Як вчитися ефективно і завершувати навчання успішно незважаючи ні на що

Вчитися наполегливо і результативно не всім дається легко. Навики зі шкільних або студентських часів втрачаються, а зобов’язання зростають в геометричній прогресії. Якщо ви плануєте отримати додаткову освіту, але побоюєтеся, що не доведете справу до кінця, або записалися на курс / програму, але мотивація падає, а до комп’ютера себе тягти все складніше, – ловіть поради від наших студентів.

Відповідно до статистики 90% студентів безкоштовних онлайн-курсів не завершують навчання. Не впливає на це ні престиж навчального закладу, ні чудова платформа, ні необхідність або популярність курсу. Причини явно внутрішні – в головах студентів. Статистика платних курсів і програм, природно, не так сумна: вкладаючи гроші, ми пам’ятаємо про втрачені можливості і ймовірні вигоди. Чим вище сума, тим більш суб’єктивна цінність навчання – тим імовірніше, що курс буде пройдений до кінця. Але навіть в цьому випадку немає гарантії, що всі заняття ви прослухаєте уважно, а домашні завдання виконайте не для галочки.

Визначьтеся з метою

Чим абстрактніше сформулюєте мету, тим менше шансів дійти до кінця. Все як в звичайному житті: якщо хочете «мати здорові зуби» – відкладаєте візити до стоматолога, поки не «заболить». Потім мета змінюється – і завдання «вилікувати зуб» виконується гранично швидко.

«Я починала навчання в форматі “по підписці”, тому що бентежила висока вартість “класичного” курсу і були побоювання – чи це те, що мені потрібно. У мене вже за плечима дві вищі освіти і аспірантура. Висновок зробила один: класичний університет дає дуже багато теоретичних знань і дуже мало – практичних. Мені були потрібні ефективні інструменти для практичного застосування в роботі. З квітня 2020 року я скористалася пропозицією менеджера, і за додаткову плату мені підключили безстроковий доступ і подарували міжнародний модуль. Я дуже задоволена! Тепер можу нікуди не поспішати і спокійно займатися в досить розслабленому режимі». Анастасія Тен, керуючий партнер Verner Lawyer Consulting, CEO Ten group, проходить навчання на курсі MBA General з вересня 2019 по теперішній ча.

Заздалегідь продумайте організацію навчання

Перефразуємо відоме прислів’я: добре подумав – краще спиш і краще вчишся. З’ясуйте розклад майбутніх занять, графік здачі домашніх завдань і залікових робіт. Знайдіть в своєму розкладі «вікна» для навчання, а якщо не виходить знайти, змиріться з тим, що від чогось доведеться відмовитися. Відмовтеся – і таки знайдіть «вікна» для навчання.

«Спочатку я зробила грубу помилку. Як мені здається, вона називається “жадібність”, в хорошому сенсі слова. Займалася захлинаючись, занадто багато. З одного боку – це ейфорія, стільки нового, потрібного, корисного! А з іншого боку – втома. Прийнявши факт, що ефективність в інших життєвих сферах знизилася, я упорядкувала процес:

 • взяла за правило займатися через день по 1,5-2 години; один день вивчаю і осмислюю, на другий день впроваджую в життя або з кимось обговорюю нові знання;
 • між навчальними інтервалами присвячую час сім’ї або інших справах – так встигаю більше, засвоюється краще і відчуваю себе спокійніше;
 • займаюся виключно наодинці з собою, за столом; по-старому веду рукописні конспекти ». Анастасія Тен

Дотримуйтесь розкладу обов’язково

На період навчання забороніть собі відволікатися на інші справи. Якщо ви поєднуєте навчання з роботою, то для вас буде необґрунтованим оптимізмом вважати, що встигнете ще робити шкільні проекти з дітьми, регулярно відвідувати бабусю і відриватися в клубах по вихідним. Роздрукуйте розклад роботи / навчання / відпочинку і повісьте на видному місці: так буде психологічно складніше відхилитися від обраного курсу.

«Я присвячувала заняттям весь вільний час. Слухала / читала лекції по дорозі на роботу / з роботи, тести робила ввечері після повернення додому. У разі напруженого робочого графіка відкладала навчання на наступний день, але не довше». Алла Проскурова, головний бухгалтер, проходила навчання на курсі МВА General

Гейміфікуйте навчання

Метод батога і пряника у питанні додаткового навчання не працює. Батьків не викличуть до директора, а занедбані особисті кабінети не стануть ганебною плямою на репутації, як двійка в четверті. Витрачені даремно гроші – вже покарання, але воно лише демотивує спробувати ще раз.

А отже, метод потрібно злегка змінити: нехай залишаться тільки «пряники». Придумайте проміжні «ачівкі» (грамоти, галочки в додатках, зафарбовані квадрати в трекерах і ін.), Виділіть «призовий фонд», який можна витрачати у разі досягнення великих навчальних цілей, складіть «список радощів», якими будете нагороджувати себе після проходження « контрольних точок ».

Плануйте відпочинок

Нейл Фіоре в книзі «Легкий спосіб перестати відкладати справи» пише про те, як демотивує переповнений список справами і завданнями, а переобтяжений розклад штовхає нас до прокрастинації. Усвідомлено плануйте відпочинок, можливо, навіть перш ніж навчання, і не скасовуйте його ні за яких «поважних» причин.

Передбачте труднощі

Заздалегідь підготуйтеся до того, що труднощі будуть. Ще на старті складіть список передбачуваних і ймовірних перешкод на вашому навчальному шляху. Дитина буде по вам нудьгувати? Ви почнете не висипатися? Не зможете поїхати у відпустку? Запишіть все – і для кожного пункту продумайте якщо не вирішення, то розраду.

«Звичайно, я зіткнулася з нестачею часу. Змінився звичний життєвий уклад, довелося відмовитися від приємних особистих речей на користь навчального часу. Було і нерозуміння з боку близьких: навіщо дорослій, освіченій людині, при наявності досить значної кар’єри знову вчитися в інституті, та ще й за чималі гроші. Мене врятувало чітке цілепокладання і грамотне планування (вірю, що це найефективніший інструмент, за якого можливо абсолютно все). Намагалася дотримуватися балансу і зберігати здоровий, раціональний погляд на ситуацію ». Анастасія Тен

Підходьте до навчання як до бізнес-проекту

Не обов’язково писати бізнес-план, але дуже корисно:

 • розрахувати приблизну окупність – як скоро ви вийдете на новий рівень доходу, протягом якого часу вкладені підвищення кваліфікації гроші окупляться (це допоможе побачити «світло в кінці тунелю»);
 • розрахувати упущену вигоду – співставте вартість навчання з іншими важливими для вас можливостями, наприклад, з вартістю ремонту, купівлею нового автомобіля або путівкою на відпочинок (це підбадьорить, якщо почнете лінуватися і прокрастинувати);
 • розбийте навчання на періоди і проміжні етапи, поставте завдання і придумайте KPI для кожного;
 • проведіть брейн-шторми в разі появи непередбачених труднощів.

Ведіть щоденник (для себе) і блог (для інших)

Щоденник – нехай навіть у вигляді 2-3 пропозицій щодня – допоможе відрефлексувати відчуття, вчасно помітити вигоряння або втому, надати самому собі психологічну підтримку, помітити успіхи і порадіти їм. Блог, наприклад, у вигляді постів в соцмережі або повідомлень в телеграм-каналі, дозволить краще засвоїти і закріпити отримані знання, стане способом отримати соціальне схвалення (від друзів, передплатників) і буде дисциплінувати (під «прицілом софітів» складніше здатися і вже тим більше , визнати поразку).

Оточіть себе правильним оточення

Правильне – це те, що підтримує. Ними можуть стати близькі друзі і члени сім’ї, які небайдужі до вашого кар’єрного успіху і раді особистої / професійної самореалізації. Оточенням можуть стати учасники закритого навчального чату, передплатники в соцмережах. Навіть незнайомі вам люди, на яких ви підписані і які проходять якесь навчання, розповідаючи про успіхи і труднощі, – здатні, самі того не знаючи, підтримати вас.

Ще поради від наших студентів

«Коли мене запитують, як у мене виходить вчитися і працювати, я говорю наступне.

 1. Виконуйте заплановане, навіть якщо (тимчасово) не виникає бажання вчитися.
 2. Використовуйте вільну хвилину зокрема і в дорозі, за ранковою кавою.
 3. Не бійтеся помилятися: не шукайте ідеальних відповідей, правильні відповіді “знаходяться” досвідченим шляхом.
 4. Намагайтеся знаходити максимальне застосування для отриманих знань на практиці вже в період навчання». Алла Проскурова

«Кілька принципів, які допомагають мені вчитися і не здаватися.

 1. Дорогу здолає той, хто йде.
 2. Мета -> Планування -> Дія -> Результат.
 3. Щохвилинне чітке і чесне розуміння, навіщо мені це потрібно, чи дійсно я в це вірю.

Щоденна відповідь собі на питання: що нового я впровадила / змінила сьогодні? » Анастасія Тен

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.