Вас змушують звільнитися. Що робити?

Іноді керівники вирішують звільнити когось із співробітників. Причини можуть бути різні: помилки в роботі, недотримання термінів, відмова підкорятися розпорядженням, порушення трудової дисципліни або просто не зійшлися характерами.

Звільняти відповідно до букви закону – дорого і складно, тому нерідко менеджери змушують підлеглого написати заяву за власним бажанням. Як вони це роблять і як себе вести у такій ситуації?

Як зрозуміти, що вас вирішили звільнити

Розмова з керівником або розмова про звільнення. Якщо керівник вирішив, що ви йому не підходите, він може почати вести з вами попереджувальні бесіди про недоліки в роботі. Через деякий час такі розмови можуть плавно перейти у розмову про звільнення, коли безпосередній керівник або кадровий працівник викликає вас і прямо говорить, що вам потрібно звільнитися, написавши заяву за власним бажанням.

Запам’ятайте, що ніхто не може змусити вас написати заяву про звільнення за власним бажанням, а тиск на працівника визнається незаконним. Тому керівники нерідко використовують найрізноманітніші способи психологічного впливу. Наприклад, стратегію «лаяти себе, хвалити підлеглого». У цьому випадку менеджер ставить під сумнів свою компетенцію і каже, що не зміг правильно донести до вас суть завдання або перелік обов’язків. Він визнає, що не оцінив вас у повній мірі і висловлює впевненість, що ви знайдете кращого керівника в іншій компанії.

«Пас в сторону». Якщо ви не піддаєтеся на вмовляння і не станете писати заяву, проти вас можуть застосувати обмеження професійної і соціальної активності. Вам не даватимуть завдання, відріжуть контакти і доручать завдання, яке нікому не потрібне. Можливо, вам нададуть менш комфортне робоче місце: гірший комп’ютер, стілець замість крісла тощо.

При цьому вас повністю усунуть від якої-небудь значущої роботи, перспективних проектів, відлучать від участі в майбутньому компанії. На всі ваші ідеї та пропозиції будуть відповідати ухильно, не виказуючи ніякого інтересу.

У такій ситуації розрахунок на те, що ви не витримаєте невизначеності і підете. Коли ви звернетеся до безпосереднього керівника з приводу відсутності взаємодії, він може перейти до розмови про звільнення.

Позбавлення премій. Якщо вас постійно позбавляють будь-яких додаткових виплат, крім окладу, це явно говорить про невдоволення керівництва вашою роботою. Постарайтеся проявити себе як необхідного компанії працівника. Інакше дуже скоро вас чекає розмови про звільнення.

Використання колективу. Безпосередній керівник може вести себе так, щоб відокремити вас від колективу, налаштувавши інших співробітників проти вас. У підсумку ви опинитеся в соціальній ізоляції, а керівництву залишиться тільки чекати, коли ви підете самі.

Співробітники компанії будуть звертатися до вас тільки у справах. Іноді вас навіть можуть не називати по імені і вести розмову в знеособленій формі.

Надмірна контроль. Наступний тактичний метод, який можуть застосувати проти вас, – надлишковий контроль. Суть методу – встановлення над вами більшого контролю, ніж той, який був раніше. Як правило, такий контроль пригнічує, особливо якщо співробітник творчої професії, і змушує шукати більш лояльну компанію.

Плани та звіти. Від вас вимагають докладні письмові плани про те, що ви будете робити в звітному періоді, наприклад на тижні. Потім просять написати звіт про виконану роботу і пояснити причини невиконання. До того ж вас змушують дотримуватися форми плану і звіту і ретельно вишукують недоліки у виконаній роботі.

При виявленні будь-яких, навіть уявних, недоліків або невиконанні завдань оформляються акти, запитуються пояснювальні. Ці документи можуть згодом використатися під час проведення атестації з метою звільнення вас за невідповідність посаді або за притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Перевірка явки. У сучасних організаціях досить часто передбачається гнучкий графік роботи. Якщо години роботи і вказані суворо, то 15-20-хвилинне відступ, як правило, цілком допустимо, якщо це не пов’язано з обслуговуванням клієнтів або роботою обладнання.

Якщо раніше у вас був досить вільний графік роботи, то роботодавець почне контролювати час приходу на роботу або  закінчення роботи, а також на обідню перерву. Наприклад, роботодавець може робити вивантаження даних з систем доступу, ввести розпис в журналі часу приходу-відходу, фіксувати будь-які входи і виходи з території, в тому числі куріння. При будь-якому дрібному запізненні з вас вимагатимуть пояснювальну і складати табель обліку робочого часу за фактичною явкою, щоб ви втратили в зарплаті.

Практика свідчить про те, що зазначені процедури витримують не всі і недовго.

Як себе поводити

Головне – зберігайте спокій, щоб вас не могли спровокувати на непотрібні емоції. Трохи абстрагуйтеся і поспостерігайте. На підставі спостережень ви вирішите, що робити далі.

Якщо ви хочете продовжувати працювати в компанії, спробуйте налагодити відносини з керівником: чітко виконуйте всі його завдання та доручення, намагайтеся не сперечатися, поводитися гранично тактовно, суворо дотримуйтеся режиму робочого часу, трудової дисципліни і посадової інструкції.

Спробуйте з’ясувати, що зробили не так, або реальні причини, які спонукали керівництво прийняти рішення щодо звільнення. Може трапитися так, що керівник просто не приймає вас як особистість, або причини банально економічні (скоротити витрати на персонал).

Якщо ви не можете вплинути на причину звільнення і ваші старання не змінюють ситуацію, краще припинити спроби примирення і перейти до обговорення компенсації.

Розберіться в нормах трудового законодавства, щоб вести розмову з керівником у вигідному вам руслі. Щоб уникнути непорозумінь, неухильно виконуйте посадові обов’язки і дотримуйтесь трудової дисципліни.

Виберіть варіант компенсації, який будете обговорювати з роботодавцем:

  • Вимагайте скорочення і виплати всіх компенсацій. У даній ситуації при звільненні ви можете отримати до 2-4 окладів, проте є ризик налаштувати керівництво компанії проти себе і отримати погані рекомендації.
  • Обговорюйте виплату компенсації до 1-3 окладів. Цей спосіб менш конфліктний і витратний для компанії, тому він буде більш прийнятний, ніж перший варіант. В даному випадку ви будете звільнені за угодою сторін з виплатою обумовленої компенсації. При підписанні додаткової угоди зверніть увагу на те, що сума компенсації обов’язково повинна бути прописана.
  • Якщо керівництво категорично відмовляється виплачувати компенсацію з тих чи інших причин, а ви не хочете йти на конфлікт, попросіть керівництво дати вам 1-2 місяці на пошук роботи. При цьому слід домовитися, що вас будуть відпускати на співбесіди і дадуть згодом хороші рекомендації. Також можна на час пошуку роботи запропонувати керівництву надати вам чергову відпустку. Так буде комфортніше. Після досягнення домовленості можна спокійно приступати до пошуку роботи, не турбуючись про свій матеріальний стан.

На завершення слід сказати, що не варто переживати, якщо вас звільняють. Можливо, для вас настав час знайти краще місце. Якщо ви на межі звільнення, значить це не той колектив або не той керівник, з яким ваша робота буде продуктивною, комфортною, а значить і корисною для вас. Та й практика показує, що після звільнення люди знаходять роботу набагато кращу за попередню.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.