазію в реальність.

Один із прийомів, яким він при цьому користувався, називається розкадровка, або розбивка ідеї на окремі більш-менш прийнятні блоки і їх упорядкування.

Ось як це виглядало. На стіні в кімнаті розміщувалися малюнки, що представляють собою послідовність головних подій сюжету (їх малював головний художник-мультиплікатор), а потім поступово між цими малюнками з’являлися інші, які з’єднували основні віхи в єдине ціле.

Такий підхід допомагав краще втілити ідею, так як показував взаємозв’язок між різними її блоками і представляв фантазію в конкретній формі, яку можуть сприйняти інші. Крім того, завжди було видно, скільки роботи ще належить зробити.

Сьогодні розкадровка як процес організації послідовності головних подій, необхідних для отримання конкретного результату, використовується не тільки в мультиплікації. Вона стала популярним способом настінного подання інформації. Розкадрування можна порівняти з розвішуванням на стіні записаних думок. Як же використовувати цей метод в роботі?

Для початку потрібно виділити ключові параметри проблеми, над якою ви працюєте, і розвішати їх на дошці. Наприклад, назва нового продукту, його упаковка, властивості і характеристики, якими він повинен володіти. Потім починається процес мозкового штурму по кожному параметру. Всі ідеї записують на стікери і розміщують там же, на дошці, під листком з назвою параметра, до якого вони належать. В процесі важливо проявляти гнучкість і додавати нові параметри за необхідності. Коли робота завершена, її залишають на деякий час, щоб мозок встиг побудувати взаємозв’язки між різними ідеями. Потім знову уважно вивчають дошку і дописують ідеї, які з’явилися в ході взаємодії існуючих.

Дісней вважав, що будь-яка фантазія повинна бути заснована на реальності. Тому він не тільки роздумував про те, як втілити ту чи іншу ідею в життя, але і як зробити так, щоб глядач вірив побаченому і співпереживав мультяшним героям.

Для цього Дісней регулярно вживався в образ персонажа, намагаючись сприймати навколишню дійсність з його позиції. Так він міг більш тонко відчувати мотивацію і поведінку свого героя, а значить, наділити його вчинки більшою вірогідністю.

Крім того, Дісней приділяв увагу не тільки поведінци персонажів, а й тому, як вони виглядають:

«Біда в тому, що всі «мультиплікатори» хотіли малювати красиві малюнки. Я зайнявся локомоцією, а не статикою. Це все одно, що піднести руку до очей: пальці подовжуються. А коли хто-небудь зупиняється, наприклад жінка, спідниця все ще продовжує рухатися. Коли зупиняється миша, хвіст обвивається навколо неї. Мені доводилося витрачати з художниками багато часу, перш ніж з’явилися якісь зрушення».

Особливості ролі:

  • Розкадрування ідеї.
  • Будь-яка фантазія повинна бути заснована на реальності.

Дісней-Критик

Коли ідея була вже опрацьована і наближалася до реалізації, в Дісней прокидався критик, який піддавав її логічному аналізу для визначення, що може не вийти і чого слід уникати. Примірка цієї ролі допомагала мультиплікатору досліджувати можливі джерела проблем як в минулому, так і в майбутньому. Цікаво, що, виявляючи недоліки, критик сам ставав генератором ідей, які допомагали довести отриманий результат до досконалості.

Перед відкриттям атракціону «Пірати Карибського моря» в Діснейленді Дісней проводив заключний огляд сцен. Одна з них йому не сподобалася. Він відчував, що чогось не вистачає, але не розумів, чого. Тоді Уолт зібрав навколо себе співробітників і попросив їх поставити себе на місце учасників цієї сцени і сказати, чи так усе, як має бути. Це тривало до тих пір, поки один хлопець не помітив, що для досягнення більшої правдоподібності обов’язково потрібні світлячки.

Щоб знайти точки поліпшення, Дісней намагався дистанціюватися від проекту і кинути на нього «повторний погляд» з позиції глядача. При цьому Дісней намагався поставити себе на позицію клієнта так само, як на попередньому етапі вживався в роль персонажу.

«Я відчуваю себе більш щасливим, якщо більше людей нам вдається порадувати. Глядачі – це наші клієнти … Будь-який письменник, який хоче забитися подалі в нору, діє нерозумно. Він не отримає ні резонансу, ні нових ідей. Я ніколи не стану забиватися ні в яку нору. Я кажу, я відбиваю подачі, я змінюю свою думку».

Крім того, Дісней ніколи не критикував ні себе, ні співробітників, що теж дуже важливо на цьому етапі, щоб не підрізати крила Мрійники. Однак до самого плану реалізації фантазії Дісней часом був безжалісний. Неспроста кімнату, де ідея проходила доопрацювання, співробітники називали «карцером».

Особливості ролі:

  • Дистанціювання від проекту (погляд з боку).
  • Критикуються тільки ідеї мрійника, а не він сам.

Практика використання методу

У кожному з нас вже живуть і Мрійник, і Реаліст, і Критик. Але, на жаль, зазвичай між Мрійником і Критиком спалахує непримиренна ворожнеча, і в результаті замість процесу, в якому ці стратегії посилювали б одне одного, ми отримуємо повний хаос і плутанину. Щоб цього не допустити, потрібно, по-перше, визнати, що будь-який план необхідно розглядати з кожної з цих позицій, а по-друге, розділити ці ролі, як зробив Дісней.

Перш ніж спробувати на собі стратегію Діснея, наслідуйте приклад кіностудії. Кожну роль співробітники приміряють на себе в окремих кімнатах. При цьому стіни кожної з кімнат пофарбовані в певний колір. Ви можете зробити те ж саме або хоча б виділити спеціальне місце під кожну роль (наприклад, окремий стілець або стіл).

Наступним кроком потрібно встановити зв’язок між місцем і роллю. Для цього на стільці Мрійника посидіть    і подумайте, коли вам вдалося придумати гарну ідею, яка вас надихнула. На стільці Реаліста – коли у вас вийшло виконати проект з результатами, які перевершили очікування. Критика – коли ви змогли внести суттєві корективи в план проекту або стратегію, завдяки чому вдалося добре заощадити. Так ви заякорити кожне місце під конкретну роль.

Також не забудьте про позицію спостерігача, який буде оцінювати виконання кожної ролі і вносити коригування за необхідності.

Тепер вам залишається тільки переміщатися зі стільця на стілець, перемежовуючи все це з позицією спостерігача, якщо потрібно поглянути на процес з боку. І так до тих пір, поки ідея не виявиться цільної і відпрацьованою з усіх боків.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.