Тимбілдинг – важлива ланка в побудові ефективного бізнесу

Популярне слово «тимбілдинг» сьогодні є одним з найбільш перспективних моделей корпоративного менеджменту. Ідея командних методів управління була взята зі світу спорту. Воно й не дивно, адже для того, щоб виграти, спортивна команда повинна не тільки складатися з професіоналів своєї справи, а й вміти організовувати грамотну тактику гри, володіти незламним духом, волею до перемоги. Таким чином, у неї повинна ефективно працювати система досягнення якісного результату. Такий же принцип характерний і для інших сфер діяльності, зокрема бізнесу, тільки з тією лише різницею, що в цій галузі потрібні інші професійні навички.

У 60-70 роки XX століття ідея командних методів вже стала активно застосовуватися в практиці менеджменту. У цей час активно вивчалися поведінкові науки, було сформовано окремий напрям (так звана «школа людських відносин»), представниками якого були психологи і соціологи Мері Паркер Фоллет, Елтон Мейо, Абрахам Маслоу. На відміну від попередніх ця школа висунула на перше місце людський фактор у розвитку тієї чи іншої організації: правильне використання людських ресурсів є найважливішим елементом ефективного управління компанії. З тих пір тимбілдинг стає значною ланкою в ланцюжку грамотної побудови робочого процесу.

Які основні принципи закладені в систему командотворення? Як навчитися ними користуватися для найбільш ефективної роботи компанії?

Отже, в основу системи командного менеджменту входять три головних складових аспекти: team skills (навички командної роботи), team spirit (формування командного духу) і teambuilding (механічні дії з підбору потрібної команди).

Розглянемо кожен з них окремо. Team skills називають основою командного менеджменту. Це формування тих професійних навичок, які необхідні для досягнення ефективності в управлінні компанії: ситуаційне лідерство, конструктивна взаємодія, узгодження спільної мети з індивідуальними.

Прикладом такої організації може служити успішний досвід авіакомпанії Virgin.

Річард Бренсон, глава компанії, придумав систему, яка дозволила згуртувати його команду. Ідея полягала в тому, що працівники, котрі обіймали високі посади, виконували обов’язки тих в авіакомпанії, хто був рангом нижче їх. Таким чином, керуючий напрямком польотів, наприклад, на один день ставав контролером багажної стрічки. Такий принцип роботи дозволяв чітко розуміти, що будь-який співробітник є частиною єдиного механізму і організація працює завдяки діяльності кожного: від фінансового директора до вантажника багажу.

Говорячи про другий аспект, team spirit, слід згадати вислів відомого бізнесмена, колишнього президента компанії Ford, голови правління корпорації Chrysler Лі Якокка: «Всі господарські операції можна в кінцевому рахунку звести до позначення трьома словами: ЛЮДИ, ПРОДУКТИ, ПРИБУТОК. На першому місці стоять люди. Якщо у вас немає надійної команди, то з решти факторів мало що вдасться зробити». Головним критерієм надійності є сильний командний дух, тобто – довіра між співробітниками, досвід високоефективних дій, розвиток стійкого почуття «ми», повага один до одного, цінність кожного.

«Ви можете забрати мої заводи, спалити мої будівлі, але залиште мені моїх людей, і вони все відновлять», – говорив великий американський промисловець Генрі Форд. Здатність правильно оцінити і застосувати таланти кожного співробітника, знайти його сильні сторони – шлях успішного розвитку командної роботи.

І, нарешті, третій аспект командотворення – teambuilding, тобто механічні дії з підбору персоналу. Це формування структури команди, пошук співробітників, що володіють необхідними професійними, особистісними якостями.

Як приклад успішного тимбілдингу згадаємо історію компанії Mars. Засновники компанії (Френк і Форест Марс) ніколи не працювали заради популярності. Їх принципами були відповідальність, якість, свобода, ефективність, оригінальність. Саме такий підхід визначав роботу співробітників Mars. Щоб згуртувати працівників міцніше, керівники вирішили навіть відмовитися від особистих кабінетів. Так формувалася стратегія командного бізнесу компанії. В середині XX століття вона створила власний центр з навчання співробітників.

Слід зазначити, що система навчання в командному менеджменті відіграє велику роль, оскільки саме вона часто і дозволяє формувати командний дух, вирішувати протиріччя, розставляти необхідні пріоритети.

Розквіт сфери командоутворючих заходів в західних країнах припадає на 80-ті роки. Отримує поширення так званий «напрямок» Outdoor Education, тобто «освіта поза приміщення». А в 90-ті роки воно стає окремим напрямком, інструментом бізнес-навчання в умовах природного середовища. Цей процес застосовувався спочатку у Великобританії, потім в США, активно використовується і зараз.

Якщо говорити про Україну, то командоутворючі «тренінги» проводилися і в минулі часи. Згадаймо відомі суботники, літературні читання, корпоративні зустрічі з хокею, футболу, волейболу. Всі ці заходи дозволяли згуртувати колектив, знайти спільні інтереси, створити приємну атмосферу.

На початку XXI століття специфіка командного менеджменту в Україні набула західних рис. З’явилися тренінги, спрямовані на створення ефективної команди, розкриття потенціалу кожного співробітника. Поступово такі заходи стали невід’ємною частиною розвитку компанії

Таким чином, тимбілдинг – найважливіший інструмент в управлінні персоналом, спрямований на ефективне зростання організації. Система командного менеджменту активно використовується в усьому світі, постійно удосконалюються принципи її роботи, з’являються нові підходи, що дозволяють за короткий термін досягнути значних результатів.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.