Закони виживання у бізнесі. 7 уроків дикої природи

Закони, за якими живе дика природа, можуть допомогти компанії досягти успіху. Ми поговоримо про екосистеми, а також поспостерігаємо за метеликами-монархами, у яких варто повчитися досягненню мети, про стабільність і способи її збереження. Ви дізнаєтеся, як вибудувати бізнес-процеси і навчитися вирішувати проблеми у разі їх виникнення. На Ваших очах розіграється поєдинок вовка і зубра, а риба підкорить небо заради однієї мети – зберегти свій стаціонарний стан, іншими словами, – життя. Ми розглянемо, як зберегти гнучкість під час наростання складностей і чому важливо встановлювати з партнерами по-справжньому довірчі відносини, поспостерігаємо за перегонами сардин і дізнаємося, як тварини використовують інструменти, щоб спростити собі життя.

Закон природи – це універсальна істина, яка діє незалежно від обставин, часу і того, що ми про це думаємо. Живі системи ростуть і розвиваються у дикій природі за певними законами, які справедливі і для бізнесу. Девід Хенн у своїй книзі «Кодекс виживання. Природні закони у бізнесі» сформулював 7 таких принципів. Якщо компанія дотримується їх, вона здобуває успіх, якщо ні  – вмирає. Сьогодні ви дізнаєтеся, як діють ці закони, а також багато маловідомих фактів з життя дикої природи, які підтверджують їх справедливість.

Закон №1. Екологічний порядок

Кожен елемент екосистеми повинен вписуватися в існуючий порядок речей.

Серед льодовиків Антарктики і пісків пустелі, в нетрях джунглів і на просторах степів, в глибинах океану і високо в небі – життя є всюди. Кожна жива істота з’являється на світ в певних умовах, і у неї є тільки два варіанти: стати частиною навколишньої екосистеми або загинути.

Вибір очевидний. Тому під час еволюційних змін живі істоти прагнуть краще пристосуватися до умов, у яких живуть. Візьмемо, наприклад, сімейство котячих. Гепарди, які мешкають на відкритих просторах, здатні дуже швидко розвивати високу швидкість, щоб наздогнати здобич, яка бачить хижака вже здалеку. Інша справа тигри. Вони живуть і полюють в лісі, де складно влаштовувати спринтерські забіги. Тому головною їхньою зброєю стають скритність і майстерність безшумного пересування. Тільки доведене до досконалості вміння ступати так, щоб під лапами НЕ хруснула жодна суха гілочка, дає тигру шанс піймати здобич, а отже, вижити і продовжити свій рід.

Будь-яка компанія існує не у вакуумі, і в першу чергу її добробут залежить від того, наскільки ефективно вона забезпечує потреби і очікування ключових стейкхолдерів. Стейкхолдери, якщо говорити по простому, – це всі ті, хто зацікавлені в добробуті організації: споживачі, постачальники, партнери, місцева громадськість, співробітники, а також акціонери.

Головна складність полягає в тому, що потрібно враховувати інтереси кожної групи одночасно. Наприклад, нічого доброго не станеться, якщо ви спробуєте максимально задовольнити потреби клієнтів у відриві від інтересів ваших співробітників або місцевої громади. Якщо ви втратите ключових співробітників, то більше не зможете добре обслуговувати клієнтів. І навпаки, максимальну увагу потребам співробітників у відриві від реалій ринку може настільки підірвати рентабельність компанії, що вам доведеться її закрити, а значить, ліквідувати робочі місця і доходи, які ви намагалися забезпечити.

Тому найкращий спосіб принести користь якійсь частині системи – подбати відразу про всі її складові. Звичайно, це простіше сказати, ніж зробити. Деякі поради на цю тему ви знайдете у книзі Девіда Хенна. У будь-якому випадку почати варто з того, щоб дізнатися потреби ваших стейкхолдерів, а потім регулярно моніторити їх зміни.

Закон №2. Мета

Усе, що існує підпорядковане вищій меті – виживання групи і виду.

Головна мета кожної живої істоти – передати свої гени як можна більшій кількості нащадків і тим самим забезпечити збереження виду. Однак до цього моменту треба ще дожити, а отже, варто подбати про власну безпеку і сприятливі умови для виживання. Особливо це актуально, коли ти народився під палючим сонцем, яке розпалює навколишні предмети до 70 градусів. Йдеться про термітів, які живуть у пустелі і можуть навчити кожного з нас наполегливості у досягненні мети . Щоб захиститися від сонячних променів, вони будують собі надійний будинок – термітник. На будівництво йде близько 5 років і за цей час змінюється кілька поколінь робочих особин. Зате, коли робота закінчена, палац, створений комахами, забезпечує всі умови для їх сприятливого існування.

Прагнення до мети часом стає сильнішим самої смерті. Монархи – єдині метелики, які відправляються зимувати на південь, як птиці. Під час міграції вони долають відстань понад чотири тисячі кілометрів. Проблема полягає в тому, що тривалість перельоту набагато більша звичайного часу життя метелика. Тому за цей час встигає змінитися від 3 до 4 поколінь. Але це не заважає метеликам досягати своєї мети: добиратися до дерев, які вони використовують для зимівлі, з року в рік.

Будь-якій компанії, щоб вижити в довгостроковій перспективі, також потрібна головна мета або, іншими словами, місія, заради якої вона існує.

Сьогодні багато придумують місію і бачення, щоб красиво написати про це на сайті, а іноді і в надії, що ці слова чарівним чином надихнуть людей на вчинення правильних вчинків. Але цього не відбувається. Найчастіше місія так і залишається тільки на папері. Згідно з дослідженням, 85% компаній зі списку Fortune 500 дійсно мають корпоративну заяву про місію, але лише 15% з них орієнтуються на нього, приймаючи повсякденні ділові рішення.

Як же зробити так, щоб місія стала фундаментом для розвитку компанії? Для цього треба приділити увагу трьом складовим:

 1. Змісту місії. Під час розробки місії пам’ятайте, що вона повинна бути пов’язана з базовими цінностями стейкхолдерів. Наприклад, такими як потреба у виживанні, в приналежності до групи, в доброму ставленні, у безпеці, в самовираженні тощо.
 2. Процесу залучення. Починайте впроваджувати місію зверху, щоб гарантувати прихильність і залученість керівників організації. Але при цьому обов’язково забезпечте активну залученість інших співробітників, які повинні бути готові внести свій вклад в розробку місії. Наприклад, ви можете доручити кожному відділу відобразити положення місії в аналогічному документі, створеному з урахуванням специфіки їх роботи. Це дозволить вам добитися двох важливих результатів: 1) забезпечити дійсне розуміння місії компанії, 2) застосувати корпоративну заяву до конкретних посадових обов’язків.
 3. Практиці. Використовуйте місію як стандарт для оцінки того, що відбувається в організації. Місія в компанії повинна стати певним чином конституцією. Все інше підпорядковується основному закону. Якщо будь-який інший закон, практика, система або звичка вступає у протиріччя з конституцією, то змін підлягає не конституція, а практика або система. Крім того, варто пам’ятати, що місія – це процес, який потрібно постійно підтримувати: навчати нових співробітників і діяти відповідно до її принципів в будь-яких ситуаціях.

Отже, щоб компанія могла вижити, мета повинна стати не просто красивою фразою, яку розміщують на сайті і періодично згадують на зборах, а дороговказом, твердинею, на яку можна спертися, коли вас поглинають хвилі змін. Саме місія повинна визначати вчинки організації, так само як головні цінності визначають вчинки людей.

Закон №3. Стаціонарний стан

Виживання забезпечується постійними процесами.

Кожна жива істота протягом життя виробляє певні звички, які допомагають їй вижити в цьому світі. Нове покоління переймає ці звички і удосконалює їх, прагнучі отримати кращий результат (наприклад, добути більше їжі) і при цьому витратити менше сил і енергії.

Наприклад, однією з таких важливих звичок для багатьох тварин є створення запасів на певний час. Так, косатки, яким пощастило поживитися здобиччю, наприклад, дитинчам кашалота або полосатика, зазвичай з’їдають тільки частина здобичі. Решту туші вони розривають на частини і відправляють на дно, щоб повернутися до цієї заначці, якщо мисливська удача повернеться до них іншим боком.

Інший запасливий звірок – ласка. Охоплений азартом полювання, цей маленький, але небезпечний хижак може складувати у своїй норі до 50 (!) тушок гризунів. З такими набитими погребами ласці не страшний будь-який «чорний день».

Що стосується бізнесу, то основа стабільності будь-якої компанії – це її бізнес-процеси. Тому особливу увагу варто приділити розробці та постійній оптимізації робочих процесів, які будуть незмінно забезпечувати високий результат.

Наведемо алгоритм роботи з бізнес-процесами з книги «Кодекс виживання. Природні закони у бізнесі»:

 1. визначте основні процеси, які виводяться з стратегії;
 2. виділіть конкретні етапи у кожному процесі. Під час побудови процесів потрібно намагатися дотримуватися принципу: кожен етап процесу повинен призводити до відчутного результату обробки матеріалу або інформації. Зайве дроблення процесу призводить до бюрократії і втрат, а такий підхід дозволяє співробітникам більше концентруватися на результатах роботи;
 3. забезпечте виконання всіх етапів процесу, не допускаючи штучних бар’єрів, надмірних вимог, переробок або затримок;
 4. безперервно вдосконалюйте процеси відповідно до вимог стейкхолдерів.

Описати процеси не так складно, як змусити їх працювати. Тут можуть допомогти всі ті можливості автоматизації, які з’являються з розвитком технологій. Однак, на жаль, інструмент часто замінює собою мету. Багато проектів з автоматизації проводяться заради впровадження крутих продуктів, а не для забезпечення постійної високої якості товарів і послуг. Тому перед тим, як щось автоматизувати, задайте собі питання: «Чи допоможе отриманий результат у досягненні головної мети компанії?»

Закон №4. Мобілізація

Загрози стаціонарного стану увідчуваються і відображаються.

Мобілізація – це будь-які дії, які здійснює живий організм, щоб зберегти свій стаціонарний або, простіше кажучи, звичний стан. Головна мета мобілізації – забезпечити виживання. Однак у цього принципу є і темна сторона. Мобілізація перешкоджає будь-яким змінам, навіть тим, які дозволяють адаптуватися до мінливих умов і стати більш пристосованими у майбутньому.

Для більшості живих організмів збереження стаціонарного стану в першу чергу означає збереження життя. У багатьох видів у рукаві приховані різні хитрощі і прийоми, які допомагають їм у критичний момент.

Згадайте, як ящірка відкидає хвіст, якщо за нього вхопитися. Схожу стратегію використовують морські зірки, які можуть спокійно позбутися одного зі своїх променів, якщо відчують небезпеку, а потім відростити новий. Заради порятунку життя можна навіть навчитися літати, незважаючи на те, що ти риба. Наприклад, летючі риби, щоб не стати обідом для хижаків, вискакують з води за допомогою ударів хвоста і парять деякий час по повітрю, використовуючи свої широкі грудні плавці.

На жаль, втекти виходить не завжди. Тоді хижак і жертва вступають у двобій, деякі з яких бувають настільки затяжними, що вимотують не тільки жертву, але і мисливця. Так, у фільмі BBC «Замерзла планета» операторам вдалося зняти протистояння вовка і зубра, яке тривало більше години. Через деякий час стало зрозуміло, що програш буде рівнозначний смерті не тільки для зубра, а й для хижака. Під час боротьби вовк отримав серйозні травми і тому не зможе полювати найближчим часом, а отже, помре з голоду, якщо програє. Через годину зубр не міг більше чинити опір, і вовк переміг. Але яка була ціна цієї перемоги? Вона зажадала повної мобілізації всіх ресурсів вовчого організму, щоб зберегти своє життя.

Перейдемо до бізнесу. Компаніям, щоб зберегти свій стаціонарний стан, а простіше кажучи, вижити на ринку, необхідно навчитися вирішувати проблеми оперативно з їх виникненням. Яка ж головна проблема швидкого вирішення проблем? Це бюрократія.

Свого часу принципи бюрократії, такі як спеціалізація завдань, стандартизація діяльності та централізоване прийняття рішень допомогли багатьом компаніям вирости, оскільки сприяли підвищенню продуктивності праці. Однак сьогодні припущення, що організації подібна до машини, тобто є сукупністю елементів, що приводяться в дію єдиним керуючим механізмом, де в чому застаріло і не працює. Потрібний інший підхід.

Як вирішувати проблеми під час їх виникнення

 1. Визначте результати процесу як задоволення потреб стейкхолдерів. Бюрократія часто сприяє досягненню внутрішніх цілей замість задоволення потреб клієнтів та інших стейкхолдерів. Наприклад, перевиконати план і виробити більше товарів, незважаючи на зниження якості.
 2. Скоротіть кількість етапів роботи і відділів, що відповідають за різні етапи. Пам’ятайте принцип «кожен етап повинен призводити до видимого результату».
 3. Розвивайте мультикваліфікованих працівників. Кожен процес тримається на людях, і коли вони володіють необхідними навичками для усунення типових проблем, останні вирішуються в рази швидше. Наприклад, у готелі Ritz-Carlton покоївок додатково навчили простих операцій (міняти перегорілі лампочки, прочищати раковини тощо), що значно скоротило кількість звернень до інженерної служби, а отже, підвищило задоволеність гостей. Дослідження, присвячене порівнянню результатів роботи мультикваліфікованих команд з командами, організованими по бюрократичному принципу «одна людина – одна діяльність», показало: мультикваліфіковані команди мають більш високі результати (в середньому на 25% вище) за всіма показниками, зокрема і у задоволеності співробітників роботою .
 4. Організуйте самодостатні одиниці. Підрозділи у компанії повинні бути організовані так, щоб справлятися з повсякденними проблемами самостійно у разі підключення інших підрозділів. Наприклад, проектні команди повинні мати у своєму розпорядженні усі ресурси, що необхідні для виконання їх роботи або виконання проекту.
 5. Переверніть піраміду. Передайте частину відповідальності вниз. Співробітники, які знаходяться ближче до проблеми, повинні мати кваліфікацію та повноваженнями для їх вирішення.

Щоб успішно вирішувати проблеми під час їх виникнення, кожен співробітник компанії повинен перестати бути гвинтиком у механізмі і перетворитися у живий рецептор, який чітко розуміє мету компанії, швидко реагує на проблему і робить все для її усунення.

Закон №5. Складність

Системи розвивають більш складні спеціалізовані функції.

Живі істоти постійно розширюють свої вміння або функції, щоб краще пристосуватися до навколишнього середовища. Наприклад, деякі тварини навчилися використовувати різні знаряддя праці, які допомагають їм добувати їжу.

Так, цікаву поведінку можна помітити у повзика. Коли насіння сосни, якими зазвичай харчуються птахи, стає важко знайти, повзики знаходять невеликий шматочок кори і затискають його в дзьобі. За допомогою цього інструменту вони піднімають кору сосни і дістають звідти комах.

Інший представник пернатих – галапагоський дятловий в’юрок – перетворив роботу з виготовлення знаряддя праці у ціле ремесло. Для того щоб діставати комах з-під кори, в’юрок використовує загострену паличку. Птах ретельно вибирає свій інструмент, пробуючи різні гілочки. Але вибрати відповідну основу – пів справи. Щоб отримати готове знаряддя, паличку ще потрібно вкоротити і загострити, застосовуючи дзьоб і лапки, а також обламати відростки, що заважають. Під час сухого сезону птахи використовують інструменти, виготовлені самостійно, понад 50% свого часу.

Незвично поводяться дельфіни афаліни, які надягають собі на ніс морську губку. Навіщо вони це роблять? Виявляється, губка – відмінний захист під час полювання на риб, які живуть на морському дні. Донні риби смачні й поживні, але часто не мають плавального міхура, що ускладнює їх виявлення за допомогою ехолокації. Дельфінам доводиться шукати здобич на дотик, зорюючи морське дно носом, який можна легко поранити об каміння і уламки коралів. Губка ж дає дельфінам можливість пхати свого довгого носа у пісок без побоювань. Один кмітливий дельфін колись вперше використав губку під час полювання, і тепер ці знання передаються з покоління в покоління, оскільки дозволяє краще пристосуватися до життя завдяки більш складній поведінці.

Повернемося з морського дна у бізнес-середовище. Логічно, що чим більше зростає і розвивається компанія, тим більшою є кількість умінь, якими їй необхідно володіти. Якщо на рівні стартапу всі функції можуть успішно виконувати кілька людей, не особливо приділяючи увагу деталям, то в корпораціях такий номер уже не пройде. Коли у компанії тисячі клієнтів і сотні партнерів, стає важко зберігати оперативність. Щоб продовжувати рухатися до досягнення мети під час ускладнення процесів, успішні компанії використовують спеціальні інструменти, які роблять взаємодії у межах організаційної структури більш гнучкими:

 1. Мережі. Неформальні групи співробітників, які зазвичай не контактують один з одним, а збираються для проведення річних зборів, громадських заходів або спільного навчання.
 2. Латеральні процеси. Угоди між підрозділами, які визначають процес роботи над спільними завданнями, наприклад, під час складання бюджету.
 3. Команди. Більш формальні, ніж мережі, створюються для виконання проектів або вирішення складних завдань. Включають висококваліфікованих фахівців різного профілю. Формуються і найчастіше базуються всередині якогось відділу. Після того як питання вирішене, проектна команда розформовується.
 4. Інтегруючі ролі. Менеджери, які володіють повноваженнями зводити воєдино різні ізольовані один від одного підрозділи для вирішення конкретних завдань. Наприклад, керівник відділу маркетингу і продажів може добитися більшої узгодженості у роботі цих підрозділів.
 5. Матрична структура. Відрізняється від проектної двома параметрами: 1) діє на постійній основі, 2) співробітники одночасно підкоряються двом керівникам одного ієрархічного рівня. Наприклад, маркетолог, зайнятий у проекті розробки нового продукту, підзвітний одночасно керівнику проекту та директору департаменту маркетингу.

Закон №6. Синергія

Ціле більше за суму його складових.

Синергія проявляється, коли між елементами встановлюються нові відносини, які допомагають досягти більшого результату.

Це добре відомо тваринам, які полюють у зграї. Наприклад, дивіться: ось дикі собаки біжать за стадом антилоп гну. Головне їхнє завдання – вимотати здобич. Собаки неймовірно витривалі і можуть підтримувати швидкість 60 км / год протягом довгого часу. Головний їхній секрет – робота в команді. Коли собака, яка біжить на чолі колони, втомлюється, її місце тут же займає інша. Через 20 хвилин напруженої погоні у одного з биків закінчуються сили, і собаки отримують перемогу. Синергія дозволяє собакам здолати противника в 10 разів важчого за себе.

Ще одне неймовірне видовище, яке демонструє ефективність спільних зусиль, – полювання на сардин під час їх річної міграції вздовж східного узбережжя Південної Африки. Гонка сардин – це величезні косяки риби. Вони налічують близько 5 млрд особин і розтягуються на кілька кілометрів. А там, де збирається стільки здобичі, з’являється і багато бажаючих нею поласувати. Хижаки переслідують сардин і час від часу відбивають невеликі зграї риб від косяка. Якраз зараз декілька морських котиків намагаються зловити свій обід в одній з таких зграй. Однак риба успішно справляється із загрозою і водить котиків за ніс. Ситуація патова. Але ось співвідношення сил різко змінюється, коли до полювання приєднуються тунці. Хижі риби атакують знизу і відрізають сардині шлях до глибини. Захист здобичі дає тріщину, і на рибу накидаються з усіх боків. До бенкету приєднуються акули, дельфіни, баклани і навіть кити, які за один раз можуть проковтнути до 10 000 риб. Все закінчується в лічені хвилини – до 100 000 риб гине, щоб підтримати життя хижаків, які, об’єднавши зусилля, успішно досягають своєї мети.

Тепер про бізнес. Принцип синергії буде працювати для компанії, якщо вона навчиться встановлювати по-справжньому партнерські відносини з усіма стейкхолдерами, які можна охарактеризувати фразою «Ми в одному човні». Багато компаній вже зараз розуміють ефективність такого підходу щодо своїх підрозділів і співробітників. Однак мало хто помічає, що в човні насправді набагато більше пасажирів. На успіх вашого бізнесу впливають не тільки співробітники, але і партнери. Наприклад, поставляючи матеріали певної якості або взаємодіючи з вашими кінцевими споживачами. З цієї причини принцип «виграв-програв» тут не працює. Тільки взаємовигідне співробітництво у форматі «виграв-виграв» може привести до успіху у довгостроковій перспективі.

На жаль, багато підприємців до цих пір вважають, що бізнес – це джунглі, де кожен сам за себе. Їм здається, що допомагати партнерам у важких ситуаціях або турбуватися про їхній бізнес, як про свій, – необґрунтований альтруїзм. Аби самим вижити. Але насправді подальше існування і розвиток компанії безпосередньо залежить від того, наскільки добре вона піклується про своїх партнерів. І альтруїзм тут зовсім ні до чого. Є багато прикладів, які підтверджують, що справжнє партнерство приносить значні вигоди обом сторонам.

Наприклад, побудувавши відносини з партнером CBI (виробник резервуарів для зберігання нафти) на новому рівні, Shell через рік заощадила 9 млн доларів зі свого річного бюджету на нафтосховища, що становить 42 млн доларів, а CBI збільшила свої продажі Shell на 25%. Або інший приклад: тісна співпраця P&G і Walmart дозволило зробити канал поставки продукції до магазину ефективнішим. Walmart скоротили запаси на складах і вивільнили частину капіталу, а обсяг товарів P&G, що продається в магазинах Walmart, виріс на 50%!

Працюючи в одній зв’язці з партнерами, компанія досягає набагато більших результатів. Так діє принцип синергії в бізнесі.

Закон №7. Адаптація

Необхідна зміна процесів в тих випадках, коли зовнішні зміни загрожують виживанню.

Живі істоти здатні вміло пристосовуватися до зміни зовнішніх умов.

У житті білих ведмедів за останні роки настала чорна смуга. Унаслідок глобального потепління океан в Арктиці замерзає все пізніше, і ведмеді не можуть полювати на свою звичайну здобич – тюленів. Умови міняються – і природа шукає інші шляхи для виживання. У фільмі BBC «Полювання» операторам вдалося зловити унікальні кадри. Уявіть собі стрімкий стрімчак висотою в 300 метрів, де гніздяться кайри. У цьому багатоквартирному будинку в 100 поверхів тисячі птахів виводять пташенят в цілковитій безпеці від наземних хижаків. Але ідилія руйнується, коли на кручах з’являється непроханий гість – білий монстр вагою в півтонни. Важко собі уявити менш вдале місце для білого ведмедя. Але голод штовхає хижака на відчайдушний вчинок. Камені падають з-під його лап, але це не зупиняє того, хто звик ходити по твердій землі: він повинен знайти їжу, щоб вижити. Ведмідь проведе на кручах все літо, ночуючи серед своєї здобичі. І, можливо, повернеться сюди  наступного року. Згодом його досвід можуть перейняти інші. Тоді через кілька поколінь така поведінка стане нормальною для ведмедів. Можливо, у них навіть з’являться особливості, які допоможуть краще тримати рівновагу на стрімких кручах. В результаті ведмеді адаптуються до нових умов, розширивши свій раціон за рахунок нового виду здобичі.

Тільки принцип адаптації допомагає успішним брендам процвітати, поки за вікном одне століття змінюється іншим. Щоб залишатися на піку життєвого циклу, компанії потрібно постійно стежити за змінами зовнішніх умов і переглядати свою стратегію відповідно до нових реалій. Ті, хто не встигає пристосуватися, втрачають свої позиції, незважаючи на попередні успіхи (згадайте Nokia і Kodak).

Отже, ми розглянули 7 законів виживання, яких слід дотримуватися компанії, якщо вона хоче перемогти час. Щоб забезпечити собі успішний розвиток на багато десятиліть і навіть століття, компанія повинна навчитися:

 • Виявляти потреби стейкхолдерів і працювати заради їх задоволення
 • Діяти, спираючись на місію (головну мету), у будь-якій ситуації
 • Постійно оптимізувати бізнес-процеси
 • Вирішувати проблеми під час їх виникнення
 • Зберігати гнучкість по мірі ускладнення бізнес-процесів
 • Будувати відносини з партнерами за принципом «ми в одному човні»
 • Стежити за змінами зовнішніх умов і вчасно коригувати свою стратегію і головну мету

Дотримуючись законів виживання, ви зможете ошукати криву життєвого циклу і уникнути стадії спаду. Замість цього вашу компанію чекає черговий етап зростання і процвітання у бізнес-джунглях.

hosting.pat@gmail.com

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.