Техніки та інструменти від коучів, які зроблять вас лідером

Одні народжуються лідерами, інші змушені ними ставати під тиском обставин, треті виховують в собі лідерів. Якщо мрієте про керівну посаду або блискучу кар’єру експерта – лідера думок, проведіть ревізію особистісних якостей і прокачати слабкі сторони.

А ми поділимося техніками і інструментами, які зазвичай використовують коучі, працюючи з топ-менеджерами і амбітними фахівцями.

Мета 1: дати відсіч внутрішньому критику

Інструменти: «ти-твердження», «оцінка на 360 °», щоденник успіху

Справжні лідери теж іноді сумніваються в собі, але звичка ігнорувати внутрішнього критика допомагає братися за завдання, які лякають конкурентів, – і перемагати.

«Ти-твердження»

Візьміть аркуш паперу і запишіть список всіх звинувачень і критичних зауважень, які вимовляє ваш внутрішній голос. Перепишіть цей список, замінюючи займенник «я» на «ти». Прочитайте написане вголос. Ви швидко помітите, як «включиться» ваш вбудований механізм захисту, і в подальшому ви станете менше прислухатися до внутрішнього голосу, який вас деморалізує.

«Оцінка на 360 °», або «Хто я?»

Складіть список людей, думка яких має для вас значення. Бажано, щоб серед них були ті, чиїми досягненнями ви захоплюєтеся. Напишіть кожному з них лист і попросіть перерахувати 5 найбільш ваших сильних і 5 найслабших властивостей характеру. Анкетування в листі, а не під час особистої зустрічі дозволить респондентам виражатися більш прямо, без реверансів.

Проаналізуйте отримані відповіді і знайдіть спільне. Складіть план того, як ви будете позбавлятися слабких рис, і як зможете активніше задіювати сильні риси для досягнення особистих і кар’єрних цілей.

Щоденник успіху

Щодня знаходите час увечері, щоб записати 3-5 пунктів до списку досягнень. Вони необов’язково повинні бути пов’язані з кар’єрою і роботою: зараховуються і відвідування тренування, і спілкування з сім’єю і читання серйозної літератури, на яку зазвичай не вистачає часу. Щоденник успіху виручить, коли вас почнуть переслідувати невдачі (такі періоди у всіх бувають).

Мета 2: навчитися бути собою і розуміти себе

Інструменти: ТОП цінностей, «ідеальний день», «ким я себе бачу через …»

Справжні лідери конгруентні, тобто їх вчинки і мета співзвучні внутрішнім цінностям. Вони розуміють себе, здатні визнати свої слабкості і довіряють інтуїції.

ТОП цінностей

Засічіть 30 хвилин і напишіть список з 30-50 своїх цінностей. Просто відповідайте не замислюючись на питання: «Що для мене найважливіше?». Не здавайтеся на перших десяти: саме останні пункти списку стають ціннісної опорою.

Відкладіть список, поверніться до нього через добу і доповніть. Не сумнівайтесь і не викреслюйте передчасно – це мозковий штурм, коли не можна критикувати ідеї.

Ще через добу приберіть зі списку речі, які можна «зробити» або «купити». Якщо все ж вважаєте цей пункт важливим – перефразуйте його. Наприклад, ви записали у цінності «подорожі»: цілком ймовірно, що під дією (їздити по світу) ви мали на увазі цінності «пригода» або «впізнавання нового».

Згрупуйте цінності, як будуть близькими за змістом/значенню. Підкресліть найважливіше слово. Далі розставте цінності по зниженню важливості (допоможе питання: «Якби довелося відмовитися від чогось до кінця життя, що б я вибрав?»).

Ідеальний день

Знайома багатьом вправа часто викликає складнощі – зокрема і тому, що ті, хто її виконують, уявляють    «ідеальним» день без роботи і рутини, немов з відпустки або псевдокартинок про життя мільйонера / підприємця / інфобізнесмена / фрілансера (потрібне підкреслити).

Замість розпорядку «ідеального» дня в абстрактному майбутньому опишіть ідеальний день, який уже був у вашому житті. Подумайте, що зробило його таким.

«Ким я себе бачу через …»

Цей інструмент самоаналізу теж часто ставить людей у глухий кут, адже сучасний світ постійно змінюється – як тут передбачити своє місце в ньому? Складіть «антиспісок»: дайте відповідь на питання «Ким / яким я точно не хочу бути / стати через 3-5-10 років?».

Мета 3: тренувати подяку і емпатію

Інструменти: «дякую», «про що він / вона думає?», «Розмова з незнайомцем», «гра в детектива»

Справжні лідери не просто вдячні долі, Всесвіту і близьким людям. В контексті кар’єри і професійних досягнень вони вміють проявляти вдячність колегам і підлеглим. Крім того, лідери мають талант до емпатії – здатності «розшифровувати» емоції оточуючих людей і співпереживати їм.

3-5-7 «дякую» на день

Існує багато креативних способів показати співробітникам, колегам або близьким людям, що ви їх цінуєте, але згідно з дослідженням компанії Deloitte від 2004 року більшості людей достатньо простого  сказати «дякую». Вимовляєте слова подяки усвідомлено, вдумливо, по можливості характеризуйте при цьому співрозмовника в позитивному ключі. Корисно робити позначки про виголошені вами за день «дякую».

«Про що він / вона думає?»

Регулярно грайте з собою в гру на вгадування /фантазування. Спостерігайте за незнайомими людьми, звертайте увагу на їх вираз обличчя, мову тіла, зовнішній вигляд – і намагайтеся здогадатися про те, хто вони, чим займаються, чим живуть і про що «у цей моменті» думають.

«Розмова з незнайомцем»

Хоча б раз на день заговорюйте з незнайомою вам людиною. Це допоможе побороти страхи (особливо якщо ви інтроверт), розвинути комунікативні навички і закласти фундамент для ефективного нетворкінгу.

«Гра в детектива»

Перед будь-яким заходом – професійною конференцією або весіллям далекого родича – давайте собі «детективне» завдання: наприклад, ненав’язливо з’ясувати у всіх нових знайомих, що вони їли на сніданок, або яку останню книгу прочитали, або яке у них хобі.

Мета 4: правильно формулювати – навіть думки

Інструмент: «внутрішній редактор»

Ми те, про що (і як!) ми думаємо. Якщо хочете більше сміливих рішень і професійних досягнень, вибирайте правильні слова, фрази, формулювання, смисли. Так  справжні лідери.

«Внутрішній редактор»

Будь-яке слово типу «повинен», «змушений» і «доводиться» завжди замінюйте на «я хочу», «мій вибір» і «я вирішую». Якщо відчуваєте у формулюванні фальш – переконайтеся, що поставлена мета і завдання вас дійсно надихають, а не нав’язані оточенням або соціальними мережами.

Мета 5: говорити «ні» без запинок

Інструмент: гра в «данетки»

Справжні лідери йдуть за пріоритетами і не піддаються на маніпуляції. У цьому їм допомагає важливий навик відмовляти.

Гра в «данетки»

Знадобиться допомога друга або члена сім’ї: поясніть їм мету і попросіть умовити або змусити вас щось зробити. Навіть якщо ви не проти допомогти, відмовляйтеся все одно. При цьому не провокуйте конфлікт, не виправдуйтеся і не дозволяйте собі відчувати почуття провини (а якщо воно є – це привід попрацювати з психологом).

Мета 6: розпоряджатися своїм часом

Інструмент: візуалізація «Ваза з камінням»

Справжні лідери розуміють, що ресурс часу обмежений, а «управляти» їм (тобто повернути назад) неможливо, тому вони швидко освоюють і успішно практикують навик приоритизації завдань.

Візуалізація «Ваза з камінням»

Роздрукуйте шаблон вази, наповненої великими і дрібними каменями. Впишіть замість назв каменів пріоритетні завдання на обраний період (рік, місяць, тиждень, день), потім заповніть дрібними завданнями решту «вази вашого життя».

Мета 7: домагатися результатів

Інструменти: «пошук скарбів», «крісло-качалка», «дії vs. виправдання »

Справжні лідери не чекають команди ззовні, щоб запустити проект, розвинути ідею або іншим способом позитивно вплинути на кар’єру. Вони шукають і знаходять способи незмінно досягати результатів. Допомагає в цьому відстеження цілей, їх регулярний перегляд і відповідальність перед собою (або наставниками).

Пошук скарбів

Відповідайте на питання – по порядку і бажано письмово.

  1. Яка моя мета?
  2. Наскільки сильна мотивація її досягти (за шкалою від 0 до 10)?
  3. Чому я хочу досягти цієї мети? Що це мені дасть? (Повторити 5 разів, кожен раз відштовхуючись від попереднього відповіді)
  4. Які почуття я відчую, якщо досягну мети?
  5. Чому мета важлива для мене зараз, а не в наступному році?
  6. Що я дізнався про себе з цієї вправи? Що в моїй поведінці зміниться у підсумку?

“Крісло-гойдалка”

Уявіть, що вам 90 років. Ви прожили насичене життя, тепер сидите у кріслі-гойдалці на веранді свого заміського будинку і згадуєте. Важливо: ви досягли життєвих цілей, які перед собою ставили в молодості. Запитайте себе:

  • Яка ви людина? Що у вас цінують люди?
  • Чого саме ви досягли? Чим пишаєтеся? Чому вважаєте, що життя вдалося?
  • Що ви бачите навколо себе? Як себе почуваєте? Як стороння людина може здогадатися, дивлячись з боку, що ви щасливі?

«Дії vs. виправдання »

Напишіть список всіх перешкод, що стоять на шляху до однієї з ваших цілей. Навпроти кожної перешкоди запишіть дії, які допоможуть вам їх подолати. Надалі дозволяйте собі згадувати про перешкоди тільки в ключі «зробити» і «подолати».

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.