Як швидше засвоювати знання з книг, статей та інших текстів

Вправи для розвитку навику швидкочитання і поради щодо роботи зі вмістом.

Незважаючи на широке розповсюдження аудіо- і відеоформатів передачі інформації, значну частину знань ми все ще отримуємо з книг, статей, брошур, енциклопедій та інших текстових матеріалів. Сьогодні поговоримо про те, як навчитися здобувати знання з цих джерел значно швидше. Для цього будемо розвивати навички швидкочитання і роботи з текстом.

Підвищуємо швидкість читання

Згідно з дослідженнями, середня швидкість читання у дорослої людини – 200 слів за хвилину. Якщо регулярно тренуватися, її можна збільшити до 600 слів за хвилину або, як мінімум, в 1,5-2 рази. Щоб досягти цієї мети, досить подолати три перешкоди: обмежене поле зору, субвокалізацію і регресію.

Розширюємо кут зору. Чим більше слів ви можете охопити поглядом, тим менше рухів роблять ваші очі, а значить, тим швидше ви читаєте. Щоб збільшити кут огляду, треба тренувати периферійний зір. Найефективніше вправа для цього – таблиці Шульте. Суть – віднайти у квадратній таблиці все числа від 1 до 25 по порядку.

Основні умови ефективного тренування:

 • тримайте таблицю на відстані приблизно 30-35 см від очей;
 • фіксуйте погляд в центрі таблиці і старайтесь його не зрушувати;
 • шукайте числа, не промовляючи їх ні про себе, ні вголос;
 • тренуйтеся в міру: приблизно 10 таблиць в день.

За запитом «Таблиці Шульте онлайн» можна знайти безліч генераторів таблиць і вибрати найбільш зручну.

Ще один спосіб тренувати периферійний зір – читати за допомогою програми Spritz. Програма показує завантажений текст до обраної вами швидкістю по одному слову, центральна буква якого виділена червоним. Для тренування сконцентруйте погляд на червоній букві і намагайтеся його не переміщувати.

Розвиваючи периферичний зір, ви поступово зможете сприймати слова не по складах, як вчили в дитинстві, а цілком, а потім і групами слів. В результаті ви будете робити менше рухів очима і економити до 60% часу на читанні того ж обсягу тексту.

Вчимося не промовляється про себе. Ключове перешкода для підвищення швидкості читання – субвокалізація, або промовляння слів про себе. Звичка, яка залишається у нас після регулярного читання вголос в школі. Проблема в тому, що людина здатна вимовити лише близько 180 слів за хвилину, тому субвокалізація заважає розвитку навику швидкочитання.

Від субвокалізаціі важко позбутися, але якщо під час читання регулярно виконувати вправи, наведені нижче, ця шкідлива звичка залишить вас, і ви почнете читати швидше:

 1. Вистукувати який-небудь ритм олівцем. Чим складніше він буде, тим краще. Коли пальці рук зайняті, мовний центр мозку частково блокується.
 2. Замість тексту промовляти щось інше:
 • Рахуйте про себе від 1 до 10.
 • Читайте вірші або повторюйте приказки.
 1. Слухайте музику, яка не має постійного ритму. Найкраще для цієї мети підійде джаз.
 2. Уникайте мікрорухів якику і губ, якими супроводжується субвокалізація:
 • притискайте язика до піднебіння;
 • затискайте кінчик олівця;
 • прикладайте палець до губ.

Не повертаємося до прочитаного. Субвокалізацію не так просто перемогти, але вже на перших етапах роботи над підвищенням швидкості читання можна поліпшити свій результат,  позбавивши себе можливості повертатися назад і перечитувати фразу, речення і навіть абзац.

Такі повернення поглинають 30% часу і відбуваються через низьку концентрації уваги. Ми можемо відволіктися на зовнішній подразник або думку, що виникла в голові і не усвідомлювати деякий час, що читаємо. Потім ми прокидаємося і повертаємося до того місця, де втратили думку. Цей процес називається регресією.

Справитися з цією проблемою просто. Візьміть закладку або аркуш паперу, складений навпіл, і просувайте його у міру читання по сторінці в постійному темпі. Є читачі, які так і роблять. Однак весь секрет в тому, щоб розмістити закладку не під рядком, яку читаєте, а над нею. Так текст, який ви вже прочитали, буде завжди закритий. Через деякий час мозок усвідомлює, що у нього немає можливості повернутися назад, і стане краще концентруватися на тексті. Ви будете розуміти, що читаєте, а відсутність повернень дозволить збільшити швидкість.

Техніка «Збільшення швидкості». Крім роботи з усунення перешкод, що заважають читати швидше, корисно тренувати швидкість як таку. Візьміть олівець або використовуйте палець в якості фокусу для очей. Засічіть 1 хвилину і починайте читати, одночасно рухаючи пальцем або олівцем зверху вниз по сторінці. Швидкість руху повинна бути такою, щоб ви були змушені читати в 3-4 рази швидше, ніж зазвичай. Звичайно, так ви нічого не зрозумієте і не запам’ятаєте, але тут цього й не потрібно.

Урізноманітнити тренування допоможе додаток «Швидкочитання» на Андроїд. Там є корисні вправи, а також читанка з можливістю автолистання з обраною швидкістю і підтримкою фокусу уваги (віртуальний олівець або послідовне виділення слів).

Цікаво, що наявність фокусу само собою підвищує швидкість читання. Коли стежиш за пальцем або олівцем, здається, що зір їх випереджає. А коли пробуєш прибрати цей інструмент, тут же фокус як би розосереджується по сторінці – і швидкість падає.

Тренуйтеся щодня хоча б по 15 хвилин. Приділяйте час кожній вправі, не намагаючись робити все і відразу, і через пару тижнів ваша швидкість читання збільшиться. Щоб побачити конкретний результат у цифрах, не забудьте виміряти швидкість читання до початку занять, а потім повторити тест через півмісяця.

Покращуємо розуміння

Швидко прочитати – ще не означає зрозуміти і запам’ятати, а тільки у цьому випадку від прочитаного буде користь. Тому крім тренування швидкості читання використовуйте рекомендації, які допоможуть краще засвоїти будь-який текст.

Переглядаємо складні тексти перед прочитанням. Коли читаєш насичений інформацією навчальний матеріал або наукову літературу, відразу буває складно пробитися крізь терни довгих речень і складних термінів. Щоб прискорити цей процес, корисно попередньо переглянути текст, який збираєтеся прочитати:

 • зверніть увагу на структуру тексту;
 • дізнайтеся, які питання в ньому розкриті (для цього достатньо прочитати підзаголовки або, якщо їх немає, переглянути текст по діагоналі);
 • перегляньте малюнки, таблиці та схеми, прочитайте підписи під ними.

Складаємо план. Ще один хороший спосіб поліпшити розуміння тексту – скласти план перед його прочитанням. Спочатку ця порада може здатися дивною. Як скласти план того, з чим ви ще не знайомі. Однак майже напевно після попереднього перегляду вам вже багато чого буде відомо про текст, зокрема і його тема і основні частини.

Складаючи план, дайте відповідь на питання:

 • Які знання ви хочете отримати після прочитання матеріалу і на які питання хочете отримати відповіді?
 • Чи є в тексті інформація, яка для вас не важлива, і тому її можна пропустити?
 • Яким блокам варто приділити більше уваги?

Робимо конспект. Мозок краще засвоїть прочитану інформацію, якщо ви з нею попрацюєте. Деякі залишають позначки і коментарі прямо в книзі, виділяючи головні думки або цікаві ідеї за допомогою олівця або стікерів. Однак більш ефективний спосіб засвоювати краще і більше – робити конспект прочитаного матеріалу. Найзручніше для цього підходять програми, які будують інтелект-карти.

Зробивши такий конспект, ви краще запам’ятаєте прочитане, і крім того, зможете в будь-який момент повернутися до матеріалу і за кілька хвилин згадати, про що була книга або стаття, а також знайти потрібну думку або ідею. Тим самим ви збільшите користь, яку отримуєте від текстових матеріалів, в кілька разів.

Підвищуйте швидкість читання і працюйте з текстом за допомогою зібраних нами рекомендацій, і тоді ви зможете убирати і засвоювати набагато більше нових знань, а отже, віднайти більш коротку і легку дорогу до своїх цілей.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.